• Séria Battlefield mieri na smartfóny a „veľká“ Battlefield hra bude predstavená už čoskoro!

 • Na Steame sa nájdu užívatelia, ktorí vlastnia viac ako 25 000 hier

 • Na hranie online free-to-play hier na Xboxe už konečne nepotrebujete Gold členstvo

 • Zahrajte si z pohodlia vášho gauču tieto skvelé hry za pár chechtákov

 • Jedna z najväčších katastrof v histórii Sony: Od masívneho PSN hacku uplynulo 10 rokov

 • Sony plánuje ohlásenie nového benefitu pre PS Plus členov: Playstation Plus Video Pass

PlayStation 4 Pro - Recenzia

PlayStation 4 Pro - Recenzia

Pokiaľ ste si pred tromi rokmi našli pod vianočným stromčekom novú konzolu PlayStation 4 a žili ste v sladkom presvedčení, že na ďalších 6 – 7 rokov máte otázku hrania vybavenú, možno vás predstavenie novinky PlayStation 4 Pro prekvapilo, ba až šokovalo. Emócie však treba držať na uzde. PlayStation 4 Pro je revolúciou medzi konzolami, ale vašu PS4-ku do koša určite nezahadzujte.

Konzolám bolo dlhodobo vyčítané, že spomaľujú vývoj technológií. Vývojári totiž museli prispôsobiť svoju hru na niekoľko rokov starý hardvér a PC-čkári nariekali. V roku 2016 je však situácia iná. Aktuálne sa nehovorí až tak o rôznych grafických technológiách, ale o tom, v akom rozlíšení hráte. Pre potreby Full HD hrania vám postačí bežne vybavený počítač a aj PlayStation 4. Nedostanete síce ten najlepší grafický zážitok na trhu, ale trúfame si tvrdiť, že vývojári už nie sú natoľko obmedzovaní.

Čoraz častejšie sa však spomína 4K UHD hranie a virtuálna realita. Výrobcovia grafických kariet sa predbiehajú v tom, kto predstaví lepšiu alebo cenovo dostupnejšiu kartu, ktorá toto všetko zvláda. Výrobcovia konzol sú však na druhej koľaji. Majú svoj hardvér, ktorý má jasne dané limity. A hoci ho vývojári hier dokážu postupom rokov vyžmýkať na maximum, 4K hranie vám klasická PS4-ka alebo Xbox One jednoducho neponúkne. Preto sa dostala pred niekoľkými dňami do predaja konzola PlayStation 4 Pro, a preto sa budúci rok dočkáme tajomného Xboxu s pracovným označením Project Scorpio od Microsoftu.

Z pohľadu bežného používateľa je však dôležité si uvedomiť, že nejde o ďalšiu generáciu konzol. Teda, o ďalšiu generáciu v kontexte, ako sme boli doteraz zvyknutí – rozdiel medzi PS4 a PS4 Pro nie je ten istý ako medzi PS3 a PS4. Rozdiel medzi nimi je rovnaký, ako napr. v prípade iPhonu 6 a iPhonu 6s alebo 7. Obrazne povedané. V oboch prípadoch spustíte tie isté aplikácie, avšak výkonnejší model ponúkne lepšie grafické efekty.

Na PS4 aj PS4 Pro si zahráte tie isté hry. V čom sa novinka odlišuje, je, že má viac výkonu. A pokiaľ ho vývojári využijú, PS4 Pro ponúkne vyššie rozlíšenie, viac fps alebo viac grafických detailov. Dôležité je si tiež uvedomiť, že rozhodujúce slovo majú vývojári. Pokiaľ svoju hru neprispôsobia dodatočnému výkonu PS4 Pro, výsledok bude rovnaký ako na klasickej PS4. Aktuálne je pomerne dosť starších hier, ktoré dostali aktualizáciu, aby tento výkon využili. Battlefield 1 či FIFA 17 vyzerajú podľa viacerých hráčov vynikajúco v 4K rozlíšení. Predpokladáme však, že PS4 Pro bude využívať svoj potenciál naplno postupne počas najbližších mesiacov.

Je dôležité spomenúť, že PS4 Pro predstavuje revolúciu. Možno ani tak nie svojím výkonom a spracovaním, ale tým, že kompletne mení koncept herných konzol, ako sme ich doteraz poznali. Zároveň to znamená extra výzvu pre vývojárov, ktorí sa teraz musia učiť bezchybne optimalizovať hru pre viacero konfigurácií. Zatiaľ čo PS4 je jasne daná platforma, PS4 Pro ponúka v prípade vybraných hier niekoľko nastavení grafických možností. Podobne ako klasické počítače. Môžete si tak vybrať medzi hraním vo vyššom rozlíšení alebo v nižšom s lepšou grafikou. Alebo budete preferovať viac fps na úkor lepšej vizuálnej kvality. Možností je viacero a rozličnou konfiguráciou sa chápe aj to, či máte konzolu PS4 Pro pripojenú k Full HD televízoru alebo k 4K obrazovke. Nie všetky „PS4 Pro ready“ hry ponúkajú takúto variabilitu nastavení, ale každá z nich sa musí prispôsobiť tomu, k akej obrazovke je konzola pripojená.

Vo výsledku teda ide o pomerne komplexný proces a súčasná neskúsenosť vývojárov sa prejavuje aj tým, že pár hier má na PS4 Pro problémy. Objavujú sa napr. náhodné prepady fps, ktoré sa v prípade klasickej PS4-ky nevyskytujú. V redakcii sme s týmto nemali problémy, ale faktom je, že sme počas používania PS4 Pro nehrali všetky hry, ktorých sa to priamo týkalo. Neboli práve poruke. Faktom je, že v niektorých hrách si tieto prepady možno ani nevšimnete (The Last of Us Remastered), ale inde môžu byť výraznejšie. Problémy sa podľa diskusných fór objavili napr. v tituloch Skyrim, Watch Dogs 2 či Battlefield 1 alebo Mantis Burn Racing. V prípade poslednej menovanej hry opravila problémy aktualizácia.

Je zrejmé, že by sa nemalo stávať, že hra bude bežať na výkonnejšej PS4 Pro horšie ako na klasickej PS4-ke. Aktuálne sa to však v prípade niektorých hier môže stať a až čas ukáže, či sa vývojári naučia tento problém odstraňovať ešte počas vývoja, alebo či sa budeme opätovne stretávať s článkami, ktoré poukazujú na tento problém ako naposledy pri Watch Dogs 2. Ako sme však spomenuli, v niektorých prípadoch si krátkodobý pokles fps ani nevšimnete.

Z pohľadu človeka, ktorý zvažuje kúpu PS4 Pro, treba brať do úvahy niekoľko faktorov. Máte doma 4K televízor alebo ho plánujete v blízkej dobe kupovať? Máte doma PS VR alebo ho plánujete v blízkej dobe kupovať? Máte doma klasickú PS4?

Pokiaľ vlastníte PS4 a Full HD televízor a 4K TV a ani PS VR neplánujete kupovať, v takom prípade aktuálne nemá zmysel premýšľať nad výmenou konzoly za model Pro. Síce niektoré hry ponúkajú o niečo lepšiu grafiku, ale skutočný potenciál PS4 Pro využijete v prípade 4K TV s technológiou HDR. Nad kúpou konzoly má takisto zmysel premýšľať, ak zvažujete PS VR. PS4 Pro je totiž viac ako 2-násobne výkonná v porovnaní s klasickou PS4 a pokiaľ vývojári využijú tento výkon pri vývoji hier pre VR, môže to značne ovplyvniť zážitok. V prípade klasickej PS4 sme mali totiž pocit, že konzola ide na doraz a virtuálna realita by využila ešte o trochu viac výkonu, aby bola grafika krajšia.

Pokiaľ doma nemáte žiadnu konzolu a zvažujete, aký PlayStation si vybrať pod stromček, možno sa na to pozrieť z dvoch pohľadov. 500 GB PS4 Slim stojí 295 eur, 1 TB PS4 Pro stojí 390 eur. Podľa nás sa však oplatí priplatiť si za väčšie úložisko a výkonnejšiu verziu. Je to investícia do budúcnosti. A pokiaľ chcete vymeniť PS4 za PS4 Pro, asi by sme počkali do budúcoročných Vianoc. Dovtedy sa možno o trochu zníži cena a veríme, že sa už nebudú objavovať problémy s poklesom fps v niektorých hrách. Popravde, tento problém sa možnože nafukuje viac, ako by bolo potrebné. Uznávame však, že ho treba spomenúť, pretože niekoho môže aj takáto maličkosť poriadne vytočiť.

V rýchlosti doplňme, že PS4 Pro má podobné rozmery ako klasická verzia PS4. Konzola je o trochu širšia a vyššia, dostala tretie poschodie. Vo výbave takisto nájdete tretí USB konektor a ten využijete najmä v kombinácii s PS VR. Ide o užitočný doplnok, externú jednotku virtuálnej reality netreba pripájať cez predný konektor, čo je neestetické.

PS4 Pro je zároveň najvýkonnejšia konzola na trhu. Lepšiu grafiku sme si všimli v prípade niektorých kompatibilných hier aj na Full HD obrazovke, ale faktom je, že potenciál konzoly využijete naplno na 4K TV. Pokiaľ máte doma 4K televízor, vtedy sa oplatí vážne premýšľať nad kúpou tejto konzoly. Okrem hrania v 4K (niektoré hry sú v natívnom 4K, iné sú upscalované) si môžete pozrieť aj video obsah v 4K rozlíšení. Bohužiaľ, konzola neobsahuje 4K Blu-ray prehrávač. Je to škoda, pretože Xbox One S ho ponúka. Sony však nechce kanibalizovať na Blu-ray prehrávačoch, ktoré nedávno predstavilo.

Naše hodnotenie

PlayStation 4 Pro je najvýkonnejšia konzola na trhu. Odporučiť ju môžeme každému, kto má alebo zvažuje kúpu 4K televízora, prípadne doma teraz nemá žiadnu konzolu a plánuje nejaký PlayStation kúpiť. Verzia PS4 Pro je investíciou do budúcnosti. Nie všetky dnešné hry extra výkon využívajú, avšak očakávame, že počas najbližších mesiacov bude mať každý veľký titul (alebo väčšina) podporu pre PS4 Pro. Pokiaľ máte Full HD televízor a normálnu PS4-ku doma, minimálne rok s ňou ešte vydržíte.

Klady

 • najvýkonnejšia konzola na trhu
 • vizuálna kvalita hier v prípade 4K TV s HDR
 • podpora 4K videa
 • tretí USB port v zadnej časti

Zápory

 • poklesy fps v prípade niektorých hier
 • absencia 4K Blu-ray prehrávača
 • nie všetky hry profitujú z extra výkonu

Informácie o produkte

PlayStation 4 Pro 2016

 • Kategória: Herné konzoly
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 295 mm
 • Výška: 55 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 327 mm
 • Hmotnosť: 3300 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 375 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk