Po našom teste slúchadiel Creative Zen Hybrid prvej generácie sme zostali veľmi spokojní, pretože sa jednalo o kvalitné slúchadlá za dobrú cenu. Nová generácia je ešte o čosi lepšia – pribudol novší Bluetooth, piaty mikrofón, vylepšená technológia „hybridného ANC“ a zdvojnásobila sa výdrž prehrávania. S novým, inimalistickejším dizajnom oproti prvým Zen Hybridom vyzerajú naozaj prémiovo. Necháme na uvážení čitateľa, či ho viac pritiahne biele alebo čierne farebné prevedenie.
Obal a jeho obsah
Balenie, rovnako ako aj slúchadlá, sa drží dizajnového prúdu minimalizmu, škatuľa má na prednej strane iba obrázok slúchadiel s názvom, zadná strana prezrádza len základné údaje o produkte. Balenie obsahuje slúchadlá, 3,5mm jack stereo kábel, nabíjací kábel USB-A na USB-C a produktovú dokumentáciu.
Prvé dojmy a spracovanie
Pri prvej generácii Zen Hybridov sme chválili použité materiály a kvalitu vypracovania. Druhá generácia hrdo kráča v jej stopách, avšak použitie hladkého, netexturovaného plastu by im pridalo ešte viac noblesy. Mostík vyzerá veľmi jednoliato a elegantne, mušle sú o čosi väčšie ako u predchodcu a pamäťová pena aj koženkový poťah sú mäkkučké, veľmi príjemné a pohodlné.
Všetky ovládacie prvky nachádzame iba na pravej mušli – na spodnej strane je umiestnený nabíjací port USB-C, 3,5mm jack, LED indikátor, tlačidlá ON/OFF a hlasitosť +/- a nakoniec tlačidlo ANC. Pre úplné pochopenie funkcionality jednotlivých tlačidiel odporúčame prečítať si manuál, nakoľko na tri fyzické tlačidlá ponúkajú celkom slušné množstvo funkcií.
Používanie
Okamžite po prvom nasadení konštatujeme, že sa jemne zväčšil priestor na uši, čo vnímame ako pozitívny krok. Slúchadlá so svojou váhou cca dvestoosemdesiatpať gramov síce nepatria medzi tie najľahšie, na hlave však nevadia, nezavadzajú, netlačia a celkový pocit komfortu môžeme zaradiť až do najvyššej ligy. Štyridsaťmilimetrové neodýmiové dynamické meniče sľubujú naladenie na vybalansované výšky a stredy s jemnými a prirodzenými basami, a v kombinácii s režimom nízkej latencie sa inžinierom v Creative podarilo dosiahnuť odozvu osemdesiatpäť milisekúnd. Napriek identickému rozmeru meničov s drahším bratom – Zen Hybrid Pro treba upozorniť, že meniče nie sú tie isté.
Po zvukovej stránke nás slúchadlá oslovili už pri prvých momentoch používania, avšak poriadny zvukový test sme realizovali až po „zabehnutí“ slúchadiel. Soundstage je pekne priestorovo rozložený, výšky sú jasné, čisté, stredy pekne prenikavé, a basy jemné, prirodzené. Nášmu pozornému uchu sa však podarilo nájsť limity meničov, a to konkrétne v jednej piesni z nášho náročného estovacieho playlistu – Sister of Night od Depeche Mode okolo 2. minúty a 30. sekundy, kedy na maximálnej hlasitosti by už-už chceli začať chrčať, avšak preamp už viac gainu nepustí, a menej detailný poslucháč si tento prejav ani nevšimne. Pri skúške basov na maximálnej hlasitosti sa ešte objavil zaujímavý jav meniča v pravej mušli – pri istej frekvencii zvuku jemne chrčal. Najlepšie prirovnanie je, ak povieme, že „chcel vyskočiť zo svojho miesta“. Či je to kvôli tomu, že pravá mušľa má v sebe umiestnené ovládacie prvky a má to vplyv na uchytenie membrány, môžeme iba polemizovať… Bavíme sa však o maximálnej hlasitosti a veľmi náročnej hudbe, ktorú väčšina poslucháčov aj tak nebude počúvať tak nahlas. Koniec koncov, ani nebude treba, pretože slúchadlá netrpia na nedostatok hlasitosti.

Prečítajte si tiež
RECENZIA: Creative Zen Hybrid Pro (Classic)
Napriek tomu, že po posledných vetách to možno vyzerá tak, že sme neboli spokojní so zvukom, opak je pravdou – stále tvrdíme, že zvukový prejav je v tejto cenovej kategórii výborný, zvukové stopy sa nezlievajú a sú jasné aj v tých najvyšších hlasitostiach. Zen Hybrid Pro sú trochu tichšie a jemnučko zvukovo syntetickejšie (bez použitia ekvalizéru), preto konštatujeme, že na hudbu a filmy budú Zen Hybrid 2 kvôli trošku prirodzenejšiemu zvuku máličko lepšie.
Zaujímavé je, že napriek častému implementovaniu technológie LE audio do väčšiny produktov, ju Creative do Zen Hybrid 2 neimplementoval. Bluetooth 5.2 a Multipoint pripojenie zabezpečujú pripojenie zároveň k dvom audio zdrojom.
Päť mikrofónov sa stará o čo najdokonalejšie zaznamenanie hlasu používateľa
aj na zachytenie a odfiltrovanie ostatných okolitých ruchov. Môžeme konštatovať, že funkcia ANC a režim prepúšťania okolitých zvukov funguje dobre, no v redakcii sme mali pocit, akoby bola funkcia ENC (analyzovanie a filtrovanie okolitých ruchov) ovládaná umelou inteligenciou a mala tendenciu učiť sa potláčať okolité zvuky na vstupe do mikrofónov počas telefonovania lepšie po čase používania, ako hneď po rozbalení. Paradoxom je, že na Zen Hybridoch Pro funguje aj ANC aj zosilňovanie okolitých zvukov o niečo lepšie.
Veľkým prekvapením je absencia funkcie SXFI. Napriek tomu, že nie sme jej zástancovia, môžeme polemizovať, či Creative od tejto funkcie upúšťa alebo v rámci zachovania čo najpriaznivejšej cenovky túto funkciu jednoducho nezabudoval.
Malý zázrak sa stal však s akumulátorom, pretože od minulej generácie narástla jeho kapacita iba o 100 mAh (na rovných 600mAh), doba prehrávania sa však prekvapivo zdvojnásobila a za 5 minút nabíjania pri nízkej úrovni batérie dostane toľko šťavy, že to stačí až na päť hodín počúvania bez zapnutého ANC. Pri strednej hlasitosti slúchadlá so zapnutým ANC dokážu hrať až štyridsaťdeväť hodín, vypnutie tejto funkcie predĺži dobu počúvania až na šesťdesiatsedem hodín.
Pôvodne sme v redakcii chceli udeliť malú kritiku za to, že slúchadlá stále nedisponujú certifikátom vodoodolnosti IPX, no po prezretí si produktovej stránky sme nenašli produktové obrázky z exteriéru tak ako v prípade ich predchodcov, nebudeme teda toto rozhodnutie Creativu kritizovať. Na ulici sa však čoraz častejšie objavujú ľudia s on-ear slúchadlami, a preto by takáto ochrana Zen Hybridy 2 určite posunula bližšie k dokonalosti.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Creative Zen Hybrid 2
- Kategória: Reproduktory a slúchadlá
- Hmotnosť: 338 g
- Farba: čierna, biela
- Orientačná cena: 80 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative
Korekcia: Martina Bordáková