V jednej z nedávnych recenzií na hardvér od spoločnosti Lenovo som v súvislosti s ich modelovým a celosvetovo populárnym radom ThinkPad opakovane použil slovíčko „náboženstvo“. Pochopiteľne som tým chcel vyjadriť svoj osobný názor, pretože akokoľvek si to niekto možno stále neuvedomuje, recenzia ako taká je aj v roku 2025 silne subjektívna vec a je len na samotnom autorovi, ako razantne do nej pretlačí zmes skúseností a ako zásadne sa dokáže odosobniť od citovej roviny. Dôležité však je, že aj v tomto prípade som s pripodobnením k viere ako takej nemyslel nič negatívne, ba naopak, chcel som tým vzdať hold obom stranám – výrobcovi aj konzumentovi. Tradíciou podkutá značka ThinkPad však už nejaký čas nezahŕňa len prenosné počítače. Keďže pod krídla koncernu Lenovo už dlho spadá aj rovnako populárna značka Motorola, bolo len otázkou času, než spoločne upečú fúziu spájajúcu náboženstvo s filozofiou mobilného telefónu. Výsledkom je dnes už druhá generácia zariadenia ThinkPhone, ktoré sa koncom minulého roka ocitlo pod skratkou „25“ v prostredí strednej triedy. S predmetným prístrojom som strávil niekoľko intenzívnych týždňov, a preto mám teraz na srdci ohľadom jeho kvalít zopár zaujímavých zistení, ktoré sa z časti logicky opierajú aj o moje skúsenosti čoby pravidelného recenzenta laptopov značky ThinkPad.
Ak je niečo pre toľko opakovanú sériu ThinkPad hardvéru vyložene signifikantné, je to rozhodne vysoký stupeň odolnosti a špeciálna pogumovaná povrchová úprava. ThinkPhone 25 bol preto zámerne skonštruovaný podobne a okrem toho, že vyhovuje vojenskému štandardu MIL-STD-810H, rovnako ponúka aj odolnosť voči prachu a vode na úrovni IP68.
Dovoľte mi, aby som sa ešte v krátkosti zastavil práve pri skratke MIL-STD-810H, pod ktorou si menej skúsený zákazník nemusí vedieť predstaviť absolútne nič konkrétne. Pre používateľa to znamená, že ThinkPhone bol cielene navrhnutý tak, aby odolal náročným podmienkam a vydržal oveľa dlhšie ako bežné mobilné telefóny. Testovanie, na konci ktorého sa udeľuje spomínaný štandard, sa zameriava konkrétne na extrémne vysoké a súčasne nízke teploty, zvýšené vibrácie, nárazy z výšok (až 1,3 metra), vysokú mieru vlhkosti a v neposlednom rade na prach, respektíve invazívny piesok. Všetky tieto procesy dokázala testovaná vzorka zvládnuť s úspechom a na konci necelého mesiaca, kedy som s mobilom ani ja sám nezaobchádzal práve v rukavičkách, by ste na jeho tele nenašli ani len malý škrabanec. Zadná časť telefónu je vyrobená z tzv. aramidových vlákien, ktoré okrem spomínanej pevnosti dokážu súčasne zabezpečiť onen pogumovaný povrchový efekt. Držať ThinkPhone je niečo ako dotýkať sa hodvábneho povrchu, a čo je ešte dôležitejšie, dotýkate sa povrchu odolávajúcemu hromadeniu nechcených odtlačkov prstov a iných nečistôt. Hliníkový rám z prvej generácie bol tentokrát nahradený odolným plastom, čo môžeme vnímať ako ústup z nejakého prémiového pocitu, každopádne mne osobne konštrukčná kvalita testovanej vzorky prišla na vysokej úrovni a absenciu kovu preto nevnímam ako zásadný problém.
Telefón s rozmermi 154,1 x 7,1 x 8,1 mm a hmotnosťou 171 gramov nepôsobí vyložene lopatovým dojmom a jeho telo sa pohodlne usadí aj v menších dlaniach. Predný OLED panel je chránený odolným sklom Gorilla Glass 7i a samotné sklo je pre istotu ešte prekryté fóliou z továrne – apropo, aj na margo klasicky navoňaného balenia musím spoločnosti Motorola zatlieskať, keďže som z neho vytiahol nielen telefón, ale aj plastové puzdro, kompletnú kabeláž, výkonný adaptér (68 W) a dokonca káblové slúchadlá! V súčasnosti neviem o inom mobilnom telefóne predávanom v lokálnych vodách, ktorý by ponúkal takúto bohatú porciu príslušenstva.
Keď už spomínam drôtové štuple do uší, určite bude vhodné premostiť na logickú prítomnosť 3,5 mm audio konektora. Realita je však taká, že bonusové slúchadlá majú redukciu na USB-C, a tak na ráme telefónu nemusíte hľadať žiadnu inú dieru okrem tej určenej na nabíjanie. Určite tam však nájdete tradičnú porciu fyzických spínačov posadenú v rozumnej výške na dosah pravého palca. Užívateľ má k dispozícii rovnako zásuvku určenú pre dve nano SIM karty, avšak kto už dávno funguje na eSIM číslach, ani v tomto prípade ho ThinkPhone 25 rozhodne nesklame.
Vráťme sa teraz späť k displeju. Ide o 6,36-palcový OLED panel s pomerom strán 20:9 a výbornou jemnosťou 462 PPI pri rozlíšení 2 670 x 1 220 px. Obrazovka zvláda režim plne variabilnej obnovovacej frekvencie (od 1 po 120 Hz) s tým, že laboratórny strop svetlosti predstavuje číslo 3 000 nitov. Mne sa v bežných podmienkach podarilo pohybovať jemne nad hranicou 2000 nitov s tým, že som aj pod náporom ostrých slnečných lúčov nemal problém identifikovať obsah na displeji. Na obrazovku sa celkovo krásne pozerá, či už ležíte v posteli, alebo beháte po svete.
Krásny displej
Pod displejom máte k dispozícii optickú čítačku odtlačkov prstov, ktorej spoľahlivosť hodnotím ako nadpriemernú. Kto by si aspekt bezpečnosti chcel ešte o niečo povýšiť, určite môže využiť klasické dvojdimenzionálne rozpoznávanie tváre. Telefón mi na test dorazil v základe so systémom Android 14, ktorý je však softvérovo doplnený samotným výrobcom. Opäť tu môžeme pokojne uviesť, že v rámci čistoty ide o uspokojivý operačný systém s podporou Hello UI a päťročnicou v zmysle update balíčkov. Nadstavba je vizuálne zladená s filozofiou celej značky Motorola a pri interakcii nebudete mať problém sa zžiť s jednotlivými procesmi. Užívateľ má stále po ruke obstojne fungujúci herný režim, samostatnú sekciu pre gestá a, samozrejme, nechýba ani prehľadná a funkciami nabitá foto/video aplikácia. Kto však nemá rád, ak mu pri prvom spustení telefón natlačí na plochu štipku nechceného softvéru, bude si musieť pri úvodnom zoznamovaní s ThinkPhone 25 zahryznúť do jazyka a trocha to v ňom premazať.
Presuňme sa teraz pod kapotu predmetnej novinky. Motor obstaráva 4nm procesor MediaTek Dimensity 7300 doplnený o operačnú pamäť s kapacitou 8GB a vnútorným úložiskom 256 GB. Musím povedať, že na mobil v hodnote piatich stoviek by som očakával predsa len trocha svižnejšiu čipset sadu, ale napriek tomu sa v praxi testované zariadenie nejavilo nijako zadusene. Vďaka funkcii virtuálneho navýšenia pamäte je možné RAM dostať až na 12 GB, a to bol dôvod, prečo som nemal problém ani s náročnejšou postprodukciou pre sociálne siete, prekladanou spustením rovnako technicky náročnejších videohier. Akokoľvek je spomínaný procesor spojený s nie práve dych berúcou GPU (Mali-G615 MP2), v realite som si mohol bez problémov užívať novšie hry atakujúce vyššie hranice snímkovania. Výsledkom vysokej záťaže navyše nebolo ani prehnané zahrievanie.
Po dizajnovej a čiastočne aj konštrukčnej stránke je Motorola ThinkPhone 25 silne podobná modelu Edge 50 Neo. Keď sa zameriate na technické špecifikácie oboch týchto telefónov, okamžite vám do očí udrie až prehnane veľa identických názvov a cifier, medzi ktoré spadá aj kapacita internej batérie. Druhá generácia ThinkPhone má tak v sebe akumulátor 4 310 mAh, čo ho predurčuje na jeden a pol dňa stredne náročného používania a na jeden celý deň intenzívnej záťaže. Práve možnosť dotankovať energiu pri výkone 68 W (Power Delivery 3.0) dáva majiteľom priestor na rýchle nazbieranie percent (ak to v danom momente potrebujú). Stačí sotva pätnásť minút v sieti a už máte späť takmer polovicu celkovej kapacity batérie.
Na úplný záver testu som si nechal zhodnotenie kvalít fotoaparátov. Hlavný modul je 50 Mpx od SONY s clonou f/1.8, podporou optickej stabilizácie a fázového ostrenia. Teleobjektív zvláda rozlíšenie 10 Mpx, ďalej ponúka clonu f/2.2 a trojnásobné optické priblíženie. Zadný ostrovček, plynulo prechádzajúci do zvyšku chrbtu, disponuje 13 Mpx širokouhlým modulom a elektronickou stabilizáciou. Čo sa týka selfie kamery, tá prichádza s rozlíšením 32 Mpx a „lezú“ z nej maximálne prirodzene pôsobiace fotky. Pochopiteľne, že najlepšie snímky z celej plejády modulov produkuje práve hlavný snímač od SONY, a to nielen za ideálnych svetelných podmienok. Počas úbytku slnečného svetla sa mi darilo zbierať pekné a dostatočne ostré fotografie bez toho, aby dynamický rozsah ulietaval mimo znesiteľnú normu. Telefón vám už tradične ponúka špecifickú voľbu vyznenia postprodukcie a môžete si tak prepínať medzi prirodzenosťou alebo AI zásahom. Umelá inteligencia s citom vytiahne farebnú škálu bez toho, aby to vo finále vyznelo prehnane a okázalo, aj keď treba dodať, že je to prípad od prípadu. Nahrávanie video záznamov môžete realizovať maximálne v 4K, avšak len pri 30 FPS.
Z čisto racionálneho hľadiska nevidím dôvod investovať päť stoviek do ThinkPhone 25, keď takmer to isté môžem mať o stovku lacnejšie s kúpou spomínaného modelu Edge 50 Neo. Existujú tu však špecifické požiadavky, a to špeciálne ohľadom trojnásobného optického zoomu pri teleobjektíve a ideálnejšej kompaktnosti, ktorými ThinkPhone disponuje, nehovoriac o už v úvode spomínanom efekte náboženstva. Niekto si hold na ten nápis začínajúci na písmeno T jednoducho potrpí a nemá problém si zaň priplatiť. Napriek tomu vnímam ThinkPhone 25 ako zaujímavého žraloka plávajúceho v stredných vodách, ktorý má dozaista potenciál zahryznúť sa do nejednej peňaženky.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Motorola ThinkPhone 25 2024
- Kategória: Mobilné telefóny
- Šírka: 71.2 mm
- Výška: 154.1 mm
- Hĺbka/hrúbka: 8.1 mm
- Hmotnosť: 169 g
- Farba: čierna
- Orientačná cena: 500 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Datacomp
Korekcia: Martina Bordáková