Bezdrôtové herné myši sa stávajú čoraz populárnejšími, no nie každá dokáže ponúknuť spoľahlivý výkon, presnosť a nízku odozvu v jednom dokonale spracovanom produkte. Genesis Zircon 660 Wireless Pro sľubuje práve tieto vlastnosti v kombinácii s ľahkou konštrukciou a moderným dizajnom. Je však skutočne taká dobrá, ako tvrdia špecifikácie na papieri ? V tejto recenzii sa pozrieme na jej výkon, výdrž batérie a celkový komfort pri hraní, aby sme zistili, či ide o ideálnu voľbu pre hráčov, ktorí hľadajú bezdrôtovú slobodu bez kompromisov.
SPRACOVANIE A DIZAJN
Počas testovania tohto produktu som mal k dispozícii aj jeho „menšieho“ brata Zircon 660, teda štandardnú verziu bez prívlastku Pro, s ktorou ho možno občas porovnám.
Na začiatok sa pozrieme na vyhotovenie produktu. Výrobca, podobne, ako pri štandardnej verzii myši, stavil na prakticky rovnaké materiály – ABS plast s PTFE kĺzacími plochami. Pri tomto modeli však materiály pôsobia kvalitnejšie a vzbudzujú dojem elegantného dizajnového kúsku, ktorý vyniká nenápadne umiestneným podsvietením a symetrickým tvarovaním. Napriek symetrii je však myš, kvôli umiestneniu prídavných tlačidiel, určená pre pravákov. Čierna farba v kombinácii lesklého a matného plastu možno nebude prívetivá pre každého – lesklý plast má totiž tendenciu pôsobiť lacno a nekvalitne. Pri tomto modeli však dizajn pôsobí vkusne a lesklé prvky nepôsobia rušivo. Vyzdvihnúť treba aj parakordom pretkaný kábel, ktorý je odolný a jeho dĺžka 180 cm je určite dostačujúca. Keďže myš je prioritne bezdrôtová, počíta sa s tým, že si ju budete pripájať len na nabíjania, čo pri jej výdrži až do 80 hodín s batériou o kapacite 400 mAh nebude nutné príliš často. Výdrž batérie o to pôsobivejšia, keď sa na myš pozriete zo spodnej strany a uvidíte, že v jej vnútri vlastne veľa komponentov ani nie je.
Dizajn sa od modelu Zircon 660 veľmi nelíši – snáď jediným viditeľným rozdielom (okrem kvalitnejšie pôsobiacich materiálov) je prefarbenie boku rolovacieho kolieska na čierno. Napriek tomu musím opäť spomenúť svoje obavy z možného poškodenia myši v dôsledku vniknutia nečistôt do odkrytej spodnej časti. Keďže ide o bezdrôtový produkt, predpokladá sa, že bude často prenášaný, a práve vtedy môže byť jeho otvorená konštrukcia potenciálnym problémom.
POUŽÍVANIE
Najväčším ťahákom tohto produktu oproti obyčajnej verzii je upgrade spínačov na čoraz populárnejšie Kailh 8.0 a taktiež vylepšenie senzora na Pixart PAW3395. Optický senzor teda postúpil o model vyššie, no pre bežného používateľa ide len o malý rozdiel. Presnosť snímania pohybov však ocenia najmä hráči akčných hier, kde je každý pohyb myšou kritický. PAW3395 garantuje dokonalé sledovanie pohybov až do maximálnej rýchlosti 16,51 m/s pri zrýchlení 50g, čo je pôsobivý výsledok a s ľahkosťou prekonáva väčšinu konkurencie v danej cenovej kategórii. Genesis sa taktiež pýši implementáciou technológie Motion Sync, ktorá údajne zlepšuje vzorkovaciu frekvenciu myši. Stručne povedané, ide o technológiu minimalizujúcu oneskorenie medzi odosielaním a prijímaním dát o pozícii myš, čím znižuje čas odozvy. Pro verzia taktiež využíva Kailh 8.0 mechanické mikrospínače, ktoré patria medzi osvedčenú klasiku nielen v tejto, ale aj vo vyšších cenových kategóriách. Sú charakteristické výrazným kliknutím, vysokou výdržou až do 80 miliónov stlačení a strednou aktivačnou silou 65 g. Aby som vás teda nenudil technickými údajmi, ktoré vás možno nezaujímajú alebo im nerozumiete, môžeme to zhrnúť jednoducho – Zircon 660 Pro je veľmi príjemná myš na používanie, využívajúca kvalitné komponenty. Komfort počas jej používania je na vysokej úrovni a ani po niekoľkých hodinách testovania som nemal pocit, že by bola nepohodlná. K tomu napomáha aj jej nízka hmotnosť – iba 57 gramov.
Z hľadiska konektivity zostávame pri rovnakom štandarde ako pri modeli Zircon 660 – používateľ má k dispozícii USB dongle, Bluetooth a káblové pripojenie. Každá z týchto možností funguje naozaj jednoducho, intuitívne a rýchlo, najmä vďaka technológii RapidSpeed Wireless.
Takmer už samozrejmosťou je aj dedikovaný softvér pre tento produkt, ktorý – na rozdiel od obyčajného modelu myši – ponúka okrem základných nastavení aj možnosť úpravy parametra LOD senzora a vypnutie alebo zapnutie technológií Jitter, Angle Snapping a Motion Sync.