RECENZIA: The Lord of the Rings: Gollum - Tak toto som vážne nečakal...

RECENZIA: The Lord of the Rings: Gollum - Tak toto som vážne nečakal...

Myslím, že sám seba by som zaradil k fanúšikom Pána prsteňov. Inú ako predĺženú verziu filmovej trilógie si ani nepustím. Knihy mám prečítané a veľmi rád sa k jednej alebo druhej verzii vraciam. Preto som sa na vydanie The Lord of the Rings: Gollum tešil, ale to, čo prišlo, som nečakal.

Zvyčajne sa v recenziách venujem rôznym aspektom hry. Rozoberám vizuál, audio, príbeh, hratelnosť a podobne. Dnes to však nebude štandardná recenzia. Keď vám totiž vývojári predvedú takýto kúsok, môžu očakávať čudné ohlasy. Každá akcia má svoju reakciu a tu je tá moja.

Nadávky na novinku od štúdia Daedalic Entertainment som počul z každej strany a veľa ešte predtým, ako som ju vôbec dostal. Poslednú dobu som nemal veľa času na hranie, takže som si Golluma nestihol kúpiť. Náš šéfredaktor mi napísal, že pre mňa má niečo na recenziu, vraj som si to pýtal. Keďže som zapísaný ako kandidát na asi desať ďalších kúskov, nevedel som, čo to je za kód, kým som ho nenahodil do PS Store. Pocity som mal zmiešané, bol som aj pobavený, no najmä zvedavý.

Už pri inštalácii to smrdelo problémom. Stiahlo mi len oficiálny audio album a hru nie. Okej, tak znova. Po bezmála hodine som to už pustil a to som teda čumel. Vrátil som sa späť v čase? Pozrite sa, patrím medzi milovníkov pixelových hier, sám som na nich vyrastal a mnoho pixelart titulov doteraz hrávam, takže sa nepovažujem za človeka, ktorý potrebuje mať reálnu grafiku všade. Tu ale nejde o úmysel. Keď sa na to pozriete, tak vidíte číru neschopnosť vytvoriť niečo poriadne. Toto nie je artštýl, toto je bohapusté odfláknutie roboty.

Hra proste vyzerá zle. Ale vážne zle. Pamätáte si titul King-Kong na PS2? Tak presne ten istý pocit som mal, keď som recenzoval Golluma – veď celý gameplay vyzeral rovnako. Behanie popri skalách a jaskyniach, či šplhanie po generických koreňoch trčiacich zo skál presne na miestach, kde potrebujete vyliezť. Ono to tak plače prázdnotou a slabou fantáziou, že mne samému bolo do revu.

Autori sa síce snažia rozpovedať príbeh Glocha, podanie je však hrozné. Mňa to tak neskutočne nebavilo, že keby sa dalo, vrátim ten kód Dominikovi a poviem, nech tým trestá niekoho iného. Nepovažujem sa za rozmaznaného hráča, ktorý potrebuje mať všetko dokonalé. Užívam si tituly, ktoré mnohých sklamali a nezbierali ani veľké hodnotenia či predaje na úrovni FIFA alebo Call of Duty. Toto je však veľa aj na mňa.

Ťažko sa mi hľadajú dobré slová. Vlastne sa mi tak celkovo ťažko hľadajú slová. Zvyčajne nemám problém sadnúť, písať a neprestať, kým neskončím s recenziou. Mám napísaných pár poznámok a z nich dám na jednu šupu celý text. Tu? Neviem, čo napísať. Vizuál? Hrozný. Príbeh? Nezvládnutý. Hudba? Pár svetlých výnimiek tam bolo, no nič, čo by stálo za zmienku. Cutscény? Nudné a škaredé. Doslova. Niektoré postavy niečo hovoria a ústa majú prilepené. Sú to bruchovravci? Dabing? Neviem. Asi fajn. Možno len celý ten mišmaš zlých rozhodnutí zatienil aj to málo dobré, čo v hre je.

Naše hodnotenie

Titul, ktorý som dostal, je ešte prázdnejší ako táto recenzia. O The Lord of the Rings: Gollum nemám čo napísať a viete čo? Ani nechcem. Ak môžete, vyhnite sa mu oblúkom. Neviem, či môžeme očakávať No Man's Sky zázrak, no pochybujem.

Klady

  • dabing?

Zápory

  • všetko ostatné

Informácie o hre

The Lord of the Rings: Gollum

The Lord of the Rings: Gollum 2023

The Lord of the Rings: Gollum je akčná dobrodružná hra vyvinutá spoločnosťou Daedalic Entertainment, ktorá hru vydala aj s Naconom. Hra odohrávajúca sa vo fiktívnom svete Stredozeme, ktorý vytvoril J. R. R. Tolkien, sa odohráva medzi udalosťami Hobita a Spoločenstva prsteňa.

  • Platforma: PlayStation 5
  • Žáner: Dobrodružná akcia
  • Vývojár: Daedalic Entertainment
  • Vydavateľ: Daedalic Entertainment
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk