RECENZIA: Mortal Kombat 1 - Keď sa reštart podarí, to je úplne iné ráno...

RECENZIA: Mortal Kombat 1 - Keď sa reštart podarí, to je úplne iné ráno...

Pamätám si, že práve Mortal Kombat 2 bola prvá bojovka, s ktorou som sa ešte ako malý chlapec stretol. Len nedávno som videl na YouTube video, ako sa nahrávali postoje bojovníkov do týchto starých titulov. Samozrejme, vytiahol som svoj retro handheld a hneď som si to pustil aspoň na chvíľu. Dokonca som sa aj pohrával s myšlienkou pozrieť si film (ten z roku 1995), ale nejako na to nebol čas. Nakoniec moje nálady vyriešil náš šéfredaktor, ktorý mi napísal, či zoberiem na recenziu nový Mortal Kombat 1. Toto sú ponuky, ktoré sa neodmietajú...

Legendárna séria bojoviek išla po mojom detstve na dlhú dobu do ústrania. Zradil som ju, prešiel som ku konkurencii a neskôr som na tieto hry zanevrel úplne. Jedného dňa ale u mňa doma zaparkoval kúsok s názvom Mortal Kombat X, v rámci večerného posedenia sa rozdelili ovládače medzi kamarátov a začala zábava. Vtedy som spozornel. Prešiel som si kampaň a bol som veľmi milo prekvapený, kam sa séria posunula. To, že som recenzoval jedenásty diel, bolo logickým vyústením celej situácie. Bolo to také ukončenie trilógie a po nej nasleduje reštart. Doslovný.

Mortal Kombat 1 sa začína vysvetlením, čo sa stalo po udalostiach jedenástky. Nielenže sa vývojári rozhodli reštartovať sériu, aj sám Liu Kang, hlavný hrdina posledného dielu, sa ako boh ohňa a ochranca času rozhodol dať všetkým druhú šancu a reštartoval vesmír. Čo zlé by sa asi tak mohlo stať, že? Bolo trošku zvláštne sledovať, ako Raiden, ktorý to celé začal ako mentor, drží motyku a spolu s Kung Laom sa doberajú, kto rýchlejšie naplní vozík kapustou...

Samozrejme, nejdem tu rozoberať a prezrádzať príbeh, to len aby ste boli v obraze. Liu-Kang si v podstate vytvoril nové svety, ktoré medzi sebou udržovali vzťah prostredníctvom turnaja, kde proti sebe bojujú šampióni týchto svetov. Každý si utópiu predstavujeme inak, no proti gustu žiaden dišputát. A ak to funguje, prečo nie?

Hlavný mechanizmus hry sa nemení. Kampaň je v podstate približne 6 až 7 hodín dlhý film, do ktorého často bez prerušenia vstupujete bojovať. Príbeh je rozdelený do niekoľkých kapitol a v každej hráte za inú postavu. Vaši protivníci sa aj opakujú, no vždy je to nová výzva, keďže sa nedokážete „nabifliť“ útoky jedného hrdinu na poriadok – a to vás drží v šachu a v napätí. Adaptovať sa dá pomerne rýchlo, resp. záleží na vašej šikovnosti. Mne to išlo väčšinou veľmi rýchlo, no našli sa postavy, pri ktorých som dostal párkrát „na prdel“, kým som sa pohol ďalej. Určite na to vplýva aj obťažnosť, ktorá má päť úrovní. Ja som hral na strednej a verím, že by som zvládol aj tú ťažkú, hoci veľmi ťažká by už asi bola problémom. Tým ale chcem povedať, že možností, ako si nastaviť Mortal Kombat 1, aby ste ho prešli podľa svojho gusta, je naozaj viac ako dosť.

Ak sa mám vyjadriť k príbehu samotnému, tu nie je o čom. Už dlho ma žiadna hra takto nepohltila, pričom som ju prešiel v podstate na jeden hlt (dva dni). Zážitok, ktorý vás vtiahne a nechcete to prestať hrať. Staré známe postavy, každá s vynikajúcim dabingom, perfektnými animáciami a nakoniec aj to dôležité bojové umenie. Toto všetko úžasne dopĺňa Johnny Cage, ktorý je neskutočne dobre napísaný. Hlášky v boji aj mimo neho nemajú chybu, nikdy to však nezájde do trápnosti a veľakrát scenáristi odkážu na nejakú popkultúrnu klasiku (napríklad Votrelca). Nechýba tu dráma, zrada, bolesť, radosť, smútok a, samozrejme, pot, krv, zlámané kosti, odseknuté hlavy, odtrhnuté končatiny a podobne. Logiku tu opäť hľadať netreba. Je úsmevné, keď poviete, že opatrne, nechcete tej druhej postave ublížiť, potom vás prepne do boja a vy ju s katanou rozsekáte na drobno ako cibuľku do praženice. Pochopiteľne, oponent sa postaví a poďakuje, lebo práve „precitol“. Ako som povedal, zábava z každej strany.

Mortal Kombat 1, samozrejme, ponúka aj iné režimy ako ten príbehový. Keďže prvý večer prišiel posedieť švagor, okamžite dostal do rúk druhý ovládač a išli sme na život a na smrť. Vždy sme si vyskúšali inú postavu, takže niektoré situácie boli viac ako úsmevné. Novinkou je (to je aj v kampani), že namiesto použitia prostredia, ako to bolo v predchádzajúcich dieloch, máte parťáka, ktorého môžete zavolať na pomoc. V praxi mi to párkrát zachránilo zadok, čiže ide o výbornú vec, ak sa ju naučíte správne používať. Keď sme teda hrali 1 proti 1, vlastne sme si vyberali hlavnú a sekundárnu postavu (v kampani vám je priradená automaticky). Zo začiatku som nemal odomknutých veľa postáv, ale po dohraní to bolo oveľa lepšie. Navyše si odomykáte aj kozmetické úpravy, fatality, alebo brutality. Najskôr som nerozumel, prečo nefungujú v režime 1 proti 1, no neskôr mi došlo, že som proste ešte nemal s postavou dosť odohrané.

V najnovšom diele legendárnej série nájdeme, samozrejme, aj multiplayer, takže kto má rád kompetitívne režimy, môže sa aj tu socializovať do sýtosti. Ak však ihneď párkrát po sebe narazíte na borcov, čo to vedia hrať... no, viete, kam tým mierim. Ale fungujú tu tzv. sezóny, ktoré sa pravidelne budú aktualizovať o nové výzvy a ciele, takže motivácia tam bude vždy (odmeny!).

Okrem toho sa tu nachádza aj mód Invasion, ktorý vás prevedie svetmi v singleplayer turnaji. Tu platí aplikovanie sezón, takže ak nie ste sociálny typ, nemáte zaplatené PS+, alebo proste milujete singleplayer, máte možnosť si odomknúť alebo získať odmeny aj bez toho. Možností, ako sa tu zabaviť, je teda naozaj veľa. Nechýbajú ani staré dobré VEŽE, čo mi vždy prišli ako taký „nostalgia mód“ pre staršie ročníky. Takisto tu nájdeme aj tréning a fatality tréning.

V pravom dolnom rohu som si všimol obchod a keďže robím recenziu, musel som do neho nakuknúť, inak by som tam ani nepáchol. Zatiaľ som v ňom našiel len kozmetické predmety, ktoré sa dajú odomknúť aj hraním, takže tu je všetko v úplnom poriadku. Nedočkavci teda majú možnosť skrátiť si prostredníctvom kreditky cestu k vysnívaným skinom. Skrátiť zážitok ale nie.

Naše hodnotenie

Séria Mortal Kombat akoby neustále napredovala tým správnym smerom. Poskytuje rozsiahly kus zábavy ako s kampaňou, tak aj bez nej. Preskočiť by ju ale bola veľká chyba, keďže príbeh je úžasný. Škoda však, že si ju neužijú ľudia bez znalosti cudzieho jazyka. Inak je Mortal Kombat 1 jednoznačný „must have“ kúsok pre všetkých milovníkov bojových titulov – tu netreba ani len diskutovať o inej možnosti.

Klady

  • postavy
  • príbeh
  • dabing
  • lokality

Zápory

  • nič

Informácie o hre

MORTAL KOMBAT 1

MORTAL KOMBAT 1 2023

Začala sa nová éra. Je to v našej krvi. Objavte znovuzrodený Mortal Kombat, ktorý vytvoril boh ohňa Liu Kang. Mortal Kombat 1 otvára novú éru ikonickej série s novým bojovým systémom, hernými režimami a smrteľnými zraneniami! Prebojujte sa úplne novým príbehom s vašimi obľúbenými postavami Mortal Kombat tak, ako ste ich ešte nevideli.

  • Platforma: PlayStation 5
  • Žáner: bojovka
  • Vývojár: NetherRealm Studios, Shiver Entertainment
  • Vydavateľ: Warner Bros. Interactive Entertainment
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk