• Sony kúpilo tvorcov Spider-Mana, štúdio Insomniac!

 • 25 ohlásení, Need for Speed, Gears 5, Death Stranding. O chvíľu sa začne úvodná show Gamescomu 2019

 • Gamesite News 11 - Nový Need for Speed je tu. A príde aj Metro a Saints Row

 • Informácie naznačujú, že výkon Playstation 5 bude na úrovni GTX2080!

 • „Férovosť“ Epic Game Store: Po tom, čo vývojár odmietol exkluzivitu mu Epic Games odmietol vydať hru

 • Respawn nezvládol nové in-game podujatie v Apex Legends: Nadávky, urážky a hádky s vlastnou komunitou

The Division - Recenzia

The Division - Recenzia

Od prvých záberov z hry na E3 pred dvoma rokmi boli hráči z The Division unesení. Hype sa znásoboval do neuveriteľných výšin s každým novým obrázkom, videom či informáciou a spoločnosť Ubisoft mala spolovice vyhraté. Je však hra skutočne taká dobrá, ako sa od nej očakávalo?

The Division bol od prvého dňa odhalenia trhákom, na ktorý spoločnosť Ubisoft stavila všetko. Marketingové oddelenie štúdia nestíhalo reklamovať hru všade, kde sa dalo. Hra vyzerala naozaj úžasne. Skvelý nový nápad a myšlienka, výborne spracované prostredie a grafika, vynikajúca akcia a Dark Zone. Väčšine hráčov nebolo treba oveľa viac a predobjednávky sa hrnuli. Aká je však realita po vydaní hry?

The Division nie je zameraná na bežných hráčov a sólistov. Samozrejme, že aj tí si v hre nájdu to svoje, no ak by ste naozaj reálne chceli hrať hru iba sami, z jej obsahu využijete zhruba 30 – 40 percent. The Division je jednoznačne hra, ktorá je mienená na hranie online a hlavne v skupine. Presnejšie povedané, online vlastne hrať musíte, lebo hra samotná si vyžaduje neustále online pripojenie. Či sa už rozhodnete ignorovať ostatných ľudí, je len na vás, no vedzte, že príbeh a hlavná dejová línia tvoria skutočný obsah iba na pár hodín a sú v podstate len podkladom. Ozajstná hra začína viac-menej v momente, keď dohráte poslednú príbehovú misiu a dovŕšite maximálny level 30. V súvislosti s príbehom mi ešte nedá nespomenúť určitú tajomnosť a skvelé nastavenie pre celý svet s prostredím, ktorý je asi najlepšie spracovaným svetom, aký som kedy v online  hre videl.

Zdevastované mesto, prázdne ulice so zopár preživšími, ktorí žobrú o  pomoc a sú každodenne popravovaní pouličnými gangmi aktuálne vládnucimi mestu. Visiace a inak zohyzdené mŕtvoly vojakov, ktoré poukazujú na prehratý boj jednotiek JTF o udržanie stability mesta, sú len zlomkom atmosféry, ktorú zažijete po tom, čo budete aktivovaní. Division bola pred vypuknutím epidémie tajná vládna organizácia, ktorá podliehala priamo prezidentovi. So spustením Direktívy 51 bol po vypuknutí epidémie v New Yorku spustený aj projekt Division a spiaci agenti, dovtedy pôsobiaci ako bežní ľudia, dostali pokyn k aktivácii. Agenti boli trénovaní a vznikli na to, aby spravili poriadky aj v takých situáciách, keď zlyhali všetky ostatné možnosti. Vo chvíli, keď je spustená Direktíva 51, získavajú Division agenti neobmedzenú moc a právo, podliehajú im všetky ostatné orgány, pričom ich rozhodovanie a riešenie situácií je len na nich samotných. V prvých dňoch epidémie bola aktivovaná prvá vlna agentov, z ktorej väčšina padla pri bránení mesta alebo o nej neexistuje žiadna správa. Na základe toho sa aktivovala druhá vlna agentov, ktorej súčasťou ste vy a všetci ostatní hráči.

Vaša úloha? Stabilizovať mesto a zistiť, čo sa stalo s prvou vlnou Division agentov. The Division sa začína ako každá iná hra. Na začiatku splníte pár úvodných misií, po ktorých vás prevalcuje mapa preplnená ďalšími vecami na splnenie. Reálne však exituje spolu asi dvanásť príbehových misií, ktoré sa dajú zbehnúť pomerne rýchlo, a príbeh pritom skvostne a zaujímavo dopĺňajú audio nahrávky a bočné misie. Stačí, ak budete ochotní sa im venovať a zistíte o pozadí príbehu oveľa viac. Okrem toho je to asi jedna z mála hier, ktorá ma naozaj donútila zbierať veci ako audio nahrávky a iné logy, lebo sú robené zaujímavo a poskytujú hlbší pohľad do hry. Naozajstná zábava tak začína po „skončení hry“. Dosiahnutím levelu 30 sa vám odomykajú úplne nové možnosti. Počnúc prístupom k trom „daily“ misiám, ktoré vám každý deň ponúknu špeciálne odmeny, cez nový Challenging mód pre štandardné misie, ktorý skutočne otestuje vaše schopnosti, končiac prístupom k najlepšej výbave, na ktorej však budete musieť zapracovať.

Hra sa vďaka tomu rozdelí na dve časti. V jednej budete musieť koordinovať váš štvorčlenný tím hráčov skrz naozaj ťažkú Challenging misiu (niečo na štýl Strikov/Raidov v Destiny), no v druhej pôjde ešte viac do tuhého – Dark Zone. Dark Zone je zóna New Yorku, kde sa vláda v počiatku pandémie snažila oddeliť nákazu karanténou a vysokou hradbou. To im však nevyšlo a z karantény sa stala zóna bez zákona. Hneď ako vstúpite do Dark Zone, ste vystavení napospas ostatným hráčom. Zatiaľ čo väčšina vám pravdepodobne pomôže a spojí sa s vami, aby sa vám zónou lepšie prechádzalo, nájdu sa aj takí, ktorí budú prahnúť po veciach, ktoré ste si ťažko vydobyli, alebo ich proste baví robiť váš život mizerným. Celá pointa Dark Zone je jednoduchá – vysoké zisky, no aj vysoké riziko. Práve tu budete tráviť väčšinu svojho času s cieľom vylepšenia svojho vybavenia, aby ste sa mohli dostať vždy do ťažších lokácií, alebo ak ste jeden z tých zlomyseľných, aby ste si mohli ľahšie podávať ostatných hráčov.

Majte pritom na pamäti, že ani zabíjanie ostatných agentov nie je prehliadané a na vašu hlavu bude vypísaná odmena. Ak vás dostanú skôr, ako uplynie váš „Rogue“ status po tom, čo niekoho zabijete, budete to ľutovať. Nielenže stratíte väčšinu vecí, ktoré ste v Dark Zone získali, stratíte tiež obrovské množstvo skúseností a Dark Zone peňazí. Čím viac ľudí zabijete, o to väčšiu stratu utrpíte, predĺži sa aj doba vášho Rogue statusu a uvidí vás naokolo viac hráčov vo väčšej vzdialenosti. Zabijete príliš veľa hráčov? Po dobu piatich minút na vás bude vypísaný Manhunt a všetci hráči v Dark Zone budú presne vedieť, kde ste. Prežite a užívajte si svoju korisť alebo zomrite ako Manhunt a stratíte hodiny nazbieraných skúseností, peňazí aj vašu hrdosť.Možno ste si všimli, že som pri zmienke o Dark Zone spomenul aj Dark Zone peniaze.

V skutočnosti v The Division existujú tri rôzne meny: Credits, Dark Zone Funds a Phoenix kredity. Zatiaľ čo klasické Credits vás budú sprevádzať v podstate počas celého hrania, najviac ich budete využívať u bežných obchodníkov po tridsiatu úroveň. Dark Zone peniaze zas budete logicky používať na nakupovanie špeciálnej výbavy u Dark Zone obchodníkov, no táto výbava je vždy podmienená aj určitým Dark Zone rankom, ktorý sa líši a zbiera osobitne od vášho bežného levelu. V neposlednom rade sa vašou nočnou morou stanú Phoenix credity, ktoré sa v hre objavia po dosiahnutí tridsiateho levelu a budete ich potrebovať v stovkách na získanie zlatých, a teda najlepších častí vašej výbavy a zbraní. Keď už sme pri výbave samotnej, Division sa nemá oproti iným RPG za čo hanbiť. Možností výbavy, skillov, perkov a talentov je viac než dosť a každý si určite nájde to svoje. Nehovoriac o unikátnych zbraniach a ich vlastnostiach, ktoré ponúkajú.

Momentálne asi neexistuje lepšia strieľačka a akčná hra z pohľadu tretej osoby, v ktorej by ste si akciu a RPG užili viac. Rôzne typy nepriateľov a prostredí ponúknu vždy inú situáciu, ktorej sa budete musieť prispôsobovať, a možnosť meniť skilly a perky vašej postavy za pochodu je tomu prispôsobená. K tomuto všetkému pridajte úžasné prostredie, atmosféru a na pomery Ubisoftu a takto masívnej hry naozaj skvelé technické spracovanie. Dostanete hru, ktorú tak skoro nevypnete. Osobne som už na ničom nebol tak dlho závislý.

Okrem toho všetkého sú vývojári naozaj aktívni a denne opravujú bugy a nedostatky, pričom už teraz je do hry nachystaná hromada nového obsahu. Už o mesiac sa, napríklad, hráči môžu tešiť na update zdarma, ktorý ponúkne vymieňanie výbavy medzi hráčmi.

Naše hodnotenie

S odstupom času už k titulom spoločnosti Ubisoft pristupujem pomerne pasívne, no nedá sa poprieť, že rovnako, ako väčšinu hernej komunity, The Division ohúril aj mňa. Ako ale všetci poznáme Ubisoft, zdanie väčšinou klame, a tak som od hry nečakal príliš. Na moje prekvapenie som sa mýlil. Už dávno som nehral takú návykovú a atmosféricky spracovanú hru, ktorá okrem tohto všetkého ponúka výborný zážitok z hrania v partii a otestuje vaše zručnosti. Ubisoft tiež podporuje hru ako po obsahovej, tak aj po technickej stránke veľmi aktívne a vďaka tomu sa je na čo tešiť. Z hry vyjdú pravdepodobne nakrátko singleplayerový hráči a tí, ktorí neradi hrajú online. Drvivá väčšina hry je totiž dizajnovaná na hranie v skupine a od istého momentu si bez naozaj dobrých spoluhráčov ani nezahráte. Ak ste ten druhý prípad a milujete akčné „onlineovky“ s RPG systémom, pozývam vás do novej mánie menom The Division.

Klady

 • Herný svet
 • Atmosféra
 • Dark Zone
 • Hrateľnosť
 • Nové nápady a inovácie

Zápory

 • Občasné lagy
 • Zopár otravných bugov
 • Niekoľko nedomyslených mechaník, na ktorých oprave sa však pracuje

Informácie o hre

The Division

The Division 2016

The Division je akčná hra z tretieho pohľadu, ktorá si zakladá na RPG prvkoch a online hraní v štvorčlenných tímoch. Vstúpte do Dark Zone, kde stojí každý agent za seba, alebo sa ponorte do oslobodzovania New Yorku, ktorému vládne chaos, smrť, gangy a smrtiaca nákaza.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: TPS RPG
 • Výrobca: Ubisoft
 • Distribútor v SR: Conquest
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk