Na tohtoročnom veľtrhu CES v americkom Las Vegas sa svetu ukázali skutočne zaujímavé novinky zo sveta technológií podkutých pokrokom. Hoci nemalá časť z nich opäť rezonovala skôr v bizarných súvislostiach (robotická opička na kabelku či lyžica dávajúca elektrické šoky do jazyka hovoria samy za seba), väčšinu pozornosti si napriek tomu uzurpoval predovšetkým relevantný hardvér. Jedným z najvýraznejších kúskov sa stalo osviežené portfólio spoločnosti ASUS, ktorá za zvuku (ne)výherných automatov odhalila druhú generáciu stále unikátneho modelu Zenbook Duo. Mal som možnosť tento vylepšený variant minuloročného hitu otestovať s výrazným predstihom pred samotným spustením predaja. Aj vďaka tomu vám teraz môžem priniesť svoje zistenia o kvalitách tohto náradia, ktoré reprezentuje ultimátnu prenosnú pracovnú stanicu. Čo sa za ten rok zmenilo? Presvedčí druhá generácia aj skeptikov? Nie je čas naplno sa zamerať skôr na ohybné a výsuvné displeje? Ak chcete zistiť odpovede na tieto a ďalšie otázky, určite pokračujte v čítaní.
Filozofia takzvaného zdvojovania obrazoviek bola hlavným motívom vzniku modelového radu Duo už minulý rok a nič sa na tom nemení ani v jeho aktuálnej verzii. Alfou a omegou je tak predovšetkým snaha o vytvorenie kompaktného laptopu s dvoma štrnásťpalcovými obrazovkami, ktoré dokážu medzi sebou nezávisle fungovať a nemajú problém prizvať k sebe tenučkú fyzickú klávesnicu či dotykové pero. Keďže však žijeme v ére umelej inteligencie a na spomínanom evente CES 2025 to bolo jasne cítiť (niektoré firmy dokázali AI natlačiť doslova aj do záchodovej misy), poukazovaniu na tento trend sa logicky nevyhol ani ASUS. Druhá verzia modelu Duo je preto poháňaná novou generáciou procesora Intel Core Ultra 9 (séria číslo dva) a grafikou Intel Arc, pričom istá časť výkonu bola vyčlenená na efektívnejšie spracovanie AI procesov. Dajme teraz diskusiu o budúcnosti umelej inteligencie bokom – nie každý z nás sa jej môže dožiť a nie každý z nás o to vôbec stojí – a poďme sa venovať praktickejším aspektom súčasných výhod, ktoré sa akumulujú okolo tejto skratky.
Testovaná vzorka, ktorá mi prišla do rúk vo vôbec najvyššej možnej konfigurácii (už uvedené CPU a GPU, doplnené o 32 GB RAM a 1TB SSD), mi umožnila realizovať si svoju každodennú pracovnú rutinu. Čo to v mojom prípade znamená? Neustálu tvorbu textov, náročnú editáciu audiovizuálneho obsahu a takzvaný „fact-checking“. Práve pri poslednom menovanom sa teraz krátko zastavím. Ak by som mal vybrať len jednu pre mňa osobne najužitočnejšiu vec v súčasných možnostiach AI, boli by to určite textoví asistenti. Výhody Copilot+ pečiatok sme už v recenziách rozoberali mnohokrát, a preto dobre viete, že na ne nemám práve pozitívny názor. Každopádne, v mojej profesii je overovanie faktov na dennom poriadku a práve vďaka AI dnes dokážem extrémne zrýchliť vlastnú prácu a posunúť multitasking na novú úroveň. V tomto smere – a ruka v ruke s novými „črevami“ – má podľa mňa nákup novej verzie Zenbooku Duo zmysel, najmä ak si viete predstaviť jeho praktické využitie vo svojej vlastnej profesii. Ste lekár, architekt, novinár, grafik alebo len neustále prepisujete cenník stavebného materiálu v tabuľkách? Tento Zenbook pre vás bude požehnaním.
AI všade kam sa pozrieš
Uvedomujem si, že začať recenziu akéhokoľvek notebooku rovno opisom výkonu a jeho využitia v praxi nie je v mojom prípade zrovna štandardný postup. ASUS Zenbook Duo však ani náhodou nie je štandardný laptop. Jeho dve štrnásťpalcové OLED obrazovky, ponúkajúce 3K rozlíšenie pri obnovovacej frekvencii 120 Hz, sa totižto dokážu zložiť do seba a popritom do tohto sendviča ešte nezabudnú prizvať tenučkú klávesnicu s nízkoprofilovými spínačmi. Samotná klávesnica sa k telu počítača, v prípade, že ju položíte na spodnú obrazovku, pripája fyzickým POGO konektorom, čím počas písania viete dosiahnuť absolútne nulovú latenciu. V prípade jej odpojenia a položenia mimo konektora je možné ju využívať v rámci Bluetooth pripojenia. Je evidentné, že mimo vyššie uvedených zmien ohľadom čriev je tých rozdielov medzi prvou a druhou generáciou celého zariadenia skutočne málo. Klávesnica ako taká je doslova tou istou klaviatúrou, čo osobne nevnímam ako problém, keďže už minulý rok sa mi na nej nádherne pracovalo, a to aj v prípade extrémnych podmienok (lietadlo, vlak, toaleta).
Jednou z otázok, položených už v úvode, som sa oprel o trend skladacích a vysúvacích displejov. Osobne nepochybujem o tom, že sme len niekoľko generácií pracovného hardvéru od toho, aby sa skladacie/rolovacie obrazovky notebookov stali štandardom minimálne takým, aký dnes predstavujú mobilné telefóny. Nateraz je však oveľa istejšou cestou vylepšovanie filozofie duality, ktorú tak krásne reprezentuje práve druhá generácia Zenbooku Duo. Jeho základom ostáva odolné kovové šasi, ktoré v zatvorenom stave pripomína bežný štrnásťpalcový laptop s váhou 1,35 kg. Na zadnej strane nájdete výklopný a pre samotnú myšlienku daného hardvéru nesmierne dôležitý stojan. Integrovaný stojan má pevné uchytenie v kovových pántoch a rozsah jeho uhlov v klasickej polohe je 40 – 70 stupňov. Pri otočení obrazoviek na výšku môžete stojan naopak vyklopiť až na úroveň 95 stupňov. Notebook si tak viete jednoducho rozložiť podľa svojich preferencií, aby sa pred vami vo finále rozprestrela 19,8-palcová plocha s plne dotykovým ovládaním (pero ako aj textilné puzdro sa nachádza v balení).
Opäť sa strojcovia tohto železa pri jeho konštrukcii museli logicky vysporiadať s výrazným stenčením bočných hrán, než býva bežné pri klasickom koncepte prenosného počítača. V praxi to vyzerá tak, ako keby ste k sebe pripli dva veľké štrnásťpalcové tablety a medzi ne vložili samostatnú odnímateľnú klávesnicu. Aj cez tieto prekážky sa im však podarilo zabezpečiť plnohodnotné HDMI (2.1), dvojicu nesmierne dôležitých Thunderbolt 4 vstupov (rýchlosť 40 GBps), jeden USB-A (3.2, Gen1), a nechýba opäť aj kombinovaný audio jack. Čo sa týka bezdrôtového párovania, okrem už vyššie spomínaného Bluetooth (tentokrát už 5.4) je zabezpečený aj najmodernejší prenos WiFi 7. K dokonalosti mi tak osobne chýbala už len tá moja povestná čítačka SD kariet, ale to je sotva pádny argument na hnev. Konštrukčná celistvosť je bez debát hodná pečiatky samotného výrobcu a zariadenie dozaista znesie aj drsnejší spôsob zaobchádzania. Vo finále som mal z testovacej vzorky maximálne prémiový pocit, ktorý mnou rezonoval zakaždým, keď som laptop zobral do rúk a začal si ho tvarovať do pre mňa tej najideálnejšej podoby. Po otvorení prvej z dvoch obrazoviek na vás mrkne Full HD kamera s IR senzorom, ktorá sa aj v druhej generácii stará o bezpečnosť citlivých údajov. Tenučké rámiky lemujúce duo štrnásťpalcových obrazoviek s pomerom strán 16:10 si už po krátkom čase prestanete všímať, a je úplne jedno, v akom scenári rozloženia budete nové Duo využívať (na výšku, na šírku, či prípadne klasicky). Uvedené OLED panely disponujú rozlíšením 2880 x 1800 px a odozvou 0,2 ms, pričom obnovovacia frekvencia 120 Hz zabezpečuje maximálnu plynulosť obrazu. Pripnutou sondou som nameral svietivosť okolo šesťsto nitov, čo je na OLED technológiu úplne bežné. Píšem to hlavne preto, že lesklý povrch oboch obrazoviek môže vo vonkajšom prostredí robiť menšie problémy, ale akonáhle si laptop nastavíte mimo priameho slnka, jeho dostatočná svietivosť sa postará o to, aby ste videli to, čo vidieť máte. ASUS má v súčasnosti OLED technológiu natoľko v malíčku, že v rámci integrácie tejto zobrazovacej technológie do svojich prenosných počítačov nerobí žiadne kompromisy.
Kvalita ASUS Lumina OLED panelov by bola sotva tak ohromujúca, ak by samotný softvér, ktorý sa stará o využívanie toľko proklamovanej duality, nebol dostatočne spoľahlivý a flexibilný. Preto som sa pri skúmaní kvalít nového Zenbooku zameral práve na tento aspekt. Užívateľ bažiaci po veľkej pracovnej stanici, ktorú si dokáže rozložiť takmer kdekoľvek mimo domova, dostane v tomto prípade hromadu konfiguračných scenárov ohľadom pracovnej plochy. Otáčanie na výšku a späť, rozdeľovanie okien do rôznych veľkostí, presúvanie hromady spustených aplikácií a programov hore-dole, to všetko funguje intuitívne a bez zadrhávania. Kým je klávesnica pripnutá k spodnej obrazovke, tá je sama o sebe samozrejme neaktívna. Akonáhle sa spustí odber energie pre oba panely, softvér pomocou AI vyhodnotí aktuálny proces využívania a podľa toho aktivuje príslušný režim chladenia a výkonu.

Prečítajte si tiež
RECENZIA: ASUS Zenbook Duo OLED – Budúcnosť notebookov je tu
Kapacita batérie, tak ako tomu bolo v prvej generácii, zostáva aj tentokrát na hodnote 75 Wh, a v balení sa rovnako nachádza extrémne malá, ale dostatočne výkonná (65W) nabíjačka aj s odnímateľným USB-C káblom. Dôležitou premennou, ktorá je symptomatická ohľadom pokroku v oblasti čipov za posledný rok, je však oveľa lepšia schopnosť nového procesora šetriť batériu ako takú. Pri bežných úkonoch, ako sú písanie textov, prezeranie webových stránok a vecí s tým spojené, som bol schopný udržať systém v chode takmer dvanásť hodín čistého času. S vypnutou Wi-Fi a minimálnym jasom som z batérie vedel vydolovať ešte o pár hodín viac, a nepochybujem o tom, že v laboratórnych podmienkach z toho výrobca dokázal vyžmýkať ešte viac. V situáciách, kedy sa strojovňa nového Zenbooku Duo zapotí najviac, čiže špeciálne počas náročnej postprodukcie alebo pri hraní menej náročných hier, bol akumulátor schopný ponúknuť päť až sedem hodín čistého času, a to všetko bez prehrievania.
ASUS Zenbook Duo vo verzii pre rok 2025 síce navonok neprináša žiadne dych berúce vylepšenia a zmeny, avšak to podstatné, s čím dvojka prichádza, je efekt takzvaného obrusovania hrán prvej a v rámci trhu s prenosnými počítačmi stále revolučnej myšlienky. Jedná sa o kompaktný laptop s dvoma nádhernými OLED obrazovkami a kvalitnou fyzickou klávesnicou, ktorý si viete s kľudom hodiť pod rameno a vyraziť kamkoľvek do sveta bez toho, aby ste sa museli strachovať o jeho výdrž, zlú skladnosť, výkon alebo spoľahlivosť. A teraz, na úplný záver, trocha tej metaforickej zápražky. Zenbook Duo je v mojich očiach ako majestátny orol, ktorý sa vznáša nad bežnými notebookmi. Jeho obrazovky sú ako dve krídla, umožňujúce ti vidieť širší horizont kreativity a lietať tak vyššie. S jedným krídlom môžeš písať, s druhým sledovať video, alebo s oboma naraz tvoriť úžasné projekty. Je to nástroj slobody a kreativity.