Spider-Man – hrdina nášho detstva. Teda aspoň pre nás, deti 90. rokov, ktoré každé ráno hltali príbehy o tomto pavúčom mužovi v televízii. Možno aj preto sa nikdy nedokážeme nabažiť nových hier z jeho univerza. Marvel’s Spider-Man 2 vyšiel v roku 2023 exkluzívne na PlayStation 5, no až teraz sa ho konečne dočkali aj PC hráči. A ako vyzerá hra po dvoch rokoch? Dokázali ju tvorcovia „preklopiť“ na PC tak, ako sme očakávali?
Hra je prepracovaná tak, že máte neustále čo robiť
Marvel’s Spider-Man 2 je naozaj komplexná a obrovská hra s dôrazom na detail. Už pri prvom spustení vás ohromí jej rozsah a prepracovaný svet, ktorý je nadizajnovaný do najmenších detailov. Samozrejme, pri dôkladnom preskúmaní možno narazíte na drobnosti, ktoré úplne nedávajú zmysel, no pri rýchlej a dynamickej hrateľnosti to vôbec neprekáža. Naopak, hra pôsobí neuveriteľne premyslene. A taká aj je!
Hlavná kampaň je doplnená vedľajšími misiami, ktoré síce nie sú povinné, avšak pomôžu vám vylepšiť postavu a získať bonusy. Ak sa sústredíte iba na príbeh, dokončenie vám zaberie približne osemnásť hodín. No ak patríte medzi hráčov, ktorí chcú z hry vyťažiť maximum, pripočítajte si ešte aspoň desať hodín navyše.
Počas hrania hlavnej príbehovej línie sa budete prepínať medzi postavami Petra Parkera a Milesa Moralesa. Každý z nich má vlastný štýl boja, jedinečné schopnosti a odlišnú osobnosť, no obe postavy sú napísané tak dobre, že sa ani pri jednej nebudete nudiť. Príbeh vás okamžite vtiahne a nepustí až do konca.
Okrem hlavnej dvojice sú výborne spracované aj vedľajšie postavy, pričom za niektoré si dokonca môžete na chvíľu aj zahrať. Každá postava má svoj vlastný charakter a motivácie, takže nepôsobia len ako obyčajné NPC postavy na doplnenie príbehu. Teda, nie všetky.
Nemal som problém so žiadnou postavou a minimálne som si všimol, že Miles je napísaný skôr pre mladšie ročníky, zatiaľ čo Peter osloví starších hráčov – čo dáva zmysel vzhľadom na ich vekový rozdiel. Napriek tomu si všetky postavy dokážete obľúbiť a v hre prakticky neexistuje nikto, koho by ste vyslovene nemali radi. A teda, aj váš úhlavný nepriateľ nebude vyslovene otravný, ale naopak zaujímavý a budete hltať každý kúsok z odkrývania jeho „osobnosti“.
Jediná vec, ktorá mi v hre trochu nesedela, je výrazný odklon nového Spider-Mana od pôvodných seriálov, komiksov a filmov. Hoci evolúcia postavy je prirodzená, niektoré nové schopnosti a gadgety z neho robia doslova „superhrdinu“, čo môže pôsobiť trochu nezvyčajne pre fanúšikov klasického Spider-Mana.
Napríklad teraz dokáže plachtiť vzduchom pomocou blán v podpazuší alebo použiť „pavúčiu salvu“ – akési železné chápadlá, ktoré mu vyskočia z chrbta a umožňujú mu zasiahnuť nepriateľov. Nie som proti tomu, aby sa hrdinovia posúvali a ich schopnosti prispôsobovali modernej dobe, ale priznám, že mi chvíľu trvalo, kým som si na tieto novinky zvykol.
Keď si spomeniem na klasický animovaný seriál Spider-Man, Peter sa pohyboval po meste výlučne pomocou svojich pavučín, čo znamenalo, že ak chcel prejsť na opačnú stranu New Yorku, zabralo mu to nejaký čas. Tu je to však iné. Stačí vybehnúť na najvyššiu budovu a vďaka blanám pod pazuchami preletíte cez polovicu štvrte. Niekomu to môže vyhovovať, inému menej. Určite je to veľká zmena oproti tradičnému Spider-Manovi. Nuž, asi som už starý…
Nudí vás hlavná dejová linka? Robte vedľajšie úlohy!
Vedľajšie misie sú rozdelené tak, že niektoré môže riešiť iba Miles, iné zas len Peter, a niektoré zvládnu obaja. Záleží na tom, čo práve robíte. Napríklad po meste sú roztrúsené spomienky Sandmana, ktoré musíte zbierať a zároveň bojovať proti zvyškom jeho piesočných síl. Tu môžete využiť oboch Spider-Manov. Naopak, pri zbieraní technológií od Milesovho strýka Aarona Davisa (alias Prowlera) budete môcť ovládať len Milesa. Čo, samozrejme, dáva zmysel.
Vedľajších aktivít je v hre naozaj veľa a aj hlavný príbeh obsahuje množstvo mini-hier. Napríklad keď sa dostanete do lunaparku, môžete si vyskúšať rôzne atrakcie. Alebo počas príbehovej úlohy ovládate pavúčieho drona, prostredníctvom ktorého riešite určitú časť. Práve táto rozmanitosť robí hru zábavnou a zabraňuje repetitívnosti. Jediné, čo na mňa pôsobilo opakovane, boli hack’n’slash súboje. Sú zábavné a počas hrania si odomykáte rôzne kombá. Problém je však ten, že súboje sú príliš dlhé, nepriateľov na jednom mieste stále pribúda, a tak nepôsobia dynamicky. Neskôr v hre sa to tak deje, no prvých pár hodín som mal pocit, že tomu tak nie je. Navyše po pár hodinách hrania už súboje nebudú tak zábavné, ako na začiatku.
Vylepšite si svojho spidermana na maximum!
Svojho pavúčieho hrdinu môžete vylepšovať nielen vizuálne, ale aj po stránke schopností, ktoré vám v priebehu hrania pomôžu. Peter aj Miles majú k dispozícii množstvo kostýmov, ktoré síce prinášajú len vizuálnu zmenu, no dokážu hru príjemne osviežiť. Okrem toho si môžete vylepšovať technológiu ich oblekov, čím získate rôzne užitočné bonusy. Každý z nich má tiež špeciálne vynálezy, ktoré sa dajú ďalej vylepšovať. Nechýba ani strom schopností, kde si odomykáte nové pohyby a kombá, pričom okrem individuálnych stromov majú Peter aj Miles spoločný strom vylepšení. A napokon, odomykať môžete aj ich špeciálne schopnosti, vďaka čomu je progres v hre vždy zaujímavý. Možností je naozaj veľa, takže nudiť sa pri vylepšovaní určite nebudete. To mi verte!
Vizuál na jednotku
Na hre musím vyzdvihnúť vynikajúcu vizuálnu stránku. Testoval som ju na PC s procesorom AMD Ryzen 7 5700X3D a grafickou kartou RTX 2070, pričom bežala na najvyšších detailoch pri stabilných 60 FPS – a bolo to perfektné. Počítač sa ani poriadne nezapotil a teplota grafickej karty sa držala v prijateľných hodnotách. Jednoducho paráda.
Na internete som narazil na niekoľko sťažností od hráčov, ktorým hra občas padala, ale mne sa počas celého hrania nič podobné nestalo. Samozrejme, narazil som na pár bugov – nefungovala mi cutscéna, takže som musel hru reštartovať alebo sa zasekla pri načítaní.
Zaujímavým momentom bolo, že som pri hraní pociťoval jemný „motion sickness“. Pri šplhaní a skákaní medzi budovami som mal podobné pocity, ako keď dlho hráte VR hru. Samozrejme, mohlo to byť spôsobené aj chrípkou, ktorú som v tom čase mal. Neskôr som našiel diskusie, kde hráči tento problém rozoberali, podľa niektorých pomohlo vypnutie motion blur. Mne to po čase prešlo samo alebo som si jednoducho zvykol.
Zvuková stránka a hudobný sprievod sú na špičkovej úrovni. Zvuky prostredia, efekty pri súbojoch či pohybe Spider-Mana a dabing postáv sú spracované s maximálnou precíznosťou, vďaka čomu hra pôsobí ešte pohlcujúcejšie. Hudobný sprievod dokonalo dopĺňa atmosféru – dynamická hudba vás vtiahne do boja, zatiaľ čo pri emotívnych momentoch jemné melódie umocnia zážitok. Každá situácia v hre má presne ten správny hudobný podklad, vďaka čomu sa emócie skvele prenášajú na hráča.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Marvel's Spider-Man 2
- Vydavateľ hry: Sony Interactive Entertainment, Insomniac Games
- Žáner: Akčné, Adventúrne, Bojové
- Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony Interactive Entertainment
Korekcia: Nikola Rusnačíková