• Grand Theft Auto VI je realitou a prvá postava sa prezradila

 • V Plague Inc. budete o chvíľu svet liečiť a nie zabíjať

 • Call of Duty: Modern Warfare 2 remaster príde už zajtra

 • Pomôcť Slovensku v boji s koronavírusom sa pokúša aj herná komunita

 • Xbox Series X bude výkonnejšou konzolou. A to je úplne v poriadku, hoci ste Playstation fanboy

 • RECENZIA: MSI OPTIX MAG161V - Prenosný monitor od MSI

MotoGP 17 - Recenzia

MotoGP 17 - Recenzia

Nie je to ani tak dávno, čo sme v redakcii recenzovali hru MXGP3. Tá sa síce zaoberala terénnymi motorkami, no aj tak šlo o nefalšovanú čisto motorkársku hru (hoci na MXGP3 mohli jej tvorcovia popracovať aj o čosi viac). Spoločne s týmto titulom však pribudol do rodiny motoriek aj ďalší, a to MotoGP 17. V MotoGP 17 sa pozrieme na zúbok trochu inému športu, ale až tak veľmi zas neodbočíme. Tentoraz sa ocitneme na rozhorúčenom asfalte, prím totiž budú hrať cestné motorky.

Čože nám to hra ponúka?

MotoGP 17 nám ponúka niekoľko módov. Tak, ako je už takmer v tomto žánri zvykom, aj tu nájdeme rýchlu hru. Nasleduje možnosť kariéry, v ktorej si vytvoríme svojho vlastného hráča a pokúsime sa spraviť z neho majstra sveta v tomto rýchlom športe. Navyše tu ešte máme kariéru manažéra, ktorá istotne poteší hráčov túžiacich si vyskúšať, aké je to viesť tím pretekárov. A ako čerešnička na torte je tu režim pre viacerých hráčov, ktorý prináša veľkú výzvu pre už ostrieľaných pretekárov.

Rýchly mód obsahuje štyri režimy - veľkú cenu (teda jeden pretek), šampionát, pretek na čas a možnosť hry pre viacerých hráčov s rozdelenou obrazovkou (tzv. split screen). Možnosť rozdelenej obrazovky určite poteší najmä hráčov, ktorí majú takúto hru s kým hrať na jednej konzole. Pred každým pretekom si môžete skontrolovať nastavenia svojej motorky a upraviť ich tak, ako vám najviac vyhovujú. A pokiaľ ste so všetkým spokojný, vyrazíte priamo na trať.

Kariéra je určite tá časť hry, do ktorej sa bez výnimky vrhne každý jeden jej majiteľ. Môžete si v nej vytvoriť svojho vlastného pretekára, nastaviť mu meno, vek, krajinu pôvodu (áno, nájdeme tu aj Slovensko), číslo, prezývku a jeho výstroj (helmu a podobne). Navyše si môžete vybrať z viacerých jazdných štýlov, ktoré vás tak trochu odlíšia od ostatných jazdcov. Potom sa už len vyberiete na dráhu a dokážete ostatným jazdcom, že práve vy ste najlepší.

Umelá inteligencia v hre má niekoľko náročností. Ich zvyšovanie je priamo úmerné tomu, ako sú pomenované. Môžete si navyše ponastavovať rôzne ďalšie špecifiká ako napríklad dĺžku preteku (počet kôl), možnosť vracať čas a podobne. Čim je však hra náročnejšia, tým viac bodov reputácie dostávate. Vracanie sa späť v čase je často potrebné (najmä na začiatku hry) a realistické nastavenia spoločne s fyzikou vám dajú tiež poriadne zabrať.

Aj na prvý pohľad pekná hra má svoje muchy

Hoci sa grafický vizuál MotoGP17 môže zdať na prvý pohľad pekný, zaraz tu nájdeme niekoľko múch. Pokiaľ sa budeme koncentrovať len na hru, určite si nevšimneme napríklad stále chudobné textúry (najmä na PS4). Oproti predchádzajúcemu ročníku je tu pár zmien, hoci sa môže zdať, že autori pridali iba akýsi „smooth“ efekt. No aby som hre nekrivdil, svetelné efekty sú, v porovnaní s minulým ročníkom, o kúsoček lepšie a je to dokonca aj vidieť. Do diaľky tiež vidíme už o niečo lepšie, aj keď to nie je to, čo by sme v roku 2017 od hry očakávali. Dokonca mám pocit, že v predchádzajúcom ročníku sme mali trochu krajšie vymodelované „šikany“ na dráhe a ich efekty odrážania svetla boli tiež o niečo lepšie. Na druhej strane, 90% grafického vizuálu je iba jednoduchý „copy-paste“ a ak ste majiteľom predchádzajúceho ročníka a čakáte na lepšiu grafiku, príliš sa netešte. GUI v hre sa však vylepšenia dočkalo a pôsobí o čosi modernejšie a zrelšie. To, čo rozhodne poteší, sú krátke animované filmy každého mesta (teda okruhu), v ktorom sa daný pretek nachádza. Vďaka tomu v tejto hre uvidíme aj reálne zábery z miest, ako napríklad Brno či Silverstone a podobne.

Fyzika hry by tiež potrebovala trocha vylepšiť, pretože hráči niekedy lietajú po dráhe doslova nereálne, havárie sú tu viac ako časté a pridávanie plynu v zákrutách (a s tým spojená fyzika jazdca/motorky) tiež patrí do záhad vesmíru hry MotoGP 17.

Zvuková stránka hry je na tom však neobyčajne dobre. Motorky majú presne taký zvuk, aký by mali mať a motory burácajú ako v skutočnosti. Nenadarmo, Milestone S.r.l. skrátka vedia, ako spraviť zvukové efekty pretekárskych hier. Dôkazom toho nie je len táto herná séria, ale aj séria terénnych motoriek MXGP. Čo mi však veľmi chýba, sú komentáre počas súperenia na rozpálenom asfalte. Síce pred každým pretekom nám komentátor so silným anglickým akcentom popíše pretek, no to je asi tak všetko. Keby sme sa dočkali komentovania počas hry, určite by šlo o veľký krok vpred.

Galéria

Naše hodnotenie

Musím povedať, že hra MotoGP 17 ma rozhodne bavila. Hoci nejde o žiadnu prelomovú hru, veľa vecí sme už videli v minulom ročníku a ani po grafickej stránke hra nevyzerá tak, ako by sme od nej v roku 2017 očakávali. Dá sa jej to však prepáčiť, pretože má v sebe akési zvláštne čaro obohatené o vôňu virtuálnej spálenej gumy a benzínu. A navyše, ak si chcete zajazdiť na cestných motorkách, je táto herná séria v súčasnej dobe vaša jediná možnosť. Pokiaľ nie ste majiteľom predchádzajúceho ročníka a pokukujete po takomto type adrenalínu, je určite správnou voľbou siahnuť po tejto hre. V prípade, že vám však v poličke MotoGP 16 leží, je len a len na vás, či ste ochotní zaplatiť aj za nový ročník, keďže neprináša až tak veľa zmien.

Klady

 • pocit skutočného preteku
 • zvuková stránka hry
 • možnosť vytvoriť si vlastného pretekára
 • vyvážená umelá inteligencia

Zápory

 • grafika nenaplnila naše očakávania
 • fyzika je trošku mimo reality
 • chýbajúce komentáre počas hry

Informácie o hre

MotoGP 17

MotoGP 17 2017

MotoGP 17 rovnako ako minulý rok, aj tentoraz prináša preteky motoriek na tých najznámejších okruhoch sveta. Ak aj vy máte v sebe dušu jazdca a chcete si zajazdiť na motorkách, MotoGP je tu iba pre vás.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: pretekárska hra
 • Výrobca: Milestone
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: COMGAD

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk