RECENZIA: Red Dead Redemption - Lepšie neskoro ako nikdy?

RECENZIA: Red Dead Redemption - Lepšie neskoro ako nikdy?

Takže… 13 rokov, slovom trinásť rokov, ubehlo od vydania prvého Red Dead Redemption. Rockstar sa teda rozhodol, že uplynula ideálna čakacia doba, aby hry vydali na PlayStation 4, respektíve 5. Ja osobne som hral dvojku a musím povedať, že je to klenot, aj keď zastaralé ovládanie mi robilo vrásky na čele. O jednotku som nikdy nejako nezakopol, takže keď som dostal otázku, či to vyskúšam, musel som povedať jediné: „A to musím?“

Niežeby som nechcel, len hrať taký starý port sa mi veľmi nechcelo. Bez úprav grafiky a podobných srandičiek mi to prišlo ako zbytočný čas a aj keď som aktuálne retro naladený, retro je pre mňa predsa len o trošku starší titul. Nuž ale dal som sa na to, čo je evidentné, keďže píšem túto recenziu.

Aj keď recenzia je príliš silné slovo. Ide o to, že do hry sa nepridalo nič nové, takže by to bola trošku dosť oneskorená a zmysel nedávajúca recka. V podstate vám všetkým poviem, či sa oplatí dať za tento titul aj po takej dlhej dobe 50 eur. Rozdelím to na štyri hlavné sekcie: vizuál, hrateľnosť, príbeh a technický stav. Nebojte, nebude to také zbytočne dlhé ako tento úvod.

Vizuál

Prvá časť RDR už na svoju dobu vyzerala dobre. Neznamená to, že sa ale s grafikou nemuseli pohrať. Dôvod je, že už vidieť zub času a aj keď si niektoré scenérie viete vychutnať, pohľady z blízka odhaľujú krutý fakt – videoherný priemysel sa posunul míľovými krokmi. Hlavne detaily tvárí nie sú veľmi pekné na pohľad.

Okrem toho vidno aj opakujúce sa vzory a hlavne, keď stojíte pri niečom veľmi blízko a zahľadíte sa, uvedomíte si, že ide o dosť starú hru. V tej dobe by som dal klobúk dole a poďakoval za kus dobre odvedenej roboty. Tento bod ma ale nepresvedčil zaplatiť vyššie spomínanú sumu za videohru.

Hrateľnosť

Rockstar hry majú zopár herných mechanizmov, ktoré nedokážem zniesť a prekážali mi aj pri RDR2, aj pri GTA5, a zrejme sa toho nikdy nezbavíme. Dám dva príklady, pretože tie mi liezli na nervy najviac. Prvá je automierenie. Je jedno, či nepriateľa vidíte, alebo nie, stačí rýchlo prepínať L2 a automaticky za vás namieri do čierneho, stačí stlačiť spúšť. Jedna-dve prestrelky a ste neporaziteľný šampión divokého západu. Občas som mal pocit, že sa musím schovať, len keď idem prebíjať. Druhá je šprintovanie stláčaním X tlačidla.

Chápem, že mám na výber dva rôzne druhý behu, no sú oveľa elegantnejšie spôsoby, ako to nastaviť. Chodiť viem analógovou páčkou, keď ju dám úplne dopredu, tak bežím a šprint stačí jedenkrát stlačiť. Áno, viem, je to zapracované aj do mechanizmu ovládania koňa, ale stále platí, dá sa to spraviť lepšie, než tak, že hrám stále nejaký quick-time-event. Je mi jasné, že hru len portli, ale v kútiku duše som dúfal v zmenu. Tento bod ma nepresvedčil zaplatiť za túto hru 50 €.

Príbeh

Nejdem opisovať príbeh ako taký. Chcem len poukázať na to, že hre stačí pár minút, aby vás vtiahla do deja, a potom spraví presne to, čo dvojka. Prepne sa do extrémne pomalej jazdy, kde sa zoznámite s tým, čo ako a prečo. Toto, musím uznať, chýba mnohým hrám v dnešnej dobe. Dať si načas a vychutnať si to. Doba je taká, že nikto nemá čas, každý sa chce len chvíľu pohrať, ale tu to tak nefunguje. Musíte si ten čas nájsť.

Dobre, nie je to také dlhé ako dvojka, no je vidno, z čoho autori vychádzali. Pútavé, pomalé, keď treba, rýchle, keď treba, a takmer stále zaujímavé, takže chcete hrať, aby ste videli, ako to dopadne. Tento bod ma presvedčil zaplatiť za hru 50 €.

Technický stav

V prvom rade upozorním, že nie som Digital Foundry, aby som tu skúmal snímkovanie, odozvy, zoomy na asety a podobne. Pozerám na titul ako celok a ako sa hrá. Za mňa je to taký slabý priemer. Na 4K televízore mi to išlo 30 fps a viac-menej stabilne (na PS5). Občas na mňa niečo vyskočilo, občas nejaký ten zásek, ale s tým človek v podstate počíta. Čo ma ale ozaj prekvapilo, je 30 fps pri 13-ročnej hre. Otázka teda znie: je nejaký vážny dôvod, prečo nejde 60 fps? Zas taký pomalý tento titul/príbeh nie je. Ide o neschopnosť samotného hardvéru alebo lenivosť autorov? Vzhľadom na to, že ide o Rockstar, povedal by som, že možnosť B. Tento bod ma nepresvedčil zaplatiť za túto hru 50 €.

Takže si dajme nejaké zhrnutie. Podľa mojich štyroch kategórií by som túto hru kúpil iba na 25 %. Nie preto, žeby bola zlá, ale preto, že nie je ani dobrá. Ide o jednoduchý port na Sony konzoly. To je celý problém, tam to proste končí. Nedostanete nič viac, nič menej, ale zaplatíte 50 €. Myslím, že to je veľa. RDR2 momentálne viete kúpiť za 30 €. Je dlhšia, väčšia, krajšia, má viac možností a je skoro o polovicu lacnejšia. Navyše prvú časť nie je nevyhnuté hrať, aby ste si dvojku užili, pretože dvojka sa odohráva PRED prvou časťou! Treba niečo dodať? Hodnotenie, ktoré hre dávam, je presný stred medzi kvalitou titulu a cenou za jej súčasnú podobu. Nemôžem dať málo hviezd, lebo hra ako taká je výborná. Nie však v tomto prevedení a už vôbec nie za túto cenu.

Naše hodnotenie

Prvý Red Dead Redemption patrí ku klenotom hier o divokom západe. Zvyčajne by som povedal, že to je povinná jazda pre všetkých fanúšikov. Pred trinástimi rokmi by som dokonca bez problémov zaplatil aj 60 €. No dnes? Dnes by som asi povedal, že ak ste nehrali, kúpte si radšej dvojku. Dostanete viac za menej peňazí a na jednotku si počkajte. Čakali ste 13 rokov, 1 ešte počkáte.

Klady

 • postavy
 • príbeh
 • dabing
 • divoký západ

Zápory

 • na PS5 30 fps
 • neprimeraná cena
 • podpísal sa na hre zub času
 • niektoré ovládacie mechanizmy

Informácie o hre

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption 2023

Americký západ na vás čaká v hre Red Dead Redemption PS4/PS5, ktorá prináša rozsiahle územia Mexika v kombinácii so zombie hororovými prvkami Undead Nightmare. K dispozícii bude séria autentických dobových zbraní od ručných muškiet a pištolí až po ikonické revolvery alebo desivé guľomety.

 • Platforma: PlayStation 5
 • Žáner: akcia, adventúra
 • Vývojár: Rockstar Games
 • Vydavateľ: Rockstar Games
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk