PlayStation v roku 2019

PlayStation v roku 2019

 

Je tu nový rok a vo svete videohier to znamená nové Call of Duty a ďalšia Fifa. Poďme sa ale pozrieť, na niečo zaujímavejšie a to, čo nám prinesie Sony v nasledujúcich mesiacoch.

Kde začať? Pre Sony, tak ako aj pre Microsoft to bude zrejme ďalší prelomový rok. Nie je isté, či sa dočkáme nových konzol, no minimálne sa počíta s ich ohlásením, poprípade zverejnením ich špecifikácií a typov. Únikov a špekulácií je čoraz viac, niektoré uletené, iné zas pre zmenu negatívne, či zastrašujúce (napríklad, že budú len streamovacie zariadenia), no suma sumárom sa nám pomaly ale isto začínajú črtať reálne základy, aké mašiny budú. Bližšie som sa tomu venoval v samostatnom článku, ktorý si môžete prečítať tu:

Tento rok to pre Japonskú spoločnosť vyzerá veľmi zaujímavo. Už od leta sa očakáva, že buď sa udeje niečo veľké, alebo vôbec nič. Pomohla tomu aj správa, že sa nezúčastnia E3 2019 a taktiež zrušenie PSX konferencie v decembri minulého roka. V hernom priemysle ide o dosť závažnú vec. Je možné, že spoločnosť vystrieľala všetky tromfy? Nemajú nič, čo by nám ponúkli a tento rok jednoducho prejde spôsobom vydávania exkluzivít a ďalšie zaujímavosti, oznámenia, či projekty môžeme očakávať až v 2020? Vylúčené to nie je, aj keď o tom dosť pochybujem. Každá spoločnosť musí akcionárom vykazovať zisky. To je holý fakt. Jeden celý rok bez oznámenia akýchkoľvek noviniek jednoducho nepripadá do úvahy, predaje exkluzívnych hier proste stačiť nebudú. E3 2018 dopadla u Sony iba rekapituláciou a oznámením cca 3 projektov. To nebude stačiť a takto dobre rozbehnutá konzola ako je PS4 si nezaslúži pauzu. Isto teda môžeme očakávať vlastnú Sony akciu a to nemyslím PSX v decembri, nakoľko to je veľmi neskoro.

Čo nás teda čaká a neminie? Poďme sa pozrieť na to, či si pre nás pripravili niečo zaujímavé aspoň, kým sa dozvieme o ich postupe niečo viac. Môžeme zhodnotiť, že určite sa máme na čo tešiť, aj keď niekoľko otáznikov tu stále bude visieť.
PlayStation 4 sa zapíše do histórie ako jednoznačný víťaz 8. generácie konzol. K januáru 2019 má na konte predaných takmer 92 miliónov kusov, zatiaľ čo Xbox One má okolo 40 miliónov. Nintendo a ich Switch prišli na trh výrazne neskôr, takže priamy boj medzi nimi nebol od začiatku. Znamená to aj napriek ich veľkému úspechu len druhé miesto. Druhé, aj keď majú menšie predaje ako Microsoft, nakoľko ich konzolu zrejme predbehnú. Za ani nie 2 roky sú na 22 miliónoch predaných kusoch (Xbox má 40 miliónov za 5 rokov).
Čím to ale je? Odpoveď je jednoduchá. Exkluzívne hry. Viac netreba dodávať, iba ich treba dodávať. Nintendo má svoje, PlayStation svoje. Xbox skoro žiadne, aj keď v oboch článkoch vyššie si prečítate, že to sa zrejme zmení.

Sony, napriek všetkému tento rok môže mať veľmi silný, ak by aj neohlásili okrem termínov niektorých titulov vôbec nič. Samozrejme, to by malo zlý dopad na rok 2020, takže s tým nepočítajme, hovorím to preto, že ich potenciálna ponuka na 2019 je doslova naložená. S čím začať? Zrejme titulom, ktorý má pevný dátum vydania a jediný je vlastne istý.

Days Gone Tento titul netreba nejako zvlášť predstavovať. V konečnom dôsledku, žiaden z tých, ktoré tu budú. Každý, kto sleduje novinky v hernom svete vie, o čom je reč. Hordy besných nepriateľov (nie zombie!) likvidujete jedna radosť. Oficiálne vychádza 26.4.2019 a očakávania sú veľké. Podľa videí zverejnených na posledných dvoch E3 to vyzerá možno na ďalšiu IP /intellectual property/ respektíve novú značku na konzolu. Máme o hre celkom málo informácií, takže kto vie, môže to byť začiatok novej série a kto to ešte nepočul, tak bude obsahovať české titulky. Aj Horizon: Zero Dawn prišiel z ničoho nič a pokračovanie je jednou z najočakávanejších titulov na konzolu od Sony.

Medievil. Kto vlastnil originálnu PSX alebo PS1, tak ten zrejme vlastnil aj túto hru. Už v lete by sme sa mali dočkať  úplného remaku pôvodného titulu z roku 1999, keď zlý Zarok zaútočil na kráľovstvo Gallowmere s armádou nemŕtvych. Proti nemu tiahol Sir Daniel Fortsque, udatný hrdina, ktorý, bohužiaľ zomrel, keď ho trafil úplne prvý šíp v vystrelený v boji. Napriek tomu bol Zarok porazený, aby sa schoval a o 100 rokov vrátil, pomocou kúzla oživil znova armádu nemŕtvych a kradol duše živím. Popri tom ale nevedome oživí aj Sira Daniela, ktorý je síce kostlivec, chýba mu spodná čeľusť a oko, stratil ich totiž v boji, no je odhodlaný hrozného Zaroka zastaviť. Čo k tomu viac povedať? Kto má rád trošku morbídny humor, krásne animácie a vtipné scény, nemal by váhať. Titul bol dobrý už pred 20. rokmi, na PS4 bude určite ešte lepší. Koniec koncov, Crash a Spyro vyzerajú a aj sa hrajú úchvatne.

 

Dead Stranding je hra, od ktorej nevieme, čo očakávať. Mnohí hovoria o simulátore kráčania, iní zas šalejú, kedykoľvek len vidia názov hry v nejakom článku. Hideo Kojima je génius, o tom žiadna reč. Otázka je, či aj teraz trafil do čierneho. Buď to bude jeho epický návrat, alebo odchod do herného dôchodku. Hra vyzerá skvelo, čo si budeme klamať. Príbeh, aspoň z trailerov, môže byť ozaj zaujímavý. Celý problém spočíva v hrateľnosti a prechádzaní hrou samotnou. Nikoho nebude baviť sa prechádzať po veľkej mape a zbierať krabice, či ich potom niekam odniesť. To je samá vata. Žiaľ, viac sme ale nevideli. Môžeme len dúfať. Mnohí budú čakať na recenziu a priznám, že ja budem jeden z nich. Niekto z našej redakcie, niekto nezaujatý sa isto nájde, kto sa do toho pustí a ja sa teším, čo z toho bude a hlavne kedy, pretože či to bude tento rok, to ešte nevieme. Hideo, nesklam nás!

The Last of Us Part II. Už som to párkrát vo svojich článkoch napísal, no to mi nebráni napísať to znova. Len jeden titul predchádzal šialenstvu, ktoré sa spustilo po predstavení tejto hry. Len jeden. Taký dobrý bol. Samozrejme, na dnešné pomery bola prvá časť priveľmi uzavretá, no na svoju dobu tam bolo všetko, ako malo byť. Krásny vizuál, neskutočná hudba a príbeh, ktorý sa ťažko prekonáva. Rád to porovnávam k Horizon: Zero Dawn. Tam tiež len jedna časť dokázala pohnúť masami ľudí, aby čakali na pokračovanie. Možno to nie je legenda ako TLoU, no nemá od nej ďaleko. Po druhej časti sa ňou môže stať, ja budem len rád. Ale aby som sa vrátil k pointe, Naughty Dog ešte nesklamali. Podľa videí z E3 môžeme pomaly konštatovať, že nesklamú ani teraz. Dúfajme. Každopádne, toto je jedna z veľmi mála hier, kde sa nebojím predobjednať, a aj som tak urobil. Už len dúfať, že vyjde ešte tento rok.

Ghost of Tsushima je úplná novinka, o ktorej sme až do júna 2018 vôbec nevedeli. Gameplay trailer ale vyzeral úchvatne. Bol to pre mnohých šok, kde sa toto tu vzalo? Čo to je? Ale hlavne – Kedy to bude? Nevieme. Špekuluje sa o tomto roku, no ja dosť pochybujem. Zaradil som to sem práve len kvôli tým špekuláciám. Každý, kto má rád východnú kultúru si príde na svoje. Boje vyzerali parádne, grafika celkovo úžasná a hudba sa vrýva pod kožu. Žeby ďalšie IP?

Toto sú hlavné body, ktoré nás (možno) čakajú v tábore Sony pre tento rok. Určite sa dozvieme niečo o novej konzole, určite sa dočkáme nejakej vlastnej Sony akcie, kde nám predstavia, ako bude firma pokračovať v blízkej dobe a čo plánuje do roku 2020. No hlavne nás čakajú (niektoré) skvelé tituly, ktoré si inde nezahráme a to je jeden z dôvodov, prečo sa oplatí túto konzolu vlastniť. V tomto roku nás čaká okrem toho mnoho ďalších zaujímavých titulov, ktoré vyjdú nie len na PS4:

25.1. Resident Evil 2
29.1. Kindom Hearts III
15.2. Far Cry: New Dawn
15.2. Metro Exodus
22.2. Anthem
1.3. Dead or Alive 6
8.3. Devil May Cry 5
15.3 Division 2
22.3. Sekiro: Shadow Die Twice
23.4. Mortal Kombat 11
14.5. Rage 2
21.6. Crash Team Racing Nitro-Fueled
27.8. Shenmue 3

Posledná vec, ktorá sa môže tento rok stať je, že nám Naughty Dog a Guerilla Games oznámia prácu na nových tituloch. Od Guerilla Games sa očakáva pokračovanie Horizonu a možno Killzone. Naopak, Nauhgty Dog je momentálne v bode, kedy má ukončený Uncharted. Lost Legacy síce ukázal, že sa dá na tejto značke pracovať aj bez Nathana, no skôr sa tu podsúva otázka, či nám nepredstavia úplne novú značku. Skôr, či neskôr to prísť musí a ak The Last of Us príde tento rok, nevidím inú možnosť, ako začať pracovať aj na niečom novom.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk