Lúčenie sa s LucasArts

 

O jednu z najväčších udalostí tohto mesiaca sa postarala spoločnosť Disney, ktorá uzavrela štúdio LucasArts, a tým aj ukončila všetky jeho pripravované projekty. O tomto sme vás už informovali v novinke a teraz nás čaká malá dávka retrospektívy v podobe ohliadnutia sa za históriou tohto slávneho štúdia. Aspoň nejakou formou sa treba rozlúčiť a pokloniť sa za to, čo pre nás autori za všetky tie roky pripravili.

Síce je pravda, že posledné obdobie sa vyznačovalo hlavne problémami, ktoré štúdio sprevádzali, a to sa odzrkadlilo ako na vedení, tak aj na samotných tituloch. To ale nič nemení na fakte, že zlaté ručičky z tohto dnes už zrušeného štúdia majú za sebou nejeden skvelý titul – The Secret of Monkey Island, Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II alebo Grim Fandango z roku 1998. O nich a ešte zopár ďalších si povieme v tomto "rozlúčkovom" článku.

Situačný humor z prostredia pirátov na začiatok 

Dávno-pradávno, bol raz jeden ostrov, ktorého návšteva si dokázala získať srdcia väčšiny milovníkov point-and-click adventúr. Pri spomienke na ňu sa bijú do očí nostalgické slzy hlavne tým starším hráčom, pretože ona spomínaná návšteva sa písala v roku 1990. Reč nemôže byť o ničom inom ako o The Secret of Monkey Island. Práve k tejto hre veľa ľudí vzťahuje prívlastky ako: "Hra roku 1990", "Adventúra roku" alebo "Najlepšia adventúra všetkých čias".

Vžijete sa do role Guybrusha Threepwooda (volať sa takto v reále, tak... no, nechceli by ste), ktorý sa rozhodol ísť si za svojím veľkým snom, stať sa obávanym pirátom. Tri skúšky, tri na prvý pohľad nie až tak ťažké úlohy sú iba akýmsi prológom k tomu, čo vás vlastne čaká. Prichádza totiž zápletka – síce nijak zvlášť originálna, no k celkovému príbehu dokonale padne. Hlavný záporák, pirát LeChuck, sa rozhodne udrieť na city a uniesť tak guvernérku, do ktorej ste sa až po uši zamilovali. 

Začína sa cesta za záchranou vašej milovanej, cestá dlhá, plná nečakaných zvratov. A čo je na tom najlepšie? Účelom hier je v prvom rade zabaviť, čo táto hra dokázala fantasticky. Aj po toľkých rokoch má stále svoje kúzlo a čaro, ktoré dnes chýbajú aj niektorým AAA titulom.

A long time ago, in a galaxy far, far away... 

Sériu Hviezdnych vojen, myslím, netreba ani predstavovať, či už tú filmovú, alebo hernú. Obidve si totižto dokázali získať divákovu/hráčovu pozornosť a tým ho zároveň pritiahnuť do tohto komplexného sveta. Filmovú sériu dajme stranou a venujme sa tej hernej. Tá sa prvýkrát dostala na naše obrazovky prostredníctvom titulu Star Wars: X-Wing v roku 1993. V nej sa zhosťujete úlohy pilota vesmírnej lode, ktorá čelí nástrahám temného a otvoreného vesmíru.

O dva roky neskôr sa na PC, Mac a PlayStation objavila FPS-ka Star Wars: Dark Forces. Hra bola veľmi dobre prijatá, a to je poznať aj na počte predaných kópií – okolo 952 000. Titul rozšíril hrateľnosť bežných strieľačiek z prvej osoby a ponúkol rôzne herný prvky, do tej doby nevídané. Druhý diel išiel v šľapajách jednotky a okrem kampane ponúkol aj hru pre viacerých hráčov, ktorej nechýbali módy ako Capture the Flag alebo Deathmatch. 

Hier z tohto sveta je skutočne veľa, niektoré sú lepšie, niektoré horšie. Námatkovo ešte spomenieme skvelú RPG sériu Knights of the Old Republic, ktorú v roku 2011 rozšírilo MMO s názvom Star Wars: The Old Republic. Na tomto diele sa podieľalo z väčšej časti štúdio BioWare, ktoré sa vyznačuje portfóliom skvelých RPG titulov. Hry zo sveta svetelných mečov a Jediov budú vychádzať aj naďalej, my len dúfame, že sa autori vyberú tým správnym smerom a prinesú nám plnohodnotný projekt. Zaslúžia si ho ako hráči, tak aj univerzum samotných Hviezdnych vojen.

V Zemi Mŕtvych to skutočne žije

Teraz si dátum pretočíme na rok 1998, pretože práve v tom čase sa k nám dostal ďalší opus od štúdia LucasArts. Ako tak roky uplynuli, vrásky pribudli, orgány odumreli... počkať, orgány odumreli? Nejako tak by sa dala popísať vaša začínajúca situácia v hre Grim Fandango. Dostanete sa do kože (z čisto technického hľadiska ale žiadnu kožu nemá) kostlivca, ktorý spoločne s jemu rovnými žije vo Svete Mŕtvych. 

Oproti The Secret of Monkey Island máte už celkom zapamätateľné meno – Many Calavera. Pracujete v spoločnosti DoD (Department of Dead), o ktorej sa postupom času dozviete naozaj zaujímavé fakty. Príbeh je neskutočne rozsiahly a vydrží vám na pekne slušnú dobu, ktorú určite neoľutujete a budete radi za každý jeden zvrat. Nedá nám nespomenúť aj grafické spracovanie, ktoré na tú dobu bolo, ak nie revolučne, tak minimálne netradične spracované a k tejto adventúre padlo ako ušité. 

Titul bol prijatý skutočne dobre, odzrkadlili to ako recenzie, tak aj názory samotných hráčov. Chytľavý a skvelý príbeh, netradičné a zaujímavé spracovanie – dôvody, ktoré plným právom potvrdzujú priemerné hodnotenie 9,3/10. Hra obdržala aj niekoľko desiatok ocenení ako napr. "Najlepšia adventúra všetkých čias", "Hra roka" a taktiež sa dostala aj do zoznamu "Top 25 PC Games", ktorý bol uverejnený v roku 2009 serverom IGN.

Zdroj:  lucasarts.com, int

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk