Segment herných projektorov vždy bol prítomný. Napriek tomu je určite na mieste podotknúť, že náradie tohto typu sa nikdy nepretransformovalo do silného trendu a naďalej sa vezie skôr na okrajovej vlne. Môžeme za tým hľadať mnoho dôvodov, na čele ktorých nepochybne tróni vysoká cena. Aj napriek tomu, že by ste si dnes mohli na internete vybrať z pomerne širokého zoznamu potenciálne schopných projektorov určených na hranie videohier, drvivá väčšina z nich by svojím konceptom cielila striktne na PC hranie a zanedbáva domáce konzoly. Dnes vám však prostredníctvom našej sekcie hardvérových testov predstavím svojím spôsobom unikátny herný projektor, ktorého primárnym cieľom je uspokojiť práve majiteľov konzol.
Je to už viac než rok, čo sa celosvetovo známy výrobca zobrazovacej techniky, spoločnosť ViewSonic, rozhodol svetu predstaviť herný projektor s názvom X2-4K. Sekundu po pomyselnom strhnutí plachty zaznievalo z úst ich marketingového oddelenia jasné stanovisko v znení: „Designed for Xbox“ (Navrhnuté pre Xbox). Značka ViewSonic sa spojila s hernou divíziou Microsoftu, aby spoločne uviedli do predaja prémiový LED projektor s plnou podporou konzol Xbox Series X/S. Po vykonaní viac ako šesťdesiatich rôznych testov v laboratóriách MS sa model X2-4K dočkal oficiálnej pečiatky a mohol začať pokúšať potenciálnych zákazníkov a majiteľov aktuálne stále poslednej generácie Xbox konzol. Jedná sa však skutočne o projektor, ktorého plné využitie stojí a padá na prepojení s uvedenými hernými konzolami? Samozrejme, že nie. Preto by som už v úvode rád zdôraznil, že predmetný projektor síce na svojom tele nesie dizajnové znaky spriaznenia so zeleným X, avšak čo do praktického využitia je schopný uspokojiť rovnako tak aj vlastníkov konzoly PlayStation 5 od SONY či prípadne majiteľov desktopov.
Teraz, keď sme si ujasnili zacielenie projektora ako takého, môžeme sa presunúť k už vyššie naznačenému dizajnu. Rozmerovo sa X2-4K radí medzi stredne veľké projektory schopné premietať obraz v štandardnej pozícii – žiaden scenár tu neráta s premietaním na strop. Základom je tak plne plastové šasi v rozmeroch 35,5 x 25,1 x 12,1 cm, ktoré váži prekvapivo len 3,6 kg. Zámerne píšem „prekvapivo“, keďže, čo som mal možnosť testovať rôzne 4K projektory zacielené na milovníkov interaktívnej kultúry, ich váha bola často dvojnásobná. Všetky fyzické vstupy sa nachádzajú na zadnej hrane. Konkrétne ide o duo HDMI 2.0 portov, nasledované jedným USB-C (s podporou káblového prenosu videa z externého zariadenia) a rovnako tak osamoteným USB-A portom (bez podpory flash disku). Pozornému čitateľovi sa z priložených fotografií určite podarí vypozorovať prítomnosť druhého USB-A vstupu, avšak v tomto prípade ide o servisný port. Musím sa vám priznať, že ma trochu zarazila nielen absencia modernejšieho HDMI 2.1, ale aj úplné odignorovanie LAN konektora. Tak či onak, projektor je v rámci konektivity pochopiteľne možné prepojiť cez bezdrôtové rozhranie pomocou Wi-Fi a BT modulov. Funguje tu spoľahlivo zrkadlenie obrazu z mobilu, za čo dávam palec hore.
Kvalitné ozvučenie
Súčasťou balenia, okrem potrebnej kabeláže, je klasicky ja diaľkové ovládanie. Projektor však dokážete nastavovať aj priamo pomocou fyzických spínačov umiestnených pod výsuvným krytom na vrchnej strane. Na margo diaľkového ovládača sa určite patrí spomenúť, že je plne podsvietený a ponúka bezproblémovú funkčnosť. Po uvedení zariadenia do chodu a umiestnení na pre vás ideálne miesto je nutné si fyzickou manipuláciou s regulátorom lampy nastaviť pre vás ideálnu veľkosť obrazu a následne ho aj manuálne zaostriť. Ostrenie, ako aj manipulácia s 1,2-násobným priblížením, bolo maximálne pohodlné a presné. Na výber máte uhlopriečku v rozmeroch od šesťdesiat do stodvadsať palcov. Keďže projektor ViewSonic X2-4K zvláda fungovať už pri krátkej projekčnej vzdialenosti (0,92 m), rozhodne je rozumnou voľbou aj pre ľudí s menšími dispozičnými priestormi. Na margo kvality ozvučenia nemám príliš veľa negatívnych poznámok. Súčasťou toho vizuálne neutrálneho oblého „VHS“ tela je dvojica reproduktorov od Harman-Kardon s výkonom 6 W, ktoré sú schopné obstáť aj vo väčších obývacích izbách. Keďže však hráči aj tak počas hrania využívajú slúchadlá, resp. headsety, uvedené reproduktory dostanú zabrať hlavne počas sledovania v bežnom TV režime. Apropo, do tela projektora je možné prostredníctvom 3,5 mm audioportu pripojiť aj externú audiotechniku.
Lampa s životnosťou šesťdesiat tisíc hodín má maximálny jas 2000 ANSI lúmenov a v rámci Full HD rozlíšenia zvláda poskytnúť obnovovaciu frekvenciu 240 Hz. Meranie sa síce k papierovým dvom tisíckam síce nedokázalo priblížiť, každopádne dvadsaťpercentná strata spadá stále do tolerancie a bežné ľudské oko ju sotva zaregistruje. Druhým, rovnako cenným nastavením, je možnosť ostrejšieho WQHD rozlíšenia s podporou 120 Hz, a posledným je pochopiteľne, už v názve avizovaných 4K pri obnovovacej frekvencii 60 Hz. V zásade ide o to, že osamotený DLP čip s rozlíšením 1920 x 1080 pxl dokáže prostredníctvom rýchleho prepínania pixelov (TI) dosiahnuť 4K a prepojiť to so štvorkanálovým zdrojom svetla. Zaznamenal som len minimum nechcených dúhových artefaktov, ktoré síce vidíte priamo na mnou dodaných fotografiách, avšak v realite ich oko sotva takto zásadne dokáže vnímať.
Ak je niečo, v čom spoločnosť ViewSonic, ako spoľahlivá továreň na zobrazovaciu techniku, historicky vyniká, tak je to v celková presnosť podania farieb. To sa mi potvrdilo aj počas recenzovania jedného z ich najnovších herných projektorov. Či už som prostredníctvom X2-4K sledoval filmy, seriály, športové prenosy alebo si užíval aktuálny herný hit Indiana Jones and the Great Circle, odmenou mi bol, aj na pomery limitovanej techniky (DLP a jeden čip), nádherne ostrý a farebne verný obraz.
Herný modus
Za predpokladu, že ste to z textu vyššie ešte nepochopili, projektor ViewSonic X2-4K v hodnote 1700 eur si rozhodne nemá cenu kupovať v prípade, ak ho neplánujete pripájať priamo k hernej konzole. Všetko ostatné, ako už spomínané sledovanie v rámci TV režimu, je bonus, aký si však viete zabezpečiť aj oveľa menšou investíciou. Čo presne teda daný game modus vlastne prináša? Toľkokrát opakovaná spriaznenosť s Xbox zariadeniami vám zabezpečí napríklad zapínanie projektora priamo pomocou gamepadu, čo je pochopiteľne sotva relevantný argument na to, aby ste bez rozmyslu tasili peňaženky. Oveľa podstatnejšie je priame rozpoznanie pripojeného hardvéru, ktoré vedie k automatizácii potrebnej obrazovej kvality. Projektor dokáže rozpoznať dôležitosť aktivácie Ultra Fast Inputu a rovnako vám jasne deklaruje presnosť latencie na základe vybraného rozlíšenia. V texte som už spomínal prechod od Full HD až po 4K, avšak zámerne som vynechal oneskorenie. Pri 1080p a obnovovacej frekvencii 240 Hz (pochopiteľne v pomere strán 16:9) je to konkrétne 4,2 ms a po prepnutí na 4K s 60 Hz ukázala sonda 16,8 ms. Aj tu platí, že samotná latencia má pre koncového hráča len takú dôležitosť, akú spája s typom hraných projektov. Na danú kategóriu je však uvádzaných 4,2 ms naozaj výborný údaj.
ViewSonic X2-4K má pomerne svižný operačný systém s možnosťou priameho ukladania aplikácií do 16 GB úložiska. Nejedná sa však o Android, čo môže pre mnohých byť malým problémom. V rámci softvérovej ponuky má užívateľ priestor na doinštalovanie niekoľkých praktických pomocníkov (Kodi alebo Chrome browser), avšak rozhodne v ponuke nenájdete streamovacie služby ako sú napríklad Netflix a YouTube. Keďže tu však perfektne funguje zrkadlenie obsahu, nevidím to ako zásadnú prekážku. Rovnako tak testovaná vzorka obstála aj pri meraní hluku, kedy sa aj pri plnom výkone a mimo Eco módu projektor držal jemne nad hranicou tridsiatich decibelov. Počas hrania a sledovania filmov som hluk z ventilátorov vôbec nepočul a rovnako tak sa telo zariadenia nijako razantne nezahrievalo.
Suma sumárom: ViewSonic X2-4K si dokázal obhájiť pozíciu vhodného projektoru určeného primárne do domácností s hernými next-gen konzolami. Všetko to ostatné, čo jeho výbava ponúka, je už doplnok, ktorý si viete síce samostatne zadovážiť oveľa lacnejšie, avšak práve v kombinácii s podporou herných platforiem to do procesu rozhodovania logicky vnáša úplne iné svetlo.