Redakcia hodnotí: To najlepšie z herného hororu!

 

Hororových hier je na svete veľa, no iba malá časť z nich je taká známa a kvalitná, aby si ju ľudia i po rokoch pamätali. My sa dnes zameriame na tie najlepšie hry z tohto žánru v priebehu vývoja herného priemyslu a na zopár noviniek, ktoré si na post najhororovejšej hry roka brúsia všetky zuby a pazúry. Začneme najprv s krátkou históriou a neskôr sa vrhneme na tie najlepšie kúsky z tohto žánru.

Historicky prvou hororovou hrou bol Haunted House (1982). Cieľom hry bolo nájsť ducha bez toho, aby ste sa ho nechtiac dotkli. Hráč musel zbierať kartičky s nápoveďami a riadiť sa rôznymi pravidlami. Kvôli jej enormnej komplexnosti a prakticky bezvýznamnému a nudnému konceptu hra nikdy nebola populárna. Po nej nasledovali iné tituly, napr. The Lurking Horror (1987), Uninvited (1987) a relatívne známy Sweet Home (1989).

Haunted House z roku 1982

Sweet Home je považovaný za prelom v hororových hrách a inšpiráciu pre hernú sériu Resident Evil kvôli veľkej podobnosti v základných mechanikách hry. V nej ovládate päticu postáv, z ktorých každá má svoje unikátne vlastnosti. Jedna vie napríklad utierať prach, druhá vie fotiť, tretia zapaľovať svietniky atď. I keď to pôsobí na prvý pohľad absurdne, hra bola v tej dobe naozajstnou špičkou, a jednou z jej mechaník boli populárne puzzle. Pri väčšine puzzle ste potrebovali všetky postavy, a tak, keď jedna zomrela, mali ste problém. Kvôli niekoľkým momentkám bola hra právom označená za horor, a je považovaná za jednu z prvých survival-hororových hier v histórii.

Sweet Home z roku 1989

I keď hier, ktoré boli označené ako hororové, je v histórii herného priemyslu nespočetné množstvo, takmer všetci hráči sa zhodnú na tej prvej „pravej“ hororovej akcii. Alone in the Dark (1992) je právom považovaný za prvý naozajstný hororový titul. Vo svojej dobe jedna z najlepšie graficky spracovaných hier, prezentujúca sa v 3D kabátiku, táto akčná survival-hororová  adventúra ponúkala obrovské množstvo prvkov dovtedy nevídaných. Hneď na začiatku máte možnosť voľby pohlavia postavy. Po výbere začnete prehľadávať a skúmať okolie. To by ešte nebolo nič, ale relatívne nepríjemne pôsobiaci soundtrack a farebnosť hry dodávali tú pravú atmosféru pre monštrá, ktoré z ničoho nič spravili „BOO“ a vy ste sa po....

Alone in the Dark z roku 1992

A týmto sme sa pomaly dopracovali k hrám, ktoré nás všetkých zaujímajú. Tie pravé horory medzi horormi: najlepšie hororové hry všetkých čias!

Ako som už načrtol, Alone in the Dark je jedným z titulov, na ktoré sa oplatí hodiť očko či dve. Séria sa so svojím prvým dielom krásne rozbehla. Recenzie a ohlasy užívateľov neklesli pod 80% a jeho nasledovníci toto skóre zdieľali. Posledný titul síce kvalitatívne enormne stagnoval, ale staré diely série boli ako celok na najvyššej možnej úrovni.

I cez chvály minulosti však treba dodať, že ak si chcete zahrať strašidelný Alone in the Dark, tak jedine štvrtý diel. Alone in the Dark: The New Nightmare (2001), ktorý je graficky na úplne inom leveli a má i v dnešnej dobe veľký „fear factor“, je v súčasnosti jedinou hrou zo série, ktorá vie naozaj prekvapiť.

Keď sa už bavíme o hororoch, nesmie určite chýbať séria Doom. Prvý diel vyšiel roku 1993. Na tú dobu mal naozaj revolučnú grafiku, perfektnú optimalizáciu, multiplatformovosť a nový prístup k žánru ako k celku. I keď sa jednotlivé diely zaraďujú skôr do FPS žánru, momentky a hlavne enormne zvrátené easter-eggy sériu posunuli do nami nominovaných hier. Pokiaľ hľadáte práve zvrátenosť, Doom je jednou zo sérií, ktorá na vás priam volá. Hry sú ich plné. Kto nevedel (čo je ale asi nonsens), tak napríklad Icon of Sin v Doom II bol vlastne John Romero. Hláška hlavného bossa je len opačne povedané „To complete this game you must kill me, John Romero.“ Vo voľnom preklade: „Pre dokončenie hry ma musíš zabiť, John Romero.“ Najhoršie však je, že keď ste použili cheat IDCLIP a vleteli ste bossovi do hlavy, bola tam jeho hlava nastoknutá na koly, do ktorej, keď ste strelili, stále cítila bolesť.

Pokiaľ vás zaujímajú podobné easter-eggy, na konci môžete nájsť video, ktoré popisuje 45 easter-eggov podobného typu v rámci rôznych hier, vrátane série Doom.

O treťom diely série snáď veľa hovoriť netreba. Tento diel je okrem FPS už označovaný aj ako horor. V dnešnej dobe síce originálna verzia hry svoj „fear factor“ viac-menej stratila, ale na to je tu komunita, ktorá hru stále drží pri živote rôznymi módmi. I cez rôzne klišé efekty a spôsoby, ako vás nastrašit, hra dodnes nestratila dych a svoje miesto medzi nominovanými titulmi si určite zaslúži.

Ďalšou hernou sériou, ktorá hlbšie definovala tento žáner, konkrétne jeho survival vetvu, je Resident Evil. Séria začala svoju púť v roku 1996 na konzole PlayStation. Hra, vďaka svojmu netradičnému štýlu, dosiahla veľmi rýchlo obľúbenosti a je populárnou až dodnes. Skoro všetky diely sa odohrávajú v Racoon City, ktoré sa stalo ikonou série. Prvý titul zo série i s niekoľkými ďalšími vyšli i na PSN.

V sérii sa vžijete do úlohy viacerých postáv. Keďže jednotlivé diely na seba viac-menej nenadväzujú, môžete ich hrať i samostatne a „narušit“ ich poradie. Za najlepšie diely sú považované prvý a tretí. Nami nominovaný je tretí diel série.

Pokiaľ chceme robiť halloweensky článok o hororových hrách, určite medzi nimi nesmie chýbať séria Silent Hill. Všetky diely sa odohrávajú v okolí rovnako nazvaného mesta. Táto herná séria má zo všetkých vyššie spomínaných určite najväčšiu úroveň strašidelnosti a zvrátenosti. Čudesné postavy a enormne nechutný soundtrack, z ktorého má človek pomaly infarktové stavy (hlavne, ak na hráča niekto v hre vyskočí), hre určite náramne napomáhajú navodiť atmosféru. Prirátajte si skvelý príbeh, a grafiku... To všetko napomohlo sérii držať si svoj post jednej z najlepších sérií v žánri už od vydania svojho prvého dielu v roku 1999. Veľmi veľa ľudí nebolo schopných poriadne hry dohrať kvôli tomu, že sa báli. Niektorí mávali i nočné mory (a to seriózne nemuseli nutne byť len malé deti). Za najlepší diel je považovaná dvojka, no i jednotka je stále populárna (čo potvrdzuje i fakt, že Sony hru sprístupnilo na PSN). Nominovaný titul je Silent Hill 2.

System Shock 2 (1999) a jeho duchovný nástupca – séria BioShock (2007). Začnime hrou System Shock 2. Hra nie je medzi dnešnými mladšími hráčmi veľmi známa a toho, kto ju náhodou skúšal, odradila grafikou. V tej dobe graficky hra vyzerala perfektne, časom však už zostarla. Textúry má síce ostrejšie ako o rok starší hra Half-Life, ale detailnosť modelov má oveľa nižšiu, nevraviac o „oči-drviacich“ animáciach. Keď však prekúsnete tento fakt, čaká vás enormný zážitok. Nedá sa presne povedať, o aký žáner ide. Kombinujú sa tu prvky RPG, FPS a hororu tými najrôznejšími spôsobmi. Kto to neskúsil, mal by, a kto to skúsil, ale ho odradila grafika, určite mu odporúčam vyskúšanie módov. Je ich mnoho.

Séria BioShock pochádza od rovnakých tvorcov. So svojím predchodcom má veľa spoločných znakov (a tým nemyslím kostrbaté animácie a grafiku...) a herných mechaník. Veľmi známa séria, ktorá si svoje meno vybudovala enormne rýchlo, všetkých očarila svojím príbehom, atmosférou mesta Rapture, skvelým soundtrackom a veľkou originalitou. Za najlepší je považovaný najnovší diel, ale pokiaľ chcete skôr horor, a ešte ste vážne žiadnu hru zo série nehrali, odporúčam prvý diel.

Séria F.E.A.R., a to hlavne jej prvý diel (2005), síce nepriniesli do herného priemyslu nič nové, ale príbeh Almy je naozaj šokujúci a do dnešného roku stále enormne desivý a zvrátený. Za spomenutie stojí hlavne prvý diel, pretože čím ďalej tým viac bola séria „o ničom“. I preto je nami nominovaný práve prvý diel.

Dead Space je jednou z mála hier, ktorá od vydavateľa EA stojí za zmienku. Prvý diel hernú scénu v roku svojho vydania (2008) priam valcoval. Nikto od tejto hry nič neočakával, o to však bolo prekvapenie väčšie. Z postavy Issaca Clarka je dnes už ikona a posledný diel ságy má na svojom počítadle číslovku 3. Treba však podotknúť, že rovnako ako pri F.E.A.R., novší neznamená lepší. Prvý diel má zo všetkých najlepšiu atmosféru a ponúka nenahraditeľný zážitok, ktorý potomkovia nedokázali zopakovať.

Penumbra, Amnesia, Slender. Perfektné, atmosferické hororové hry, ktoré nemôžem z rebríčku vynechať. Penumbra je séria hier od indie štúdia, ktoré neskôr stálo za hrou Amnesia: The Dark Descent. Štúdio pri tvorbe prvej hry pozostávalo zo štyroch chalanov, ktorí hru spravili v priebehu niekoľkých mesiacov. V tej dobe (rok 2007) sa začalo vynárať na svetlo sveta veľmi veľa kvalitných malých hier. Bol ten pravý čas, aby tento klenot spravil dieru do sveta. Perfektná atmosféra, tmavé chodby – vy si chodíte s lampášikom v ruke –, podivne vyzerajúce kreatúry, ktorým sa musíte vyhnúť atď. Toto všetko charakterizuje túto sériu, rovnako ako i nástupcu s menom Amnesia. Nominovaná bola hra Penumbra: Black Plague.

Amnesia je všetkým dobre známa. Prvý diel s podtitulom The Dark Descent si získal hráčov zaujímavým príbehom a všetkým tým, čim jej predchodca. K tomu všetkému, ako čerešnička na torte, bola neuveriteľne možným spôsobom modovateľná, a tzv. Custom Stories boli všade na nete. Je ich nespočet, a tak sa jej znovuhrateľnosť zvyšuje na veľmi vysokú úroveň, a to i keď vyhodím tisíce tých menej podarených príbehov. Nominovaný je najnovší diel série, The Machine for Pigs.

Séria Slender nemá vôbec nič spoločného s tímom Penumbry a Amnesie, spomenul som ho medzi nimi hlavne kvôli jeho atmosfére. Áno, atmosféru nemá ako väčšina hier podobného typu, ale stále ju má. Cieľom hry je zbierať papieriky a nenechať sa chytiť postavou v obleku bez tváre – Slenderman. Nemá prakticky žiadny hudobný podklad, iba akýsi tlkot, akoby srdca, ktoré sa stupňuje tým, čím viac papierikov zoberiete, a napomáha k zvyšovaniu stresu.

Prvá hra vyšla ako FTP s názvom Slender: The Eight Pages. Po jej vydaní sa strhlo vrece s klonmi. Za zmienku stojí asi len Slenderman Shadows. Minulý rok vyšlo oficiálne pokračovanie s podtitulom Arrival. Je to v podstate veľmi krátka hra, ktorá cenovo nezodpovedá výsledku. Z tohto dôvodu by som radšej bral buď originál, alebo jeho vyššie spomínaný klon. Nominovaný je originálny, prvý diel, Slender: The Eight Pages.

A tým sa dostávame na záver, k poslednej hre, novinke, ktorá všetkých prekvapila – Outlast. Ten je nepochybne najlepšou hororovou hrou roka. Spája snáď všetko dobré, čo ponúkali veľké AAA tituly do jedného. Perfektná atmosféra, ambient soundtrack, grafika, príbeh, stupňovitosť napätia... Hra má isto čo ponúknuť. Prednedávnom bolo oznámené i DLC, ktoré má hru rozšíriť o niekoľko hodín. Ak ste titul ešte neskúšali, nehrali, nevideli, nepoznali, teraz je ten pravý čas to napraviť.

Rebríček (hororových) hier, ktoré milovníci žánru nemôžu vynechať:

10. miesto – Slender: The Eight Pages
Hra je dobrá, ale nie až tak, aby sa dostala ďalej. Predsa len, koho vie poriadne nastrašiť človiečik v obleku, čo sa s vami hrá na naháňačku v noci v lese?

9. miesto – Penumbra: Black Plague
Túto hru by som nazval „slabším odvarom titulu na ôsmom mieste“. Príbeh, kde hľadáte otca, ktorý za zvláštnych okolností zmizol, je klišé. Koncept, puzzle a „fear factor“ však hru vyniesli až na deviate miesto.

8. miesto – Amnesia: The Machine for Pigs
Upravuje všetko zlé, čo mali staršie diely (jedným je i predošlá hra), a prináša nové mechaniky do tak zabehaného žánru. Dlhá herná doba, enormná modovateľnosť, „fear factor“, koncept, príbeh a stupňujúce sa napätie vyniesli hru až na toto krásne ôsme miesto.

7. miesto – Doom 3
Temná atmosféra, efekty a zopár monštier, ktoré sa z ničoho nič objavia, nie sú všetkým. Hre to síce zaistilo miesto pred inými titulmi, dokonca i cez svoj vek, ale nie je to taký kultový zážitok. Tento titul má svoje čaro, a to i cez enormne klišoidné efekty, zvuky či taktiku ako naplašiť hráča, a práve preto sa dostal až na 7. miesto.

6. miesto – System Shock 2
Graficky hra zostarla enormne. Zvuková stránka a atmosféra sú však stále v kurze, a pokiaľ prehryznete grafický kabátik a zlé animácie, dostanete zážitok, ktorý pretrvá roky. Znovuhratelnosť je obrovská i vďaka faktu, že keď hráte druhýkrát, určite si nevybudujete postavu tak isto ako po prvýkrát, čo samo o sebe zmení zážitok z hry. I preto si zaslúži svoje umiestnenie na šiestom mieste.

5. miesto – F.E.A.R.
Nedá sa presne určiť, o čo ide. Je to FPS? Je to horor? „Fear factor“ má obrovský, problém je s tým, že dôraz je kladený skôr na strieľanie než na strach. Hra, samozrejme, hororová je, a to dosť, lenže tých momentov je za jeden level žalostne málo. Avšak za ich intenzitu, atmosféru a celkový dojem sa titul dostal až na krásne piate miesto.

4. miesto – Dead Space
Dead Space by som nazval rôzne, ale len jedna definícia mu pristane ako uliata – je to mäsiarina ako prasa! Skrátka niečo strašné. Na každom rohu na vás dačo číha. Nič vám nedá pokoja. Už i rutinná záležitosť, napríklad otvorenie dverí, je vizitkou smrti. Hra však po nejakom čase začne dávať najavo, čo sa stane (minimálne si na to vypestujete „čuch“), a preto sa umiestnila len na štvrtom mieste.

3. miesto – BioShock
Nad týmto titulom som uvažoval celú večnosť, kam ho v rebríčku zaradiť. Zvádzal som vnútorný boj, ale keď som vzal do úvahy tituly ako celok, vyšla mi tretia pozícia. Hra sa atmosférou, príbehom, znovuhratelnosťou, soundtrackom, konceptom, snáď všetkým, pýta na tretie miesto. Celkový „fear factor“ má asi menší ako Dead Space, ale ako celok funguje o dosť lepšie.

2. miesto – Silent Hill 2
Kto nehral, nepochopí, ako je možné, že tak stará hra sa dostala až na druhé miesto. SH2 má enormne veľa nechutných vecí, neskutočne veľa momentov, skvelú grafiku i na dnešnú dobu, soundtrack a vôbec všetko, čo má hra tohto žánru mať. Momentov je viac než dosť a najhoršie sú tie nečakané, ktorých je naozaj dosť.

1. miesto – Outlast

Hra očarí každého, kto ju zapne. Vzrušujúca atmosféra, tlsťoch, ktorý vás polovicu príbehu naháňa, všade naokolo blázni a „zmrzačenci“, ktorí nádherne dotvárajú atmosféru. Grafika, dĺžka, znovuhrateľnosť – to všetko je Outlast, a preto je i číslom jeden v našom rebríčku.

Na záver sľubované video s desivými a zvrátenými easter-eggmi:

Zdroj:  GAMESITE.SK, YouTube, internet

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk