• Gamesite News 97 - Výstava E3 nám navalila poriadnu nádielku hier a dátumov vydania

 • Šialená konšpiračná teória zahrňujúca Kodžimu, PlayStation 5 a Silent Hill naberá na obrátkach

 • Ninja Theory o Hellblade II: Schválne si komplikujeme život, aby sme vytvorili niečo špeciálne

 • Vice-prezident Bethesdy sa ospravedlnil za to, že Starfield je Xbox exkluzivitou

 • Tohtoročná Xbox E3 konferencia bola najsledovanejšiu v histórii spoločnosti. Prvenstvo má ale Nintendo

 • Končí sa jedna éra: GTA Online opúšťa konzoly Xbox 360 a PlayStation 3

NHL 16 - Recenzia

NHL 16 - Recenzia

Tohtoročná NHL-ka má na rozdiel od svojho predchodcu jednu veľkú výhodu. Prináša priamo všetky obľúbené režimy v základnom balení. Hráči tak vývojárov nemôžu kritizovať za to, že vydali narýchlo upečený chleba, ako tomu bolo pred rokom.

Hra NHL 15 v next-gen verzii totižto prekvapila nedostatkom obsahu. Režimy, ktoré sa postupne stali samozrejmosťou, v 15-ke chýbali. Pribudli až o pár týždňov neskôr, a to vo forme aktualizácií. V prípade NHL 16 je, našťastie, všetko s kostolným poriadkom, a vďaka tomu si od prvého dňa zahráte všetko (Be i Pro režim) aj s plnohodnotnými reakciami trénera, draftom nováčikov a s tímovým online režimom EA Sports Hockey League, v ktorom sa proti sebe môžu postaviť až dvanásti hráči. Takisto si môžete vytvárať virtuálne tímy alebo sa jednoducho pridať k už vytvoreným tímom. Škoda len, že pri hraní tohto režimu, komunikácia cez internet nie je ideálna.

Často nám prekážala horšia odozva, čo je vec, ktorá tento režim trápi už niekoľko rokov. Čakáme teda, kedy ju v EA konečne opravia. Nechýba ani Hockey Ultimate Team, avšak hra stále nedisponuje jednoduchšou tvorbou jednotlivých formácií, ako tomu bolo v dobe PS3, kedy vám umelá inteligencia celý proces zjednodušila. Bohužiaľ, v NHL 16 sme takúto funkciu opäť nenašli.

Nový ročník sa nesie v znamení detailov. Rozdiel medzi NHL 14 (PS3) a NHL 15 (PS4) bol naozaj generačný. Lenže NHL 16 stavia na už existujúcich základoch, a tak vás výborná audiovizuálna prezentácia, vrátane pohľadov na skutočné štadióny vo forme videa, vôbec neprekvapí. Ani to, že vidíte reálnych komentátorov, ktorí majú za sebou virtuálny štadión. Bez preháňania – najvýraznejšou zmenou je zapracovanie viacerých pomôcok, ktoré vás aj počas zápasu učia, ako ovládať hokejistov, a pomáhajú vám so smerovaním nahrávok a striel. Táto funkcia je užitočná a veríme, že mnohým nováčikom pomôže. Niekomu môžu pomocné informácie prekážať, v takomto prípade si ich hráči môžu kedykoľvek vypnúť.

Druhá veľká zmena je Be a Pro režim. Ten nás po dlhej dobe opäť bavil, a to až tak, že sa stal naším primárnym režimom. Herné mechaniky sa nemenia, stále máte jedného hráča, ktorého ovládate. Čas beží reálnym tempom, hoci dobu, kedy sedíte na striedačke, môžete odsimulovať a preskočiť na ďalšie striedanie. Tréneri vám ale dávajú cenné rady a aj systém nápovedí počas zápasu funguje oveľa lepšie. Vďaka tomu sme sa naučili dokonalejšie hrať hokej a vyhýbali sme sa chýbam, ktoré sme často robili v minulosti. Hranie za jedného hráča je zábavné aj vďaka inteligencii spoluhráčov a realistickejšiemu pocitu zo zápasov.

Spoluhráči vedia lepšie prihrávať a ocenia aj to, keď stojíte pred súperovým brankárom a cloníte mu. Takéto detaily robia z NHL 16 opäť najhokejovejšiu hru na trhu. Niežeby bola konkurencia veľká. Škoda, že EA sa neinšpiruje u 2K a nezakomponuje aj aspekt života profesionálneho hokejistu mimo klzísk. Len pre úplnosť ešte dodáme, že k dispozícii je aj Be a GM režim, v ktorom sa stanete generálnym manažérom hokejového tímu, keď sa budete starať o hráčov i o aspekty mimo samotných zápasov.

Na druhej strane si nemyslíme, že by sa NHL 16 výraznejšie zmenila od svojho predchodcu. Pocit z hrania je takmer totožný, a dokonca sa nám zdá, že padajú aj rovnaké góly. Neexistujú 100% metódy, ako dostať puk do siete, avšak ak využijete zaváhanie súperovej obrany, viete prepasírovať puk z jednej strany na druhú, rovno pred bránu a dobre trafiť puk „z prvej“, tak potom je veľká šanca, že budete skórovať. V NHL 16 sa takisto kladie veľký dôraz na postavenie obrancov a brankára, ktorému niekedy clonia i vlastní spoluhráči alebo súper. Takéto aspekty sme ospevovali už pred rokom a nezdá sa nám, že by sa niečo výraznejšie zlepšilo alebo zmenilo. Pri hraní 16-ky budete mať pocit, že sledujete skutočný hokej, ak si teda nastavíte režim na simuláciu. V prípade nastavenia „arkáda“ sú hráči rýchlejší a takisto presnejší. V takom prípade nie je problém ukončiť zápasy s dvojciferným počtom strelených gólov na oboch stranách. Poznamenajme ešte, že v EA sa sústredili aj na brankárov, ktorí už zbytočne nekorčuľujú mimo brány. Ich správanie nás v NHL 15 často iritovalo.

NHL 16 je najkomplexnejší hokej, ktorý si zahráte na konzolách novej generácie. Oproti NHL 15 ponúka všetok herný obsah priamo v balení a zopár drobných vylepšení, ktoré si všimnete až po desiatkach zápasov. Chválime najmä zabudovanie pomocníka, ktorý môže pomôcť viacerým nováčikom.

Naše hodnotenie

Hra NHL 16 je jedným z najlepších hokejov na trhu. Hoci, ak máte NHL 15 a nepotrebujete najnovší hokej, pravdepodobne vám dvanásť mesiacov starý titul ešte rok vydrží. NHL 16 totiž prináša drobné vylepšenia, ale z hľadiska hrateľnosti si veľa zmien nevšimnete.

Klady

 • Množstvo obsahu
 • Atmosféra zápasov
 • Audiovizuálne spracovanie
 • EA Sports Hockey League
 • Systém pomôcok

Zápory

 • Málo zmien oproti NHL 15
 • Horšia odozva pri hraní EA Sports Hockey League
 • Občasné nepresné reakcie hry na príkazy

Informácie o hre

NHL 16

NHL 16 2015

NHL 16 nastupuje na ľadovou plochu s cieľom ponúknuť nové spôsoby hry v tímovom podaní. V najobľúbenejších režimoch pre jedného hráča nájdete nové funkcie a prvky, všetky hráčske pozícia sa zmenili v hrateľnosti a bezkonkurenčná prezentácia zápasov opäť navodí skvelú atmosféru.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Šport
 • Výrobca: EA Sports
 • Distribútor v SR: CENEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: EA

Trailer Kúpiť na GameExpres.sk

Korekcia: Andrea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk