Osobne natoľko milujem britský humor, že som schopný rok v kuse, deň čo deň, sledovať dookola akýkoľvek z kultových seriálov, ktoré vznikli práve tam, kde je dobré jedlo sprostým slovom a kde vám bez žmurknutia oka načapujú pivo teplejšie než voda z práve uvarených párkov. Jedna z mojich obľúbených komediálnych dvojíc bola a dnes stále aj je Hale and Pace. Jeden z ich kultových a opakovane recyklovaných skečov sa opieral o fiktívnu postavu milovníka dobrého alkoholu, ktorý cestuje po svetových pamiatkach zásadne totálne opitý a každú navonok distingvovanú chvíľu v slušnej spoločnosti obráti na situáciu ako vystrihnutú z šenku v štvrtej cenovej. Ani neviem prečo, ale práve na tento opakovaný vtip som si spomenul počas prípravy recenzie na najvýkonnejší herný laptop opatrený logom ROG, a tak nejako automaticky som pri čítaní PR materiálov k danému železu prepol do postavy nášho večne opitého „Quentina Rekreanta“. Než sa teda pustím do rozboru uvedenej novinky, dovoľte mi pokus o prepis môjho vlastného Hale and Pace skeču, ktorý by vám úsmevnou formou mohol naznačiť, s čím novým vlastne tohtoročná verzia Strix SCAR prichádza.
Dvaja distingvovaní someliéri, Gareth a Norman, stoja pri stole s pohárikmi v ruke, kde namiesto vína samotného hodnotia ROG Strix SCAR 18. Gareth víťazoslávne otvorí veko notebooku: „A teraz – ročník 2025!“ a Norman mu do toho okamžite skočí: „Páni, 18-palcový displej! To je ako piť Chardonnay z akvária!“ Gareth prikyvuje a chváli kovové šasi, prirovnávajúc ho k dubovému sudu z Burgundska, kým Norman poťuká na povrch a zamrmle: „Skôr pancier z tanku, ale fajn.“ Keď Gareth začne nadšene rozprávať o modulárnom šasi, Norman skepticky skúsi odstrániť spodné veko a takmer vysype polovicu komponentov na podlahu. „Flexibilita je kľúčová!“ vykríkne Gareth, zatiaľ čo jeho kolega uznáva, že RGB osvetlenie mu pripomína „degustáciu okeny v rumunskom bordeli“. Nasleduje komentár výkonu – Gareth oslavne vyhlasuje, že tento laptop je rýchlejší než raketoplán pri štarte, Norman však opatrne a nedôverčivo spúšťa benchmark s tým, že krátko na to notebook začne vrčať ako turbína Boeingu zachvátená plameňmi. Všetko naokolo lieta, vzduch im zmetie zo stola degustačné poháre a Norman so strapatými vlasmi, prehlušujúc hluk turbíny, lakonicky konštatuje: „Má to pomerne osviežujúci chvost, čo povieš?“ Gareth uznanlivo dvíha pohár (už len pomyselne) a pripíja so slovami: „Na budúcnosť výpočtového umenia!“
Prvá vec, s ktorou ASUS v tomto prípade takzvane triafa korkový štupeľ priamo do koša, je z môjho pohľadu rozhodne integrácia AniME Vision displeju do vrchného kovového veka. Po boku plne podsvieteného RGB loga, a, samozrejme, klávesnice, ruka v ruke s obvodovou svetelnou linkou na spodnej strane ašpiruje tohtoročný Strix SCAR 18 na cenu za najžiarivejší a súčasne najvýkonnejší herný laptop (sorry Razer). V prípade, ak však nemáte v obľube vizuálnu extravaganciu a podobné vianočné svetielka považujete za asi také užitočné ako automat na tehotenské testy vo Vatikáne, pochopím váš prípadný odmietavý postoj v komentároch nižšie. Tak či onak, AniME Vision displej je tak ako v rade Zephyrus plne prispôsobiteľný. Užívateľ má tak možnosť prostredníctvom 810 LED diód presvetliť takmer 10 000 otvorov vyfrézovaných do hliníkového veka a nechať si tam zobrazovať absolútne čokoľvek – od vlastných GIF obrázkov, cez predefinované animácie v pohybe až po bežné nápisy. Celá táto diskotéka, či ako nám to tak trefne pomenoval Norman, „rumunská scenéria s pachom čističu na okná“, sa dá však kedykoľvek deaktivovať a ASUS si na to dokonca vyhradil špeciálny režim. Ten je príznačne nazvaný stealth a jeho spustením okamžite vypnete všetky kolotoče.
Nechajme však žiarovky žiarovkami a poďme si povedať viac o dizajne, respektíve konštrukcii. Onen kov je v rámci šasi len ako ochrana vonkajšieho panela, keďže zvyšok tela laptopu je odliaty z tvrdeného plastu – vzhľadom na to, že notebook sám o sebe váži cca 3,4 kg, neviem si úplne predstaviť, ako by toto monštrum s rozmermi 399 x 298 x 23,5/32 mm niekto prenášal v prípade, ak by bolo celokovové. Tak či onak, ani pri takto zvolených materiáloch sa nedá úplne vravieť o dokonalej povrchovej úprave, keďže akokoľvek je veko krásne opracované a matné, na zvyšok šasi sa dosť jednoducho lepia odtlačky prstov a iné nečistoty. Mňa však viac než nutnosť otierania laptopu vlhčenou handričkou zaujímalo, ako na tom budú pánty. Držať a spoľahlivo manipulovať s takou obrovskou obrazovkou nie je vôbec sranda a o to viac som rád, že nech už som veko vyklopil po maximálnu možnú úroveň (tak ako pri minulej generácii je to stále 135 stupňov) alebo ho nastavil do bežnej pozície, zakaždým som mal pocit, že držím v ruke kus prémiového hardvéru. Ono pri tej cenovke sa nie je ani čomu až tak čudovať. Uvedená váha sa v rámci kompaktnosti musí pripočítať aj ku takmer 1 kg vážiacemu adaptéru. Ide o tehlu s výkonom 380 W, ktorou jeden nemenovaný kolega počas služobnej cesty vyhodil poistky vo vlaku. Hold, takto výkonné železo jednoducho papá elektrinu a aby sa proces papania urýchlil, chce to poriadnu lyžicu.
Za osemnásť palcové hebedá tohto formátu ponúkajúce výkon lietadlovej turbíny sú ochotní platiť len úzko profilovaní koncoví zákazníci. V tomto konkrétnom prípade cieli ona pomyselná strelka kompasu na e-športovcov, profesionálov v oblasti kreatívnej činnosti, poctivých hardcore hráčov alebo prípadne kombináciu viacerých týchto zameraní. Predmetnej sorte je v prípade tohtoročného modelu k ruke identická porcia portov ako v predchádzajúcej generácii s jedným a vôbec nie malým rozdielom. Po novom je v ponuke duo USB-C/Thunderbolt 5 s rýchlosťou 120 GB/s. Jednotlivé fyzické vstupy sú rozmiestnené po oboch stranách s tým, že čo sa týka bezdrôtového prenosu máme na výber modul Wi-Fi 7, respektíve Bluetooth 5.4. Asi už tušíte, čo teraz napíšem. Áno, po stranách je evidentne hromada užitočných portov, ale ani jedným z nich nie je microSD alebo SD čítačka pamäťových médií. Z čoho som však bol naopak ja osobne vyložene nadšený? Herná divízia spoločnosti ASUS totižto zase raz prichádza s praktickou inováciou, a to v rámci čiastočnej modulárnosti. Pomocou jednoduchého demontovania spodnej časti šasi sa konzument dostane k rovnako jednoduchému spôsobu výmeny SSD a RAM – nanešťastie bez PCIe 5.0 slotu, akokoľvek pozornému oku určite neunikla skutočnosť, že sa na priložených fotografiách snažím navodiť opačné tvrdenie (to je ten suchý anglický…). Tieto komponenty si viete vymeniť bez toho, aby ste potrebovali akékoľvek hlbšie znalosti a kto predsa len bude chcieť ísť v zmysle dlhodobej údržby ešte ďalej, tak môže po odstránení ďalšej servisnej poistky pomerne jednoducho demontovať aj batériu alebo prípadne ventilátory.
Akonáhle odklopíte vrchné veko, ako inak než jedným prstom, systém prostredníctvom IR snímaču a webovej kamery spustí klasické bezpečnostné protokoly. O kvalitách Full HD/2 MPx kamery v tomto prípade asi nie je nutné sa nejako hlbšie rozpisovať, keďže ide o totožný kvalitatívny výstup, akým disponoval predchádzajúci Strix SCAR 18. Oveľa viac by som vám však teraz s chuťou adoroval klávesnicu. Na rozdiel od staršieho modelu mi totižto v tom aktuálnom prišli spínače oveľa istejšie, a to aj pri agresívnejšej interakcii – je tam cítiť zvýšený tlak odporu a absolútne nulová chybovosť v rámci registrácie zopnutia. Jedná sa pochopiteľne o kompletnú nízkoprofilovú klaviatúru s plne nastaviteľným RGB podsvietením, na ktorej sa nie len perfektne hrá, ale súčasne aj rovnako dobre pracuje. Kúsok pod medzerníkom, viac k ľavému okraju, sa ďalej nachádza obrovský (13,5 x 8 cm) sklenený track-pad, s ktorým bola počas testovania rovnako radosť interagovať. A ako je na tom samotný panel? ASUS aj tentokrát siahol po Mini LED technológii (Nebula) a do už spomínanej osemnásť palcovej mierky s pomerom strán 16:10 vložil nielen dostatočne ostrú obrazovku (2 560 x 1 600 pxl), ale predovšetkým displej s obnovovacou frekvenciou 240 Hz/3ms! Pri maximálnom peaku dosahuje obrazovka dostatočný jas 1 200 nitov, aj keď je samozrejmé, že na jej plné využitie v exteriéroch vám odporúčam sadnúť si minimálne do tieňa. Počas dlhodobého testovania som bol z obrazu ako takého nadšený. Krásne plynulý, s vynikajúcimi farbami, kontrastom a jasom. Akokoľvek technológia Mini-LED v rámci kontrastu stále len zadychčane dobieha OLED, v tomto prípade môžeme hovoriť o hlbokej čiernej a jasne bielej, a práve to oceníte nielen pri hraní, ale aj pri sledovaní videí či práci s grafikou.
Na testovanie sme obdržali vôbec najvýkonnejšiu jednotku, ktorej cena je pochopiteľne zrovnateľná s cenou ojazdeného automobilu ,a to aj s aktuálne zaplatenou STK. Tento extrémne výkonný herný notebook totižto môže poháňať procesor Intel Core Ultra 9 (275HX), ktorého architektúra obsahuje celkovo 24 výpočtových jadier, podotýkam bez technológie hyperthreadingu. Hyperthreading je hardvérová technológia od spoločnosti Intel, ktorá umožňuje jednému fyzickému procesorovému jadru správať sa pre operačný systém ako dve virtuálne jadrá. Ruka v ruke s procesorom sa v šasi, metaforicky povedané, potí aj integrovaná grafická karta NVIDIA GeForce RTX 5090 (24 GB VRAM/175 W), to všetko v konfigurácii s 64 GB RAM a 2 TB SSD. S takouto výbavou bolo radosť pustiť sa do akejkoľvek interakcie, či už sa týkala hrania najnovších a najnáročnejších AAA projektov, alebo komplikovanej video postprodukcie. Výkon samotný reguluje opäť spoľahlivý softvér Armory Crate, ktorý notebook automaticky prepína do troch režimov alebo vám ponecháva voľnú ruku cez manuálny modus. Pri maximálnom výkone, apropo priamo cez manuálny režim, som nameral hluk ventilátorov takmer 53 decibelov. V rámci nižšieho stupňa (modus Turbo) a s minimálnym kompromisom na výstupnú kvalitu hrania (konkrétne RPG skvostu Kingdom Come: Deliverance II) sa hluk držal výrazne pod hranicou 50 decibelov. Oba scenáre si pochopiteľne vyžadovali napojenie na pribalený nabíjací adaptér, inak po novom zvaný ako tichý zabijak vlakových súprav. Určite vás, potencionálnych záujemcov o toto monštrum, poteší informácia, že aj pri plnom vyťažení sa nameraná teplota v najhorúcejšom bode (horná hrana spodku šasi) nedostala cez päťdesiat stupňov Celzia.
Testovaný laptop je v rámci batérie vybavený kapacitou 90 Wh (len pre informáciu, identickú kapacitu má aj jeho šestnásť palcová verzia). V tomto ohľade, akokoľvek je technológia Mini LED celkovo šetrnejšia, však nečakajte žiadne zázraky. Pri plnom vyťažení a bez napojenia na sieť vám predmetný notebook nevydrží viac než hodinu v chode. V rámci pracovných procesov a pri polovičnej úrovni jasu potom viete z notebooku dostať niečo málo cez päť hodín s tým, že v prípade čisto ekonomického modusu si k tomu pridajte ešte hodinku naviac. Obrovskou výhodou je však funkcia rýchleho dobíjania, kedy vám pribalený adaptér dokáže hardvér dobiť na maximum už za necelú hodinku alebo do polovice za tridsať minút.
ROG Strix SCAR 18 skonštruovaný pre rok 2025 je bezpochyby jeden z najvýkonnejších herných notebookov na trhu, čo so sebou automaticky prináša nielen hromadu pozitív, ale aj zopár očakávaných negatív. Ponúka špičkový procesor, najvýkonnejšiu mobilnú grafickú kartu, nádherný displej s vysokou obnovovacou frekvenciou a efektívne chladenie. Je ideálnou voľbou pre hráčov, ktorí hľadajú nekompromisný výkon a vizuálny zážitok bez ohľadu na cenu. Tá sa ostatne opäť medzigeneračne o niečo navýšila a či to pre vás samotných je problémom alebo nie, to si už budete musieť prebrať osobne. Za mňa samotného by som rád, samozrejme vedľa už spomínaného výkonu, vyzdvihol do popredia efektné chladenie, krásny displej, ohromujúce RGB/LED prvky, a, samozrejme, aj praktickú modulárnosť.