TOP 5 hier zo školského prostredia

TOP 5 hier zo školského prostredia

 

Malý žiačik ide do školy, no najprv musí vstať, ledva ráno oči otvorí a on to nemá rád, na posteli sa vždy oblieka tempom slimáka a čas, čo len tak rýchle uteká, kašle na žiaka a potom hop-hop, skáče taška na plecia. (Modus: Hop hop malí žiaci)

Ste stále školopovinný, či veční študenti?! Učení či stále nepoučení... určite máte na školu a učiteľov samé dobré a vtipné spomienky...nie ako hrdinovia nasledujúcich hier...

1. Skool Daze
Hru napísal v roku 1984 Daviod Reidy pre mikropočítače ZX Spectrum a Commodore 64, grafiku nadizajnoval Keith Warrington. Hru vydala firma Microsphere s veľkým komerčným úspechom, predalo sa okolo 50 tisíc kópií hry a bolo by sa možno aj viac, keby nebolo pirátov. Hra zožala slávu za svoj originálny koncept a dodnes je považovaná pramatku sandboxových hier- bola vyhlásená za 4.najlepšiu hru na ZX Spectrum. Hráč je v úlohe nespratného žiačika Erica, ktorý musí zo zborovne kartu so záznamami o jeho výčinoch. Samozrejme aby sa k nej dostal musí plniť rôzne záškodnícke úlohy. V hre streneme množstvo npc postáv, niektoré hlavné sú nadizajnované ako stereotypné charaktery (bifloš, tyran, riaditeľ, učiteľ fyziky, dejepisu, geografie), ostatné sú bezmenné. Hra je založená samozrejme na stealth prístupe- fagan Eric nesmie byť pri svojich zbojstvách prichytení, lebo hra po istom počte „poznámok“ (konkrétne 10 000) končí jeho vylúčením. Je teda len na hráčovi, aby šikovne manipuloval spolužiakov kvôli svojmu alibi. Zaujímavosťou je, že autori použili učiteľské skúsenosti Reidyho ženy Helen a grafiku dizajnovali podľa komiksu The Beano's The Bash Street Kids. Postavy zas podľa svojich „obľúbených“ učiteľov a spolužiakov. Temer všetky dôležité charaktery ste si mohli na začiatku hry premenovať. Hra vznikala tak, že Reidy napísal celý program na papier a jeho žena ho prepísala do počítača. Takisto Warington kreslil grafiku- na štvorčekový papier. Hra mala ešte sequel s názvom Back To Skool, kde sa hlavne odstránili bugy z pôvodnej hry. Existuje aj neoficiálny remake na PC: Klass of '99.

2. Bully
Bully je akčná adventúra od Rockstar Games s pohľadu tretej osoby v otvorenom svete. Pôvodne vyšla v roku 2006 na PS2. O 2 roky neskôr vyšla jej remastrovaná verzia s podtitulom Scholarship Edition na Xbox 360, Wii a PC, ktoré pridala kompetitívny multiplayer pre 2 hráčov. Od roku 2016 je dostupná na PlayStation Network a tzv. Anniversary Edition pre Android and iOS. Hra sleduje osud Jimmyho Hopkinsa nováčika na internátnej škole v meste Bullworth v Novom Anglicku (USA). 15 ročný Jimmy nie je žiadny slušák, práve naopak bol vylúčený už zo 7 podobných inštitúcií. Po príchode do „gotickej“ Bullworth Academy zisťuje, že ju navštevujú jemu podobní spolužiaci- samí „bullkovia“, takže šikana sa stane znova jeho denným chlebíčkom, aby vôbec „prežil“ a stal sa bossom školského gangu. Ako je u Rockstar zvykom dôjde aj na akciu a „roaming“ po otvorenom svete ..samozrejme Bully je teda akýmsi „miernejším“ klonom GTA série (namiesto pištole používate prak, namiesto kradnutia áut chodíte na kolobežke, či skateboarde...). To nezabránilo kritikom kritizovať hru za zobrazovanie násilností a homosexuality. Napriek tomu hra dostala pozitívne recenzie a predalo sa vyše 1,5 milióna kópií.

3. Lollipop Chaisaw (Roripoppu Chēn Sō)
Lollipop Chainsaw je komédiany akčný hack´n ´slash horor od vývojárov Grasshopper Manufacture, vydarená to spolupráca medzi herným dizajnérom Suda51 a režisérom Jamesom Gunnom (Strážcovia galaxie). Hra vyšla v roku 2012 pre herné konzoly PlayStation 3 a Xbox 360. V hlavnej úlohe Juliet Starling (dabuje: Tara Strong), roztlieskavačka lomeno lovkyňa zombíkov, ktorá proti ich hordám bojuje na fiktívnej strednej škole San Romero v Kalifornii. Juliet, sladkej osemnástke, tak troška nevyjde rande s Nickom, pretože v najlepšom vypukne zombie apokalypsa. Boyfriendik sa samozrejme obetuje pre záchranu svojej lásky a schytá za ňu kusanec. Julke neostáva nič iné len mu odrezať motorovou pílou hlavu... a nosiť ju zo sebou ... a zabrániť tak koncu sveta. To je už na hráčovi, ktorý v úlohe Juliet s motorovou pílou reže mrtvákov (tu sú to stereotypy podľa druhov rockovej hudby), uhýba sa im alebo ich efektne finišuje. Samozrejme pri to zachraňuje aj nebohých spolužiakov, za čo dostáva zlaté medaily. Medaily sú herná mena, ktorú hráč míňa v obchode Chop2Shop.zom. Vylepšuje si tak štatistiky, ale hlavne kupuje nové kombá. Platinové medaily, obdržané po reťazovej likvidácii zombíkov, môžezas míňať na odkrývanie vývojárskeho obsahu (artworky, hudba, šatočky dizuajnované podľa slávnych anime seriálov so zombie tematikou a pod.). V priebehu hry Juliet používa aj špeciálne ťahy ako Chainsaw Dash a Chainsaw Blaster. Na udržanie zdravia konzumuje- ako názov hry vypovedá- lízatká. V dobe svojho vydania bola hra pozitívne prijatá v Japonsku, nie však v „západnom“ svete, kde boli reakcie novinárov i publika zmiešané, dokonca až priemerné, avšak vychvaľovali hlavne jej satirický tón, pričom gameplay označili za riadnu nudu.

4. Ghoul School
Ak budeme považovať Skool Daze za predchodcu povedzme Bully-ho, tak považujme Ghoul School od amerického štúdia Imagineer za predchodcu Lollipop Chainsaw... Škola ghúlov je singleplayerová hororová survival „metrovidiania“ vydaná v roku 1992 na NES. Dej (s ktorým ste sa mohli oboznámiť len a iba v manuáli) sa odohráva na strednej Cool School High, ktorá bola zaplavená démonmi- tzv. ghúlmi. Spike O'Hara nájde, krátiac si cestu domov zo školy cez cintorín, podivnú svietiacu lebku. V predvečer Halloweenu ju odnesie svojmu profesorovi anatómie Dr. Femurovi na bližšie preskúmanie. Lebka však začne rásť a vysielať signál do ríše démonov. Učitelia a členovia futbalového tímu sa vzápätí premenia na démonov. Čo je však najhoršie- strašidlá unesú hlavnú roztlieskavačku Samanthu Pompom. Úloha hráča je jasná a priamočiara- zachrániť v koži Spikea Samanthu...ale dovtedy musí prejsť 200 miestností a kosiť hordy gúlákov. Na to mu poslúžia rôzne predmety a zbrane, častokrát aj skryté. V manuáli sa však nepísalo, že ich môžete nájsť aj rozbíjaním debien, či televízorov. Háč sa môže pred démonickými bytosťami schovávať v skrinkách, alebo po nájdení určitých predmetov dokonca aj cheatovať, nevyhne sa ani nutnému upgradu zbraní. Jedinou player friendly funkciou bude asi to, že sa nerespawnujú nepriatelia , teda pokiaľ vám úplne nedôjdu životy. Potom začínate od znova, ale chvalabohu so všetkými vecami a vylepšeniami. Hra je plná chýb a frustrujúcich momentov (ako kreslenie vlastnej mapy, nutnosť preskakovania prekážok a príšer- ale až po „upgrade“ tenisiek...paradoxne, pretože dnes taký Dying Light z parkouru ťaží), ale existujú fóra s radami ako ju prejsť. Napriek „lazy dizajnu“, ako hovoria niektorí retro hráči, stojí za to si hru aspoň vyskúšať, podobne ako som Vám minule doporučoval titul Dylan Dog... V roku 1990 spoločnosť Troma, producent céčkových trash hororov vyprodukoval film s rovnakým názvom...môžeme len špekulovať do akej miery sa ním tvorcovia hry inšpirovali....

5. Harry Potter
Harík Poterík je dnes už temer zľudovelá franšíza z pera J.K. Rowlingovej, o adeptovi mágie- žiakovi čarodejníckej školy v Rokforte. Dodnes je tak populárna, že okrem 7 základných románov vznikli samozrejme filmové spracovania, vrátane spin-offov a nevyhol sa jej ani videoherný svet. Mohli sme si zahrať rôzne adaptácie a inkarnácie filmov, ale aj rôzne spin-offy ako metlobal, LEGO verzie, RPG, augmentovanú realitu, freemium hry a podobne. Prvá hra vyšla už v roku 2001, po uvedení filmu do kín. Hry časom mali rôznych vývojárov a rôznu kvalitu. Najväčšiu slávu však asi zožali LEGO verzie. Hrateľnosť týchto titulov je postavená hlavne na pucloch, niekedy sú však upozadené akčným scénam. Hry vo všeobecnosti adaptujú knižné príbehy (a vďaka tomu boli aj dobre prijaté) a teda hlavne používanie kúziel. Niektoré z nich vznikli špecificky pre hry (napr. Flipendo, Spongefy).V niektorých sa zas používali magické fazuľky a zberateľské karty. Najnovšie inštalácie sa však preorientovali hlavne na strieľačkový a stealth štýl. Ich vývoj si môžete pozrieť na tomto videu:

Tak a idem si písať domáce úlohy..!

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk