TOP 5 od redaktorov Gamesite.sk

TOP 5 od redaktorov Gamesite.sk

 

Rovnako ako aj v minulom, tak aj teraz. Redaktori si zvolili svoj rebríček Top 5 hier, tentokrát za rok 2015. Opäť sme zvolili rovnakú metódu ako v minulom roku a teda sme oslovili niekoľkých redaktorov, aby nám povedali ten svoj. Deje sa tak preto, pretože nie každý vlastní všetky platformy a teda určite nehral všetky hry. Tým pádom je zrejmé, že rebríček je čisto subjektívny a aby nenastali príspevky typu "Prečo tam nie je Bloodborne,"keď daný redaktor Playstation 4 nevlastní. Dosť rečí, pusťme sa do toho. Aby sme však nezabudli, boli by sme radi, keby ste sa v komentároch pod článkom s nami podelili o to najlepšie, prípadne najhoršie, čo ste v roku 2015 hrali.


Daniel Paulini

Platformy: PC

1. GTA V
Po dobe, ktorá sa zdala takmer nekonečná a ktorú herné štúdio Rockstar Games predlžovalo popieraním správ o GTA V pre počítače, sme sa konečne aj my, zástupcovia PC Master Race, dočkali tohto open world skvostu.

2. Rust
Stále v early-access štádiu, Rust sa za tú dobu, čo ho hrávam zmenil z napodobeniny DayZ na samostatnú hru, ktorá má svoj vlastný smer. Ako môj Top za rok 2015 ho ale musím spomenúť, pretože neustále vylepšovanie zo strany developerov a masívna podpora komunity sa zasadila nielen o vylepšenie herného zážitku, ale napríklad aj o pridávanie podpory nových jazykov.

3. Crypt of the NecroDancer
Malá, naozaj milá dungeon rogue hra, ktorá mi prirástla k srdcu nielen napínavým gameplayom, ale aj skvelou hudbou a nápaditými pixelizovanými vizuálmi. CotN je najlepšie popísať ako kombináciu Biding of Isaac a Audiosurfu a mali by si ho vyskúšať určite všetci fanúšikovia oboch žánrov.

4. Rocket League
Ako najlepšie popísať toto šialenstvo na kolesách? Asi neexistuje iná hra, ktorá si vybudovala profi hráčsku bázu tak rýchlo ako Rocket League. A veľmi málo iných hier ponúka takú zábavu aj pre totálne nemehlá. Či som si Rocket League užíval iba ako divák na stránkach Twitch a YouTube, alebo som sa do jazdenia zapojil aj sám, napätie a zábava bola prítomná stále.

5. HuniePop
Uhm, ako to normálne vysvetliť. Nemám problém priznať sa, že občas rád strávim pri japonských vizuálnych novelách, hlavne ak majú naozaj dobrý príbeh (a sem-tam nejakú tú 18+ scénku). Na druhej strane ma pri čakaní na MHD často chytí chuť na casual oblbo-hra-čku. Titul HuniePop sa mi v Steam knižnici objavil tak nejako náhodou, ale vďaka jeho spojeniu casual gameplayu a aspoň náznaku JapSim zamerania som pri jeho hraní strávil príjemných pár hodín. A až raz budem mať čas, určite sa pokúsim podľa návodu uchmatnúť všetky achievementy.


Maroš Goč

Platformy: PC, Xbox One, WiiU, 3DS

1. Zaklínač 3: Divoký Hon
Poliaci z CD Projekt to trafili priamo do čierneho. Aj keď vydanie hry sprevádzali kontroverzie ohľadom degradácie vizuálu, po spustení samotnej hry si na to už len málokto spomenul. Tretie príbehové dobrodružstvo Geralta z Rivie posunulo hry o poriadny skok dopredu, hlavne čo sa týka dialógov, príbehu, questov a dopadu konania hráča na herný svet. Fantastická atmosféra, obrovský svet, špičková grafika a pohlcujúca hrateľnosť ma osobne úplne dostali.

2. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Labutia pieseň legendárneho Hidea Kodžimu opäť stanovila nové štandardy pre akčné hry. Môžete mať námietky, že hre chýba silnejší príbeh alebo ikonické boss fighty (osobne si nič z toho nemyslím), no hre nemôžete uprieť fakt, že disponuje takou mohutnou dávkou rôznorodej hrateľnosti a misií, až hra človeku dokáže vydržať aj viac ako 150 hodín. Fantastická hra, ktorá sa navždy zapísala do histórie ako jedna z najlepších akčných hier všetkých čias a Kodžimova najlepšia hra od prvého Metal Gear Solid.

3. Xenoblade Chronicles X
Monštruózne RPG, ktoré nemá v súčasnosti obdobu. Veľkosť sveta pohodlne strčí do kapsy väčšinu open-world hier, fantasticky prepracovaný crafting dokáže pohltiť na desiatky hodín a takú originálnu faunu a flóru by ste v hrách hľadali len márne. Jej jediný problém je v tom, že vyšla len na Wii U. Táto fantastická hra by si totiž zaslúžila omnoho výkonnejšiu platformu. Momentálne pilne pracujeme na recenzii, no tá hra je taká mohutná, že sa zdá, že ani 80 hodín hrania nebude stačiť, aby sme dokázali vysloviť definitívny ortieľ.

4. The Legend of Zelda: Majora’s Mask 3D
Jedna z najrozporuplnejších hier série Legend of Zelda sa vrátila v parádnom remaku pre Nintendo 3DS. Originálny trojdňový herný systém so schopnosťou vrátiť čas nezostarol ani o piaď, graficky to vyžmýkalo z handheldu doslova maximum a tony minihier a vedľajších úloh dokázali zabaviť na dlho, predlho. Hra nie je bez chýb, ako nebola ani jej pôvodná verzia, no na také pozoruhodné a neopozerané dobrodružstvo nezabudnem nikdy.

5. Resident Evil HD Remaster
Capcom sa rozhodol staviť svoju súčasnú politiku na remasterovanie svojich pôvodných hier. Prvým titulom bol HD remaster remaku úplne prvého Resident Evil vydaného na Nintendo GameCube. Aj keď systém statických kamier už ukazoval svoju miernu zastaranosť, keď sa mi to opäť vrátilo do krvi, začal som to brať ako niečo prirodzené. Tento pravý survival, ktorý svojimi nadčasovými mechanikami stanovil pomyselnú latku na dlhý čas dopredu, sa hrá ako jedna morbídna báseň. Fantastický remaster geniálnej hry. Už teraz sa neviem dočkať remaster Resident Evil Zero, ktorý vyjde budúci mesiac.


Richard Mako

Platformy: PC, PS4, PS Vita

1. Wasteland 2: Directors Cut
Pre mňa osobne jednoznačne GOTY tohto roku. Legendárne ťahové RPG konečne prišlo aj na PS4, a to z mnohými zmenami, vylepšeniami a obsahom. Desiatky hodín strávených za týmto skvostom na PC som tak predĺžil o ešte väčší počet na PS4 v pohodlí gauča a veľkej telky. Jednoznačný must have každého RPG hráča.

2. Fallout 4
Fallout 4 možno nebola úplne hra, ktorú mnohí čakali, no to nič nemení na fakte, že to bola skvelá hra, ale slabší Fallout. Po sto päťdesiatich hodinách a platinovej trofeji môžem pokojne povedať, že už mi vo Falloute neostáva nič neodkryté, a tak veselo čakám na prvé DLC, ktoré, ak Bethesda neupustí od svojho trendu, bude určite skvelé.

3. Helldivers
Možno trošku neobvyklá hra pre TOP 5 tohto roku, no indie hra Helldivers, mi priniesla toľko zábavy, na ktorú sa nechytajú ani tie najväčšie AAA tituly. Výborne spracovaný coop pre vás a vašich kamošov, inovatívne nápady top down akcie a zábavné prostredie robia Helldivers skvelou voľbou pre každého milovníka coop hier.

4. Devil May Cry 4: Special Edition
Pre mňa ako veľkého fanúšika Devil May Cry bolo remasterovanie štvrtého dielu pre PS4 niečo ako skoré Vianoce. Skvelý framerate a plynulosť, ktorý pri hack and slash nesmú chýbať, more akcie, vylepšený vizuál a všetok obsah pokope sa rovná splnenému snu každého fanúšika kvalitnej hack and slach akcie a Devil May Cry.

5. Witcher 3
Witcher 3 bol pre mňa osobne sklamaním. Nie je pochýb o tom, že je to výborná hra, no prispôsobenie sa štúdia mainstream komunite a vidine veľkých predajov si pre mňa ako veľkého fanúšika Witchera, kníh a všetkého okolo vybralo svoju daň. Hru som si asi do polovice neskutočne užíval, no to, čo nasledovalo potom, nestálo za veľa.


Tomáš Kleinmann

Platformy: PC, PS4

1. Witcher 3 (PC)
Witcher 3 vo mne aj po trištvrte roku zanechal taký dojem, že ostatné hry považujem za nepodarený vtip. Fallout 4? Ten ma tak nasral (alebo skôr unudil), že sa nenachádza ani v prvej päťke. To, čím sa líši Witcher 3 od ostatných RPG, je perfektne zvládnutý príbeh, ktorý nielenže trvá desiatky hodín, ale ponúka množstvo bočných questov, ktoré vám vyrazia dych hĺbkou, zaujímavými postavami, zvratmi a atmosférou. A hoci mnohí nadávajú na moc primitívny súbojový systém, má v sebe hĺbku, ktorá nie je typická pre dnešné open world RPG (príprava na boj, zisťovanie slabín nepriateľa, riešenie inou ako agresívnou cestou).

2. Metal Gear Solid 5: Phantom Pain (PS4)
MGS5 je divná hra. Má divný príbeh plný klišé a pripadá mi, že bol cielený na pubertálne publikum. Z nepochopiteľného dôvodu omračujete nepriateľov a pripínate ich na balóniky, Váš kôň na pokyn... Sám seba sa pýtam, čo ma tak strašne baví na tomto schizofrenickom mišmaši. Asi len to, že je máte voľnosť robiť s množstvom gadgetov všetko, na čo si len spomeniete. Máte tú voľnosť, ktorú som v žiadnej inej hre nevidel. Kojima veľmi zvláštnym spôsobom prispôsobil nie herné mechaniky téme, ale naopak. V závere tak na môj podiv hráte za superšpióna, ktorý na misii stretne šteňa v púšti, pripne ho o balón a neskôr vycvičí na krvilačnú beštiu! No povedzte mi, že to nie je geniálne!

3. Pillars of Eternity (PC)
Na rozdiel od MGS 5 tento titul to myslí so sebou smrteľne vážne. Príbeh taký podrobný a nápaditý, že sa vám aj v roku 2015 bude chcieť čítať hordy textu, len aby ste viac pochopili svet, v ktorom sa váš avatar nachádza. Oldschoolové RPG ťaží z dávnej slávy Baldur's Gate a má aj dnes vo svete plne nahovorených NPC svoje miesto. Komplexnosť, krásne namaľované scenérie, zaujímavý a vylepšený systém súbojov a dlhá, príbehom presýtená kampaň poteší snáď každého RPG milovníka, a to či už starého, či nového.

4. Starcraft 2: Legacy of the Void (PC)
Každý fanúšik Blizzardu vie, že keď už robí táto spoločnosť hru, tak je jednoducho kvalitná. Rovnako to platí aj o poslednom datadisku Starcraft 2, ktorý konečne uzatvára epický príbeh. Zaujímavé misie, v ktorých robíte vždy niečo iné, krásne cinematic videá, množstvo nových herných módov, ale aj nový "twist" na kompetitívny mutliplayer. Legacy of Void neprakvapil, ide naozaj o skvelý Blizzardovský datáč.

5. Helldivers (PS4)
A na koniec trochu prekvapenia. Helldrivers u mňa získava piate miesto nie preto, že by neexistovali snáď kvalitnejšie hry, ale preto, že priniesol do hrania zmenu a inovácie. Gaučový coop vraj vymiera, no tento titul ukazuje, že herný priemysel sa vie vo veľa prípadoch aj mýliť. Zabíjať hordy nepriateľov a priateľov v tejto twin stick strieľačke je úžasné, plné napätia a výbuchov smiechu.


Dominik Farkaš

Platformy: PC, Xbox One, Xbox 360

1. Witcher 3: Wild Hunt
Žiadne prekvapenie. CD Projekt dokázal, že open world RPG sa dá spraviť so silným príbehom (niečo, čo sa Bethesda dodnes nenaučila). Výborné a vybalansované herné mechaniky, famózny príbeh s reálnym vplyvom hráča na dianie, dlhá herná doba, a to všetko zabalené v nádhernom grafickom kabáte. A Gwent. Hra v hre. A k tomu Hearts of Stone, príklad toho, ako má expanzia vyzerať. A tým pádom sa už teraz neviem dočkať Cyberpunku.

2. Halo 5: Guardians
Halo po štvorke konečne zahodilo random Call of Duty koncept multiplayeru a vrátilo sa k tomu, kvôli čomu je multiplayer dvojky revolučný a takmer dokonalý. Rovnaká výbava na začiatku, ovládanie mapy a spawnov, tzv. „power weapons,“ užitočnosť všetkých zbraní a famózny dizajn máp. K tomu výborná kampaň a výborný Warzone pre 24 hráčov. Medzi vydaním a koncom roka ešte pribudol mód Big Team Battle, Forge a nový obsah, čo znamená, že viac ako 130 hodín nebude konečnou stanicou.

3. Ori and the Blind Forest
Dôkaz toho, že art štýl víťazí. Famózna metroid 2D plošinovka s výbornými hernými mechanikami, nádherným svetom, výbornou responzívnosťou a famóznou hrateľnosťou. Príbeh tiež dokázal vytvoriť dojemné momenty, ktoré zaručili, že vpred neťahala iba hrateľnosť ale aj tento aspekt. A k tomu asi najlepší herný soundtrack v roku 2015. Budúci rok je na pláne Definitive edícia, tak odporúčam vyhľadať a zakúpiť.

4. Rise of the Tomb Raider
Pokračovanie prekonávajúce pôvodnú hru vďaka niekoľkým vylepšeniam. Ďalšie dobrodružstvo Lary Croft, tentoraz v zasneženej krajine na ďalekom Sibíri. Zaujímavý príbeh, zlepšené herné mechaniky a viacero možností riešenia situácií proti nepriateľom. Nádherné prostredia, výborná hrateľnosť. A hrobky! Hra čoskoro opustí exkluzívne vody konzol od Microsoftu, a preto odporúčam po tejto hre pri vydaní na PC a na ostatné konzoly koncom roka siahnuť. Sklamaní určite nebudete.

5. Destiny: The Taken King
Okej. Destiny počas prvého roka za veľa nestálo. No s príchodom poslednej expanzie celý balíček Destiny stojí za zahranie. Pretože Destiny je droga. Vstať na popud toho, že do Destiny prišli nové Daily bounties, alebo že konečne prišiel Xur s exotickou výbavou hovorí samo za seba. Nová kampaň je zábavná, striky detto a Raid je geniálny. A aby som nezabudol #FuckOryx (kto hral najnovší Raid vie, o čom hovorím.)


Mário Lorenc

Platformy: PC

1. Zaklínač 3 (PC)
Ak opomeniem skutočnosť, že tretí Zaklínač je obsahovo aj vizuálne jedinečným videoherným projektom, séria ako celok je mojou srdcovou záležitosťou. Hra ponúka pestrú škálu negenerických úloh a výziev, príbehová línia je precízne a pútavo spracovaná. Dabing je výborný, grafický aspekt nádherný a cenovka dostupná. Pre mňa nie je Zaklínač 3 len hrou roka, ale súčasne aj jedným z najlepších RPG, aké sme kedy mali možnosť vyskúšať.

2. Fallout 4
Štvrté dobrodružstvo z post-apokalyptickej Ameriky má z môjho pohľadu jedinú chybu – starý „engine“, ktorý so sebou prináša viacero technických nedostatkov. Vizuálne je hra stále veľmi schopná a veľký svet zničeného Bostonu ponúka desiatky hodín zábavy a zážitkov. Fallout je pre mňa rovnakou láskou ako Zaklínač, a rozdiel medzi prvým a druhým miestom je v tomto prípade nejednoznačný.

3. Dying Light
Parkúr, zombie a otvorený svet, podávame ideálne s priateľmi v kooperačnom hraní a pri zapnutom TeamSpeaku. Príbehová línia je prekvapivo zaujímavá, akrobatické výkony nad hlavami živých mŕtvych sú mimoriadne zábavné a príbehová línia je nielen dobrá, ale aj poriadne dlhá. Zaslúžený bronz.

4. Life is Strange
Epizodických adventúr postupne pribúda, no Life is Strange je niečím, čo vás skrátka musí chytiť za srdce. Excelentné rozprávanie výborného príbehu, špecifická vizuálna stránka, dabing na jednotku s hviezdičkou a solídna dĺžka gameplay. Odrazu si tým štvrtým miestom nie som istý...

5. Mad Max
Hra, ktorá nesklamala, no ani neprekonala očakávania. Obsahu ponúka Šialený Max mnoho, no zábavou by som nazval len prvých niekoľko hodín. Inak povedané: po troch či štyroch hodinách uvidí hráč z hry všetko, čo stojí za zmienku. Preteky áut v post-apokalyptickej púšti sú síce záležitosťou, ku ktorej sa dá vždy vrátiť, ale pri konkurencii vyššie uvedených titulov Max výrazne zaostáva.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk