Úspešné česko-slovenské hry, ktoré sa nedočkali ďalších pokračovaní

Úspešné česko-slovenské hry, ktoré sa nedočkali ďalších pokračovaní

Dalo by sa povedať, že zlaté časy českých a slovenských hier sú už dávno preč. Iste, doba sa zmenila a do povedomia hráčov sa čas od času dostanú nejaké zaujímavé tituly, avšak tie s prívlastkom AAA sú skôr výnimočné. Posledne sa vo svete presadila prvotina štúdia Warhorse Studios - Kingdom Come: Deliverance, avšak v minulosti toho bolo podstatne viac.

Na prelome dvadsiateho a dvadsiateho prvého storočia vzniklo hneď niekoľko zaujímavých značiek z našich končín, ktoré sa nezameniteľne zapísali do hráčskeho povedomia, a to nielen u nás ale aj v zahraničí. 

Niektoré tituly sa svojho pokračovania dočkali, iné zas skončili hneď na začiatku, či svojím druhým počinom. Samozrejme netvrdím, že dnes nevychádzajú úspešné české či slovenské hry, práveže je ich pomerne dosť, no predsa len tá zlatá doba bola o niečom inom. Poďme sa teda spoločne pozrieť na hry, ktoré by mohli zaujať aj dnes.

Chaser (2003, Cauldron)

Asi najlepší počin slovenského Cauldronu, ktorý na svoju dobu určite prekvapil skvelým audiovizuálnym spracovaním a návykovou hrateľnosťou. V koži Johna Chasera ste sa ocitli v bezvedomí na palube vesmírnej stanice Majestic a vašou úlohou bolo zistiť čo sa vlastne stalo a prečo vás všetci prenasledujú.

Chameleon (2005, Silver Wish Games)

Skvelá a veľmi nenápadná stealth hra, ktorá v sebe mixovala hry ako Hitman a Splinter Cell. Vylepšený LS3D engine poháňajúci aj prvú Mafiu si popri konkurencii určite hanbu neurobil. V hre ste mohli prepínať medzi 1st person a 3rd person pohľadom a vašou úlohou bolo plniť rôzne úlohy, ktoré vám zadával váš zamestnávateľ – terorista. Chameleon kládol dôraz na taktiku, stealth postup a svojou atmosférou vás do svojho sveta vtiahol takmer okamžite.

Vietcong (2003, Pterodon)

V prípade Vietcongu sme sa síce dočkali niekoľkých datadiskov a taktiež aj plnohodnotného pokračovania, ktoré však dopadlo mizerne, takže nasledovalo úmrtie tejto skutočne sľubnej FPS akcie z obdobia vietnamskej vojny. Myslím, že práve teraz by bola ideálna doba na návrat podobnej hry a pokiaľ by bola spracovaná s rozumom, mohol by to byť veľkolepý návrat. Dej prvého Vietcongu sa odohráva počas vojny vo Vietname na prelome rokov 1967 a 1968 a mapuje akcie tímu špeciálnych operácií armády USA, vedeným spravodajským seržantom Stevom R. Hawkinsom, v okolí tábora Nui Pek v Centrálnej vysočine.

Hidden & Dangerous (1999, Illusion Softworks)

Podobne ako Vietcong, tak aj Hidden & Dangerous sa dočkal niekoľkých datadiskov a taktiež plnohodnotného pokračovania v roku 2003, no v tomto prípade to bolo veľmi úspešné pokračovanie, čo veľmi zamrzí, keďže táto značka má určite potenciál aj dnes. Ako hráč ste ovládali tím špeciálnych britských SAS, ktorý čelil záchranným a sabotážnym misiám počas druhej svetovej vojny. Tretie pokračovanie by bol splnený sen!

O aké hry by ste doplnili tento náš zoznam vy? Dajte nám vedieť do komentárov pod článkom.

Zdroj: vlastný, wikipedia, youtube

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk