Creative uvádza na trh trojicu nových nabíjačiek GaN Charger vo výkonových variantoch 67W, 100W a 140W. Ponúkajú zaujímavý dizajn, moderné bezpečnostné prvky a praktickosť. Zároveň na trh uvádzajú aj USB-C kábel, ktorý umožňuje využitie plného potenciálu najsilnejšieho adaptéru. Spomínaný kábel však nie je súčasťou balenia – je to produkt, ktorý sa predáva samostatne.
Obal a jeho obsah
Biela krabica s typickým dizajnovým rukopisom Creative v sebe ukrýva nasúvaciu redukciu na európske elektrické zásuvky, adaptér a sprievodnú dokumentáciu.
Kábel prichádza zabalený v obyčajnom zip-lockovom vrecku.
Prvé dojmy a spracovanie
Nabíjací adaptér je vyrobený z kvalitného bieleho plastu, váhou 245 gramov aj kvalitným vypracovaním pôsobí robustne. Absencia loga na bokoch adaptéru je súčasťou dizajnovej filozofie ZEN, ktorú Creative v posledných rokoch používa často. Na prednej strane sa nachádzajú v nami testovanej 140W verzii tri porty USB-C a LED kontrolka. 100W verzia disponuje tromi USB-C a jedným USB-A, 67W verzia dve USB-C a jedno USB-A. Spodná hrana obsahuje modelové označenie adaptéra spolu s údajmi o napájaní a vyklápajúcu koncovku na americkú zásuvku (ktorá je medzinárodne označovaná ako „typ A“).
Dvojmetrový nabíjací opletaný kábel pôsobí rovnako dobre ako všetky prémiové produkty Creative – je pekný a robustný. Kábel je vyrobený z vysokokvalitnej medi, ktorej čistota dosahuje 99,99%. Zabudovaný čip 5A E-Marker zabezpečuje stabilitu v nabíjania, napájania i dátových prenosov, kábel je preto vhodný pre použitie s mobilnými telefónmi, počítačmi, tabletmi, aj hernými konzolami ako Playstation 5 a Nintendo Switch.
Používanie
Pred prvým použitím v našich podmienkach je potrebné nasunúť pribalenú redukciu, aby bolo možné adaptér zasunúť do európskej elektrickej zásuvky (označovanej ako „typ C“ a „typ F“). Redukcia sa ľahko nasúva, sama sa zaisťuje a po odistení sa ľahko vyberá, avšak americkí používatelia budú považovať za nevýhodu veľmi neergonomické vyklápanie americkej koncovky „typu A“.
Vrchný port USB-C (nazvime ho „slabý“) nabíja pripojené zariadenie maximálnym výkonom 20W bez ohľadu na ostatné vyťaženie portov (nazvime ich ako „silné“). Na plný výkon 140W dokáže adaptér fungovať iba pri zapojení jedného (stredného alebo spodného) USB portu. Pri zapojení „slabého“ 20W portu dokáže jeden zo „silných“ portov poskytovať 120W, ak však zapojíme všetky porty, vrchný pôjde na 20W a ďalšie dva na 60W. V prípade zapojenia oboch „silnejších“ portov bez „slabého“ budú oba silné nabíjať na maximálne 65W.
Creative GaN Charger disponuje ochranou proti skratu, prehriatiu, prepätiu i nadprúdu.
Kombinácia GaN Chargeru a 140W kábla dokáže nabiť mobilné telefóny pri plnom nabíjacom výkone 140W 5A/28V z 0 na 50% batérie zhruba za pol hodinu, pracovný notebook trvá rovnako dlho, výkonný herný notebook s väčšou batériou sa podarilo za pol hodinu nabiť na 37%. Powerbanka Baseus s kapacitou 20000mAh sa za pol hodinu nabila na 23%. Kábel má maximálnu prenosovú rýchlosť 480Mbps.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Creative GaN CHARGER 140W + Creative 140W Fast Charging Cable
- Kategória: Ostatné
- Farba: biela
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative
Podporované protokoly USB-C: USB PD2.0, PD3.0, PD3.1 / QC4+, QC4, QC3.0, QC2.0 / PPS / AFC / SCP, FCP / Apple 2.4A / BC1.2 / MTK PE; Podporované protokoly USB-A: QC3.0, QC2.0 / AFC / SCP, FCP / Apple 2.4A / BC1.2
Korekcia: Soňa Troščáková