Gamesite.sk
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter)
    Gamesite.sk
    Facebook Instagram YouTube Threads
    • HERNÉ NOVINKY
      • PC
      • PlayStation
      • Xbox
      • Nintendo
      • Mobil
      • Hardvér
    • TECHNOLÓGIE
    • RECENZIE
      • Herné recenzie
      • Hardvérové recenzie
    • HRY
      • Adventúrne
      • Akčné
      • Bojové
      • Fantasy
      • Historické
      • Hororové
      • Open world
      • Pretekárske
      • Role-playing (RPG)
      • Sandbox
      • Športové
      • Stealth
      • Strategické
      • Strieľačky
      • Survival
      • Vojnové
    • PODCAST
    • KOMENTÁRE
    • TEMATICKÉ ČLÁNKY
    • OSTATNÉ
      • Generation Magazín
      • TV a multimédiá
      • PR článok
      • GAMESITE NEWS
    Gamesite.sk
    Domovská stránka » RECENZIA: Motorola Razr 60 Ultra – Kirk by závidel
    Android Hardvér Hardvérové recenzie Mobil TOP 13 Minúty čítania

    RECENZIA: Motorola Razr 60 Ultra – Kirk by závidel

    Filip VoržáčekFilip Voržáček01.06.2025
    Motorola Razr 60 Ultra
    Zobraziť galériu (21)
    foto: motorola
    Zdieľať
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit

    Keby kapitán Kirk nenápadne zostúpil zo svojej vesmírnej lode na parkovisko nákupného centra a za zvuku zhmotňujúcich sa molekúl by vkročil do teplej žiary súčasnosti, Motorola Razr 60 Ultra by mu do jeho dlane zapasovala ako dávno stratený kúsok domova. Už na prvý pohľad je to totižto viac, než len bežný telefón. Keďže ja v ňom vidím poctu dávnej ére televíznej sci-fi tvorby, ktorá verila, že budúcnosť bude štýlová, skladacia a pripravená na poriadne vzrušujúce dobrodružstvo. 

    Vo chvíli, keď nový Razr otvoríte alebo zatvoríte, ozve sa vo vás tichá ozvena niečoho známeho. Je to ako klapnutie legendárneho komunikátora, ktoré kedysi sprevádzalo slová „Beam me up, Scotty“. Kov, sklo a jemné línie vytvárajú objekt, ktorý akoby nepatril do tohto sveta, a predsa tu je. Pripravený na každodenné výpravy do mestských galaxií, medzi notifikácie, hovory a digitálne záznamy modernej doby.

    Ak sa medzi vami nájde niekto, kto ešte nemal možnosť zaznamenať moje neraz svojsky podané texty, asi je z úvodu recenzie na mobil Motorola Razr 60 Ultra jemne vykoľajený. Každopádne účelom tohto celého je navodiť atmosféru opisu samotného zariadenia. Elektronika, ktorú testujem, vo mne totižto vždy vyvoláva rôzne emócie (pozitívne aj negatívne) a ja sa rád nechávam nimi riadiť. Veď o čo iné to je, keď sa vo vašej hlave zrodí malá myšlienka nákupu nového mobilu a odštartuje tortúru pátrania po tom ideálnom modeli, na konci ktorej aj tak väčšinou prevládne iracionálne nad racionálnym?

    Zobraziť galériu

    Konzument prosto konzumuje očami či dotykmi. Už sekundu po tom, čo som sám začal ohmatkávať najnovšiu skladačku spoločnosti Motorola, presne som vedel, aký typ atmosféry zvolím v rámci jej hodnotenia. Razr 60 v Ultra edícii za mňa totižto predstavuje výstižný príklad toho, ako možno skĺbiť najmodernejšie technológie s dôrazom na jedinečnú estetiku a prémiové vyhotovenie. Každý aspekt zariadenia, od výberu konštrukčných materiálov až po farebné varianty, jasne reflektuje ambíciu výrobcu ponúknuť svojim zákazníkom nielen funkčný smartfón, ale aj vizuálne atraktívny produkt.

    Základom pevnej konštrukcie je opäť elegantne zaoblený hliníkový rám, oproti minulej generácii vynovený pánt z nerezovej ocele s tým, že prednú stranu chráni sklo Gorilla Glass Ceramic a zadný kryt je vyhotovený v rôznych variantoch. Mne osobne sa najviac páči forma zamatového povrchu Alcantary, čo je vec, akú dnes môžete nájsť v luxusných vozidlách. Práve táto kombinácia prispieva nielen k estetickej hodnote zariadenia, ale aj k príjemnému používateľskému zážitku – dotýkať sa jemne plyšového povrchu, je priam návykové. Dizajnový charakter zariadenia rovnako posilňuje spolupráca so spoločnosťou Pantone, vďaka ktorej vznikli exkluzívne farebné varianty ako Rio Red, Cabaret, Scarab (to je práve verzia Alcantary) či Mountain Trail s dreveným dekorom, ktorú som mal možnosť dlhodobo testovať. 

    Motorola Razr 60 Ultra
    Zobraziť galériu (21)
    foto: gamesite

    Keď sa na tieto rôznorodé edície spracovania pozriete s odstupom, musí vám byť jasné, že výrobca sa snaží o strategický krok smerom k svojim zákazníkom, ktorí očakávajú od technológií nielen výkon, ale aj jedinečný štýl a originalitu. Verziu s dreveným chrbtom a zlatým rámom by si kapitán hviezdnej lode USS Enterprise dozaista obľúbil.

    Skladací a odolný šperk

    S rozmermi 171,5 x 74 x 7,2 mm v rozloženom stave a kompaktnými 88,1 x 74 x 15,7 mm po zložení, to všetko s hmotnosťou 199 gramov, je Motorola Razr 60 Ultra pripravená vám poskytnúť maximálne pohodlie. Ja už dlhé roky kupujem len flipový formát mobilov, keďže každý takýto telefón práve vďaka skladaciemu konceptu pôsobí v ruke prirodzene v oboch polohách, pričom kompaktnosť v zloženom stave výrazne uľahčuje prenášanie vo vrecku. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou, modelom Razr 50 Ultra, došlo v tomto prípade k miernemu nárastu rozmerov aj hmotnosti. Jedným z kľúčových vylepšení, čo je pri skladačkách všeobecne známa vec, je typ pántu. Ten prešiel zásadnou konštrukčnou revíziou a bol obohatený dokonca o titánové komponenty. Pánt by mal tak ponúknuť až štvornásobne vyššiu pevnosť a zaručiť o 35 % vyššiu životnosť pri opakovanom skladaní v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami. Asi je vám jasné, že toto je jedna z vecí, ktorú nemám ako overiť ani počas dlhodobej zápožičky zariadenia, každopádne nemusíte smútiť. Rozhodol som sa totižto, že po dva roky starej investícii do konkurenčného Galaxy Flip 5 zmením značku a kúpim si práve Razr 60 Ultra. Bude ma preto zaujímať, ako bude tento mobil, používaný bez akéhokoľvek puzdra, vyzerať odteraz o dva roky a či sa, presne tak ako pri Samsungu, dočkám rapídnej degradácie pántu vrátane vymletia plastových komponentov okolo ohybu displeja. Keď sa preto takto o rok či dva stretneme v texte hodnotenia ďalších generácií skladačiek, budem mať pre vás možno zaujímavé informácie. 

    Ďalším dôležitým vylepšením je certifikát odolnosti IP48, ktorý zabraňuje vniknutiu častíc väčších ako 1 mm a zároveň deklaruje schopnosť telefónu prežiť dočasné ponorenie do sladkej vody v rámci hĺbky 1,5 metra, a to po dobu 30 minút. Keďže práve prach a voda tradične predstavovali najväčšie riziká pre túto kategóriu mobilov, v kontexte skladacích smartfónov ako takých ide o významné posilnenie celkovej robustnosti.

    Motorola Razr 60 Ultra
    Zobraziť galériu (21)
    foto: gamesite

    Viditeľnosť ohybu na hlavnom displeji zostáva v rámci segmentu skladacích mobilov aj tento rok jednou z najčastejších tém. V prípade Razr 60 Ultra sa v tomto smere podarilo dosiahnuť výrazný pokrok s tým, že ohyb v strede je minimálny a počas bežného používania prakticky nepostrehnuteľný.  Aby som bol ale férový aj k starším modelom, ľudské oko je natoľko prispôsobivý orgán, že aj keby ste v strede panelu mali brázdu na zemiaky, nakoniec by ste ju po čase prestali registrovať. 

    Dvojica displejov je aj tento rok v sekcii pozitív. Motorola tu cielene rozdeľuje funkčnosť medzi vnútorný hlavný displej a vonkajší sekundárny panel, čím ponúka dva na sebe nezávislé, ale funkčne totožné svety. Vnútorná obrazovka má veľkosť 7 palcov a v jej prípade ide o technológiu OLED, zvládajúcu rozlíšenie 1224 x 2912 pxl pri jemnosti 464 ppi. Panel zaručuje ostrý obraz aj pri detailnejšom pozorovaní a navyše zvláda adaptívnu obnovovaciu frekvenciu až 165 Hz. Treba však dodať, že v reálnych podmienkach budete najčastejšie automaticky oscilovať medzi 90 a 120 Hz, pričom maximálnych 165 Hz je aktivovateľných najmä pri vybraných hrách.

    Motorola Razr 60 Ultra
    Zobraziť galériu (21)
    foto: gamesite

    Displej exceluje aj v oblasti jasu. Udávaná maximálna hodnota 4 500 nitov je síce výsledkom maximálneho HDR peaku, no aj reálne nameraných 1 500 nitov pri automatickom moduse zabezpečuje bezproblémovú čitateľnosť v akýchkoľvek svetelných podmienkach. 

    Nechýba podpora HDR10+, Dolby Vision a 10-bitové zobrazenie farieb s validáciou Pantone. Výsledkom je obraz s výnimočnou farebnou presnosťou, výborným kontrastom a širokými pozorovacími uhlami. Jediným kompromisom nateraz ostáva plastový povrch s vopred aplikovanou fóliou, čo je typický aspekt pri skladacích zariadeniach.

    Externý displej má 4 palce, rozlíšenie 1272 x 1080 pxl, rovnako obnovovaciu frekvenciu 165 Hz a v maximálnom peaku 3 000 nitov svietivosti. Bez akýchkoľvek debát ide o najvybavenejší vonkajší panel vo svojej kategórii, ktorý je navyše chránený keramickým sklom Gorilla Glass, čo zvyšuje jeho odolnosť voči škrabancom (aj na tú sa pochopiteľne zameriam v ročnom až dvojročnom procese testovania). 

    Zobraziť galériu

    Najzásadnejší rozdiel medzi vonkajším a vnútorným panelom však prináša softvérová implementácia. Externý displej nie je len informačným oknom, ale plnohodnotnou obrazovkou. Používateľ môže spúšťať na nej akékoľvek aplikácie, ovládať zariadenie prostredníctvom widgetov, využívať Moto AI (o tom ešte bude reč), odpovedať na správy či fotiť selfie, to všetko bez otvorenia telefónu. Nie ste tak nútení neustále otvárať zariadenie, ktoré šetrí čas, batériu a ostatne aj mechanický pánt. V porovnaní s  konkurenciou, ktorej externé displeje sú vyložene funkčne obmedzené, Motorola aj tento rok prináša riešenie, ktoré sa nebojím označiť za inovatívne. Malým ústupkom ostáva fakt, že časti aplikácií môžu byť mierne zakryté ostrovčekmi dvojice fotoaparátov, no tento detail nijako zásadne neznižuje užívateľský komfort.

    Výkon zrovnateľný s vlajkovými loďami

    Motorola Razr 60 Ultra sa v prípade výkonu jasne profiluje ako zariadenie, ktoré už nehrá druhé husle len preto, že sa dá zložiť napoly. Srdcom celého systému je čipset Snapdragon 8 Elite – momentálne to najlepšie, čo môže Android svet ponúknuť. Osem jadier rozdelených medzi výkonné a efektívne jednotky, vysoké takty a moderný 3 nm výrobný proces ide ruka v ruke s grafikou Adreno 830, zvládajúcou náročné hry, nehovoriac o multitaskingu podporenom 16 GB RAM. Benchmarky potvrdzujú papierové predpoklady a či už by sme sa rozprávali o AnTuTu, GeekBench alebo 3DMark, výsledky Razru 60 Ultra sa vo výsledku pohybujú na úrovni tých najlepších vlajkových lodí súčasnosti. 

    Na vlastnej koži som mal možnosť sa presvedčiť o plynulom a technicky bezproblémovom chode mobilu bez ohľadu na to, či som sa práve prehrabal v galérii, strihal video, alebo hral CoD na najvyššie detaily. Výdrž batérie však aj pri takejto porcii výkonu rozhodne nezostáva stáť niekde v kúte. K dispozícii je vám batéria s kapacitou 4200 mAh, čo je vzhľadom na skladaciu konštrukciu solídne číslo. V praxi to znamená, že telefón zvládne jeden celý deň náročného používania bez zásadných kompromisov. Pokiaľ používateľ často využíva hlavný displej s vysokou obnovovacou frekvenciou, natáča video vo vysokom rozlíšení alebo sa venuje hraniu, výdrž sa pochopiteľne skráti. Naopak pri bežnej komunikácii, práci s nenáročnými aplikáciami a využívaní externého displeja, možno počítať aj s viac než 24 hodinami na jedno nabitie. A keď už je nutné takzvane „napojiť smädného koňa“, k dispozícii je vám rýchle 68 W káblové nabíjanie, schopné dotankovať z 0 na 50 % už za 15 minút a na plnú kapacitu za menej než trištvrte hodiny. Nechýba ani 15 W bezdrôtové nabíjanie a 5 W spätné bezdrôtové nabíjanie pre drobné príslušenstvo, ako sú hodinky, slúchadlá či prstene. Nabíjačka síce nie je v balení, no výrobca sa drží štandardu USB Power Delivery, takže používateľ nie je odkázaný na proprietárne riešenia a súčasne prichádza na trh s výkonným 125 W adaptérom s nadpriemerne dlhou, plne pletenou kabelážou (2m), opatrenou USB-C koncovkami, pomocou ktorej môžete súčasne dobíjať nielen mobil, ale aj váš pracovný notebook – jeho cena sa pohybuje okolo 50 €.

    Zobraziť galériu

    Poďme sa teraz ešte v krátkosti pozrieť na aspekt chladenia. Vyššie opisovaný výkon uložený v takto kompaktnom zariadení totižto dokáže v oblasti potláčania nárastu teplôt narobiť rôzne problémy. Motorola síce nasadila do boja parnú komoru a ďalšie moderné technológie na odvod tepla, no fyzikálne limity tenkého tela skladacieho zariadenia nemožno úplne obísť. V krátkodobých oknách je telefón bez problémov schopný podať maximálny výkon, no pri dlhšej záťaži, napríklad práve pri hraní graficky náročných hier alebo postprodukcie videí, som pozoroval mierny pokles výkonu prekladaný obmedzením jasu. Na bežné denné používanie, multitasking, sociálne siete, streamovanie či tvorenie vizuálnych záznamov, to však nemá žiadny negatívny dopad. Telefón ostáva rýchly, svižný a spoľahlivý. Výzvy jednoducho prichádzajú až pri extrémoch, ktoré bežný používateľ pravdepodobne zažije len sporadicky. Je to jednoducho cena za eleganciu a pokrok. Mobil, ktorý dokáže s prehľadom vyzerať prémiovo a zároveň priniesť výkon desktopovej triedy, sa skrátka musí nejako vtesnať do fyzických hraníc svojej konštrukcie.

    Vyššie som spomínal duo kruhových ostrovčekov s foto modulmi, na ktoré teraz môžem pekne nadviazať. Nový Razr je suverénne dôkazom, že skladacie telefóny už nemusia robiť zásadné kompromisy ani v oblasti fotografie. Motorola tu zvolila pragmatický a zároveň ambiciózny prístup a namiesto bezhlavého naháňania megapixelov alebo zbytočne komplikovaných zostáv sa sústredila na optimalizáciu dvojice kvalitných snímačov a ich softvérové vyladenie. 

    Zobraziť galériu

    Prvé, čo musím vypichnúť, je návrat ultraširokouhlého objektívu (50 Mpx – f/2.0), ktorý poteší každého, kto sa pohybuje medzi budovami, horami alebo širokou skupinou priateľov. A hoci niektorým môže chýbať teleobjektív, schopnosti hlavného senzora (50 Mpx – f/1.8) a digitálneho 2x zoomu s postprodukciou znamenajú, že bežný používateľ si pravdepodobne ani nevšimne jeho absenciu. Navyše, pokročilé AI režimy, ktoré pomáhajú s kompozíciou, dynamickým rozsahom a výberom najlepšej snímky zo série viacerých, značne znižujú potrebu postprodukcie a zjednodušujú celý proces tvorby. 

    Špecifikom série Razr je ale predovšetkým možnosť využívať hlavný kamerový systém na selfie. To, čo iní výrobcovia ponúkajú cez prednú kameru, tu zabezpečujú veľké senzory so stabilizáciou a širokým zorným poľom. V spojení s vylepšeným interným selfie fotoaparátom tak dostávame výnimočne všestranný nástroj pre každého, kto rád fotí seba alebo iných.

    Motorola Razr 60 Ultra
    Zobraziť galériu (21)
    foto: gamesite

    Kvalita fotografií zhotovených za denného svetla prostredníctvom hlavného snímaču je veľmi dobrá – snímky disponujú dostatkom detailov, živými farbami, dobrým kontrastom a celkovo prirodzeným podaním. Trocha mi však vadili občasne predimenzované zásahy do ostrenia a zámerné potláčanie tieňov, hoci v zmysle automatizácie sa oproti minulému roku výrazne zlepšil výsledný dynamický rozsah. Aj pri zhoršenom svetle hlavný fotoaparát podáva vynikajúci výkon. Operuje s dobrou expozíciou, spomínaným dynamickým rozsahom a verným podaním farieb. 

    Čo sa týka ultraširokouhlého modulu, aj ten si v noci vedie celkom solídne. Dôležitou súčasťou je však pochopiteľne aj ponuka video režimov. Primárne tu máme zber videa 4K pri 60 fps z hlavného senzoram a to dokonca pri zatvorenom telefóne. To je funkcia, ktorú by si želal nejeden vlogger, ktorý investoval do DJI náradia. Stabilizácia je spoľahlivá, Dolby Vision je samozrejmosťou a špeciálne režimy ako „Camcorder mode“ alebo „Dual Capture“ ukazujú, že Motorola rozmýšľa aj o tvorivých scénach, nielen o suchých technických parametroch.

    Zobraziť galériu

    Dôležitou témou posledných rokov je softvér a jeho podpora. Motorola Razr 60 Ultra stojí na Androide 15 s nadstavbou Hello UI, ktorá kombinuje už tradične z môjho pohľadu čistý dizajn, známe Moto gestá a optimalizácie pre skladací formát ako taký. Čaká vás minimálny bloatware a inteligentné funkcie typu Smart Connect či Circle to Search. Výrazným prvkom je už dávnejšie avizovaný príchod Moto AI, doplnený o dedikované fyzické tlačidlo, ktoré síce sprístupňuje funkcie ako sumarizáciu notifikácií, transkripciu hlasu či generovanie obrázkov, no jeho nemožnosť premapovania pôsobí na mňa trocha obmedzujúco. 

    Ako je to so samotnou umelou inteligenciou? Niektoré AI nástroje majú za mňa praktické využitie, no jedným dychom treba dodať, že iné pôsobia skôr ako pokus o dobehnutie konkurencie. Pre tunajšieho konzumenta bude však oveľa väčším problémom neúplná lokalizácia – aj keď vám Moto AI rozhranie bude rozumieť, odpovede sa dočkáte len v cudzom jazyku. Rovnako sa pre niekoho môže javiť ako problém kratšia aktualizačná politika. V úvodzovkách len 3 roky hlavných aktualizácií a 4 roky bezpečnostných záplat, to je v kontraste so 7-ročnou podporou u Samsungu jasné negatívum. Pre prémiový telefón v tejto cenovej kategórii to môže byť kľúčový faktor, ktorý znevýhodňuje Razr 60 Ultra v očiach používateľov hľadajúcich dlhodobú investíciu.

    Skutočne najlepší Flip na trhu?

    Motorola Razr 60 Ultra sa v čoraz preplnenejšom segmente skladacích telefónov typu flip postavila priamo proti Samsungu Galaxy Z Flip 6. V mojich očiach, akokoľvek má viac než rok náskok, ho jasne prevalcovala. Razr boduje výraznejším dizajnom s netradičnými materiálmi ako ekokoža či Alcantara, väčšími a rýchlejšími displejmi (7,0″ a 4,0″ s až 165 Hz), výkonným čipsetom Snapdragon 8s Gen 3 v kombinácii so 16 GB RAM, väčšou 4 700 mAh batériou s podstatne rýchlejším nabíjaním (68 W káblovo, 30 W bezdrôtovo) a pokročilým kamerovým systémom vrátane 4K videa aj pri zatvorenom stave.

    Motorola Razr 60 Ultra
    Zobraziť galériu (21)
    foto: gamesite

    Navyše plne funkčný externý displej umožňuje používať aplikácie bez obmedzení, čo Samsung Flip 6 výrazne zadupáva do zeme. Kameňom úrazu Razru sa ale môže stať slabšia softvérová podpora (3 roky hlavných aktualizácií oproti 7 rokom u Flipu 6). Samsung zároveň stavia na silnejšom ekosystéme a dnes stále širšej implementácii umelej inteligencie. Vo výsledku sa tak voľba medzi týmito dvoma zariadeniami do značnej miery redukuje na osobné preferencie. Za mňa aj popri uvedených negatívach jasne ide o najlepšiu skladačku konceptu flip súčasnosti, do ktorej nemám strach investovať vlastné peniaze.

    Naše hodnotenie

    Najlepší flip mobil na trhu.

    Klady

    • jedinečný dizajn a zlepšenie pántu
    • konštrukčná pevnosť
    • výkon zrovnateľný s vlajkami
    • výdrž batérie
    • zvýšená ochrana
    • možnosti predného panelu
    • predné fotoaparáty

    Zápory

    • jemné prehrievanie
    • kratšia softvérová podpora

    Informácie o produkte

    Motorola Razr 60 Ultra

    Motorola Razr 60 Ultra 2025

    • Kategória: Mobilné telefóny
    • Šírka: 73.99 mm
    • Výška: 171.48 mm
    • Hĺbka/hrúbka: 7.29 mm
    • Hmotnosť: 199 g
    • Farba: hnedá
    • Orientačná cena: 1299 €
    • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Datacomp

    Web

    Korekcia: Martina Bordáková

    motorola Motorola Razr 60 Ultra
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit Email

    Súvisiace články

    ROG Pelta
    Hardvérové recenzie

    RECENZIA: ROG Pelta – Nie je to preklep?

    15.06.2025
    PS Plus Extra
    Tematické články

    Najlepšie hry v PlayStation Plus Extra: Toto je 25 must-play titulov

    14.06.2025
    Xbox Game Pass hry
    Tematické články

    Xbox Game Pass: 25 najlepších hier, ktoré musíš vyskúšať

    14.06.2025

    Odporúčané hry

    Crash: Mind Over Mutant

    Crash: Mind Over Mutant

    Tales of Xillia

    Tales of Xillia

    Terranigma

    Terranigma

    Kingdom Hearts Birth by Sleep

    Kingdom Hearts Birth by Sleep

    MaxMMA.sk

    Hashtag.sk

    Najčítanejšie za týždeň

    Máte v mobile jednu z týchto aplikácií? Okamžite ju vymažte – kradne kryptomeny cez Google Play!

    09.06.2025

    Tieto hry majte určite v hľadáčiku, pretože vyzerajú skvelo

    10.06.2025

    Totálne fiasko umelej inteligencie: ChatGPT prehral šach s počítačom s procesorom z 1977 – a to na plnej čiare!

    11.06.2025

    Generation Magazín

    Stiahnuť
    magazín Generation 162
    Gamesite logo
    • Redakcia
    • Kariéra na Gamesite.sk
    • Partneri
    • Kontaktný formulár
    Facebook Instagram YouTube Threads
    Gamesite logo mobil
    • Redakcia
    • Kariéra na Gamesite.sk
    • Partneri
    • Kontaktný formulár
    Facebook Instagram YouTube Threads

    Píšte vyššie do určeného pola a stlačte Enter pre vyhľadávanie. Pre zrušenie vyhľadávania stlačte Esc.