Ak ste v súvislosti s príchodom nových zariadení značky Motorola určených pre aktuálny rok nadobudli pocit, že tento kultový technologický inovátor nám trocha „zaspal na vavrínoch“, tak opak je pravdou. Aktuálne prichádza na scénu nová Motorola Edge 60 Fusion s ambíciou presadiť sa v preplnených vodách strednej triedy a zdá sa, že to myslí vážne. Tento konkrétny model sa totižto už od pohľadu nesnaží splynúť s konkurenciou a dáva si za cieľ jasne definovať vlastnú identitu.
Edge 60 Fusion sa na našom trhu predáva za sumu necelých 400 eur s tým, že v ponuke je verzia s 12 GB RAM. Bol som osobne prítomný na lokálnom odhalení samotného mobilu a z úst poverených bolo jasne cítiť, že presne takáto výška operačnej pamäte je dnes pre spoločnosť Motorola už štandardom. V klasickom balení v navoňanej krabičke sa okrem telefónu samotného nachádza USB-C kábel, plastový obal v príslušnej farbe telefónu a po novom aj energetický štítok odkazujúci na jednotlivé aspekty zariadenia. Je to presne tá nálepka, ktorá vám bežne vypadne z krabice od nového televízora a vy ju okamžite hodíte do koša. Nechajme však EU smernice bokom a poďme sa pozrieť na samotný produkt.
Edge 60 Fusion sa snaží vyzerať ako ukážkový model prechádzajúci sa po modernom móle, no zároveň má odolnosť ako výsadkár zhodený nad neznámym územím. Ide o recyklovanie minuloročného dizajnu, ktorý je však stále natoľko jedinečný, že by bolo zo strany výrobcu priam hriechom skočiť zrazu k iným vizuálom.
Prednú stranu kryje sklo Gorilla Glass 7i a zadná je naopak potiahnutá materiálom pripomínajúcim kožu. Ten je mäkký na dotyk, no zároveň dodáva celku patričnú štipku elegancie. Len pre upresnenie uvediem, že ide o silikónový polymér, ktorý nielenže dobre vyzerá a zabraňuje, aby mobil cestoval po hladkých povrchoch, ale súčasne odoláva škrabancom a perfektne sa čistí. S rozmermi 161 x 73 x 8 mm a váhou necelých 180 gramov je zariadenie za mňa výborne vyvážené a môžete si ho strčiť do vrecka nohavíc bez toho, aby ste sa báli o to, že vám skĺznu k členkom.
Certifikácie IP68 a IP69 znamenajú, že sa telefón nezľakne ponorenia a ani silného prúdu vody – áno, zvládne dokonca aj parný čistič, čo je úroveň ochrany, ktorú zvyčajne nájdete skôr pri priemyselnej technike než v takto štýlovom smartfóne. K tomu celému si ešte pridajte vojenský štandard MIL-STD-810H a máte telefón schopný prežiť pád z výšky, krutý lejak aj púštnu búrku.
To kľúčové slovo, s ktorým Motorola pri príprave tohto hardvéru jasne operovala, je evolúcia
Popri dizajne a vysokému stupňu odolnosti dokáže nový Edge 60 Fusion rozhodne zaujať aj svojím panelom. Ide konkrétne P-OLED displej veľký 6,67 palcov, schopný zobraziť až miliardu farieb a skrývajúci pod sebou solídne fungujúcu čítačku odtlačkov prstov. S rozlíšením 1 220 x 2 712 pxl pri jemnosti 446 ppi ide o obrazovku ponúkajúcu nadštandardnú ostrosť. Obnovovacia frekvencia na úrovni 120 Hz je síce dnes už viac menej bežnou vecou, každopádne používateľ si v tomto prípade môže zvoliť medzi režimami 60 Hz, 120 Hz alebo automatickým prepínaním. V plne automatickom režime telefón zvláda inteligentne prepínať frekvenciu podľa prezeraného obsahu a napríklad pri prehliadaní webu cez Chrome sa frekvencia obmedzí na 90 Hz a pri streamovaní videa klesne na 60 Hz, čo vo výsledku šetrí energiu, a to bez zásadného dopadu na prezentovaný obsah. Parametre jasu posúvajú použiteľnosť na ešte vyššiu úroveň. Displej dosahuje v manuálnom režime takmer 500 nitov, no v automatickom pod náporom ostrého slnka je to papierovo až 1 500 nitov (realita je, samozrejme, o pár desiatok nitov nižšie). Ak vás pri prezeraní promo materiálov k tomuto telefónu zaujal údaj 4 500 nitov, ide o hodnotu dosiahnutú cez maximálny HDR peak.
Spoločnosť Motorola, čoby večný inovátor a priekopník, nezabúda ani na doplnkové, no napriek všetkému zaujímavé funkcie, zlepšujúce užívateľský zážitok. Aktivácia lepších reakcií displeja pri interakcii s mokrými prstami sa vám môže hodiť nielen v súvislosti s vysokým stupňom vodoodolnosti.
Pod kapotou drieme čipset MediaTek Dimensity 7300 (4nm), ktorého architektúra kombinuje štyri jadrá Cortex-A78 s taktom 2,5 GHz a štyri úsporné jadrá Cortex-A55 taktované na 2,0 GHz. Grafickú stránku zabezpečuje GPU Mali-G615. Oproti predchodcovi (Dimensity 7050) ponúka novinka až o 25 % vyššiu energetickú efektivitu, no dôležitým vylepšením je aj nový obrazový procesor Imagiq 950 s podporou simultánneho záznamu videa z dvoch kamier. Ako som spomínal už vyššie, predmetný telefón je u nás dostupný výhradne vo verzii s 12 GB RAM typu LPDDR4X a interným úložiskom 256 alebo 512 GB typu UFS 2.2.
Príjemným prekvapením je návrat podpory pre pamäťové karty microSDXC, čo je stále praktická výhoda, ktorá bola v predchádzajúcom modeli vynechaná. Počas bežnej náročnosti v zmysle interakcie sa Edge 60 Fusion správal maximálne svižne a odozva systému bola bezproblémová. Akonáhle som však cielene zvýšil požiadavky na výkon, ukázali sa limity uvedeného čipsetu. V porovnaní s konkurentmi ako je, napríklad, mnou nedávno testované Poco X7 Pro (s Dimensity 8400 Ultra), bol rozdiel markantný.
Výkon u Edge Fusion 60 je dostatočný pre väčšinu bežných hier, avšak pri graficky najnáročnejších tituloch a maximálnych nastaveniach narazí na svoje limity. Silnou stránkou zariadenia je však rozhodne softvér. Motorola Edge 60 Fusion prichádza s najnovším Androidom 15 a odľahčenou nadstavbou Hello UI. Výrobca vám garantuje tri veľké aktualizácie systému a štyri roky bezpečnostných záplat. Okrem natívnych funkcií Androidu (vrátane AI prvkov ako Gemini) prináša Motorola aj vlastného asistenta Moto AI, ktorý umožňuje sumarizáciu notifikácií, prepis a analýzu obsahu na obrazovke, nahrávanie a generovanie obrázkov. Uvedené Moto AI funkcie sú, nanešťastie, nateraz bez slovenskej alebo českej lokalizácie – softvér vám síce rozumie aj keď budete písať po slovensky, ale odpoveď dostanete len v angličtine.
Foto výbava Motoroly Edge 60 Fusion, ktorá sa skrýva v trojici elegantných kruhov v rámci jemne vyvýšeného ostrovčeku, pôsobí na papieri rozhodne slušne, aj keď ide prakticky o tú istú zostavu, aká bola v minuloročnom modeli. Máme tu 50 Mpx snímač Sony LYTIA 700C s pokročilým all-pixel zaostrovaním a optickou stabilizáciou čoby ideálny základ pre kvalitné snímky aj v náročnejších podmienkach. V praxi však narazíte na klasickú realitu strednej triedy, kde hardvér ako taký má síce slušný potenciál, ale obrazové spracovanie ho nie vždy dokáže naplno využiť. Výsledkom sú jemne nadpriemerné fotografie, zhotovené pri dobrom svetle, no v noci sa objavujú nechcené preostrenia, strata detailov a miestami nekonzistentné zaostrovanie. Ultraširokouhlý snímač s makro režimom je skôr doplnok ako opora, selfie kamera je opäť solídna, no aj v jej prípade dominuje silný postprocessing. Video v 4K pri 30 fps s OIS je ako aj pred rokom takisto priemernej kvality. Celkovo ide o fotoaparát, ktorý neurazí, no ak čakáte konzistentne špičkový výkon, budete musieť siahnuť po vyššej triede.
Ako je na tom výdrž? Keďže mobil má batériu s kapacitou 5 200 mAh, ktorú viete dotankovať prostredníctvom 68 W TurboPower nabíjania, jasne prekonáva svojho predchodcu. Motorola Edge 60 Fusion tak zvládne dva náročné dni bez toho, aby ste na ich konci ešte nemali zopár percent na čas nevyhnutý pre nájdenie elektrickej zásuvky.
Motorola Edge 60 Fusion je zvláštny telefón v tom najlepšom slova zmysle. V segmente strednej triedy, kde väčšina výrobcov stavia na jednu výraznú kartu, nech už ide o fotoaparát Pixelu, surový výkon Poco, alebo dizajnový experiment Nothingu, Edge 60 Fusion sa vydáva svojou vlastnou cestou a ja mu preto musím fandiť. Nehrá na efekt, nesnaží sa dominovať špecifikáciami ani šokovať číslami. Namiesto toho skladá opatrne vyvážený mix vlastností, ktoré síce jednotlivo nie sú revolučné, no v súčte vytvárajú zariadenie, ktoré pôsobí dostatočne evolučne a premyslene. Ak ste ten typ človeka, ktorý má rád veci, čo dávajú zmysel a nemá potrebu ich každého pol roka meniť, Motorola Edge 60 Fusion by mohla byť presne to, čo hľadáte.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Motorola Edge 60 Fusion 2025
- Kategória: Mobilné telefóny
- Šírka: 73 mm
- Výška: 161 mm
- Hĺbka/hrúbka: 7.95 mm
- Hmotnosť: 179 g
- Farba: tyrkysová
- Orientačná cena: 400 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Datacomp
Korekcia: Martina Bordáková