Ako sa do videohier dostal jeden z najúžasnejších svetov - Discworld

Ako sa do videohier dostal jeden z najúžasnejších svetov - Discworld

 

Pred viac ako dvoma rokmi svoj boj so zákernou chorobou prehral spisovateľ Terry Pratchett, ktorý vytvoril svet známy ako Discworld. Tento epický svet bol prezentovaný zástupom kníh, rôznych brožúrok, máp a neskôr aj spoločenských hier.

Dokonca sa podľa kníh natočili aj televízne filmy, ktoré sú prekvapivo celkom súce a nemáte potrebu ihneď vypnúť televízor. Tento článok sa bude venovať hrám, ktoré vznikli na motívy univerza Discworldu, u nás známeho aj ako Zeměplocha, či Plochozem.

MUD hra zo sveta Discworld

Málo kto vie, že Discworld sa dostal aj do sveta online hier, a to konkrétne v hre Discworld MUD. Hra sa odohrávala v starých známych lokáciach v meste Ankh-Morpork. Neskôr do hry tvorcovia pridali viacero novších lokácií. Tak ako všetky MUD hry, mala aj táto celkom pútavý príbeh a vedela zabaviť na pomerne dlhú dobu. Zostala jedinou online hrou z tohto univerza, ale škoda to nie je, nakoľko v dnešnom množstve MMORPG hier by o svoje miesto bojovala len veľmi ťažko. Pokiaľ si chcete túto hru zahrať, môžete zamieriť na webové stránky StartTurttle.net.

Čo je to MUD? MUD znamená Multi-User-Dungeon - teda viac používateľov v dungeone. Popularita MUD hier vyvrcholila v 80. rokoch minulého storočia. Tieto hry sa objavovali na počítačoch, ktoré boli vybavené modemom s rýchlosťou aspoň 300 bit/sec. Slovo MUD sa preslávilo aj tak, že jeho skratku skomolili na "Multi Undergraduate Destroyer". Teda jej nechválne známa prezývka značila to, že študenti sa menej učili a viac sa venovali virtuálnemu svetu MUD.

Discworld & Discworld II

Na PC svojho času vyšli neobyčajne dobré a neskutočne chytľavé point & click adventúry zo sveta Discworld. Dostali príznačný názov Discworld a pokračovanie dostalo číslovku II s podtitulom Missing Presumed...!?. Discworld I vyšla dokonca aj na Playstation a Sega Saturn. Ale len verziu na PlayStation ste si mohli zahrať s myškou, SEGA Saturn niečo také nepodporovala. Mimochodom, vedeli ste, že hlavná postava Mrakopláš ako prvá postava v hre vyslovil slovo F*CK (viď video nižšie).

Hra dostávala veľmi dobré hodnotenia (až na hodnotenie v Computer and Video Games, tam dostala iba polovicu z možného celkového hodnotenia). Hlavnú postavu Mrakoplaša nadaboval známy herec a komediant Eric Idle. V druhom (1996) pokračovaní ste sa tak isto dostali do role Mrakoplaša, ktorý riešil jeho známe patálie so Smrťákom. Zo začiatku ste spolu s knihovníkom boli svedkami výbuchu a neskor sa snažíte "pomôcť" smrťákovi. Smrťák sa proste rozhodol, že potrebuje voľno a vy - Mrakopláš ste poverený ho nájsť. Naviac sa bude chcieť Smrťák stať slávnou osobnosťou a Mrakoplaš mu v jeho sne bude pomáhať. Pokračovanie je plné nádherných animácií, celkovo hra pôsobí veľmi zaujímavo aj v dnešnej dobe a každý správny fanúšik tohto sveta by si ju určite mal zahrať.

 Celosvetovo známy webový archív Archive.org ponúka hru Terry Pratchett's Discworld na stiahnutie úplne zadarmo, a tak si ju môžete vyskúšať aj vy.

The Colour of Magic

The Colour of Magic je textová adventúra ktorá vyšla v roku 1986. Hru ste si mohli zahrať na ZX Spectrum, Amstrad CPC, a Commodore64. Išlo o prvú Discworld hru a je vytvorená na motívy rovnako nazvanej knihy. Vo videu nižšie môžete vidieť ukážku z verzie pre ZX Spectrum. Ak patríte medzi pamätníkov starších mobilných java hier, určite vám neušlo to, že The Colour of Magic bola prepracovaná v roku 2006 spoločnosťou Blue Sphere Games na túto platformu a napríklad webová stránka PocketGamer jej udelila hodnotenie 7 / 10.

Keď sa Noir spojí s Discworldom

Poslednou hrou z tohto univerza, ktorá na počítače a konzoly vyšla, bola hra Discworld Noir. Ako už názov trochu napovedá, hra bola paródiou na žáner Noir. Vznikla vďaka štúdiám Perfect Entertainment a GT Interactive v roku 1999. Naviac bežala už iba na MS Windows, neskôr dostala aj port na PlayStation. S portom na Sega Dreamcast sa rátalo tiež, no žiaľ sa nikdy nedokončil. V tejto hre dopomáhal dokonca aj samotný tvorca tohto univerza Terry Pratchett, s ktorým boli konzultované dialógy. Nakoľko sa jedná o paródiu na noir filmy a celkovo tento žáner, protagonista sa často zarozpráva sám so sebou a vedie dlhé monológy. Hlavná postava Lewton je jediný súkromný detektív v Discworlde a bývalý člen hliadky Ankh-Morporku. Vyšetruje krvavú vraždu a dostane sa do veľmi nepríjemných problémov.

Discworld Noir je sama o sebe originálnym nápadom, na rozdiel od predchádzajúcich dielov (Discworld I & II či The Color of Magic), ktoré sú založené na svojich knižných predlohách a aj preto tu nájdete veľký počet nových postáv, ktoré v knihách neboli. Navštívite tu mnohé známe miesta, ako napríklad Neviditeľnú Univerzitu či Dyskovo Divadlo. Počas svojho putovania hrou možno naraziť na niekoľko bugov, ktoré však neboli nikdy opravené, nakoľko štúdio stojace za touto hrou skrachovalo. Avšak bugy sú akceptovateľné a aj napriek nim sa dá hra bez problémov prejsť.

Terry Pratchett nám dal množstvo kníh a nám hráčom dal ešte aj niečo naviac – možnosť prežiť tieto jeho diela aj vizuálne na našich obrazovkách a my mu za to ĎAKUJEME.

Článok bol upravený a prebratý z autorovho súkromného blogu.

Zdroj: wikipédia, YouTube, PocketGamer
Korekcia: Peťo Vnuk

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk