Ak je na trhu s projektormi niečoho vyložene málo, tak sú to tie verzie, ktoré oplývajú vysokým stupňom kompaktnosti bez toho, aby ich rozmery mali zásadný dopad na kvalitu prezentovaného obrazu. Špecifickou kategóriou takýchto moderných premietačiek je funkcia prenášania obrazu na strop, ktorú vám dnes reálne a v dostatočnej kvalite ponúka skutočne len zlomok výrobcov. Jedným z nich v rámci zobrazovacej techniky je rozhodne dostatočne skúsená spoločnosť ViewSonic, ktorá nám do redakcie zaslala skutočne kompaktný projektor M10. Počas dávno skončených vianočných sviatkov som s týmto kúskom osobne koexistoval a z pohodlia postele si užíval všemožný televízny obsah od amerického futbalu cez klasické československé rozprávky až po SpongeBoba.
Začnime už tradične od dizajnu. ViewSonic M10 totiž dokáže už na prvý pohľad zaujať práve svojím moderným a súčasne minimalistickým výzorom. Kompaktné rozmery (20,2 x 9,2 x 16,5 cm) a nízka hmotnosť (1,36 kg) z neho robia ideálneho spoločníka na cesty s tým, že si projektor môžete pohodlne strčiť do ruksaku a ešte vám v ňom zostane dostatok miesta na teplé spodky a fľašku rumu. Mohol by som sa snažiť vymyslieť nejakú metaforu v spojitosti s elegantným dizajnom plne plastového šasi M10, avšak skrátim to faktom o ocenení prestížnou cenou iF Design Award z roku 2024, čo samo o sebe potvrdzuje prítomnosť výnimočného dizajnu. Spomínaná kompaktnosť sa mimo cestovania za zábavou spája pochopiteľne aj s oveľa jednoduchším transportom na pracovné porady a prezentácie, kde vám premietanie na stenu môže výrazne pomôcť odprezentovať svoj aktuálny projekt.
Všetky dôležité vstupy
Keď už som v úvode spomínal sviatky mieru, pokoja a všeobecne akceptovateľného naberania kalórií, určite vás neurazím, ak dizajn testovanej vzorky prirovnám k dobre prerastenému kusu slaniny, ktorú vďaka pogumovaným nožičkám viete položiť nielen na brucho, ale rovnako tak aj na chrbát. Po oboch stranách premietačky sa nachádzajú dizajnovo krásne spracované čierno-zlaté mriežky, ktoré mimo chladenia skrývajú aj dvierka vedúce ku fyzickým konektorom. Hoci je umiestnenie portov – HDMI 2.0, USB-C s podporou nabíjania a prenosu videa, USB-A pre externé disky a DC adaptér – praktické, ich viditeľné káble pôsobia mierne rušivo. Dvierka na krytie by mohli byť navrhnuté tak, aby umožňovali elegantnejšie usporiadanie káblov alebo priamo ich skrytie. Avšak toto je skôr estetický detail než zásadná konštrukčná chyba.
ViewSonic M10 je projektor využívajúci laserovú technológiu (posiela na stenu trojicu laserových RGB lúčov súčasne). Pýši sa projekciou s formátom 16 : 9, ktorá dokáže vašu obývačku premeniť na malé súkromné kino. Uhlopriečku obrazu si viete nastaviť od 101,6 cm až po predimenzovaných 457,2 cm – niečo podobné reálne využijete maximálne pri premietaní na vonkajšiu stenu domu. M10 takisto zvláda zmysluplne zaostriť obraz vo vzdialenosti od 1,06 metra až do 4,78 metra od steny či plátna, čím ponúka dostatočnú flexibilitu pre rôzne veľkosti miestností. Maximálny jas 2 200 ANSI lm predurčuje využívanie skôr v menej presvetlených miestnostiach. Najideálnejšiu svetlosť s týmto projektorom dosiahnete, samozrejme, primárne večer alebo pri zatiahnutých závesoch.
ViewSonic M10 sa v našej rodine stal využívaným výhradne vo večerných hodinách strávených v posteli. Vďaka dostatočnej ostrosti obrazu a komplexne pokrytom farebnom spektre sme si s dcérou užívali rozprávky premietané na strop a Live prenosy NFL. Projektor som jednoducho postavil na zadné čelo postele, naklonil ho tak, aby nesvietil na stropnú lampu a pomocou priloženého diaľkového ovládača som nastavil veľkosť obrazu, ako aj jeho sklon – napriek tomu, že v menu existuje automatické ostrenie a zarovnanie, v tomto prípade to nefunguje zrovna ideálne a je lepšie si to nastaviť cez manuál (ubezpečujem vás, že nejde o nič komplikované). Mimo natívneho Full HD rozlíšenia (1920×1080 pxl) sa softvér testovanej premietačky dokázal interpoláciou dostať až na 4K rozlíšenie, no mojej rodine prišlo už samotné natívne Full HD natoľko ostré, že nebolo nutné z obrazu cielene žmýkať viacej. Súčasťou „slaninky“ je aj interné úložisko s kapacitou 16 GB, do ktorého si mimo opravných balíčkov viete natiahnuť aj svoje vlastné videá a súbory.
Systém od vás nevyžaduje nutnosť pripojenia k ViewSonic účtu a už po nabehnutí (do dvoch minút) je vám k dispozícii plne skalibrovaný obraz. Keďže M10 nie je plnohodnotnou premietačkou so systémom Android TV, v jeho menu nenájdete väčšinu populárnych streamovacích služieb ako je YouTube (je tu len silne obmedzená detská verzia), Netflix, Amazon Prime, MAX a podobne. Daný problém je však možné vyriešiť prepojením s externým hardvérom Chromecast, Apple TV, Fire TV a Roku. Ja som vďaka HDMI prepojil premietačku s pracovným notebookom a všetko som riešil práve takto externe, ale pre mnohých z vás nemusí byť toto extra praktické riešenie.
Krásne farby
Medzi podporované aplikácie, ktoré si budete môcť stiahnuť po pripojení premietačky na Wi-Fi, spadá VLC prehrávač, Twitch a Chrome. Projektor disponuje dostatočne výkonným (7W) reproduktorom, ktorý bol schopný nám pri sledovaní programov zabezpečiť viac ako uspokojivú audio kulisu s veľkou rezervou čo do maximálnej úrovne hlasitosti. Komu by to však predsa len nestačilo, vďaka Bluetooth modulu si viete k premietačke pripojiť externý audio zdroj, a to vrátane slúchadiel a headsetov. Apropo, pri bežnej izbovej teplote a plnom jase obrazu som v rámci zvuku z chladenia nameral sotva tridsať decibelov, čo je rozhodne uspokojivá miera hluku.
ViewSonic M10 predstavuje solídnu voľbu pre tých, ktorí hľadajú prenosný projektor s extrémne kvalitným obrazom a jednoduchým ovládaním. Jeho kompaktný dizajn a práve toľko spomínaná pôsobivá kvalita obrazu ho predurčujú na domáce kino, vonkajšie premietanie a pracovné prezentácie, kde však výslednú kvalitu treba podmieniť čo najtmavšou kulisou. Aj napriek absencii priamej podpory streamovacích služieb som bol s jeho výkonom a flexibilitou viac než spokojný. Vďaka širokým možnostiam pripojenia a jednoduchej inštalácii som si mohol vychutnať filmy a videá z rôznych zdrojov a uhlov. Najväčšiu výhodu avšak vidím práve vo variabilite inštalácie premietačky, ktorá vám dáva široké možnosti využívania, či už ležíte v posteli na chrbte, stojíte pred znudenými kolegami, alebo si práve niekde na horách zohrievate dlane šálkou čierneho čaju s rumovým prekvapením. S cenovkou nad tisíc eur to však ViewSonic M10 nebude mať vôbec ľahké a v prípade, ak uprednostňujete práve cenu pred dokonalosťou podaných farieb v rámci obrazu, asi by som vám v tomto scenári odporúčal skôr ísť do o polovicu lacnejšej druhej generácie Samsung Freestyle.