RECENZIA: EA Sports FC 24 - Prezliekanie kabátov

RECENZIA: EA Sports FC 24 - Prezliekanie kabátov

Nový názov, rovnaký obsah. Alebo nie? Ako priamy nástupca má EA Sports FC 24, samozrejme, blízko k predchádzajúcemu ročníku v podaní FIFA 23. V ponuke, hrateľnosti a herných režimoch sa však nachádza aj množstvo vylepšení, ktoré potešia nielen verných fanúšikov, ale aj hráčov v prípravke. My sme sa pozreli na verziu pre PlayStation 5 a toto je náš verdikt.

Ako je to s licenciami?

Čo sa mení v dôsledku chýbajúcej licencie FIFA? Toto je asi tá najzásadnejšia otázka a odpoveď znie, že takmer nič. Oproti 23-ke v aktuálnom ročníku chýba iba režim Majstrovstiev sveta s oficiálnou licenciou FIFA a je tu aj okresaný počet národných tímov (30 oproti 47 v predchádzajúcom ročníku), inak je k dispozícii v podstate kompletný balík licencií. Tešiť sa tak môžete na viac ako 19 000 futbalistov, 700 tímov, 100 štadiónov a viac ako 30 líg. Nechýba prestížna Liga majstrov, Premier League, Bundesliga a po prvýkrát napríklad aj ženská Bundesliga.

Veľkou zmenou (konečne) je aj prepracované hlavné menu. Hoci si naň budete chvíľu zvykať, zmena stojí za to. Nová ponuka je vizuálne jednoduchšia a obsah prehľadnejší. Jediný nedostatok v tomto smere vnímam v akejsi mierne oneskorenej reakcii na pohyb v menu, no nie je to nič katastrofálne.

Nenápadná zmena, ktorá mení pravidlá hry

Najdôležitejšou vecou v každoročnej futbalovej simulácii sú inovácie na ihrisku, pretože prispôsobenie hrateľnosti je tým hlavným faktorom zábavy. Hneď v prvom zápase si všimnete pomalšie tempo hry v porovnaní s predchodcom. Pre samotnú hrateľnosť to prináša mnoho výhod. Nie je to len o väčšej taktike, ale aj o samotnom ťahu na bránku či dobre premyslenej obrane.

V zápale hry tak máte dostatok času na presnejšie prihrávky či prelobovanie. Po chvíli tréningu budete schopný rozohrávať prihrávky do voľného priestoru ako na ľavú, tak na pravú nohu útočníka. To všetko znamená, že na ihrisku budete mať väčšiu kontrolu, čo rozhodne nie je na škodu veci. Vývojári chcú, aby EA Sports FC 24 jednoducho viac pripomínal reálny futbal. Aby to dosiahli, vyhodnotili 180 skutočných profesionálnych futbalových zápasov a tieto údaje do hry zapracovali. Výsledkom toho je skutočne pomalšie tempo a väčší dôraz na premyslenú taktiku.

V obrane si môžete aktivovať pokročilé bránenie vďaka novým možnostiam ovládania. Pomocou tlačidla X postrčíte súpera ramenom (len ho nesledujete ako vo FIFA 23) a stlačením ďalšieho tlačidla (štvorec) ho zasiahnete. Aj to vedie k väčšej kontrole a následne k menšiemu počtu medzier v obrane, čo zase zvyšuje zábavnosť hry a podľa mňa aj prináša reálnejšie vyobrazenie samotného futbalu.

Brankári a špeciálne schopnosti hráčov

Brankári každoročne znášajú kritiku a inak to nie je ani tentokrát. Niekedy nereagujú vôbec, inokedy príliš skoro, alebo príliš neskoro. Občas sa kdesi zabudnú, prípadne dokonca vybehnú do stredu poľa. V tomto smere sa teda žiadna revolúcia nekoná a prakticky sa iba kopírujú predchádzajúce ročníky.

Novinkou sú akési špeciálne schopnosti hviezdnych hráčov. Iste, nie je to absolútna novinka, ale v EA Sports FC 24 sa ju vývojári snažia dostať viac do popredia. V praxi to znamená, že malá ikona zobrazuje jednu z 34 špeciálnych schopností nad hviezdnymi hráčmi. Napríklad nad Salahom z Liverpoolu vidíte symbol šialenstva, čo znamená, že pri driblingu šprintuje ešte rýchlejšie ako ostatní. Na papieri to možno vyzerá ako inovácia, ale na ihrisku to až také terno nie je.

Z FUT sa stáva UT

V minulosti bol najhranejším režimom FIFA Ultimate Team (FUT). Vynechajte v názve FIFA a ste opäť v známom prostredí. Rovnako ako predtým, aj teraz je v Ultimate Team vaším cieľom zostaviť čo najlepší tím z futbalových kariet, ktoré ste si zarobili, alebo kúpili.

Prvýkrát môžete zvyšovať úroveň hráčov pomocou funkcie evolúcie. Ak splníte určité ciele, konkrétnemu futbalistovi sa zlepšia jeho atribúty. Je to motivujúce, ale zároveň to trvá dlho. Zároveň treba dodať, že nie každý hráč spĺňa kritériá evolúcie a ich počet, ktorý môžete absolvovať za sezónu, je obmedzený.

Ako som spomínal v úvode, menu je prehľadnejšie, čo pocítite práve v tomto režime. Konečne môžete jedným stlačením tlačidla pridať všetky odmeny naraz. Napriek tomu sú mikrotransakcie, ktoré sa stali súčasťou inventára, v Ultimate Team pevne zakorenené. Umelé a zdĺhavé naťahovanie vášho postupu je už roky najväčším bodom kritiky a EA Sports FC 24 na tom nič nemení.

Kariéra

V ďalšom obľúbenom režime, ktorým je kariéra hráča a kariéra manažéra, sa všetko točí okolo vylepšovania detailov. Nič tu nie je úplne nové, všetko je o rozumných doplnkoch.

Najväčšou novinkou v kariére hráča je váš poradca. Pomocou neho určujete klub, do ktorého by ste radi prestúpili, čo mení vaše ciele, ktoré chcete dosiahnuť na ihrisku aj mimo neho. Ako tréner sa od tohto roku môžete rozhodnúť pre taktickú víziu, ktorej podriadite všetko.

Naše hodnotenie

EA Sports FC 24 so svojimi vylepšeniami opäť kraľuje virtuálnemu futbalu. Rýchlejšie zakončenie, znížené tempo hry, rozšírené možnosti defenzívy a presné prihrávky majú za následok dobrý pocit z hry, čo v konečnom dôsledku zlepšuje samotnú zábavu. Napriek tomu je v každom kúte titulu stále veľa z FIFA 23. Najmä v herných režimoch sa žiadne veľké inovácie nekonajú. Aj v tomto ročníku je jasne vedieť veľký dôraz na režim UT a loot balíčky s mikrotransakciami. V tomto smere nečakajte prakticky žiadnu veľkú inováciu. A, samozrejme, nájdeme tu aj známe veci, ktoré sú kritizované rok čo rok. AI spoluhráčov sa niekedy pri útoku zakráda po ihrisku namiesto toho, aby sa plnou rýchlosťou tlačila do otvorených priestorov. Striedania nie sú dostatočne agresívne a trajektória lopty je pri niektorých strelách a krížnych prienikoch prinajmenšom úsmevná. Ak ste z úst vývojárov hltali slová o akomsi reštarte, tak na to rovno zabudnite. EA Sports FC 24 je jednoducho ďalším ročníkom FIFA so všetkými slasťami a strasťami – len pod novou značkou.

Klady

 • citeľne pomalšie tempo, ktorá je zábavnejšie
 • vylepšená hrateľnosť a jej možnosti
 • prehľadnejšie hlavné menu

Zápory

 • umelá inteligencia je stále umelá
 • stále veľký dôraz na mikrotransakcie
 • brankári vás ani tento rok nepotešia

Informácie o hre

EA Sports FC 24

EA Sports FC 24 2023

 

 • Platforma: PlayStation 5
 • Žáner: futbalový simulátor
 • Vývojár: EA Vancouver, EA Romania
 • Vydavateľ: EEA Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: EA

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk