5 dávno zabudnutých starých hier, ktoré si musíte zahrať

5 dávno zabudnutých starých hier, ktoré si musíte zahrať

 

Veľakrát sa stane, že tvorca hry vydá svoju hru na nesprávnom mieste, či ešte horšie – v nesprávny čas. To, čo by sa mohlo stať hitom číslo jeden a udržať sa na predných priečkach predajov, sa stane zabudnutou hrou. Takou tou hrou, o ktorej si poviete – "Samozrejme, bola fajn, hral som ju". Ale v búrlivých hráčskych diskusiách upadne do zabudnutia. Z dnešných novších hier môžem spomenúť napríklad taký Wolfenstein: New Order, ktorý v recenziách dostáva veľmi kladné hodnotenia, no vydavateľ sa s reklamou na tento titul akosi nepopasoval, či hru Assassins Creed: Rogue, ktorá v mnohom predčila aj krásne spracované AC: Unity, no vyšla iba ako záplata na dušu pre hráčov starých konzol. Dnes sa pozrieme teda na zúbok hrám, ktoré by svojím spracovaním patrili k špičke, keby by vyšli v trošku inú dobu a iný čas.

Strife

Nie, tentokrát nebudem spomínať žiadnu MOBA hru, ako by sa mohlo zdať. Aj keď rovnaký názov nesie jedna MOBA hra, Strife je niečo úplne iné. Hra Strife vyšla v roku 1996 a vydalo ju Rogue Entertainment. Išlo o FPS hru, ktorá využívala najnovší Doom engine. Príbeh sa točil okolo našej Zeme v budúcnosti, ktorá bola kontrolovaná skupinou zvanou "The Order". A ako to všade vo filmoch a hrách býva, našla sa skupinka ľudí čo s touto diktatúrou nesúhlasila a ktorí sa chceli z náručia tohto teroru vymaniť. V hre ste dokonca určitým spôsobom mohli meniť aj príbeh, čo bolo na svoju dobu celkom nevídané. A čo bolo ešte viac nevídanejšie – hra mala až TRI rozdielne konce! Strife patrí síce do kategórie abandonware, no pokiaľ si ju chcete zohnať legálne – dá sa kúpiť pod názvom The Original Strife: Veteran Edition na Steame aktuálne za 9.99 €.

Prince of Persia 2

Princ z Perzie a jeho prvý diel bol jeden z najúspešnejších titulov aké kedy vyšli. Hral sa asi všade a vyšiel asi na každej platforme čo sa dalo. Od starých osobných počítačov, až po celkom nové mašiny a konzoly. Hra bola jednoduchá a pritom zložitá. V prvej úrovni ste mali za úlohu nájsť meč, za pomoci ktorého ste sa presekali až ku záchrane princeznej. Na celú úlohu ste mali iba vyhradený čas, ktorý ste nesmeli prekročiť. Pokračovanie v podobe čísla 2 nenechalo na seba dlho čakať. Prince of Persia 2 okrem nového grafického kabátu dostal aj vylepšenú hudbu a zvukové efekty. Konečne ste sa nemuseli pozerať na ponuré šedé miestnosti, ale mohli ste vyliezť aj von z budovy a všetko bolo akési farebnejšie. Herné mechanizmy sa až tak veľmi nezmenili a tak ste mohli byť pokojný a stačili vám zručnosti z predchádzajúceho dielu. Náročnosť ostala tiež rovnaká, ale čo bolo najviac zaujímave na tejto hre, bol celkom príjemne napísaný príbeh. Dej sa odohrával po udalostiach v prvom dieli. Princ bol vyhlásený za hrdinu, ktorý porazil zlého Jaffara, oženil sa s princeznou. Prvá scénka na začiatku hry predstavuje Princa, ktorý sa za pomoci zlého kúzla zmení na žobráka a vstupuje na kráľovsky dvor. Nikto v tom momente nevie Princa rozoznať a zrazu sa objavuje Jaffar (ktorý prevzal váš vzhľad) a dáva príkaz strážam Princa (ktorý má tom momente vzhľad žobráka) zatknúť. Vám neostáva nič iné iba sa pred touto krivdou zachrániť a tak skáčete z okna. Žiaľ, rok 1993 nebol pre hru príliš prívetivý a hra neobstála na konkurenčnom poli vtedajších platformoviek a veľa hráčov ju neustále porovnávalo s prvým dielom, na ktorý im ostali nostalgické spomienky. Hru si môžete zahrať online úplne zadarmo na webovej stránke Archive.org.

Captain Claw

V poli platformoviek a skákačiek ešte chvíľku ostaneme. Tentokrát sa dostávame k pirátom a to priamo konkrétne ku kapitánovi Clawovi. Táto neohrozená mačka v roli kapitána uzrela svetlo sveta v roku 1997 (o rok neskôr v Európe). Príbeh v tejto hre bol o slávnej pirátskej kapitánskej mačke Nathaniel Joseph Claw. Teda skôr kocúrovi. Ten bol uväznený Cocker-Španielmi (áno psami) po tom čo ho napadli a zajali a jeho loď potopili. V cele, z ktorej sa vám podarí uniknúť nájdete mapu k pokladu – Amulet 9 životov a vy sa vydávate na neohrozené mačacie dobrodružstvo. Ako bolo už vyššie spomenuté, hra vyšla v roku 1997, keď prvenstvá v herných rebríčkoch okupovali 3D hry a arkádové hry začali upadať akosi do zabudnutia. To, čo kapitánovi Clawovi nehralo do kariet, bola aj jeho hardvérová náročnosť, nakoľko minimálna konfigurácia bola Pentium s dnes už smiešnym taktom 75 Mhz, čo bolo pre tento typ hry celkom nečakané, majitelia silných počítačov v danej dobe nemali priveľký záujem o plošinovky a radšej sa vrhali do vtedy revolučného 3D sveta za pomoci svojich Voodoo grafických kariet. Captain Claw bol jednoznačne po hernej stránke dobre hrateľný a mal neuveriteľne krásnu grafiku, ale tak isto, ako u predchádzajúcich spomenutých hier, mu okolnosti nepriali a akosi sa naň zabudlo.

Little Big Adventure

Pri histórií hier sa akosi zabúda na hru Little Big Adventure, ktorá svojho času bola skutočne revolučná. Hra vychádza v roku 1994 pre MS-DOS z dielne Electronic Arts. Dej Little Big Adventure (LBA) sa odohrával vo "pseudo" 3D svete, ktorý ste videli z izometrického pohľadu a išlo o akčnú adventúru. Všetko vo svete čo sa hýbalo, bolo spravené z 3D polygónov. Little Big Adventure obsahovala dokonca aj krásne spravené "cut" scény. V tejto hre ste mali za úlohu riešiť rôzne puzzle, či bojovať s nepriateľmi. Dostali do kože chlapíka menom Twinsen, ktorý ušiel z blázninca a vracia sa domov za svojou priateľkou Zoe. Tá sa ho snaží ukryť, ale žiaľ ju zatknú. Twinsen cestuje na svojom dobrodružstve medzi ostrovmi na planéte, snaží sa zachrániť Zoe a zisťuje, že veci, ktoré sa mu zdali, sú naozaj skutočnosťou a ide o akési proroctvo. Hra bola neuveriteľne komplexná, skvelá a dočkala sa aj druhého pokračovania, no po rokoch sa na LBA a štýl tejto hry úplne zabudlo. Pokiaľ na túto hru máte stále chuť je možné ju aj dnes kúpiť na známej stránke gog.com.

Biomenace

Poslednou hrou, ku ktorej sa dnes dostaneme, bude hra Biomenace. Je to klasická platformová 2D hra, ktorá vyšla z dielne Apogee Software v roku 1993 pre systém MS–DOS. Vyšla prvotne ako shareware hra, ktorá obsahovala iba prvé tri epizódy – za tie neskoršie ste si, okrem priplatenia, museli aj počkať. Hra bola postavená na engine z hry Commander Keen a aj práve preto sa veľmi na ňu ponášala. Taktiež ste si určitú podobnosť mohli všimnúť s hrou Dangerous Dave 2. V BioMenace ste sa dostali do kože Snakea Logana, ktorý pracoval pre CIA a ako jediný dokázal odvrátiť nebezpečenstvo v podobe invázií mutantov do svojho mesta – Metro City. V BM ste skákali, strieľali, znova skákali a samozrejme zachraňovali – čo iné hráčovi vtedy mohlo chýbať? Aj keď hra bola skvele hrateľná a dobre spravená, na svoju dobu už nebol daný Engine v práve najlepšej kondícií a preto hra akosi neustála proti konkurencií, kde svoje takisto zohral aj krok spraviť z hry najprv shareware verziu. Biomenace je momentálne k stiahnutiu na webovom obchode GOG.com úplne zadarmo.

Článok bol upravený a prebratý z autorovho súkromného archívu.

Zdroj: wikipédia, GOG, bestoldgames, MyAbandonware

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk