Násilné hry by mali dostať vyššiu daň, tvrdí štátny zástupca Nardolillo

Násilné hry by mali dostať vyššiu daň, tvrdí štátny zástupca Nardolillo

 

Štátny zástupca z amerického štátu Rhode Island navrhol legislatívu, ktorá by navýšila daň z predaja násilných hier. 

V tlačovej správe uviedol, že finančné prostriedky z tejto dane by smerovali k starostlivosti duševného zdravia a poradenstva. Dodatočná daň by znamenala nárast o 10% hier predávaných v Rhode Island, ktoré majú podľa ESRB hodnotenie M alebo vyššie. Momentálna sadzba dane je vo výške 7%, čo znamená, že 60$ hry stoja v skutočnosti 64,20$. Pri 10% by sa táto suma vyšplhala až na 70,20$, čo už je slušný nárast. Nardolillo hovorí, že príjmy z tejto dane budú ukladané na špeciálny účet, ktorý by bol rozptýlený do školských obvodov na účely financovania poradenstva, programov duševného zdravia a iných aktivít. 

Celá táto legislatíva je v podstate dôsledkom krvavých násilností na amerických školách a vznikla len pár dní po streleckom incidente na škole v Parklande. Samotný prezident USA Donald Trump povedal, že počul ľudí hovoriť o tom, že násilné hry nabádajú k násilnému konaniu aj v reálnom živote. Nardolillo taktiež uviedol, že existujú dôkazy, ktoré toto tvrdenie potvrdzujú aj napriek tomu, že ho nepodložil žiadnou existujúcou štúdiou. Názorov na túto tému je nespočet. Niektorí tvrdia, že násilné hry majú prepojenie so zvýšenou mierou agresivity, zatiaľ čo iní hovoria, že hry sami o sebe nespôsobujú násilie, ale sú skôr rizikovým faktorom pre násilné správanie. 

Toto nie je po prvýkrát, kedy sa politici USA snažili presadiť zvýšenie spotrebnej dane na hry. Po incidente ako bol v Parklande, na škole v Sandy Hook (Connecticut), zákonodarca navrhol podobnú daň v roku 2013. Taktiež štátny zástupca z Missouri navrhol vyššiu daň z predaja hier s ratingom M a vyšším. A v oboch prípadoch mali finančné prostriedky putovať do programu duševného zdravia. Tieto zákony sa však nikdy do platnosti nedostali. 

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk