Gamesite.sk
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter)
    Gamesite.sk
    Facebook Instagram YouTube Threads
    • HERNÉ NOVINKY
      • PC
      • PlayStation
      • Xbox
      • Nintendo
      • Mobil
      • Hardvér
    • TECHNOLÓGIE
    • RECENZIE
      • Herné recenzie
      • Hardvérové recenzie
    • HRY
      • Adventúrne
      • Akčné
      • Bojové
      • Fantasy
      • Historické
      • Hororové
      • Open world
      • Pretekárske
      • Role-playing (RPG)
      • Sandbox
      • Športové
      • Stealth
      • Strategické
      • Strieľačky
      • Survival
      • Vojnové
    • PODCAST
    • KOMENTÁRE
    • TEMATICKÉ ČLÁNKY
    • OSTATNÉ
      • Generation Magazín
      • TV a multimédiá
      • PR článok
      • GAMESITE NEWS
    Gamesite.sk
    Domovská stránka » RECENZIA: Huawei FreeArc – Otvorené možnostiHuawei FreeArc
    Hardvér Hardvérové recenzie Ostatné 8 Minúty čítania

    RECENZIA: Huawei FreeArc – Otvorené možnostiHuawei FreeArc

    Filip VoržáčekFilip Voržáček12.05.2025
    Huawei FreeArc
    Zobraziť galériu (22)
    foto: huawei
    Zdieľať
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit

    Trh s bezdrôtovými slúchadlami sa v posledných rokoch čoraz viac otvára a to doslova. Takzvané „Open-ear“ modely, ktoré nezapchávajú zvukovod, ale nechávajú uši voľné, si nachádzajú cestu ku stále väčšej skupine zákazníkov, ktorí chcú zostať v kontakte s okolím aj počas počúvania hudby alebo podcastov. Huawei, ako jeden z jasných lídrov v oblasti nositeľnej elektroniky, na tento trend reaguje vlastným riešením, a to modelom s názvom FreeArc. Ide o vôbec prvé otvorené slúchadlá značky s dizajnom typu earhook, čiže s háčikom za ucho. Cieľová skupina konzumentov je jasne daná. Športovci, ľudia jazdiaci do práce na bicykloch/kolobežkách či jednoducho všetci, ktorí nechcú byť úplne odtrhnutí od reality a súčasne si chcú dopriať čo najkvalitnejšiu audio kulisu. Otázkou však je, či FreeArc skutočne prinášajú niečo nové, alebo len nasledujú už dlhšie vyšliapanú cestu. S cenou okolo cca 99 € vstupujú tieto slúchadlá do kategórie, kde sa konkurencia rozhodne len tak bezcieľne nekrúti na mieste. Je nutné podotknúť, že zaujať v nej nestačí len moderným dizajnom. Rozhoduje celkový používateľský zážitok, technická vyspelosť a schopnosť obstáť v každodennom nasadení.

    Na prvý dotyk aj pohľad zaujme konštrukcia, ktorú Huawei nazýva „C-bridge dizajn“. V praxi ide o trojdielne riešenie, v ktorom predná časť obsahuje menič smerujúci zvuk k uchu, zadná časť za uchom slúži ako batéria, súčasne protizávažie, a medzi nimi sa nachádza tenký spojovací oblúk z pamäťového kovu. Ide konkrétne o zliatinu niklu a titánu hrubú len 0,7 mm, ktorá bola testovaná na viac než 20 000 nasadení. Vďaka svojej pružnosti by sa mala vedieť prispôsobiť rôznym tvarom uší. Drvivá väčšina povrchu slúchadiel je potiahnutá jemným tekutým silikónom, ktorý je šetrný k pokožke a dokonca sa pýši ekologickou certifikáciou (dnes je to už jednoducho nutné). Zámerne spomínam konkrétne čísla z testovania, s ktorým sa Huawei zaoberal pri tvorbe FreeArc. Podľa ich slov pri návrhu zohľadnili viac než desaťtisíc rôznych tvarov uší a výsledkom má byť dokonalá stabilita aj pri dynamickom pohybe. Môžem potvrdiť, že počas bežného nosenia slúchadlá naozaj na mojom uchu dokázali držať s istotou a dokonca aj pri bežaní na dráhe či mimo nej som nepociťoval zásadné problémy s nepohodlím. Osobne však na behanie často nosím šiltovku a tá, kryjúc mi hornú časť ucha, spôsobovala, že po viac než hodine náročného behu sa mi zadná batériová časť slúchadiel doslova zarezala do kože a pri ich zložení som sa necítil dvakrát dobre. Rovnaké problémy sa dajú očakávať aj pri nosení okuliarov, cyklistickej prilby a jednoducho vecí, ktoré vám dodatočne tlačia na časť uší. Rovnako to platí pri obsluhe dotykového ovládania, ktoré je síce elegantne integrované do samotných vonkajších dielov šasi, ale v niektorých prípadoch si celý proces vyžaduje drsnejší prístup, čo môže okamžite spôsobiť ďalšiu vlnu nepohodlia.

    Huawei FreeArc
    Zobraziť galériu (22)
    foto: gamesite

    Slúchadlá vážia jednotlivo len 8,9 gramu, a to ich radí medzi tie najľahšie, aké som doteraz testoval spomedzi vôbec otvorenej konštrukcie. Nabíjacie puzdro alias dokovacia stanica má tvar plochého štvorca so zaoblenými hranami a hoci nejde o najmenšie riešenie na trhu (logicky), stále sa bez problémov zmestí do vrecka bundy či nohavíc. Je z polykarbonátu a jeho príjemný dizajn dopĺňa farebný indikátor stavu batérie a pripojenia. Dotykové ovládanie slúchadiel je síce elegantne integrované, ale v niektorých prípadoch vyžaduje presnejší stisk, čo môže opäť spôsobiť nepohodlie. Je to však silne individuálne, keďže práve vy môžete mať ten tvar ucha, ktorý vymenované problémy kompletne potlačí. 

    Zobraziť galériu

    FreeArc ďalej disponujú odolnosťou voči vode a prachu na úrovni IP57, čo znamená, že som sa s nimi nemusel báť kompletne zmoknúť. Áno, mal som to (ne)šťastie, že mi v polovici behu začala príroda „hádzať“ na hlavu vedrá plné vody.

    Aký je zvuk?

    Z pohľadu kvality zvuku FreeArc dozaista nepatria medzi nejakých outsiderov. Huawei pri nich stavil na prekvapivo veľké dynamické meniče s rozmermi 17 x 12 mm, ktoré používajú vysoko kvalitné komponenty. Je možné tu nájsť silné neodýmové magnety a titánom potiahnutú membránu z materiálov PU a PEN, známych skôr z drahších modelov. Výsledok? Pri tichej kulise a správnom nasmerovaní meničov do sluchovodu som si užíval prekvapivo výrazné basy, čisté stredy a detailné výšky. Hoci tu sú podporované len základné kodeky (SBC a AAC; žiadne aptX alebo LDAC), zvukový prejav ma úprimne potešil. V kontexte otvoreného dizajnu ide rozhodne o jeden z najvyváženejších audio prejavov, aký som mal možnosť počuť. Testované slúchadlá hrajú živo, energicky a aj pri nižšej hlasitosti majú prekvapivo naturálny prednes. Oddelenie nástrojov je slušné, vokály znejú prirodzene a výšky nie sú agresívne. Kvalitu zvuku si navyše viete prispôsobiť klasicky pomocou aplikácie AI Life. Nájdete v nej niekoľko prednastavení (zvýraznenie výšok alebo vokálov), ale aj klasický 10-pásmový ekvalizér. Mňa najviac oslovilo nastavenie „Elevate“, ktoré pridáva basom trochu energie bez toho, aby zakrylo zvyšok spektra. Treba si však samozrejme uvedomiť, že zákony fyziky ani tu nie je možné ohýbať. 

    Huawei FreeArc
    Zobraziť galériu (22)
    foto: gamesite

    Otvorený dizajn znamená nulovú izoláciu od okolia, čo je výhoda aj nevýhoda zároveň. Ostatne dobre vieme, ako dopadli všetky konkurenčné pokusy s ANC. Keďže počujete okolie, v exteriéri doceníte otvorenú konštrukciu najviac, neohrozujete samých seba v rušnej premávke a navyše viete komunikovať bez zloženia slúchadiel. V MHD alebo pri hlučnejšej kancelárskej tlačiarni už logicky nie je počúvanie také bezstarostné. Zvuk z okolia jednoducho prerazí aj k vám a treba sa na to pripraviť. 

    Zobraziť galériu

    Huawei sa pokúsil eliminovať aj problém úniku zvuku smerom von, a to konkrétne použitím systému s takzvaným spätným odrazom. Ten má zabrániť tomu, aby ľudia vo vašom okolí počuli, čo vám práve plynie do uška. V praxi sa mi však potvrdilo, že najmä pri vyššej hlasitosti okolie jasne registrovalo, že mám nahlas pustenú hudbu alebo podcast. Na druhej strane, v telefonovaní sa FreeArc dajú vo svojom segmente zaradiť medzi špičku. Každé slúchadlo má dvojicu mikrofónov, ktoré dopĺňa algoritmus na potlačenie hluku vrátane vetra a skutočne to funguje. Hovory, ktoré som počas mesiaca absolvoval, boli čisté a ani mierne veterné počasie neznamenalo nedorozumenie s druhou stranou. Na telefonovanie počas chôdze, jazdy v aute alebo pri miernom športovom výkone preto maximálne postačujú.

    Čo dokážu?

    Slúchadlá môžu byť súčasne spárované s mobilom aj notebookom a prepínanie medzi nimi je, tak ako pri všetkých Huawei štuploch do uší, plynulé. Funguje to spoľahlivo s Androidom, iOS aj Windowsom. 

    Už v úvode som v súvislosti s nepohodlím spomínal ovládanie. Interakcia prebieha výhradne pomocou dotykových gest. Potiahnutie slúži na úpravu hlasitosti, dvojité poklepanie je pre spustenie pauzy alebo prijatie hovoru, trojité na preskočenie skladby a podržanie na odmietnutie. Jednoduché, ale ako som už povedal v zmysle citlivosti, rozhodne nie bezchybné. Oceňujem, že výrobca zámerne vynechal skratku na jedno poklepanie, čím výrazne znížil riziko neúmyselnej aktivácie. Užívateľ má možnosť si jednotlivé gestá čiastočne prispôsobiť v aplikácii, no absencia fyzických tlačidiel môže byť pre športovcov problém. Spotené prsty a dynamický pohyb, to nie je zrovna ideálna kombinácia, no mne sa pri behaní v tomto ohľade nič nepríjemné nestalo a to som v jeden moment stál doslova pod sprchou.

    Huawei FreeArc
    Zobraziť galériu (22)
    foto: gamesite

    Výdrž batérie patrí medzi parametre, ktoré pri výbere vhodných bezdrôtových slúchadiel určite musíte ostro sledovať. Huawei FreeArc v tomto smere za mňa nesklamú, keďže zvládnu 7 hodín nepretržitého prehrávania hudby alebo 5 hodín telefonovania. Ak slúchadlá používate prevažne na hudbu a nie na podcasty, pri ktorých si počas behu pri diaľnici musíte automaticky zdvihnúť úroveň hlasitosti na maximum, uvedených 7 hodín berte ako istotu. Nabíjacie puzdro k tomu pridáva navyše ďalších 21 hodín, čo znamená, že pokojne prežijete aj niekoľko dní bez potreby napojenia do elektrickej siete. Milo prekvapí samotná rýchlosť nabíjania. Slúchadlá sa nabijú z nuly na maximum za približne 40 minút, samotné puzdro zvládne plné nabitie za hodinu. Veľkým plusom je funkcia rýchleho nabíjania, pretože ak ráno pred odchodom do práce zistíte, že ste zabudli nabiť slúchadlá, stačí ich dať na 10 minút do puzdra a máte 3 hodiny počúvania k dobru. Na druhej strane ma trocha sklamala absencia bezdrôtového nabíjania puzdra, avšak tú zrejme spôsobila snaha dostať cenovku pod magickú hranicu 100 eur.

    Zobraziť galériu

    Segment open-ear slúchadiel sa rýchlo rozrastá a Huawei so svojou FreeArc premiérou preto automaticky čelia silnej konkurencii. Ich najväčšími rivalmi sú modely ako Shokz OpenFit Air, ktoré zaujmú ľahkosťou a pohodlnosťou, no zaostávajú v odolnosti. Napríklad Bose Ultra Open Earbuds ponúkajú prémiový zvuk a dizajn, ale za trojnásobnú cenu a stále len základnú ochranu IPX4. Sony LinkBuds S síce nie sú klasické open-ear, no ich špičkové ANC a ambientný režim z nich robia zaujímavú alternatívu pre tých, ktorí chcú kombinovať izoláciu s vnímaním okolia. OpenRock Pro bodujú extrémnou výdržou (až 19 hodín na jedno nabitie) a extrémne basovým zvukom, no sú ťažšie a menej moderné v oblasti kodekov. Honor Earbuds Open pridávajú unikátne funkcie ako ANC či AI preklad, no s kompromismi v odolnosti (IP54) a výdrže ako takej. Cleer ARC II Sport zas stavajú na športových funkciách ako ovládanie pohybom hlavy či UV sterilizácia, no sú robustnejšie a drahšie. Huawei FreeArc v tomto výbere vynikajú najmä kombináciou výbornej odolnosti (IP57), kvalitného zvuku vďaka veľkým meničom a veľmi priaznivej ceny. Naopak, zaostávajú v absencii pokročilejších funkcií. 

    Naše hodnotenie

    Ak hľadáš spoľahlivé, pohodlné a odolné open-ear slúchadlá za rozumnú cenu, FreeArc sú za mňa mimoriadne spoľahlivou voľbou.

    Klady

    • kvalita audia
    • batéria
    • IP57
    • čisté telefonovanie
    • stabilita pri športe
    • jednoduché párovanie

    Zápory

    • nie sú pre každý tvar ucha
    • nekomfortné v kombinácii s čiapkou alebo helmou
    • žiadne Qi

    Informácie o produkte

    Huawei FreeArc

    Huawei FreeArc 2025

    • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
    • Hmotnosť: 8.9 g
    • Farba: sivá
    • Orientačná cena: 99 €
    • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Huawei

    Web

    Korekcia: Martina Bordáková

    Huawei Huawei FreeArc
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit Email

    Súvisiace články

    ROG Pelta
    Hardvérové recenzie

    RECENZIA: ROG Pelta – Nie je to preklep?

    15.06.2025
    Samsung
    Tematické články

    Pražské Sci-Fi alias inteligentná domácnosť od Samsungu – Už sme tam? V tej budúcnosti?

    14.06.2025
    Kia EV3
    Hardvérové recenzie

    RECENZIA: Kia EV3 – Mestský ekoinfluencer

    14.06.2025

    Odporúčané hry

    Crash: Mind Over Mutant

    Crash: Mind Over Mutant

    Tales of Xillia

    Tales of Xillia

    Terranigma

    Terranigma

    Kingdom Hearts Birth by Sleep

    Kingdom Hearts Birth by Sleep

    MaxMMA.sk

    Hashtag.sk

    Najčítanejšie za týždeň

    Máte v mobile jednu z týchto aplikácií? Okamžite ju vymažte – kradne kryptomeny cez Google Play!

    09.06.2025

    Tieto hry majte určite v hľadáčiku, pretože vyzerajú skvelo

    10.06.2025

    Totálne fiasko umelej inteligencie: ChatGPT prehral šach s počítačom s procesorom z 1977 – a to na plnej čiare!

    11.06.2025

    Generation Magazín

    Stiahnuť
    magazín Generation 162
    Gamesite logo
    • Redakcia
    • Kariéra na Gamesite.sk
    • Partneri
    • Kontaktný formulár
    Facebook Instagram YouTube Threads
    Gamesite logo mobil
    • Redakcia
    • Kariéra na Gamesite.sk
    • Partneri
    • Kontaktný formulár
    Facebook Instagram YouTube Threads

    Píšte vyššie do určeného pola a stlačte Enter pre vyhľadávanie. Pre zrušenie vyhľadávania stlačte Esc.