Vyskúšali sme si službu NVIDIA GeForce NOW!

Vyskúšali sme si službu NVIDIA GeForce NOW!

 

Čím ďalej, tým viac sa vo svete videohier hovorí o tom, že budúcnosťou sú streamovacie služby. Na hranie najnovších videohier vám bude stačiť bežný kancelársky počítač, ktorý bude napojený na internet. Vy si len spustíte program, pripojíte si svoj obľúbený účet a hráte hry bez toho, aby ste sa starali aký hardvér máte. Znie to veľmi príťažlivo, čo poviete? Do redakcie sa nám dostal prístup práve k takejto jednej streamovacej službe s názvom Nvidia GeForce Now. Spĺňa táto služba sľuby múdrych analytikov a videoherných prorokov?

Pripravte si svoju knižnicu!

Pred tým ako som sa k nej dostal som, osobne, túto službu takmer vôbec nepoznal. Samozrejme, že som o nej počul a vedel som že existuje, ale aké má pravidlá a čo všetko prinesie som sa dočítal až tesne pred zaregistrovaním sa. Inštalácia služby je veľmi jednoduchá. Zaregistrujete sa a stiahnete si program do svojho počítača. Program po spustení sa ihneď napojí na vzdialený počítač. Vy však nič zložité neriešite a služba na pozadí všetko vybavuje za vás. Avšak aj Nvidia GeForce Now potrebuje nejaký základný hardvér. Na spustenie budete potrebovať aspoň dvojjadrový procesor s 2.0 GHz taktom, 4 GB operačnej pamäte a grafickú kartu Intel HD 2000 a viac; Nvidia GeForce 600 a viac; alebo AMD Radeon HD 3000 a viac. Na príjemné hranie musíte mať však aj dobré internetové pripojenie. Pre hranie pri 720p a 60 FPS aspoň 15 Mbps a pri 1080p a 60 FPS aspoň 25 Mbps. Stroje, na ktorých streamovania hier bežia, majú podľa dostupných informácii na fóre Reddit, procesory Xeon E5-2697 a dvojicu grafických kariet Nvidia Tesla P40.

Grafické používateľské rozhranie je celkom jednoduché a príjemné. Hoci ešte v ňom treba vyladiť niektoré chybičky krásy, veľmi sa mi páčilo. Veď – v jednoduchosti je krása.

Cena by mohla byť aj menšia...

Po spustení programu vás čaká vizuál, ktorý sa príliš nelíši od služieb ako Steam, uPlay a podobne. Na výber máte cez 400 videohier. Avšak pozor! Hoc je na výber kvantum videohier, budete ich musieť tak či tak vlastniť. Teda, ak si budete chcieť zahrať napríklad tretieho zaklínača, musíte ho na niektorej z kompatibilných služieb vlastniť. O tomto fakte som sa však dočítal len predtým, ako som si GeForce Now nainštaloval. Pôvodne som si myslel, že v cene služby budú aj niektoré „platené“ videohry. Samozrejme, že v knižnici nájdete aj kopec Free-to-play hier ako League of Legends, Fortnite a podobne. Ak ste teda milovníkom týchto hier, nemusíte do hier vraziť ani cent. Tu však nastáva otázka, či sa v prípade hraní len F2P hier vôbec služba oplatí. Cena je už sama o sebe, pre našinca, pomerne vysoká – 25 amerických dolárov na mesiac. K tomu si pripočítajte ešte aj cenu za základný notebook, počítač, alebo Nvidia Shield a videohry navyše. Ročne vás tak služba bude stáť základných 300 USD. Za štyri roky hrania na tejto platforme si budete môcť dovoliť kúpiť 1 200 dolárový počítač, čo v podstate zodpovedá cene hardvéru za danú dobu. Ak chcete ísť neustále s dobou, tento počítač by ste síce o štyri roky už upgradovali, no cena by už nebola opätovne 1200 USD. Ale len zlomok ceny (nová grafika, nový procesor, viac RAM atď.). Služba vám tak ušetrí staranie sa o hardvér, jeho kupovanie a inštaláciu. Vždy potom viete, že hráte na aktuálne dobrom stroji. A to môže mnohým hráčom vyhovovať.

Inštalácia hier je blesková!

Po pripojení sa do Nvidia GeForce Now! si vyberiete videohru a spustíte ju. Program vás potom vyzve na prihlásenie sa do služby. Napríklad Steam. Stiahnutie hry zaberie skutočne len zlomok toho, koľko by to zabralo pri klasickej inštalácii na PC (hoc to záleží aj od toho z akého programu hru sťahujete). Inštalácia takého League of Legends zabrala približne 5 minút.

Pre ozrejmenie, službu som skúšal cez káblové pripojenie s rýchlosťou sťahovania 500 Mbps. Teda ďaleko za hranicou minimálnych požiadaviek.

Na prvé vyskúšanie som si vybral hru League of Legends, keďže v nej je odozva viac ako len dôležitá. Už na začiatku som si však všimol problém s kurzorom, ktorý mal niekoľko mikro-sekundové spomalenie. Bežný hráč, ktorý žiadnu videohru predtým nehral, by si to možno ani nevšimol, no ja som si to všimol okamžite. Kurzor ako keby plával na virtuálnej ploche služby. Nejde však o nič hrozné a časom sa dá na to zvyknúť. Počas spustenia hry táto chybička krásy úplne zmizla a problém som už vôbec nepocítil. No čo ma nepotešilo bolo, že počas hrania hry som sa pokúsil vytvoriť screenshot obrazovky cez externý program, a v tom momente mi hra zamrzla. Urobila to neskôr aj ďalšia hra, takže som bol z tohto problému trochu rozhorčený. League of Legends som hral na najvyšších detailoch a ani raz som nepocítil problém, že by hra sekala, alebo lagovala. Samozrejme, ide o nenáročnú hru, ktorú zvládne takmer každý dnešný počítač.

Druhá hra, ktorú som v službe vyskúšal, bola MMORPG World of Warcraft. Tu som skúsil ultra nastavenie v hlavnom meste najnovšieho datadisku. Dosahoval som však maximálne FPS okolo 40 a aj to len vtedy, keď som bol vo vnútri budov. Na druhú stranu som však hral v 4K rozlíšení, takže až tak veľký problém to nie je. Odporúčané nastavenia mi hra dala na úroveň 7, kde som dosahoval priemerne už okolo 45 FPS. No majitelia tejto hry mi dajú za pravdu, že optimalizácia nie je práve najlepšia.

Do tretice som si vyskúšal dvojicu hier Far Cry: Primal a Far Cry 5 (obe pri 1080p). Pri Far Cry Primal som grafické nastavenia nastavil do najvyšších možných detailov a aktivoval som ultra textúry. Hra potom v benchmarku dosahovala priemerne 48 FPS (minimálne: 33 FPS; maximálne: 58 FPS). „Mladší braček z Far Cry rodiny“ bol na tom o čosi lepšie. Priemerne FPS pri najvyšších detailoch dosahovalo 72 FPS (minimálne: 48 FPS; maximálne: 107 FPS). Počas testovania FPS sa mi v hre objavili sem-tam nejaké nevysvetliteľné padnutia FPS (viď. obrázok). A nakoniec mi hra bez udania dôvodu spadla. Veru, majú čo ešte tvorcovia tohto programu opravovať.

Oplatí sa to?

Ako som už vyššie spomínal, cena služby v našom regióne nie je práve najmenšia. Navyše, ak chcete hrať hry musíte ich tak či onak vlastniť. K tomu budete potrebovať poriadne pripojenie. Hranie na Wi-Fi je odporúčané iba na 5GHz. Ak by ste si chceli svoj pracovný notebook zobrať na dovolenky, či pracovné cesty, mohli by ste v mnohých ubytovacích zariadeniach naraziť na takýto limit. Ten by potom celé hranie v podstate znemožnil. No na druhú stranu, ak by ste takéto hranie využívali najmä v domácnosti, ide o pomerne dobrú službu, ktorá problém s večným kupovaním hardvéru vyrieši. Osobne sa asi najviac stotožňujem s myšlienkou, že by som bol majiteľom TV konzoly Nvidia Shield a túto službu potom aktívne využíval. V podstate by mi nahradila stolný počítač a konzolu zároveň. Teda, ak by som nechcel hrať exkluzivity konzol od SONY a Microsoftu.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk