Výber alternatívnych internetových prehliadačov

Výber alternatívnych internetových prehliadačov

Internetové prehliadače sú v dnešnej dobe najpoužívanejšími aplikáciami či už na počítačoch, smartfónoch alebo tabletoch. Medzi tie najznámejšie patria Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari a Opera. Málokto ale vie, že existujú rôzne, menej známe prehliadače, ktoré takisto majú čo ponúknuť. Pár z nich si dnes predstavíme.

Vivaldi

Za prehliadačom stojí naozaj skúsená osoba v oblasti vývoju tohto typu aplikácií - Jon Stephenson von Tetzchner. Tetzchner stál pri zrode Opery, no zo spoločnosti pred pár rokmi odišiel, keďže už sa nestotožňoval so súčasným smerovaním tohto prehliadaču. Založil novú spoločnosť, ktorá stojí za vývojom prehliadaču Vivaldi. Ten sa momentálne nachádza v štádiu beta, no nenechajte sa odradiť. Prehliadač je stabilný a vcelku svižný, no je tu šanca, že sa stretnete s nejakým bugom.

Predlohu si berie z Opery 12, ktorá je dnes voľbou číslo jeden u mnohých konzervatívnych používateľov nezmierených s osekaním funkcionality nórskeho prehliadaču. Nechýba v ňom pokročilý správca záložiek, nástroj na zapisovanie poznámok a v budúcich verziách by mal pribudnúť aj mailový klient. Jeho používateľké prostredie je unikátne v tom, že je postavené na čírych webových technológiach ako HTML5, Node.js a React.js a zároveň sa dokáže farebne adaptovať zobrazenej stránke. Poskytuje naozaj širokú paletu nastavení a podporuje aj gestá, ktoré sa vám pod kožu vryjú prakticky okamžite. Prehliadanie strániek je svižné a to vďaka faktu, že Vivaldi používa jadro Blink, na ktorom beží aj Google Chrome. Jeho najväčšou výhodou je inicializovanie každej novej karty ako samostatného procesu. Vivaldi taktiež podporuje doplnky určené pre Chrome. Ak by sme mu mali niečo vytknúť, tak jedine horšiu optimalizáciu pri prehrávani videa. Vivaldi ale zanechal v nás veľmi dobré pocity a veríme, že ak vývojári budú intenzívne pokračovať v praci, čaká ho skvelá budúcnosť.

Pale Moon

Mozilla sa v poslednej dobe otáča svojim verným používateľom chrbtom. Ohlásenie zmeny systému doplnkov a ignorovanie žiadostí komunity sa prirodzene Mozille vracajú v podobe postupne zmenšujúceho sa počtu používateľov. Veľa z nich prešlo práve na prehliadač Pale Moon, ktorý je “starým dobrým Firefoxom” - rýchly, stabilný a hardvérovo nenáročný.

Taktiež jeho používateľské prostredie sa drží starých kontúr a netransformovalo sa na Australis – novú generáciu používateľského prostredia vo Firefoxe. Nie je ochudobnený ani o synchronizáciu, ktorú určite ocenia majitelia smartfónov s operačným systéom Android, pre ktorý je Pale Moon taktiež dostupný. Poteší aj veľmi nízka náročnosť na operačnú pamäť, ktorej ale oponuje vysoká záťaž procesoru pri prehrávaní videa. Týmto problémom ale trpí každý prehliadač, ktorý používa jadro Gecko. Pale Moon podporuje aj obohatenie svojej základnej funkcionality pomocou doplnkov určených či už pre neho alebo pre Firefox. Bohužiaľ, nie všetky doplnky určené pre Firefox sú s týmto prehliadačom kompatibilné. Ak vám teda nevadí menšie množstvo dostupných rozšírení, je pre vás Pale Moon ideálnym prehliadačom.

SlimJet

Prehliadaču od Googlu mnohí vyčítajú, že komponent, ktorý odosiela reporty o pádoch nie je open-source. Výhoda SlimJetu je práve absencia tohto komponentu, ktorým síce nedisponuje ani Chromium, no neponúka veľké množstvo pridanej funkcionality ako SlimJet.

Medzi ne patrí napríklad integrovaný AdBlocker, ktorý je predvolene vypnutý, no aj po jeho aktivácií sa blokujú predovšetkým reklamy, ktoré sú na čiernej listine AdBlocku Plus. Prítomná je aj integrácia s Facebookom, ktorá umožňuje okamžité publikovanie statusu. Taktiež je možné upraviť ji hlavnú lištu. SlimJet v sebe integruje aj zobrazenie predpovedi počasia pre konkrétnu lokalitu. Viacerých určite poteší aj možnosť sťahovať videá z YouTube. SlimJet splní očakávania používateľov, ktorý chcú mať už po prvom spustení kompletný prehliadač s užitočnými doplnkami a zároveň poskytuje veľké množstvo nastavení.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk