• Redakčný výber hier, ktoré nutne potrebujú remake

 • RECENZIA: Fractal Design Meshify 2 Nano - Najmenší člen rodiny Meshify

 • Gamesite News 148 - Jeden herný odklad za druhým...

 • Na Rokfort si ešte počkáme: Hogwarts Legacy odložený na rok 2023!

 • Keighley sľubuje na Opening Night Live „cool prekvapenia“ a „veci, ktoré by sme neočakávali“

 • Microsoft radí Sony, ako má namiesto blokovania Xbox Game Pass vylepšiť PlayStation Plus

PlayStation TV - Recenzia

Na Slovensku sa bez väčších fanfár začal predávať najnovší prírastok do rodiny PlayStation zariadení. Nazýva sa PlayStation TV a je to niečo iné, než by ste podľa názvu možno očakávali. Hlavne ak vám „TV" v názve evokuje prístroje ako Apple TV, Fire TV atď. Nie, Sony sa nepokúša so svojou PlayStation TV vyhrať boj o obývačku. Realita je úplne iná.

Výrazne napovie aj pôvodný názov, pod ktorým sa miniatúrna škatuľka začala predávať v Japonsku. Tam ju v obchodoch nájdete pod menom Vita TV. Ide v podstate o prezlečenú prenosnú konzolu PS Vita, ktorá je v TV verzii obohatená o HDMI výstup a eternetový port. Je určená pre pripojenie k televízoru, a preto neobsahuje žiaden displej. Nefunguje ani dotykové ovládanie, ktoré bolo často nasilu integrované do hier pre prenosnú konzolu.

PlayStation TV teda ponúka veľmi podobné možnosti ako PS Vita. Hardvérové komponenty sú totožné. Vďaka tomu si na PS TV zahráte tie isté hry ako na Vite, avšak nie všetky. Problém je ten, že mnohé tituly majú v sebe zabudované prvky, ktoré využívajú dotykové displeje. Aby sa tieto hry dali hrať na PS TV, vývojári musia tieto prvky upraviť. A to sa nestalo v prípade všetkých hier. Zahráte si však napr. Killzone a aj mnoho nezávislých titulov. Na PS TV sme hrali aj najnovšiu exkluzivitu pre Vitu, Freedom Wars. Treba spomenúť, že Vita hry sú optimalizované pre rozlíšenie 544p, takže v rozlíšení 720p, ktoré zobrazuje PS TV, niekedy viac vyniknú grafické nedokonalosti a obmedzený výkon.

Okrem hier, ktoré vyšli na platformu PS Vita, zvládne PlayStation TV aj ďalšie hry, ktoré si zahráte na Vite. Teda kompatibilné tituly zo systémov PS One, PS minis a PSP. Tým ponuka malej konzoly končí. Nostalgici sa potešia, bežní dnešní hráči skôr ohrnú nos. Nakoľko je bohatá alebo chudobná – to si musí zvážiť každý sám. Hier je, z hľadiska celkového počtu, veľa a určite sa s PS TV zabavíte. Avšak napr. PlayStation 3 ponúka oveľa rôznorodejšiu a atraktívnejšiu knižnicu hier.

Prečo porovnávame PlayStation TV s PS3? Pretože cena je veľmi podobná. PS TV kúpite v obchode za 99 eur. Za túto cenu dostanete škatuľku, potrebné káble a voucher s tromi hrami – OlliOlli, Worms, Velocity Ultra. Ak nemáte doma žiadnu inú PlayStation konzolu, dokúpiť si budete musieť ovládač (Dualshock 3 alebo 4) a pamäťovú kartu pre PS Vita. Tieto karty sú kompatibilné s PS TV a budete ich potrebovať, ak si chcete kupovať hry digitálne. Zabudované úložisko s veľkosťou 1 GB sa minie veľmi rýchlo. Tieto dve položky navýšia vstupné náklady na kúpu mikrokonzoly na úroveň 140 – 160 eur, čo je cena, za ktorú teoreticky kúpite aj (staršiu) 12 GB verziu PS3-ky. Aj v tomto prípade si treba dať pozor na zabudované úložisko, ktoré vám pravdepodobne nebude stačiť.

Ako sme už v úvode spomenuli, PlayStation TV nie je multimediálna konzola v pravom slova zmysle. Nečakajte od nej multimediálne možnosti, aké ponúka Apple TV a podobné škatuľky. PS TV má vo výbave internetové rádio TuneIn, multimediálny prehrávač s podporou DLNA serverov (avšak so žalostne slabou podporou formátov) a kanál Live from PlayStation. Tým multimediálne možnosti PS TV končia. Je to škoda, pretože v tomto smere sa mohlo štúdio Sony viac posnažiť. Dokonca ani YouTube aplikácia, ktorá je dostupná pre Vitu, zatiaľ nie je optimalizovaná, aby podporovala PS TV. Je zrejmé, že Sony multimediálne funkcie nezaujímajú, a to aj napriek slovu „TV" v názve.

Zhrňme si to. PS TV nie je multimediálna škatuľka. Je to miniatúrna konzola, ktorá má jedno využitie – hry. Zahráte si obmedzenú knižnicu Vita hier, ktorá sa rôznorodosťou a kvalitou nemôže porovnávať s PS3 titulmi. Avšak viacero titulov si zaslúži, aby ste si ich zahrali. Plus je k dispozícii výber klasických hier z dôb PS One a PSP. A netreba zabúdať ani na funkciu Remote Play, ktorá je sama o sebe dôvodom ku kúpe.

Pomocou Remote Play môžete v rámci jednej domácnosti, ale aj na diaľku pristupovať ku konzole PS4. Sony odporúča prepojiť obe konzoly pomocou ethernetu, ale aj v takomto prípade pocítite mierne oneskorenú odozvu, rádovo niekoľko ms. Hry sú cez Remote Play veľmi dobre hrateľné, ale je viditeľné, že nehráte priamo na konzole. Aj napriek tomu sme si túto funkciu obľúbili a využívame ju najmä cez internet. Vita sa v tomto smere osvedčila a nakoľko PS TV je v podstate Vita v inej forme, čakali sme zrovnateľnú kvalitu. Výsledok nás potešil – pomocou PlayStation TV hráme na našej 150 km vzdialenej PS4-ke a hry si užívame viac, ako keď sme si ich streamovali cez Vitu. Dôvod je ovládanie bez kompromisov, keďže k PS TV pripojíte Dualshock 3 alebo 4. Oceňujeme aj to, že hráme na veľkej obrazovke. Síce v menšom rozlíšení, 720p, a v menšej grafickej kvalite. Ale už sa neobmedzujeme na malý displej PS Vity. Dodajme, že pre dobrú kvalitu funkcie Remote Play odporúčame optický internet u vás doma (tam kde je PS4) aj na mieste, kde je PS TV. Najdôležitejší je stabilný upload na úrovni minimálne 5 Mbps.

PlayStation TV je zariadenie, ktoré asi neosloví masy. Hoci sa predáva za atraktívnu cenu, chýbajú jej atraktívne multimediálne funkcie, ktoré by sme od „TV" zariadenia očakávali. Knižnica Vita hier dokáže zabaviť, ale s PS3 titulmi sa nemôže porovnávať z hľadiska audiovizuálneho spracovania ani rôznorodosti. Nehovoriac o tom, že mnohé hry pre Vitu sú dostupné aj pre PS3 a PS4. Ich dostupnosť pre Vitu má zmysel najmä z hľadiska mobility – ak sa chcete zahrať počas cestovania. To PS TV neponúka, na fungovanie vyžaduje externú obrazovku. Na druhej strane, PS TV je ľahko prenosná škatuľka. Nie je problém ju zbaliť a priniesť si ju na chalupu alebo na chatu a tam sa hrať. Nutnosťou je iba obrazovka s HDMI vstupom. A ak máte na chalupe aj optický, resp. vysokorýchlostný internet, pripojíte sa na vašu PS4, ktorá ostala doma, a razom sa ponuka hier rozšíri. Aj my používame PS TV v prevažnej väčšine ako klienta pre funkciu Remote Play. A musíme povedať, že ide o najlepší spôsob, ako si dnes vzdialené hranie na PS4 vychutnať. Výhodou je aj absolútne tichá prevádzka a možnosť pripojiť Bluetooth príslušenstvo vrátane slúchadiel.

Samozrejme, PS TV má zmysel aj ako rozšírenie domáceho PlayStation ekosystému. Pripojte ju k monitoru alebo televízoru vo vedľajšej izbe a hrajte PS4 hry, keď televízor používa niekto iný. Alebo, ak si platíte členstvo PS+, užívajte si bezplatné hry pre PS Vitu na PS TV. Aj v takomto prípade stojí PlayStation TV za zváženie. Hlavne od nej nečakajte klasické „TV" zariadenie. A ak žiadnu PlayStation konzolu nevlastníte a PS TV vás oslovila svojou cenou, pretože máte obmedzený rozpočet, popremýšľajte radšej o PS3-ke. Tá má výrazne viac kultových hier a ponúka lepšie multimediálne funkcie ako PS TV.

Informácie o produkte

Game Cover
PlayStation TV
Typ: Herná konzola
Výrobca: Sony
Cena: 99,99€
Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

60%
 
"PlayStation TV je Vita, ktorú pripojíte k televízoru. Oplatí sa ako Remote Play doplnok k PS4"
Klady
 • Remote Play lokálne aj cez internet
 • najlepší spôsob, ako hrať cez Remote Play
 • rozmery konzoly
 • jednoduché prenášanie
 • bezplatné hry pre členov PS+
 • teoreticky cena
Zápory
 • takmer neexistujúce multimediálne funkcie a aplikácie
 • obmedzená ponuka PS Vita titulov, málo exkluzivít
 • nie všetky Vita hry a aplikácie sú kompatibilné s PS TV
 • nižšie rozlíšenie, 720p, aj pri prehrávaní videa
 • drahé pamäťové karty (ak nevlastníte PS Vitu)
 • potreba dokúpiť ovládač (ak nemáte PS3 alebo PS4)
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk