RECENZIA: Evil West ponúka sviežu tematiku, ale starcovské prevedenie

RECENZIA: Evil West ponúka sviežu tematiku, ale starcovské prevedenie

Drsní kovboji na Divokom západe sú populárnymi hrdinami vo filmoch aj hrách sami o sebe. Keď však proti nim postavíte krvilačných upírov, je isté, že takýto žánrový mix vzbudí veľký záujem. Žiaľ, v prípade hry Evil West sa kvality ďalej než za hranicu tematiky veľmi neposunuli.

Evil West toho neponúka veľa, viac-menej len to, čo sa takpovediac píše na obale hry. Ako pištoľník Jesse Rentier, popredný člen vládneho Rentierovho inštitútu, budete loviť upírov rôznych veľkostí a stupňov škaredosti. Zďaleka najzaujímavejším prvkom je vaša unikátna mechanická rukavica, ktorá dokáže zo súperov nielen razom vymlátiť dušu, ale vďaka ktorej  viete napríklad vytvoriť štít, elektrifikovať nepriateľov, premiestniť sa k nim alebo si ich, naopak, pritiahnuť k sebe.

"Priemerný dizajn okolného sveta je však ešte dobrý v porovnaní s dizajnom a prepracovanosťou postáv."

Najväčším - a vlastne aj jediným - pôžitkom sú súboje

Ďalej než za túto rukavicu však originalita vývojárov zo štúdia Flying Wild Hog (séria Shadow Warrior) nesiaha. Chvályhodné je, že máte k dispozícii aj plejádu ďalší zbraní – revolver, pušku, nástroj na skupinové omráčenie nepriateľov, gatling či brokovnicu. A to ani nie sú zďaleka všetky. Počas nepriateľských stretov môžete tieto smrtiace nástroje používať podľa ľubovôle a kombinovať ich, pretože vlny súperov sú miestami vcelku náročné.

Mlátenie, strieľanie, pálenie, elektrifikovanie, vyhadzovanie príšer do vzduchu a uhýbanie sa útokom tvorí väčšinu hry a celkovej hrateľnosti, ktorú dopĺňa koridorový štýl úrovní a zbieranie mešcov so zlatom, vylepšení, kozmetických predmetov a archívnych zápiskov.


Na screenshotoch hra síce vyzerá excelentne, len čo je pravda.

Jeden z najväčších problémov, ktoré som s tou hrou mal, sa týka práve tohto. Hoci je postup misiami v konečnom dôsledku lineárny, máte na každej mape rôzne odbočky a skryté pasáže, kde sa ukrýva nejaké to prekvapenie. Neraz sa mi však stalo, že aj keď som chcel danú časť mapy preskúmavať, preskočil som nejakú zábranu, ktorá mi už z nejakého dôvodu nedovoľovala návrat späť. Nemal som teda vôbec ako vedieť, ktorá herná prekážka je "bez návratu" a ktorá s ním, čo ma len znervózňovalo a frustrovalo, keď som náhodou kvôli takémuto primitívnemu level-dizajnu niečo vynechal.

Väčšinu hráčov to možno bohvieako hnevať nebude, ak však patríte k ľuďom ako ja, ktorí sa radi motajú, presnoria každý roh a musia všetko vidieť, aby mali istotu, že nič nevynechali, pripravte si pevné nervy. Viac než zákerní nepriatelia vás v Evil Weste preskúša tento pre mňa nepochopiteľný nedostatok.

"Jediný závan nadšenia pre mňa predstavovali momenty, kedy hra uviedla na scénu novú zbraň či nového nepriateľa."

Plytké a zastarané

Priemerný dizajn okolného sveta je však ešte dobrý v porovnaní s dizajnom a prepracovanosťou postáv. Tie sú v tejto hre neuveriteľne jednoduché, plytké a pôsobia ako niečo, čo na poslednú chvíľu pridali do treťotriedneho filmu. Len sám Jesse je učebnicovým príkladom stereotypného prériového pištoľníka a drsniaka, ktorý vrčí, vzdychá, je skôr tichší a miestami zadrie nejakú béčkovú hlášku hodnú starého akčného filmu.

Chvályhodné nie je ani samotné stvárnenie NPC, ktorých modely a najmä výrazy tváre sú, podobne ako väčšina vecí v Evil Weste, veľmi zastaralé. Dialógy sú bez emócií, dôvtipu či hĺbky. Hra je skrátka napísaná veľmi povrchne a po naratívnej či scenáristickej stránke som nenarazil na nič, čo by ma nejako vyrušilo z rutiny.

Vizuálne tento titul taktiež pôsobí ako niečo spred desiatich či pätnástich rokov, a herné mechaniky od tejto éry nemajú ďaleko. Jediný závan nadšenia pre mňa predstavovali momenty, kedy hra uviedla na scénu novú zbraň či nového nepriateľa. Inak išlo o viac-menej repetetívnu zmes jednoduchých enviromentálnych puzzle, zabíjania vĺn nepriateľov a cut-scén.

Len ťažko teda niečo, na čo by ste si po mesiaci od vydania spomenuli a povedali si: toto musím niekedy dohrať. Súboje sú fajn, tam sa dá vyblázniť, no keď už by som si chcel zahrať niečo akčné, skôr siahnem po prvých dieloch Gears of War, kde sa môžem aspoň ukryť za nejakú prekážku a nemusím v malej aréne behať hore-dole, aby som opakoval do nemoty tie isté úkony. Na hodinku to zabaví, ale aj tak som mal vždy po krátkom čase nutkanie hru vypnúť s pocitom, že na dnes stačilo.

Naše hodnotenie

Evil West je, aj napriek pútavému zasadeniu, nanajvýš priemernou hrou – a aj to len vďaka obstojným súbojom. Mimo búšenia a strieľania do upírov ide o zastaralú, plytkú hru, ktorá by mala úspech možno tak desať či pätnásť rokov dozadu.

Klady

 • tematika divokého Západu a upírov
 • repertoár zbraní a ich používanie počas súbojov
 • vylepšovanie arzenálu

Zápory

 • nie príliš prívetivý dizajn úrovní
 • vizuálne pôsobí zastaralo
 • stereotypný hrdina a plytké postavy
 • dialógy sú všetko, len nie zaujímavé a kreatívne
 • pri 4K len 30 fps (PS5)

Informácie o hre

Evil West

Evil West 2023

 

 • Platforma: PlayStation 5
 • Žáner: akčná RPG
 • Vývojár: Flying Wild Hog
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Mário Lorenc

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk