Novinky od spoločnosti Adata sú odolné, bezdrôtové, herné ale aj olejom chladené

Novinky od spoločnosti Adata sú odolné, bezdrôtové, herné ale aj olejom chladené

 

Spoločnosť Adata je pre veľa ľudí známa hlavne vďaka pamäťovým médiám, či už SSD diskom, alebo pamäťovým kartám. V jej portfóliu je ale oveľa viac zaujímavých produktov, ktorých rady sa neustále rozrastajú. A preto si zástupcovia spoločnosti pripravili menšie stretnutie pre novinárov, na ktorom sa mohli pozvaní zástupcovia českých a slovenských médií zoznámiť s novými aj existujúcimi produktami a vypočuť si plány do budúcnosti.

Adata ako spoločnosť používa, čo sa týka brandingu (teda označovania a marketingu) produktov zameraných na rôzne typy ľudí a pre rôzne trhy, stratégiu veľmi podobnú iným veľkým menám na poli technológií. Predávať pod rovnakou značkou bezdrôtové lifestyle slúchadlá, lacné RAM moduly a herné príslušenstvo, či výkonné komponenty, by nedávalo zmysel a preto pod značkou Adata fungujú 3 rôzne segmenty. Samotné meno Adata sa dá nájsť na mainstream produktoch ako bežných SSD diskoch, SD kartách a mobilnom príslušenstve. Pod produktom XPG sa zase predávajú prémiovejšie a často výkonnejšie produkty ponúkajúce pridanú hodnotu pre hráčov. A v neposlednom rade sú tu ešte produkty značky Erato, ktoré momentálne pozostávajú z rôznych modelov bezdrôtových slúchadiel.

Z Adata produktov sme mohli na akcii vidieť najviac riešenia mobilných dátových úložísk a príslušenstva, či už išlo o prenosné 2.5 palcové disky v HDD aj SSD variantoch, samotné krabičky na disky alebo powerbanky. Adata sa snaží uspokojiť najrozličnejších ľudí s rôznymi potrebami a preto ponúka výkonom podobné produkty v rôznych prevedeniach. Preto sú ich prenosné disky predávané aj v bežnej “Mobile” verzii, ale aj “Durable”, ktorá vydrží nejaký ten pád.

Táto filozofia sa dotýka napríklad prenosných diskov HV300 a HD330, ktoré majú podobne tenké telo no odlišujú sa koncovým využitím. Model HV300 má v najhrubšom mieste iba 10.3 milimetrov, čo je na externý 2.5 palcový hardisk naozaj úctyhodné a ponúka senzor otrasov a kapacitu až do 5 TB (hoci 4 a 5 TB verzie majú telo už robustnejšie, merajúc 20mm). HD330 berie štíhle telo verzie HV300 a gumeným obalom zvyšuje hrúbku na 16.4mm pri 1TB a 2TB variantách, no pridáva ochranu proti pádom, či poškriabaniu.

Z Durable segmentu nás tiež zaujala novinka s menom ED600, odolná krabička na 2.5 palcové disky, ktorá ponúka možnosť jednoduchej inštalácie disku za pár sekúnd bez akýchkoľvek nástrojov a pritom sa pýši hodnotením IP54 proti prachu a vode. Takto si môže každý nešikovnejší alebo dobrodružnejší zákazník ochrániť svoje dáta na cestách či v inej nepohode.

Adata je obľúbená aj vďaka svojim powerbankám, ktoré začínajú na kapacite 10000 mAh, čo zaručí minimálne 2 plné nabitia aj tých najsilnejších smartfónov, až po 20000 mAh kedy s jednou powerbankou prežije aktívny používateľ kľudne aj týždeň mimo elektrickej siete. Pri powerbankách sú produkty Adata rozdelené do troch hlavných kategórií, Classic, Premier a Durable, každá ponúkajúca odlišný dizajn, či prevedenie, no všetky s dôrazom na kvalitné vnútro a vysokú mieru ochrany proti poškodeniu, či zlyhaniu. Pokiaľ ste už niekedy mali nekvalitnú, lacnú, či neznačkovú powerbanku, určite ste sa stretli s problémami ako prehrievanie pri nabíjaní či veľké odchýlky oproti sľubovanej kapacite a reálnej použitelnosti. Preto je lepšie si za powerbanku radšej priplatiť a získať tak kvalitu a pokoj na duši, ktoré 5 eurový neznačkový kúsok z Číny ťažko poskytne.

Okrem týchto verných spoločníkov, ktorí sa postarajú o dáta nielen na cestách či nabitie dôležitých zariadení, ponúka Adata po novom aj bezdrôtové nabíjačky mobilných zariadení so štandardom QI a hoci bola doteraz dostupná iba verzia s výkonom 5 wattov, bolo oznámené, že čoskoro sa na trhu objaví aj 10 a 15 wattový variant pre rýchlejšie nabíjanie, no stále s príjemnou cenou.

Ako hráčov nás najviac zaujali produkty s logom XPG, ktoré je skratkou pre eXtreme Performance Gear. V našej testovačke sme už mali možnosť vyskúšať si viacero XPG produktov, ako rýchle DDR4 RAMky XPG Spectrix D40, NVMe m.2 SSD disk Gammix S10 spolu s aktívnym chladičom XPG Storm RGB ale aj príslušenstvo v podaní kombinácie slúchadiel a externého ekvalizéra Emix H30 a Solox F30.

Po novom sa môžu hráči tešiť na nové RAMky XPG D41, ktoré podporujú rýchlosti až 4600 MHz (na internete sa už objavili správy, že na Coffee Lake platforme dosiahli až 5000 MHz) a samozrejme očaria RGB podsvietením s novým dizajnom difúzora svetla a chladiču. Najzaujímavejšia novinka ale niesla meno Spectrix D80. Spočiatku sa nám tomu nechcelo veriť, no pri všetkej serióznosti musíme napísať že Spectrix D80 sú olejom chladené pamäte. Čítate dobre, tieto moduly sú vďaka špeciálnemu nano poťahu komponentov chladené tekutinou a Adata si túto technológiu samozrejme patentovala. Hoci sme mohli byť na niečo takéto pripravení, nakoľko minulý rok predstavila Adata prototyp s kódovým označením Jellyfish a na svete už nejakú dobu existujú špeciálne súpravy na vodné chladenie pamätí, stále bolo šialené vidieť takmer produkčné kúsky naživo. Ich cena bude oproti bežným pamätiam určite nehorázna, no veríme, že po nich bez váhania mnohí nadšenci siahnu tak či tak.

No Adata rozširuje svoju ponuku nielen o pamäte, ale po novom budú mať možnosť hráči svoj stôl skrášliť okrem slúchadiel aj kombináciou podsvietenej podložky a myšky Infrarex M10 a R10 a takisto mechanickej klávesnice Infrarex K20, všetky samozrejme podporujúce RGB podsvietenie.

Na záver sme sa pristavili pri už spomenutých produktoch značky Erato. Nakoľko sa niektorí výrobcovia smartfónov začali oháňať kurážou a odstránili zo svojich zariadení stálicu menom 3.5mm jack konektor, je trh s bezdrôtovými slúchadlami do uší stále zaujímavejší. Okrem Apple Airpodov sa tak na trhu v krátkom čase objavili kúsky od rozdielnych spoločností. Adata sa rozhodla všetky svoje bezdrôtové slúchadlá zlúčiť pod značku a meno Erato, ktorá predstavuje jednu z gréckych mytologických múz a v preklade znamená “žiadaná”, alebo “pôvabná”. Ide o lifestylové produkty pre zákazníkov, ktorí sa nemajú chuť nechať obmedzovať zavadzajúcimi káblami, a ponúkajú viacero variantov, od elegantných štuplíkov, ktoré sa stratia aj v tých najmenších ušiach, cez výkonné kúsky s dlhšou výdržou batérie a priestorovým zvukom, až po modely určené na aktívne športovanie, ktoré nevypadnú ani pri tých najprudších pohyboch.

Uvidíme, čo ďalšie prinesie Adata na trh a recenzie noviniek, ktoré sme v tomto článku spomenuli, sa vám samozrejme, tak ako vždy, pokúsime sprostredkovať v čo najkratšom čase.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk