Pamätám si na svoju prvú, a donedávna ešte jedinú, mačičku z detstva. S ňou to bol klasický scenár – ranné budenie mňaukaním o piatej, pretože miska zívala prázdnotou, ponáhľanie sa zo školy domov, aby náš chlpatý spoločník neumrel od hladu, a večné riešenie víkendov mimo domu. Roky prešli, z chlapca sa stal o niečo väčší chlapec, pribudla manželka, dcérka… a, svete div sa, opäť aj mačka. Tentokrát však už nie som v pozícii naivného školáka bez prostriedkov, ale naopak, otec od rodiny, ktorý nechce, aby dlhodobá starostlivosť o domáceho miláčika znamenala komplikovaný logistický hlavolam. Našťastie, technológie ako také za tie roky pokročili a ja sa živým ich hodnotením. Elektronika je dnes neraz inteligentnejšia než jej majitelia, a aj starostlivosť o domácich miláčikov sa tým pádom dostala na novú úroveň. Spoločnosť Xiaomi, ktorá je známa svojím bezodným portfóliom hardvéru zasahujúceho do všetkých kútov využiteľnosti, logicky ani tu nechce ostať bokom a predstavuje druhú generáciu svojho inteligentného kŕmidla s názvom Smart Pet Food Feeder 2. Sľubuje automatické dávkovanie, ovládanie cez mobil a hlavne pokoj v duši. Ale ako to už býva, papier znesie všetko a na PR rečičky nepotrebujete vysokú školu. Poďte sa preto po mojom boku pozrieť na to, či je uvedené kŕmidlo naozaj pomocník, ktorý zjednoduší váš život, alebo sa jedná len o ďalší múdry výmysel, ktorý viac veci komplikuje, ako pomáha.
Kto z vás dobre pozná produkty Xiaomi, ten pri pohľade na Smart Pet Food Feeder 2 nezažije žiadne prekvapenie. Jedná sa o bielu plastovú vežičku s čistými líniami a nenápadným dizajnom, ktorá sa snaží zapadnúť do modernej domácnosti – to všetko bez toho, aby na prvú dobrú prezrádzala svoj primárny účel. Rozmery 370 × 220 × 324 mm a hmotnosť okolo štyroch kilogramov z tohto kŕmidla síce robia statné zariadenie, no vzhľadom na jeho 5 l kapacitu je to vlastne úplne pochopiteľné. Môj prvý dojem? Solídne plastové šasi, ktoré sa jednoducho rozoberá a nikde nevŕzga. Základ tvorí samotné telo dávkovača, nasledované veľkou nádobou na granule a odnímateľnou miskou. A tu prichádza prvý príjemný detail – miska je z nehrdzavejúcej ocele typu 304 a pôsobí luxusným dojmom. Nielenže sa ľahko čistí, ale súčasne nehrdzavie a neabsorbuje pachy, čo znamená, že je oveľa hygienickejšia než bežné plastové nádoby na jedlo. Na prednej strane je umiestnený pre bielu Xiaomi techniku typický okrúhly LED displej. Ten v reálnom čase ukazuje hmotnosť aktuálne nasypaných granúl, celkový stav zariadenia a prípadné upozornenia – napríklad keď dochádza krmivo alebo ak je miska zle umiestnená na váhe.
Praktických detailov je tu však oveľa viac. Napájací kábel je opletený nylonom, čo je ideálna ochrana pred mačacími zubami. Nechýba ani tlačidlo na ručné vydanie dávky, ak sa rozhodnete, že si váš fúzatý kamarát zaslúži ešte extra porciu navyše. A potom je tu systém trojitého tesnenia vrchného veka, ktorý má zabezpečiť čerstvosť krmiva. Jedná sa konkrétne o silikónové tesnenie doplnené kazetou s vysúšadlom. Izolácia granúl voči vzduchu funguje perfektne, a ani po mesiaci používania nevykazovalo nasypané jedlo známky degradácie kvality či čerstvosti. Treba však počítať s tým, že filter má svoju životnosť a skôr či neskôr ho bude nutné vymeniť. Výrobca uvádza mesačný interval, čo vám fakticky ukáže aj hláška v aplikácii. Avšak dobre vieme, ako tieto výpočty opotrebovania fungujú pri automatických vysávačoch, a preto si pokojne uvedený údaj vynásobte číslom tri – a nič moc sa nestane.
5L
Ako už odznelo vyššie, nádoba pojme približne 5 l granúl, čo je v realite asi 2,5 kg suchého krmiva. Xiaomi síce tvrdí, že to vystačí na 30 dní pre jednu dospelú mačku, čo znie perfektne, ale každý, kto má alebo mal doma nejakú mačku, dobre vie, že apetít týchto fúzatých stvorení sa riadi niekedy lunárnym cyklom a inokedy len výskytom vtákov za oknom. Inými slovami, uvedená metrika je skôr orientačná. V reáli sa môže výdrž pohybovať medzi dvoma týždňami a tromi dňami, najmä ak u vás doma býva skôr Garfield než subtílna britská krátkosrstá slečna. Čo sa týka kompatibility, kŕmidlo si poradí s granulami do priemeru 12 mm a všetko väčšie mu bude spôsobovať problémy. Rozhodne odporúčam držať sa klasických granúl a neskúšať žiadne experimenty s mrazenými, a kategoricky nie s čisto mokrými variantmi. Jedným z hlavných lákadiel, hneď za automatickým dávkovaním, je jednoznačne inteligentná vážiaca miska. Senzory vedia zmerať množstvo krmiva s presnosťou na jeden gram a samotné údaje zobrazovať nielen na LED displeji, ale aj cez notifikáciu v aplikácii. Skvelá správa pre tých, čo majú doma obézneho gaučového leňocha na diéte alebo citlivého seniora s obmedzenou dávkou jedla. Znie to krásne, však? Treba tu však rátať s niekoľkými odchýlkami. Jedna vec je, že váha niečo presne zmeria, a druhá, či celý systém správne rozpozná, koľko krmiva bolo vlastne vydaného a koľko naozaj váš maznáčik zjedol. Často sa mi stávalo, že dávkovač nasypal dávku vo vopred určený čas – a to aj napriek tomu, že v miske ešte ostalo staré jedlo, hoci som v aplikácii jasne zadal funkciu nedopĺňania v prípade, ak je miska stále plná.
Snáď najväčšia nočná mora pre chovateľa spočíva v nasledujúcom scenári: odídete s celou rodinou na víkend a mačka ostane doma hladná ako vlk, lebo dávkovač sa rozhodol, že granule radšej zamkne v zásobníku, aby vám ušetril peniaze. Xiaomi sa snaží tomuto scenáru predísť pomocou širšieho žľabu, rozšírených miešacích lopatiek a hlavne funkcie automatického spätného chodu, ktorá by mala zaseknuté krmivo uvoľniť. V praxi to znamená, že ak sa niečo zadrhne, motor sa otočí opačne a skúsi problém vyriešiť sám. Počas testu som zámerne primiešal do malých granúl aj väčšie kúsky (doplnkové krmivo pre lepšie trávenie) a skutočne sa mi podarilo simulovať takéto nechcené zaseknutie. Dávkovač dokázal opätovným chodom lopatiek podvihnúť uviaznuté jedlo a znova ho pretlačiť do misky – takže áno, táto konkrétna poistka funguje evidentne dobre a motor je dostatočne silný na to, aby to zvládol. A keď už sme pri katastrofických scenároch – čo ak vypadne prúd alebo internet? Xiaomi myslelo aj na to. Kŕmidlo má duálne napájanie, čo znamená, že primárne si berie elektrinu zo siete, ale v spodnej časti je priestor pre štyri AA batérie. Tie slúžia ako záloha a mali by udržať vopred nastavený kŕmny plán v chode aj bez elektriny a Wi-Fi pripojenia, a to údajne až po dobu dvoch týždňov. Batérie si, samozrejme, musíte dokúpiť sami. Predmetná funkcia je však mimoriadne dôležitá – keďže aj keby väčšina inteligentných funkcií zlyhala, základná úloha, teda nakŕmiť zviera v stanovený čas, by mala byť týmto zabezpečená.
Naozaj smart?
Možnosti, ktoré aplikácia Xiaomi Home ponúka, sú na papieri veľmi široké a teoreticky zodpovedajú všetkému, čo by sa od moderného kŕmidla očakávalo. Detailné plánovanie dávok, vzdialené manuálne ovládanie, notifikácie či prehľad o spotrebe krmiva – to všetko tu je. Realita je však trochu inde. Nastavenie kŕmneho plánu umožňuje určiť presný čas a počet dávok s minútovou presnosťou, čo ocenia najmä majitelia zvierat s prísne stanoveným režimom. Mierne problematickým sa môže ukázať spôsob zadávania porcií – aplikácia totiž pracuje so systémom „porcií“, kde jedna porcia zodpovedá približne 10 gramom. Nejde síce o zásadný problém, no osobne by som uvítal možnosť zadávať množstvo priamo v gramoch, najmä pri špeciálnych diétach alebo menších plemenách. Funkcia vzdialeného manuálneho dávkovania funguje dobre a reakcia je takmer okamžitá. O niečo menej spoľahlivo však pôsobí systém notifikácií – tie by mali napríklad informovať o nízkej hladine krmiva, avšak podľa mojich skúseností niekedy neprídu včas, alebo vôbec. Rovnako tak zobrazenie údajov o tom, koľko krmiva bolo vydané a údajne aj skonzumované, pôsobí na prvý pohľad užitočne, no v praxi ide skôr o orientačné informácie. Ak dávkovač ignoruje moju požiadavku na pozdržanie porcie v prípade plnej misky, sotva môžem veriť, že údaje o skonzumovanom jedle sú presné. Chce to jednoducho naučiť sa s týmito chybami a odchýlkami pracovať a niektoré veci si domyslieť.
Xiaomi Smart Pet Food Feeder 2 na prvý pohľad pôsobí ako moderné, technicky dobre vybavené zariadenie, ktoré kombinuje premyslený hardvér s múdrymi funkciami. V realite však výsledný dojem závisí najmä od toho, aké máte očakávania a koľko trpezlivosti ste ochotní venovať jeho postupnému „ochočeniu“. Z hľadiska fyzickej funkčnosti má dávkovač svoje jasné silné stránky: veľká 5 l kapacita, hygienická nerezová miska, záložné batériové napájanie a účinný systém proti zasekávaniu granúl tvoria spoľahlivý základ. Systém trojitého tesnenia pomáha udržať krmivo čerstvé, čistenie je jednoduché a dizajn vhodný pre mačky, a dokonca aj menšie psy. Softvér v podobe Xiaomi Home je však zatiaľ v niektorých ohľadoch Achillovou pätou – hoci pochopiteľne záleží aj na stave posledného update balíčka. Napriek tomu treba objektívne dodať, že samotné dávkovanie v plánovanom čase fungovalo počas testovania spoľahlivo: porcie boli podávané načas a bez výpadkov – akokoľvek som to neraz vlastne nechcel. Na trhu s podobnými produktmi je konkurencia stále pomerne malá a ja osobne som vlastne rád, že naša mačka má aspoň takýto prístup k jedlu, najmä keď nie je nikto z rodiny doma. Bol by som však ešte spokojnejší, keby aplikácia naozaj dokázala pozdržať jedlo, keď to od nej žiadam, a rovnako poskytla presné informácie o tom, čo naša mačka reálne zjedla.