Dlhá púť hernej série Tomb Raider 2. časť

Dlhá púť hernej série Tomb Raider 2. časť

 

V predošlej časti sme si pripomenuli začiatky série Tomb Raider, ktoré vyvíjalo štúdio Core Design. Je zrejmé, že bez úspechu, ktorý dosiahlo štúdio Core Design by značka Tomb Raider nebola tým čím je dnes. Na druhej strane, zmena herného štúdia z Core Design na Crystal Dynamics sa ukázala ako správna a aj vďaka tejto zmene sa hráči môžu tešiť z rôznych herných projektov z dielne Crystal Dynamics.

Síce ide o koniec jednej etapy v sérii Tomb Raider, no určite to nie je nič negatívne. Crystal Dynamics nám hráčom predstavili 6 hier v sérii Tomb Raider a 2 spin-off hry s názvami Lara Croft and the Guardian of Light a Lara Croft and the Temple of Osiris. Siedmou hrou od štúdia Crystal Dynamics bude Shadow of the Tomb Raider s oficiálnym dátumom vydania 14. septembra 2018. Tí, ktorí si zakúpili Croft edíciu sa už do hry môžu ponoriť 12. septembra 2018.

Koniec jednej éry a začiatok novej pod taktovkou štúdia Crystal Dynamics

Tento krok sa v histórii série Tomb Raider potvrdil ako správny! Herná séria sa stala z hľadiska komerčného a kritického uhlu pohľadu znovu úspešnou. Samozrejme, nikto nemôže zabudnúť na herné štúdio Core Design, ktorí počas piatich rokov vydali v podstate iba jednu zlú hru s Larou Croft. Tým chceme povedať, že nikto nemôže odoprieť zásluhy tomuto štúdiu v hernej sérii Tomb Raider. No nastal čas, aby si do sedla sadlo iné herné štúdio, ktorým bolo Crystal Dynamics.

Ak Vám štúdio Crystal Dynamics (až do prebrania Tomb Raider) nič nehovorí, tak ide o štúdio, ktoré je zodpovedné za klasickú hernú sériu Legacy Of Kain alebo Gex. Samozrejme zhostiť sa úlohy vytvorenia novej hry s Larou bol pre toto štúdio veľký šok a tlak. Séria Tomb Raider mala a aj má veľkú základňu fanúšikov a štúdio cítilo obrovskú zodpovednosť vytvoriť hru, ktorá bude úžasná.

Pri vývoji novej hry bolo veľmi dôležité, aby tím ponechal v hre určité základné elementy. Preto sa štúdio rozhodlo ponechať Larin intelekt, mechaniku riešenia hádaniek a puzzle. Ponechali aj Larine ikonické zbrane resp. pištole v oboch rukách, v mechanike boja bolo zameranie skôr na šikovnosť, než na silu. Pod názvom hry Tomb Raider: Legend sa zrodila ďalšia klasika v sérii Tomb Raider.

Tomb Raider: Legend (Dátum prvého vydania: 7. apríl 2006)

Ako už bolo spomenuté, o vývoj hry sa postaralo americké štúdio Crystal Dynamics a vydavateľom zostala spoločnosť Eidos Interactive. Toto siedme pokračovanie série Tomb Raider je prvé pod taktovkou tímu Crystal Dynamics. Bolo vydané na platformy PC, PlayStation 2, Xbox, Xbox 360, PlayStation Portable, GameCube, Game Boy Advance a na Nintendo DS. Port bol vytvorený aj na PlayStation 3 v roku 2011.

Ako sme spomínali vyššie na tím vývojárov bol uvalený veľký tlak a teda chceli, aby táto hra bola úspešná. Zavolali si preto na pomoc už v tom čase známeho Tobyho Garda a to hlavne z dôvodu, že dôverne poznal dizajn Lary. K tomuto projektu bol prizvaný ako konzultant, zaujímavosťou je, že sa podieľal aj na príbehu. Týmto dielom sa vývojári snažili spojiť dva svety, herný svet z pohľadu Core Design a filmový svet, ktorý už mal svojich skalných fanúšikov možno aj zásluhou Angeliny Jolie, ktorá stvárnila filmovú postavu Laru Croft.

Príbeh hry sa tentokrát začína v Larinej histórii haváriou lietadla v Himalájach. V tom čase je Lara ešte mladým dievčaťom. Prežije len ona a jej matka, ktorá sa hneď na to stratí za záhadných okolností. Počas hry sa Lara snaží nájsť časti legendárneho meča s názvom Excalibur. Tento meč jej má pomôcť odhaliť zmiznutie matky. Počas hľadania a bádania sa Lara stretne s Amandou Evertovou, starou kamarátkou, ktorá bola považovaná za mŕtvu, no opak je pravdou. Amanda sa snaží tiež získať Excalibur ale z iných dôvodov. Po boji s Amandou nakoniec Lara otvorí pomocou magického kamenného pódia a Excalibura časopriestorovú trhlinu, kde uvidí svoju matku Ameliu, no tá mizne v bájnom Avalone. Hra končí tak, že Lara sa vydá hľadať svoju matku Ameliu.

Toto pokračovanie bolo pozitívne hodnotené kritikmi ako aj hráčmi. Išlo aj o komerčný úspech vzhľadom na 4,5 milióna predaných kópií. Tento úspech otvoril cestu štúdiu Crystal Dynamics pre vývoj ďalších 2 hier, ktoré aj hneď vstúpili do procesu produkcie a tak sa mohli sústrediť na budúcnosť hernej série Tomb Raider. Hneď po dokončení Tomb Raider: Legend sa štúdio rozdelilo na tri skupiny. Väčšia časť tímu sa začala sústrediť na pokračovanie s názvom Tomb Raider: Underworld a menšia časť tímu sa zamerala na remake prvého dielu s názvom Tomb Raider: Anniversary.

Potom tu ešte zostal vážne malý tím, ktorý sa sústredil na vzdialenejšiu budúcnosť. Tento tím tvorili dvaja členovia Jason Botta a Tim Longo, ktorí sa zaoberali myšlienkou príbehu o pôvode Lary Croft. Túto myšlienku máme dnes možnosť vidieť v Tomb Raider, Rise of the Tomb Raider a o chvíľu aj v Shadow of the Tomb Raider. Predtým sa ešte pozrieme na dve hry Tomb Raider: Anniversary a Tomb Raider: Underworld.

Tomb Raider: Anniversary (Dátum prvého vydania: 1. jún 2007)

Ako je napísané v názve hry, išlo o 10 ročnú oslavu výročia originálnej a prvej hry Tomb Raider, ktorá sa stala klasikou. O vývoj sa postaralo štúdio Crystal Dynamics a vydavateľom bola spoločnosť Eidos Interactive. Svoj remake pripravovalo aj štúdio Core Design, pričom ani jeden z nich nevedel, že vyvíjajú niečo podobné. Core Design sa zamerali na PSP a Crystal Dynamics sa zamerali na viac platforiem ako napríklad PlayStation 2 a PC. Nakoniec boli vytvorené aj porty pre PSP, Xbox 360 a PlayStation 3. Nakoniec dostalo zelenú od Eidos Interactive práve štúdio Crystal Dynamics. Napriek kladným hodnoteniam bolo predaných iba 1,3 miliónov kópií, čím sa tento remake zaradil do spodnej hranice predajov v hernej sérii Tomb Raider.

Hra vyzerala po grafickej stránke skvostne a navyše Lara vedela vyjadriť viac pocitov než kockatá verzia Lary. Malé zmeny boli urobené aj v príbehu a to z dôvodu prepojenia deja dielu Legend a Avalon príbehu. Tým pádom bol na druhý väčší tím, ktorý sa zameral na vývoj novej hry, ešte väčší tlak.

Tomb Raider: Underworld (Dátum prvého vydania: 18. november 2008)

Väčšiemu tímu z Crystal Dynamics visel nad hlavou Damoklov meč kvôli slabému komerčnému úspechu Tomb Raider: Anniversary. Resp. hra Tomb Raider: Underworld už v tomto momente musela byť úspešná. Vydavateľom bola opäť spoločnosť Eidos Interactive. Hru bolo možné dostať na platformách: Xbox 360, PlayStation 3 a PC. V tomto prípade bol v roku 2009 vyvinutý aj port pre PlayStation 2.

Nielenže táto už v poradí deviata hra s Larou musela byť úspešná, ďalšou výzvou boli znovu nové technológie v podobe PlayStation 3 a Xbox 360. Nakoniec vývojársky tím využil technológiu naplno! Miesto animácií použili „Montion-capture“, kde využívali hercov. Toto je prvýkrát, kde sa využil tento spôsob vývoja v Tomb Raider sérii. Napriek novým použitým metódam vývoja však hrateľnosť zostala skoro na tom istom mieste. Bola veľmi podobná dielu Tomb Raider: Legend. Tomb Raider: Underworld má aj svoje rozšírenia exkluzívne pre Xbox One a Xbox 360 pod názvami „Beneath the Ashes“ a „Lara's Shadow“.

Tomb Raider: Underworld je pokračovaním dielu Tomb Raider: Legend. Lara zistila, že jej matka nakoniec nebola prenesená do sveta Avalon ale do nórskeho podsvetia, do Helheimu. Aby sa dostala do ríše mŕtvych, musí získať mocný artefakt. Je ním Thorovo kladivo, Mjölnir. Lara znovu cestuje svetom a hľadá indície, ktoré jej majú prezradiť, kde sa Mjölnir nachádza. Objaví pritom prepojenie Helheimu a mnohých iných kultúr. Lara nakoniec pomocou Mjölniru otvorí bránu do Helheimu a zistí ohavnú pravdu o svojej matke.

Tá sa premenila na monštrum (Thrall). Je nútená ju zabiť, no zlé správy nekončia, pretože Lara zistí, že za vraždou jej otca stála Natla. Lara čelí smrti od svojej zlej dvojníčky, no zachránila ju Amanda. Nakoniec, Lara zachráni svet pred zničením, ktorý malo spustiť zariadenie umiestnené na najslabšej platňovej tektonike. Toto zariadenie malo spustiť vulkanickú aktivitu po celom svete. Lara použije aj Mjölnir proti Natle a ujde spolu s Amandou pomocou magického kamenného pódia späť do kláštora v Nepále.

Po vydaní hry bolo zrejmé, že tento diel bol v rámci predajov úspešnejší než Tomb Raider: Anniversary. Napriek tomu sa ale nevyrovnal či už komerčne alebo hodnotením dielu Tomb Raider: Legend. Predalo sa niečo cez 2,5 milióna kópií. Podľa Eidos Interactive to v tom čase bol aj ich cieľ, ktorý naplnili. Pre Tomb Raider bol tento diel určitým koncom, pretože Crystal Dynamics resp. tím dvoch ľudí - Jason Botta a Tim Longo, chystal reboot celej série a v tomto čase to bolo na spadnutie. V rámci vzťahu fanúšikovia a Lara Croft, bolo cítiť už určitý nezáujem resp. fanúšikovia boli už z Lary znudení. Bolo potrebné postavu znovu obnoviť a tak isto aj záujem o jej príbeh.

Tomb Raider (Dátum prvého vydania: 5. marec 2013)

Pod taktovkou Crystal Dynamics sa začal vyvíjať herný titul, ktorý predstavoval reboot série s jednoduchým názvom Tomb Raider. Je to už 10. pokračovanie v rámci celej série. Vydavateľom je už v tom čase Square Enix, pretože v apríli 2009 spoločnosť Square Enix úplne prebrala resp. odkúpila spoločnosť Eidos Interactive. V júli sa potom Eidos zlúčilo s Square Enix Limited a vytvorila sa spoločnosť Square Enix Europe. Hra vyšla na platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One a Shield TV.

Jednou z hlavných vecí, ktorú si vývojári uvedomovali bolo nedostatok hrobiek v predchádzajúcich dieloch a preto ich potrebovali vyvinúť viac, aby mali hráči priestor na skúmanie. Ďalšou vecou bola postava Lary, ktorá nebola v príbehu skúseným dobrodruhom. Hra Tomb Raider ponúka príbeh ako sa Lara ešte len stane skúseným dobrodruhom. Tým obnovili vývojári upadajúci záujem o Laru Croft. Zaujímavosťou je, že táto hra sa začala vyvíjať hneď po vydaní Tomb Raider: Underworld, čiže v roku 2008.

Otázkou pre vývojárov zostávalo, akým smerom sa bude uberať príbeh. Po ukončení trilógie Legend, Anniversary a Underworld bol čas na niečo nové. Tým novým je príbeh o počiatku 21-ročnej Lary Croft - od bojazlivej mladej dievčiny až po drsného dobrodruha. Tým pádom sa príbeh môže začať. Lara a jej priatelia sa vydajú hľadať kráľovstvo „Yamatai“. Tento prvý príbeh rebootu sa začne hneď stroskotaním lode Endurance na záhadnom ostrove v oblasti s názvom Dračí Trojuholník a boj o prežitie sa môže začať.
Vzhľadom na to, že ide o prvý diel novej trilógie, ktorá sa ešte neskončila, vám nechcem prezradiť príbeh a jeho koniec. Tým by som vás chcel možno aj motivovať, že ak ste ešte prvé dva diely trilógie nehrali určite to napravte, oplatí sa to!

Herný titul Tomb Raider, ponúkol v podstate úplne novú dimenziu herných prvkov. Bol použitý aktualizovaný engine „Legend-Underworld“, ktorý bol použitý aj na hru Deus Ex: Human Revolution. Kamera bola tiež úplne prepracovaná. Pri úzkych prietoroch bola kamera bližšie k Lare a pri boji ďalej od Lary. Samozrejme prvky ako hádanky, puzzle, boj a bádanie boli ponechané ako absolútne základy hry ale sú viac realistické a integrované do prostredia a príbehu. Hráči môžu očakávať 15 hodín hlavného príbehu, pričom sa v hre nachádza množstvo miest, ktoré môžu hráči preskúmať.

Čo sa týka úspechu tejto hry, bol jednoducho fenomenálny. Nielen že išlo o najpredávanejší diel v celej sérii Tomb Raider (48 hodín po vydaní sa predalo 1 milión kópií), ale dostal aj veľmi pozitívne hodnotenia od kritikov. Hra najviac zapôsobila grafikou, hrateľnosťou, Lariným hlasom (Camilla Luddington). Vychválený bol aj charakter a vývoj Lary Croft. Jediným negatívnym aspektom bol multiplayer. V roku 2017 táto hra zaznamenala 11 miliónov predaných kópií. V roku 2014 bola vyvinutá nová aktualizovaná verzia s názvom Tomb Raider: Definitive Edition pre PlayStation 4 a Xbox One. Definitive Edition obsahuje aj rozšírenie s názvom „The Tomb of the Lost Adventurer“.

Rise of the Tomb Raider (Dátum prvého vydania: 10. Novembra 2015)

Na základe obrovskej popularity prvého dielu, teda rebootu Tomb Raider, bolo jasné, že Crystal Dynamics budú vyvíjať aj pokračovanie, ktoré dostalo názov Rise of the Tomb Raider. V celej sérii ide o 11. pokračovanie. S úspechom prvého dielu Tomb Raider prichádza opäť aj tlak a to vzhľadom na počet doposiaľ predaných kópií obnovenej trilógie. Úspech druhého dielu bol pre vývojárov dôležitý, pretože by tak dokázali kvalitu znovuzrodenej série. Vydavateľmi pokračovania boli spoločnosti Square Enix a Microsoft Studios. Hra vyšla na platformách: Xbox 360, Xbox One PC a PlayStation 4.

Zaujímavosťou je vydanie samotného titulu. Išlo o exkluzívnu hru pre Xbox One a Xbox 360. PC verzia bola vydaná niekoľko mesiacov po vydaní na Xbox a PlayStation 4 verzia bola vydaná skoro až rok nato. Na vývoji sa podieľali dva tímy. Xbox One verzia hry je od Crystal Dynamics a Xbox 360 verzia je od Nixxes Studios. PC verzia vyšla v januári 2016 a PlayStation 4 verzia vyšla až v októbri 2016 ako špeciálna 20-ročná edícia, pretože oslávila 20. výročie celej hernej série Tomb Raider. Obsahuje všetky predošlé rozšírenia: „Endurance“ mód, „Baba Yaga: The Temple of the Witch“, „Cold Darkness Awakened“, „Blood Ties“ a „Lara's Nightmare“.

V hre bolo znovu možné počuť Camillu Luddington ako Laru a Earla Baylona ako Jonaha. V druhom diele bola použítá aj technológia s názvom „Mova motion-capture“, ktorá detailne zachytávala pohyby tváre. Táto technológia sa využíva aj vo filmovom priemysle. Lara sa vie v tomto diele šplhať po stromoch, kryť sa pri streľbe, plávať pod vodou. Tým pádom má Lara viac možností ako sa dopraviť na určité miesto na mape. Režisér hry celý zážítok odhadol na 15 hodín hrania hlavného príbehu a 30 hodín je potrebné na 100% dokončenie hry.

Dôležitým aspektom v hre bol vývoj Lary Croft z neskúseného dievčaťa na skúseného dobrodruha. Tento smer postavy začal už v prvom diele rebootu a pokračoval ďalej. V tomto prípade si Lara už vyberie na aké dobrodružstvo sa vydá, tým sa jej postava vyvíja ďalej, bude snažiť nájsť mesto Kitezh. Toto dobrodružstvo sa odohráva rok po udalostiach, ktoré sa odohrali v Tomb Raider. Tentokrát sa do príbehu zapojí aj staroveká organizácia s názvom Trinity. Príbeh vám znovu nechcem prezrádzať v prípade, že máte hru v pláne hrať a ešte ste ju nehrali.

Čo sa týka predajov, existovala v tom čase obava z konkurencie, ktorú vytvárala hru Fallout 4. Microsoft sa neobával že tieto hry budú medzi sebou súperiť, no opak bol pravdou. Rise of the Tomb Raider mesiac po vydaní nemal vysoké čísla v predaných kópiách. Do konca roka 2015 sa predalo niečo cez milión kópií a k novembru 2017 hra zaznamenala skoro 7 miliónov predaných kópií. V rámci hodnotení bola vychválená grafika a detaily v prostredí. Každé miesto na mape sa môže pochváliť svojou atmosférou a jedinečnosťou.

Týmto sa štúdio Crystal Dynamics dostáva do konečnej fázy, v ktorej sa Lara Croft stane tým, čo mala už dávno predurčené - stať sa profesionálnym dobrodruhom. Predtým ju však čaká ešte jedna etapa v jej živote s názvom Shadow of the Tomb Raider.

Shadow of the Tomb Raider (Plánovaný dátum vydania: 14. septembra 2018)

Eidos-Montréal a Crystal Dynamics sa ujali vývoja tretieho finálneho dielu v rámci novej trilógie. Vydavateľom zostala spoločnosť Square Enix. Hra vychádza na platformy: PC, PlayStation 4 a Xbox One.

V tomto diele sa hráči stanú svedkami ako sa Lara stane „Tomb Raider“. Hráči budú mať za úlohu ovládnuť temnú a nebezpečnú džungľu, zdolať strašidelné hrobky a prežiť najtemnejšie chvíle, ktoré Lara kedy zažila. Samozrejme Lara opäť bude musieť zachrániť svet, tentokrát pred mayskou apokalypsou.

Ešte ste nečítali prvú časť?

Prečítajte si o Shadow of the Tomb Raider viac!

Zdroj: Core Design, PC Gamer, Square Enix, Tomb Raiders, Tomb Raider Wiki, YouTube, Digital Trends, Moby Games

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk