Bol The Order 1886 naozaj taký "zlý"?

Bol The Order 1886 naozaj taký "zlý"?

V deň, keď vyšiel The Order 1886, získal len priemerné hodnotenia. Naša redakcia bola ešte zhovievavá a kolega ohodnotil hru na 75%. Vo svete však dostala aj menej, dokonca od Metro (UK) len 40%, celkový priemer je cca 63%, čo je ozaj málo na exkluzivitu. Zaslúži si ale také priemerné hodnotenia?

Nedávno som v kabáte našiel nejaké peniaze a nevedel som, do čoho ich investovať. Išlo o cca 40€, takže nič, čo by ma vytrhlo z biedy, preto som sa rozhodol dať šancu dvom starším hrám na PlayStation 4, ktorým som sa pri vydaní vyhol. The Order 1886 a Resident Evil Revelation. Prvú som sa rozhodol spustiť práve akčnú exkluzivtku z alternatívneho Londýna.

Hru som si zakúpil za symbolických 20€. V porovnaní s tým keď hra vyšla, je to len zlomok (predtým 60€). Ležala mi na poličke asi pár týždňov, kým som sa odhodlal dať jej vôbec šancu. Po prečítaní recenzií sa mi do toho veľmi nechcelo, sám neviem, prečo som po nej v obchode virtuálne siahol a objednal ju.

Čakala ma teda klasická rozbaľovačka, separácia odpadu a hurá na to. Prekvapilo ma, že tak starý titul nečakal veľký update, stiahlo mi niečo okolo 10MB. Pri takom DOOMe mi sťahovalo 22GB a to bol na trhu pár týždňov. Takže moje očakávania klesli ešte viac.

Úvodná obrazovka, šup rýchle nastavenia Gamma a aktivácia titulkov, a hor sa do hry. Začiatok je teda ozaj dlhý. Trošku ma miatli čierne pásy na dolnej a hornej časti obrazovky, často sa mi, hlavne v prvých častiach hrania, stávalo, že som už mal kontrolu nad postavou ale stále som čakal, či sa niečo neudeje. No asi po hodine som si na to zvykol a nevšímal si to.

Musím podotknúť, že išlo o audiovizuálne šialenstvo. Takto vyzerajúca hra z roku 2014-2015? Klobúk dole. Hudba skvelá, dabing takisto. Zároveň počas celej doby som ani raz nespozoroval zaváhanie snímkovania. Odladená je teda veľmi dobre. Ďalej ovládanie, intuitívne a hladké, rýchlo som sa dostal do tempa a nepriateľov som strieľal do hlavy so železnou pravidelnosťou. To je ďalší bod do tabuľky plusov. Nehovoriac o niektorých perfektných zbraniach, len malá škoda, že ich nebolo viac. Pripomínam, že som mal vypnutého pomocníka mierenia, ktorý je v nastaveniach k dispozícii a hral som na strednej obťažnosti.

Tiež nesmiem zabudnúť na to, že hra je neskutočne lineárna, čo dnes síce nie je moderné, ale tu som bol rád, pretože si tak udržala svoje tempo. Navyše vás nezaťažuje zbytočným zbieraním collectables - teda drobností, ktoré v hrách zbierate (ale aj tú má svoj mínus, ktorý si prečítate nižšie), sú tu porozhadzované nahrávky, ktoré môžete zbierať, no nie je to povinné, takže vás nezdržujú. Niekto by sa hádal, napríklad fanúškovia otvorených svetov, takže chcem povedať, že tiež mám rád také hry, Horizon Zero Dawn som prešiel na 99% a mám všetky collectables, ale tu vzhľadom na štýl prevedenia by mi to prišlo zbytočné. Články v novinách, ktoré môžete pozrieť a samotné nahrávky sú ozaj dosť.

 

Aby som len nechválil, pretože nič nie je prerfetkné a už vôbec nie táto hra, boli veci, ktoré mi vyslovene liezli na nervy a medzi nimi boli napríklad predskryptované pozície zabíjania Lycanov. Musel som sa okolo ležiacej postavy točiť zo všetkých strán, kým som našiel miesto, ktoré mi umožňovalo doraziť tú beštiu. Alebo niektoré časti boli zbytočne pomalé a nedalo sa bežať. Tiež som si zvykal na veľmi časté prechody do videosekvencií. Tých bolo ako maku ale chápem prečo. Taktiež QTE prvky (quick time event, alebo inak povedané rýchle stláčanie tlačidiel podľa toho, čo vám na obrazovke vyskočí), tých bolo dosť, no tiež mi tam nejako pasovali, v iných tituloch mi teda rozhodne vadili viac. Nehovoriac o miniatúrnych titulkoch bez možnosti ich zväčšiť.


Ale čo ma ozaj "žralo" bola nemožnosť vyjsť z úkrytu smerom dopredu. Vždy som musel najskôr cúvnuť od steny. Nepomohlo ani stláčať krúžok na ovládači, nanajvýš mi postava rýchlo prebehla do ďalšieho krytu a aj to iba do toho vedľa. Dopredu mi to proste nešlo. A neraz mi to celkom zavarilo, hlavne keď prišiel protivník s brokovnicou. Tí jediní mi robili ako-tak problémy. Taktiež nudné boli boje so samotnými Lycanmi a navyše ich bolo ozaj málo, čo bola škoda, pretože som sa na nich ozaj tešil a s upírmi nebojujete prakticky skoro vôbec. A tu sa dostávame späť ku collectables, hra vám ukazuje, že leží napríklad na stole niečo, čo by vás mohlo zaujímať, prídete k tomu, zodvihnete a to je len plyšový macko. Pozriete si ho, vrátite späť a idete ďalej. Akože načo?? A to je jeden príklad z mnoha.

Každopádne je tu jeden úsek, ktorý som si vyslovene užil a ten som aj nahral na YouTube, tak si ho môžete pozrieť. Nie je celý, no ako som povedal, nechcem prezrádzať až tak veľa, už som toho povedal aj tak dosť.

Samotný príbeh je pútavý a dosť predvídateľný, no odsýpa to jedna radosť, takže si to dokáže človek náležite užiť. Postavy sú sympatické, no niekedy vám vedia liezť na nervy nelogickým správaním (načo sa budem deliť s blízkym človekom o niečo, na čo som prišiel, keď neskôr z neho môžem spraviť nepriateľa). No musím pochváliť, že autori sa snažili aby ste nespoznávali zbytočne veľa ľudí, takže si rýchlo zapamätáte kto je kto a vďaka tomu sa do príbehu naozaj rýchlo dostanete. A mohol by som pokračovať, ale ak to niekto nehral, nechcem mu kaziť zážitok, ak sa pre titul rozhodne. 

Nejdem sa nejako rozpisovať, aby to nebolo dlhé, takže by som rád vyjadril, čo mám na srdci. Zaslúži si teda táto hra také nízke hodnotenie? 

Nie. Absolútne nie.
Chápem ľudí, ktorí recenzie robili, prečo konali ako konali, no ja som sa na titul díval inak. Čo-to som vedel z recenzií a bol som pripravený. Koniec koncov, samotný vývojár upozorňoval, že to bude niečo iné ako sme zvyknutí a toto mali brať všetci do úvahy. Je tam viac filmu ako hrania. Je tam veľké množstvo QTE. Sú tam pásy na obrazovke. Je pomerne krátka (cca 10 hodín)... No dnes len za 20€ dostanete 10 hodín skvelej akcie z alternatívnej Británie, kde sú vlkolaci, upíri, kde sú zaujímavé zbrane a čert to vem, stretnete sa s Nikolom Teslom osobne :-) . Za 20€ získate film, kde sa staráte hlavne o akciu a môžete si ho vychutnať spôsobom ako nikdy predtým. Nič nepokazíte ak si titul kúpite. Možno keby pred tromi rokmi stála 40€, bola by niekde na úrovni 80-85% a nie 63. Ak bude niekedy dvojka, tentokrát si ju kúpim oveľa skôr.

Na záver vám prihodím recenziu na oba tituly, ktoré som si kúpil:

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk