Píšete dvoma prstami? Možno to nie je zlý spôsob!

Píšete dvoma prstami? Možno to nie je zlý spôsob!

Ak ste študovali strojopis, určite viete, že sa vždy oficiálne trvalo na tom, že musíme dodržiavať správny prstoklad, aby sme dosahovali vysokú rýchlosť písania. Desať prstov položených na tých správnych klávesoch, to je recept na rýchle a správne písanie. No je to naozaj tak? Ak vás kritizujú, že pri písaní na klávesnici vyzeráte ako Forest Gump, čítajte ďalej.

Podľa štúdie univerzity Aalto vo Fínsku vraj to, že píšeme vlastným prstokladom nemusí ešte znamenať, že nie sme efektívni! Zistilo sa, že nie počet prstov, ktoré používame na klávesnici, ale ich spôsob použitia je oveľa dôležitejší v ovplyvnení rýchlosti a presnosti. Áno, konečne budú mať radosť aj všetci, ktorí píšu štýlom „ďateľ“. Ak svoje dva prsty premiestňujete dostatočne rýchlo, môžete dosiahnuť veľmi podobné výsledky, ako poctivo natrénovaný „desať-prstový prstokladec“ (ako inak nazvete človeka, ktorý používa desať-prstový prstoklad?).

V animácii je hore desať-prstový prstokladec, dolu samouk.

Sami autori štúdie boli výsledkami prekvapení. Reprezentatívna vzorka bola tvorená tridsiatimi dobrovoľníkmi. Podľa zistení samouci používajú v priemere šesť prstov. Na meranie rýchlosti a presnosti ich písania bola použítá technológia zachytávania pohybu, známa z oblasti animácie postáv v hrách, kombinovaná s infračervenými kamerami. Analýza ukázala, že väčšina účastníkov používala svoju ľavú a pravú ruku rôzne. Niekto necháva ľavú ruku na rovnakom mieste nad klávesnicou, kým pravou pohybuje aj do strán. Niekto to robí naopak. Objavili sa aj špecialitky, napríklad používanie Caps locku namiesto Shiftu, alebo používanie oboch palcov súčasne na aktiváciu medzerníka.

Celkovo sa výsledné rýchlosti rôznili. Niekto písal pomalšie, niekto rýchlejšie a z toho vyplýva, že v hre sú rozhodne aj iné faktory, ako sme si doteraz mysleli. Napríklad sa zistilo, že rýchlejší jedinci držali obe ruky v jednej pozícii, namiesto pohybovania nad klávesnicou. Takisto je zaujímavé, že vždy používajú ten istý prst na ten istý kláves. Netrénovaní účastníci trávili dvakrát viac času sledovaním svojich prstov ako sledovaním obrazovky, čo im zabraňovalo vo vykonávaní zložitejších úloh.

Spoluautorka štúdie Anna Feitová vysvetlila, že pôvodný prstoklad bol vyvinutý na vytváranie viet na písacích strojoch. Nie je preto výhodný napríklad na skratky vo Photoshope alebo na gaming. Tieto úkony totiž často robíme s jednou rukou položenou na myši. Výsledky štúdie budú zrejme využívať vývojári klávesníc aj softvéru. Moderné rozhrania sa totiž budú musieť prispôsobiť tomu, ako píšeme dnes. Pôvodný spôsob sa ukazuje ako veľmi zastaraný.

Upozornenie: Tento text bol napísaný vlastným prstokladom. Počas písania nebolo ublížené žiadnej klávesnici.

Zdroj: gizmodo.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk