HDR formát na konzolách: Všetko, čo by ste mali vedieť

HDR formát na konzolách: Všetko, čo by ste mali vedieť

 

Prečítajte si viac o formáte High Dynamic Range a čo to znamená pre videohry.

PlayStation 4 a Xbox One podporujú formát HDR pre hranie hier. Vývojári tento formát prijali s otvoreným náručím, pretože predstavuje nezabudnuteľný vizuálny zážitok prostredníctvom videohier. Poďme si formát HDR rozobrať pekne po porade.

Stav, v ktorom sa nachádza hranie na konzolách vo formáte HDR

HDR je skratka pre názov High Dynamic Range. Ide o nový video formát, ktorý ponúka vysokokvalitný rozsah jasu a oveľa väčší farebný priestor. V podstate tento formát predstavuje väčší skok vpred v rámci vizuálnej prezentácie oproti 4K rozlíšeniu.

HDR formát v oblasti hrania hier podporujú konzoly Playstation 4 Slim a Pro, Xbox One S a One X. Nintendo zatiaľ neponúka konzolu, ktorá podporuje tento formát. PC systémy sa pomaly snažia dostať do rozhrania HDR, ale ešte ho stále zväčša nepodporujú.

Faktom stále zostáva, že existuje viac HDR filmov ako HDR videohier. Herný vývojári sa tento fakt snažia zmeniť, pretože si uvedomujú dôležitosť zážitku z videohier v HDR. HDR konzoly sú na trhu niečo cez jeden rok. Microsoft predstavil Xbox One S v auguste 2016 a Sony v novembri 2016.

Aby ste si mohli vychutnať HDR, potrebujete na to dobrý televízor. Dajte si pozor. Iba pár televízorov podporuje skutočný formát HDR! Skutočným formátom je myslené, že iba pár televízorov je schopných zvládnuť rozšírený rozsah a širšiu farebnú stupnicu. Prečo iba pár? Dôvod je jednoduchý. HDR formáty sa podporujú ľahšie programom ako technických vybavením. S dobrým televízorom a videohrou, ktorá bola vyvinutá s prihliadnutím na HDR, vás čaká nezabudnuteľný zážitok.

V porovnaní so 4K rozlíšením je HDR relatívne nenáročný na požiadavky technického vybavenia herných konzol. Odvtedy ako mnoho herných enginov renderuje v HDR, herná konzola potrebuje iba výstup pre video kanál, ktorý televízor zvládne interpretovať. Toto tiež znamená, že videohry je možné aktualizovať do HDR cez aktualizáciu videohry (patch).

HDR formáty na herné konzoly

Sony a Microsoft podporujú formát HDR10. Momentálne existuje 4 – 5 relevantných HDR formátov. HDR10 sa definuje ako základný formát.

Ďalšie formáty sú HLG, HDR10+ a Dolby Vision. HLG formát je vytvorený pre vysielanie / streamovanie a pre konzoly je irelevantný. HDR10+ a Dolby Vision na druhej strane môžu vylepšiť kvalitu obrazu ešte viac ako HDR10. Dolby Vision má taktiež potenciál pre vylepšenie herného zážitku, problém je však v tom, že ani Microsoft ani Sony ho nepodporia.

HDR10 používa statické metadáta, čo znamená, že nastavuje úroveň jasu iba raz na celkovú úroveň. Hra je výstupom s vrstvou metadát – opisuje maximálny vrchol jasu a farebného priestoru. HDR10+ a Dolby Vision využívajú dynamické metadáta. To znamená, že jas môže byť optimalizovaný na báze scén alebo hier. Existuje tu však aj certifikačný proces pre televízory. Herné konzoly a televízory automaticky optimalizujú vizuálne znázornenie, ktoré bude najlepšou voľbou pre parametre televízora.

Prichádzajúce videohry v HDR formáte

Konzoly Playstation 4 a Xbox One majú na konte niečo cez 80 videohier, ktoré sú optimalizované v HDR formáte. Bežne sa nazývajú optimalizované pre PS4 Pro alebo rozšírené pre Xbox One X. Buďte však pozorní, nie všetky optimalizované hry podporujú HDR.

Playstation 4 má na svojom konte viacej HDR videohier ako Xbox One – Microsoft sa ale snaží podporovať vývojárov, aby sa nebáli chopiť aj HDR formátu. Niektorí vývojári už vypustili aktualizácie, vyvinuté pre Xbox One X. Záklínač: Divoký Hon a Rise of The Tomb Rider sú najlepšími príkladmi. Aj Uncharted 4 a The Last of Us boli aktualizované pre formát HDR, hneď po vydaní PS4 Pro.

Pozrite si zoznam konzolových videohier s HDR:

Playstation 4:

Agents of Mayhem
Assassin’s Creed Origins
Battlefield 1
Call of Duty: WWII
Chess Ultra
Deus Ex: Mankind Divided
Everybody’s Golf
FIFA 18
F1 2017
Final Fantasy XV
Gran Turismo Sport
Guacamelee! 2
Here They Lie
Hitman
Homefront: The Revolution
Horizon Zero Dawn
Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds
Hustle Kings
inFAMOUS First Light
inFAMOUS Second Son
Injustice 2
Knack 2
Madden NFL 18
Middle-earth: Shadow of War
Mantis Burn Racing
Mass Effect: Andromeda
NBA 2K17
NBA 2K18
MLB The Show 17
MotoGP 17
Nex Machina
Nier: Automata
No Man’s Sky
Project CARS 2
Redout: Lightspeed Edition
Raiders of the Broken Planet
Ratchet & Clank
Resident Evil 7: Biohazard
Resogun
Rime
Snake Pass
Sniper: Ghost Warrior 3
The Elder Scrolls Online: Morrowind
The Elder Scrolls Online: Orsinium
The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited
The Last Guardian
The Last of Us Remastered
The Last of Us: Left Behind
The Surge
The Witcher 3: Wild Hunt
The Witness
Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands
Uncharted 4: A Thief’s End
Uncharted: The Lost Legacy
Wipeout Omega Collection
World of Tanks

Xbox One S + X:

ARK: Survival Evolved
Ashes Cricket
Assassin’s Creed Origins
Battlefield 1
Call of Duty: WWII
Chess Ultra
Dead Rising 4
Destiny 2
Disneyland Adventures
Deus Ex: Mankind Divided
F1 2017
FIFA 18
Final Fantasy XV
Forza Horizon 3
Forza Motorsport 7
Gears of War 4
GRIDD: Retroenhanced
Halo Wars 2
Hitman
Homefront: The Revolution
Injustice 2
L.A. Noire
Mafia III
Mantis Burn Racing
Mass Effect: Andromeda
Middle-earth: Shadow of War
Minecraft
Monster Hunter: World
NBA 2K18
NFL 18
PlayerUnkown’s Battegrounds
Project CARS 2
Pure Chess Ultra
Raiders of the Broken Planet
Railway Empire
Recore
Resident Evil 7: Biohazard
Rise of Tomb Raider
Rush: A Disney Pixar Adventure
Sniper: Ghost Warrior 3
Slime Rancher
Star Wars Battlefront II
STEEP
The Elder Scrolls Online: Morrowind
The Surge
The Witcher 3: Wild Hunt
Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands
Unruly Heroes
World of Tanks
Zoo Tycoon: Ultimate Animal Collection

Prichádzajúce HDR hry (zoznam nie je kompletný):

Playstation 4:

BioWare’s Anthem
Days Gone
Death Stranding
Detroit: Become Human (2018)
Gravity Rush 2
Far Cry 5
Skyforge
Spider Man (2018)
The Last of Us: Part II

Xbox One S + X:

BioWare’s Anthem
Far Cry 5
Crackdown 3
Sea of Thieves
State of Decay 2
Strange Brigade
Warframe

Budúcnosť HDR formátu v oblasti videohier

HDR je jedným z najdôležitejších prvkov v hernom priemysle. Môže priviesť epické fantazijné svety k životu s oveľa lepším zážitkom než filmy. HDR momentálne zažíva vzostup na herných konzolách a PC systémy majú čo robiť, aby v tomto ohľade dobehli konzoly. Je to iba otázka času kým viacej televíznych platforiem implementuje do svojich zariadení HDR. Nvidia Shield už ponúka čiastočnú podporu pre HDR. Apple a Google momentálne vytvárajú základy v tvOS a Android TV.

Formát Dolby Vision momentálne nie je podporovaný žiadnou hernou konzolou, ale je dosť možné, že v blízkej budúcnosti bude. Dolby Atmos sa na druhej strane začína vynárať ako preferovaný audio formát pre hranie videohier.

Formát HDR v oblasti herných konzol zažíva úžasný progres, už len dúfať v kvalitné televízory, ktoré podporujú HDR a budú aj cenovo dostupné. V tejto oblasti však buďte obozretní a snažte sa informovať o televíznom prijímači, ktorý podporuje HDR. Nie všetky HDR televízory majú na to, aby vám poskytli ten pravý HDR zážitok. Najlepšou voľbou sú televízory s OLED panelmi.

Zdroj: flatpanelshd

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk