Dirt 4 - Recenzia

Dirt 4 - Recenzia

WRC a rally hier nie je veľa, a tak je vzácnosťou, keď sa nejaká podarí. Vývojárom z Codemasters a ich Dirt sérii sa to celkom darí a aj keď mali zopár prešľapov, konečne sa vrátili k starému dobrému WRC, v ktorom sú neprekonateľní.

Už na začiatku si všimnete, že modely áut v hre Dirt 4 sú takmer dokonalé. Miera detailov je naozaj neuveriteľná a samotných áut je viac ako 50. Keď k tomu pridáte detailné simulácie nárazov a škôd, dostanete celkom realistický zážitok, niekedy možno viac, než by ste chceli. Počas pretekov sa auto zašpiní, jednotlivé súčiastky sa opotrebujú a to sa odráža nielen na jazdných vlastnostiach, no aj na výzore auta.

Všetky tieto detaily si ale vyžiadali daň na úkor prostredia. Je to divné, keďže predošlá hra Dirt Rally vyzerala naozaj skvelo, no prostrediam v Dirt 4 jednoznačne chýba iskra. Nehovoriac o tom, že Dirt 4, ktorý využíva prostredia od lesov, cez mestá až po púšte a sneh, by bol skvelým kandidátom na využitie HDR technológie. Tieto grafické nedostatky prostredia nie sú ale niečím, čo by Dirt 4 nejako výrazne ovplyvnilo, ide len o menšie kozmetické mínus.

Kým v prostredí Dirt 4 oproti Dirt Rally ťahá za kratší koniec, vynahradzuje to vo zvukoch. Pri vyššej náročnosti, s vypnutými assistmi a priestorovým zvukom, zažijete skutočnú extázu zvukov vrčiaceho motora rally špeciálov. Skúsený vodič môže odhadnúť stav motora len na základe jeho zvuku a to je pocit, ktorý v žiadnej inej hre nezažijete. Zvuky ale nie sú jedinou časťou, kde audio stránka prekonáva svojich predchodcov. Ak si pamätáte Dirt 2, určite si pamätáte úžasné pesničky, ktoré vás hrou sprevádzali. Bohužiaľ, rovnaký efekt sa spoločnosti Codemasters od Dirt 2 nepodaril... až doteraz. Dirt 4 sa vrátil k svojim koreňom a skvelú atmosféru počas hrania dotvára aj vynikajúci výber hudby.

V žiadnej dobrej rally hre po vašom boku nemôže chýbať spoľahlivý co-driver. Ten je oproti Dirt Rally ešte lepší, viete si ho oveľa viac prispôsobiť a dokonca aj nastaviť, akým spôsobom a kedy má svoje informácie podávať.

Dirt 4 ponúka rozdielnym hráčom rozdielne zážitky. Na výber sú dva herné modely riadenia: Gamer a Simulation. Hra ponúka pomerne širokú paletu tutoriálov a návodov, rovnako aj celú tréningovú oblasť, kde môžete skúšať rôzne nastavenia auta a nové mechanizmy riadenia. Faktom ale ostáva, že pri Gamer móde ich nebudete môcť uskutočniť, keďže samotné auto a rôznorodé assisty vám to nedovolia. Za každú cenu sa vás budú snažiť udržať na ceste a pokus o kontrolovaný šmyk väčšinou dopadne haváriou. Nedokážem si ale predstaviť, prečo by niekto chcel hrať rally hru a pritom nehrať rally ako sa má. Jednoznačne odporúčam simulačný mód, kde začína ozajstná zábava – od zvládnutia jednotlivých áut, ktoré budete potrebovať pre určité typy rally, až po rôznorodé typy povrchov a ich kombinácií. Učenie, či skôr adaptovanie sa, bude zo začiatku vašou hlavnou úlohou.

Aj keď základom Dirt 4 je, samozrejme, jazdenie, vývojári v Codemaster sa rozhodli rally vniesť do hry v hlbšom zmysle. Dostupných je niekoľko módov od samotného rally, cez pretekanie na terénnych buginách až po silné džípy. Nebudete to len vy a váš spolujazdec, za vami bude stáť celý tím technikov, hlavný inžinier, budete si môcť vybrať rôznych spolujazdcov či dokonca aj PR agenta. Každý člen tímu má vlastné vlastnosti a štatistiky a dokonca s nimi musíte podpisovať kontrakty a postupne ich vymieňať za lepších. PR agent vám zháňa rôznych sponzorov, ktorí budú na základe vašich úspechov prispievať vášmu tímu finančnými odmenami. Tie budete potrebovať nielen na samotné autá, ale aj na jednotlivé súčiastky. To ale nie je všetko. Okrem členov a áut musíte manažovať aj infraštruktúru v tíme – od celkovej nálady, ktorú viete vylepšovať napríklad oddychovými a relaxačnými priestormi, cez kupovanie lepšej logistiky, až po nové priestory pre garáž a mnohé iné časti vášho fiktívneho tímu a jeho priestorov.

Multiplayer je, samozrejme, prítomný tiež. Od denných, cez týždenné a mesačné výzvy, ktoré môžete splniť za štedré odmeny, až po klasické pretekanie proti hráčom v akejkoľvek kombinácii módov. Multiplayer sa veľmi nezmenil a prináša to, čo aj minulé diely.

Naše hodnotenie

Dirt 4 ponúka všetko, čo má dobrá pretekárska a obzvlášť rally hra obsahovať. Neprekonateľne dobrý mechanizmus, fyziku a ovládanie, skvelú kampaň, dobre spracovaný multiplayer a to všetko s parádnym výberom áut. Hre je možné vytknúť snáď len trochu odfláknuté prostredia okolo tratí. Celú hru sprevádza skvelá hudba a ak sa vám páčil neprekonateľný Dirt 2 alebo posledný Dirt Rally, tento diel nesmie chýbať vo vašej zbierke

Klady

  • skvelý jazdný model
  • autá
  • fyzika
  • hudba a zvuky

Zápory

  • okolie tratí

Informácie o hre

Dirt 4

Dirt 4 2017

DiRT 4 prichádza s ultimátnou hrou pre všetkých fanúšikov rally a motoršportu. Ponúkne vzrušenie, nadšenie a nekonečné prívaly adrenalínu, ktoré ste u off-road závodov ešte nezažili. Hra nadväzuje na realistický model DiRT Rally, ku ktorému pridáva ešte väčší dôraz na off-road, trucky a hlavne nový režim Your Stage s editorom vlastných tratí.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Rally / Pretekárska
  • Výrobca: Codemasters
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk