ROZHOVOR: Tvorba videohier, to nie je len programovanie, ale aj kopa ďalších zaujímavých pozícií v IT sektore

ROZHOVOR: Tvorba videohier, to nie je len programovanie, ale aj kopa ďalších zaujímavých pozícií v IT sektore

 

Prednedávnom sme sa boli v slovenskej videohernej spoločnosti Pixel Federation porozprávať s dvoma zaujímavými ženami. Obe pracujú v tomto priemysle a možno sa budete čudovať, ale neprogramujú! Týmto zaujímavým seriálom rozhovorov by sme vám chceli priblížiť, ako to vo videohernom svete chodí. A nie iba to! Do tejto „brandže“ sa môžete dostať aj bez toho, aby ste vedeli kódiť. Zaujímavej práce je dosť a vy si môžete splniť svoj veľký sen – pracovať pre hernú spoločnosť.

Na úvod rozhovorového seriálu sme vyspovedali Petru a Natáliu. Obe pracujú na oddelení „Community manažmentu“. Peťa pracuje ako „Community manažér“ a Natália ako „Social Media manažér“. Ste zvedaví, čo sa za týmito dvoma zaujímavými pozíciami ukrýva?

Tak, čitateľov by istotne zaujímalo, čo taký “community manažér”, respektíve „social media manažér“ presne robí. Ako vyzerá tvoj bežný deň v práci?

Peťa: Community manažér, ako už vyplýva z názvu, má na starosti hráčsku komunitu a je akousi spojkou medzi hráčom a herným developerom. Každodennou súčasťou mojej práce je komunikácia s hráčmi z celého sveta, ktorí sa hrajú naše hry, a to prostredníctvom podpory, fóra či sociálnych sietí, predovšetkým Facebooku. Hráči sa na nás obracajú s rôznymi otázkami, požiadavkami, reportmi problémov, návrhmi na zlepšenie a podobne.

Tieto problémy my riešime buď priamo, alebo ďalej posúvame našim dizajnérom, testerom či programátorom v závislosti od typu požiadavky hráča. A v neposlednom rade tiež spolu so „social media“ vymýšľame pre hráčov rôzne súťaže a aktivity, ktoré im spestria čas popri hraní.

Natália: Gro mojej práce je vymýšľať obsah na sociálne siete našich hier. Momentálne mi bol pridelený projekt Seaport. Snažíme sa hru nielen propagovať, ale aj našich hráčov zabávať, informovať a komunikovať s nimi.

Dokáže byť táto práca únavná? Čo na nej najviac vyčerpáva a čo dodáva kopec energie a radosti?

Peťa: Ako každá práca, aj táto dokáže byť psychicky náročná, obzvlášť pri zásadných zmenách či technických problémoch a následnom spracúvaní negatívnych podnetov od hráčov. Najviac sa tešíme z milých a povzbudivých reakcií našich hráčov, ktorých „vyznanie lásky“ k našim hrám dodáva celému tímu veľa energie a síl robiť to aj naďalej najlepšie, ako vieme.

Natália: Jediné, čo ma na tejto práci unavuje, je vstávanie o 6:00 ráno, aby som sa vyhla rannej dopravnej špičke. Navyše nie som veľmi kamarátka s grafmi, štatistikami a číslami, čiže akýkoľvek úkon, ktorý ich zahŕňa, je pre mňa taká malá skúška trpezlivosti. Energiu mi dodáva káva, ktorú máme v robote perfektnú, a čítanie si niektorých komentárov pod našimi príspevkami na sociálnych sieťach. Máme veľmi kreatívnu komunitu so špecifickým zmyslom pre humor. Taktiež si v našom tíme dobre ľudsky sedíme a sme kamošmi aj po práci, čo nám, myslím, robotu značne spríjemňuje.

Ako si sa vlastne k tejto práci dostala?

Peťa: Po návrate z Ostravy naspäť do Bratislavy som sa pomaličky začala rozhliadať po pracovných možnostiach, ale hneď v úvode ma „stopla“ kamarátka, ktorá už v Pixel Federation bola na pohovore na inú pozíciu a povedala mi o voľnej pozícii na CM. Keď Pixel prejavil záujem, ani na chvíľu som neváhala.

Natália: V Pixel Federation som začínala ako „community manažér“, čo u nás zahŕňa všetko možné od podpory cez zbieranie spätnej väzby až po venovanie sa hráčskym návštevám. Neskôr som do svojho záberu pribrala copywriting a postupne prebrala celú social media agendu.

Čo sa Ti na práci “community manažéra”/ „social media manažéra“ páči a čo by si chcela aspoň trošku zlepšiť?

Peťa: Na svojej práci milujem predovšetkým prostredie, v ktorom pracujem – ide o neformálne prostredie, kde môžeme byť každý sám sebou, a rovnako aj našich hráčov – klientov berieme ako priateľov, s ktorými máme blízky vzťah. My sami sme hráči hier a vieme sa teda vcítiť do potrieb a požiadaviek našich hráčov, aby sme im vyhoveli v čo najväčšej možnej miere.
Či už individuálne, alebo ako tím community manažérov, stále sa posúvame dopredu a zlepšujeme sa vo svojich zručnostiach vďaka zdieľaniu vedomostí, rôznym školeniam alebo účastiach na konferenciách vo svete.

Natália: Myslím, že máme pomerne veľkú mieru tvorivej slobody a kreativity, čo je skvelé. Čo mi vie občas zdvihnúť tlak je, keď Facebook testuje nejaké nové „fičúry“, prípadne má niečo pokazené a my netušíme, čo s tým. Večný to boj s technológiami!

Každá práca si vyžaduje určité schopnosti. Čo podľa Teba robí z človeka dobrého „community manažéra”/ „social media manažéra“? Myslíš si, že je táto práca vhodná pre každého alebo je náročná?

Peťa: Keďže ide o prácu s ľuďmi, hoci na diaľku a prevažne písomnou formou, je potrebný mix dobrých komunikačných zručností, empatie, trpezlivosti a v neposlednom rade aj základných technických zručností s počítačmi a mobilmi, keďže ide o prácu v IT sektore.

Natália: Myslím si, že žiadna práca nie je vhodná pre každého. Na „social media“ treba byť kreatívny, vedieť si odsledovať, čo na ľudí funguje alebo nefunguje, a hlavne mať schopnosť prezentovať daný produkt nenásilnou, originálnou formou, ktorá bude komunitu baviť. Dobrý písomný prejav a komunikačné schopnosti sú taktiež nevyhnutné.

Dobrý CM/SM však musí mať nervy zo železa a profesionálny prístup. Dokážu byť hráči, ktorí píšu o pomoc, nepríliš dobre naladení? Dokáže Ťa niekedy niečo fakt rozhodiť?

Peťa: Závisí to od typu človeka/hráča a tiež od typu a závažnosti problému, ale je pravda, niektorí hráči sú podráždení alebo negatívne naladení pri reportovaní problému alebo pri rôznych sťažnostiach, keď sa im nepáčia zmeny alebo novinky v hre. Keď som bola ešte nováčik, niektoré hráčske reakcie ma vedeli rozhodiť a dotknúť sa ma, avšak postupom času som sa naučila oddeliť emócie od podstaty problému.

Natália: Po tých piatich rokoch práce s ľuďmi v online svete som už celkom „otrlá“ a nejaké osobné invektívy si veľmi k srdcu neberiem. Jediné, čo mi vie dvihnúť tlak, sú xenofóbne, rasistické a šovinistické komentáre. Také v momente mažem a autorov odmeňujem banom. Našťastie sa to veľmi často nedeje.

Aké sú podľa Teba najväčšie výzvy pre Community manažéra / Social Media manažéra?

Peťa: Ťažko povedať všeobecne, ale pre mňa je určite jednou z výziev stať sa spoľahlivým medzníkom medzi hráčom a produkciou (developerom), získať si dôveru hráčov a ukázať im, že nám na nich záleží a že sme tu pre nich kedykoľvek nás potrebujú. Vtedy sa aj najzložitejšie situácie riešia oveľa ľahšie.

Natália: Neustále sledovať trendy, nebáť sa skúšať nové veci a byť pohotový. Taktiež treba stále súkať z rukáva originálne nápady, čo niekedy nejde úplne ľahko.

Mala si predtým, ako si na pozíciu nastupovala, nejaké romantické predstavy, ako bude Tvoja práca vyzerať? Zmenilo sa niečo z týchto predstáv?

Peťa: Pracovná náplň, či už pred nástupom alebo počas pohovoru, je človeku jasná a dostane predstavu o tom, čo bude robiť. Od praxe sa moje očakávania príliš nelíšili a to, čo som si myslela, že budem robiť, aj reálne robím. Príjemne ma však prekvapila uvoľnená atmosféra a priateľské prostredie ako na CM oddelení, tak aj celkovo v Pixel Federation.

Natália: Ja som viac-menej vedela, do čoho idem, takže žiaden prekvapujúci stret s realitou sa nekonal.

Na pracovisku „Community Manažmentu” v Pixel Federation robia aj ženy aj muži. S kým hráči radšej podľa Teba komunikujú?

Peťa: Zatiaľ som nepostrehla, že by hráči robili nejaké rozdiely pri komunikácii s mužom alebo ženou, podstatná je kvalita odpovede, ktorú od nás dostanú nezávisle od pohlavia. Ak sú nespokojní s postupom riešenia problému, niektorí zvyknú žiadať „supervízora“ a je im jedno, či je to muž alebo žena.

Natália: Myslím si, že hráčom je to jedno, ide hlavne o to im pomôcť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie.

V IT koluje taký mýtus, že je tento sektor vhodný skôr pre mužov, hoci kopa projektov sa ho snaží vyvrátiť. Čo by si odkázala ženám/dievčatám, ktoré by v IT radi pracovali, no boja sa práve tohto mýtu?

Peťa: Myslím, že z praxe okolo nás je zrejmé, že na pohlaví pri výkone práce už záleží čím ďalej, tým menej a týmto smerom by sa to malo uberať.
Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že hoci som sama mala pred nástupom do IT sektora rešpekt a pochybnosti o svojich schopnostiach, záleží tu na šikovnosti človeka bez ohľadu na pohlavie. Dokonca u nás na CM oddelení je skoro toľko žien ako mužov 😊. A navyše máme v Pixel Federation veľký kopec otvorených pozícií, na ktoré sa môžu prihlásiť!

Natália: Ja si myslím, že v dnešnej dobe by sa už vôbec nemalo riešiť, aké povolanie je vhodné pre ktoré pohlavie. Jednoducho, ak ťa to zaujíma a chceš to robiť, choď do toho a na nejaké „bláboly“ z „roku 1 000 pred našim letopočtom“ sa vykašli! 😊

Myslíš si, že práca „community manažéra” / „social media manažéra“ je pre videohernú spoločnosť dôležitá?

Peťa: Podľa môjho názoru je dôležité, aby developerovi hier záležalo na dobrom vzťahu medzi ním a hráčom, čo je práve práca community manažéra. Čím viac spokojných zákazníkov-hráčov, tým je projekt úspešnejší.

Natália: Myslím si, že v momentálnom svete sú Social media dôležité asi pre každé odvetvie vôbec.

A aká je Tvoja predstava o budúcnosti tejto pozície?

Peťa: Úprimne som sa ešte veľmi nezamýšľala nad budúcnosťou, sústredím sa na to, ako robiť svoju prácu čo najlepšie a popri tom na sebe neustále pracovať a zlepšovať sa.

Vždy si chcela pracovať s videohrami, respektíve s mobilnými hrami?

Peťa: Ako asi každého človeka z našej generácie, ani mňa hry neobišli a sama som aktívna hráčka niekoľkých mobilných hier. Avšak keby mi niekto pred štyrmi rokmi, keď som ešte učila angličtinu v súkromnej jazykovej škole, povedal, že raz budem sama súčasťou videoherného štúdia, asi by som sa mu smiala.

Natália: Ja som po skončení výšky popravde nemala žiadnu konkrétnu kariérnu víziu. Jediné, čo som vedela, bolo, že klasický „korporát“ by ma ubíjal a keď som prišla na pohovor do Pixel Federation, mala som z ľudí a celkovej atmosféry, aká tu panovala, veľmi príjemný pocit. A keď mi nakoniec povedali áno, neváhala som ani sekundu.

A čo nejaká spoločnosť, čo robí hry? Ktorá je Tvoja obľúbená? Skúsim uhádnuť - je to Pixel Federation?

Peťa: Jasné, že Pixel je srdcovka. Ja však milujem hry typu „match3“, kde jednoznačne u mňa kraľujú hry Farm Heroes Saga a Candy Crush Saga od firmy King.

Natália: Jasné, že Pixel! #ZamestnanecMesiaca

Ako Peťa na začiatku spomínala, v Pixel Federation často chodia zamestnanci na rôzne konferencie či už sa spoznávať s novými ľuďmi, alebo dokonca na rôzne prednášky. Na ktorej najlepšej konferencii si bola a čo Ti dala?

Peťa: Zatiaľ som mala možnosť zúčastniť sa dvoch konferencií v Berlíne a v Dubrovníku, kde som sa vždy snažila zúčastniť čo najviac prednášok, aby som sa dozvedela viac o tom, ako to funguje v iných herných štúdiách. Vždy sa snažím všimnúť si u iných herných firiem ich vnímanie hráčov a prácu s komunitou a priniesť tieto poznatky aj k nám na „Community Manažment“.

Natália: Minulý rok som bola na Engage Prague, čo je konferencia zameraná práve na social media a marketing. Absolvovali sme kopec fajn workshopov s ľuďmi z celého sveta, čo bolo super, pretože konferencie, kde iba pasívne počúvaš jednu prezentáciu v Power Pointe za druhou, pre mňa osobne veľmi atraktívne nie sú.

Mala si už nejakú prednášku, kde si Ty niečo prezentovala? Ak áno, akú a kde?

Peťa: Prednášku som zatiaľ nemala žiadnu, možno niekedy v budúcnosti sa naskytne príležitosť.

Natália: Zatiaľ iba v rámci firmy tzv. Lunch talk (Pozn. redakcie: „Lunch Talk“ je interná prednáška, prezentácia alebo workshop určený výhradne pre zamestnancov Pixel Federation), kde sme s kolegyňou prezentovali radosti a slasti community managementu, a ešte jeden, kde sme zasa rozprávali o úspechoch z našej sociálno-mediálnej tvorivej dielničky.

Čo je pre Teba ako CM/SM na takých rôznych stretnutiach dôležité? Stretávanie sa s ľuďmi alebo skôr nasávanie vedomostí?

Peťa: Pre mňa osobne je asi dôležitejšie získavať poznatky o tom, ako fungujú iné firmy, obzvlášť ma ako CM zaujíma vzťah medzi firmou a svojimi hráčmi, akým štýlom pracujú s komunitou. Na prednáškach či pri diskusiách s ľuďmi sa teda zameriavam na „know-how“ týkajúce sa fungovania CM.

Natália: Ja chodím na konferencie a tam najviac oceňujem workshopy, kde si môžeme potrénovať kreativitu a „copy-skills“. Popritom sa človek porozpráva s rôznymi ľuďmi z odboru, takže je to aj taký prirodzený nesilený networking.

Dôležitá otázka, ktorá zaujíma, samozrejme, všetkých – hráš videohry? Ktoré sú to?

Peťa: Bohužiaľ, gamepad nikdy nebol môj kamoš, lebo má priveľa tlačidiel, ktoré treba naraz ovládať a to mi teda vôbec nejde. Takže z videohier si zvyknem v Pixli zahrať napríklad Gang Beasts alebo Mortal Kombat. Teda tie, kde môžem stláčať všetky gombíky na gamepade ako sa mi zachce bez toho, aby som vedela, na čo ktoré tlačidlo slúži.

Natália: Paradoxne nie som nejaký veľký gamer, väčšina mojich dní je taká nabitá, že som rada, keď si stihnem na mobile odkliknúť lodičky (Seaport) :). Ale Mortal Kombat je sranda. Navyše mám veľkú slabosť na karaoke.

A čo mobilné hry? Tie sa tešia čoraz väčšej popularite!

Peťa: Ako som už spomenula vyššie. Ako milovník „match3“ hier „drtím“ Farm Heroes Saga a keď sa mi minú životy, tak Candy Crush Saga a tak stále dookola.

Natália: Monument Valley je krásne spravená hra, na tej som sa vyslovene kochala.

Pixel Federation má kopu dobrých mobilných hier - ktorá z nich je Tvoja najobľúbenejšia a prečo?

Peťa: Ako CM pre hru TrainStation trávim najviac času pri tejto hre, avšak odkedy som sa dozvedela, že budem popri TrainStation robiť CM aj pre našu novinku TrainStation 2, čím ďalej, tým viac hrávam túto „dvojku“. Má úžasnú grafiku, zaujímavý gameplay a človek sa od nej len veľmi ťažko odtrhne.

Natália: Prednedávnom spadla do náručia agenda Seaportu, tak sa ho snažím klikať ostošesť a musím povedať, že je to dosť „namotávka“. Taktiež Diggy’s Adventure, je to aj na logiku a navyše je plná rôznych vtipných hlášok. Zdravím našich game dizajnérov!

Máš aj nejakú obľúbenú hru, na ktorú nedáš dlhodobo dopustiť?

Peťa: Z počítačových sú moje obľúbené stratégie Age of Empires a Tropico, z tých mobilných práve match3 hry Farm Heroes Saga a Candy Crush.

Natália: Toto asi vyznie kúsok smiešne, ale občas si nostalgicky zaspomínam na detstvo pri starých videohrách ako napríklad Neverhood, Bomberman, Prehistorik bola taktiež pecka. 

A čo robievaš, ak nepracuješ a nehráš hry? Šport, seriály či niečo iné?

Peťa: Milujem pukance a hokej, konkrétne Duklu Trenčín, takže vždy, keď sa dá, sledujem ich zápasy či už na obrazovke, alebo priamo na štadióne ideálne s kýbľom pukancov v ruke. Celkovo som športový fanúšik, rada si pozriem aj futbal či tenis naživo alebo v televízii. Z času na čas si oprášim svoje basketbalové zručnosti, keď si ideme s partiou zahrať basket. A teda počas celého roka, či už v práci alebo vo voľnom čase, ma môžete stretnúť s plnými ústami nejakého jedla.

Natália: Môj tatko je tréner vzpierania, takže som po ňom podedila lásku k činkám. Dá sa povedať, že fitko je mojím druhým domovom. A na vyváženie som sa začala pred pár mesiacmi venovať burlesque, ale neviem, po kom som toto podedila, haha.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk