Synology Drive a odpoveď na otázky bezpečnosti aj pohodlnosti

Synology Drive a odpoveď na otázky bezpečnosti aj pohodlnosti

 

Cloud je v dnešnej hektickej, všetkého so všetkým prepojenej a na dáta náročnej dobe samozrejmosťou už pre väčšinu ľudí. Od nesmelých začiatkov internetu už predsa len ubehlo dosť času a ľudia sú stále viac navyknutí nepýtať sa, čo sa vlastne deje s ich dátami, či už sú to fotky z dovolenky, obľúbená hudba alebo aj dôležité a súkromné dokumenty v momente, keď ich nahrajú do služieb ako Google Drive, OneDrive či iných. To však nie je najlepšie, hlavne ak sa čoraz častejšie objavujú prípady zneužívania dát, nepovolených prístupov a, nanešťastie, stále šikovnejších hackerov. Tento článok nie je určený na vzbudenie paranoje či obyčajné vystrašenie, hoci trochu logického zmýšľania nad otázkami bezpečnosti nie je nikdy dosť. Nie, tento článok vznikol najmä preto, že bezpečným a šikovným cloudovým úložiskom už môže disponovať takmer každý. Hlavnou hviezdou tohoto článku je zariadenie Synology DS218j, ktoré som mal možnosť len nedávno otestovať, no v praxi ho môže nahradiť akékoľvek NAS zariadenie značky Synology. Pretože Synology Drive môže byť odpoveďou aj na nevyslovené otázky.

Sú moje súbory na XYZ Drive bezpečné? Prečo odo mňa spoločnosť prevádzkujúca toto úložisko nepýta žiadne peniaze, hoci samotné servery a aj ich prevádzka niečo stoja? Existuje možnosť ako mať nielen prístup k svojim súborom kdekoľvek po svete, ale mať možnosť nastaviť si automatickú synchronizáciu či pracovať s fotkami a dokumentmi priamo v cloude?

Odpoveď na prvú otázku je síce „áno”, no aj s pomyselnou hviezdičkou. Žiaden systém nie je nepreniknuteľný, pričom problémom veľkých cloudových úložísk je práve ich veľkosť a to, že ich využívajú milióny ľudí. Preto sú skvelým terčom pre dáta chtivých hackerov, ba dokonca vlády niektorých krajín, ktoré majú blízko k autokracii a totalitným režimom.

Druhá otázka je neskutočne jednoduchá a predsa sa o nej tak často nehovorí. Pokiaľ dostávate na internete nejaký tovar či služby a nič za to nemusíte platiť, ste platidlom vy. Vaše dáta, váš čas či telemetria vašich zvykov. Samozrejme, za cloudové úložisko je možné si aj zaplatiť. No bude si človek naozaj istý, či nemá daná spoločnosť vo svojich podmienkach používania maličkými písmenkami zapotrošenú vetu, ktorá jej dáva právo nazerať na vaše súbory tak či tak?

Posledná otázka. A odpoveď je súkromný cloud. Pred pár rokmi to mohlo byť ešte iba zbožným prianím niektorých podozrievavejších jedincov a výsadou ľudí, ktorí mali dostatočný rozpočet a rozumeli sa do technológií tak, že si vedeli doma poskladať vlastný server. Už pár rokov je však osobný cloud nielen prianím, ale vďaka pár šikovným spoločnostiam, medzi ktorými vo viacerých smeroch vyniká práve Synology, aj skutočnosťou. So svojimi NAS zariadeniami si totiž na trhu vybudovali naozaj dobré meno, a to vďaka dôslednosti pri výbere vyvážených komponentov, no hlavne vďaka pokrokom, ktoré poskytli vďaka svojmu softvéru.

DSM, teda DiskStationManager, je naozaj intuitívny, na hardvér nenáročný a hlavne stabilný operačný systém postavený na Linux architektúre, ktorý takmer každý rok dostáva rad vylepšení a hlavne nových aplikácií rozširujúcich jeho funkcionalitu. Na samotný systém som sa pozrel už dávnejšie a prečítať si o ňom môžete na našej stránke, no tentokrát som si vzal na mušku špecificky aplikáciu Synology Drive a jej spoločníkov Synology Office a Moments.

Hlavnou funkciou NAS zariadení vždy bolo a aj v dohľadnej budúcnosti ešte určite bude najmä zálohovanie súborov. Toto majú NASká s cloudovým úložiskom spoločné. Dlho sa však líšili v prístupnosti dát z celého sveta. To však už neplatí a aj tie najlacnejšie riešenia ponúkajú aspoň minimálnu, hoci často nie najbezpečnejšiu možnosť, ako sa k dátam môžete dostať z notebooku, počítača či dokonca mobilných zariadení.

Synology prinieslo aplikáciu Drive ešte v roku 2017, no tento rok prišlo pár noviniek a vylepšení, ktoré bude určite chcieť spomenúť. Majitelia či záujemcovia o Synology NAS riešenia ani nemusia vedieť, že touto funkcionalitou ich zariadenia disponujú, hoci tieto možnosti nie sú vôbec ukryté a v Synology sa nimi radi chvália. A majú vlastne aj prečo.

Synology Drive totiž funguje v princípe takmer rovnako ako služby OneDrive či Google Drive. S jediným, no podstatným rozdielom. Dáta, ktoré si uložíte na Synology Drive, sú stále v bezpečí u vás doma a kým sa k nim nepotrebujete dostať cez bezpečné komunikačné kanály, nie sú posielané po serveroch kade-tade po svete.

Synology Drive na začiatku ponúkal prístup k dátam iba cez webový prehliadač, a hoci prístup k súborom bol jednoduchý a celkové pocity z používania som nemal nikdy zlé, niečo mi na ňom vždy chýbalo. Niečo, prečo som stále držal svoje články a recenzie na Google Drive. Bola to hlavne možnosť editovať dokumenty a fotky priamo v cloude, mať k nim synchronizovaný prístup z práce, z domu aj na cestách. No za posledných pár mesiacov som si prešiel pár nepríjemnými skúsenosťami od nutnosti meniť si heslá na viacerých účtoch a zapínať dvojkrokovú autentifikáciu, kde sa dalo, po hacknutie môjho online kalendára, ktoré vyústilo do preinštalovania celého súkromného počítača.

Preto som naozaj uvítal informácie, že moje využívanie služieb na internete „zadarmo” môžem nahradiť niečím bezpečnejším, čo ma ani finančne nezruinuje.

Po nainštalovaní Synology Drive na kompatibilné NAS zariadenie je možné veľmi jednoducho nastaviť, ktoré súbory a priečinky sa doň majú nahrať, tak ako pri tradičnom používaní NASka či cloudových úložísk. V čom však Drive naozaj vyniká, je takzvaný On-Demand Sync. Normálne NAS zariadenia používajú ľudia ako úložisko súborov a zložiek, ku ktorým pristupujú len vtedy, keď ich potrebujú. Na vlastnom počítači tak nemusia držať žiadne súbory a šetria si na ňom miesto pre nové. Tento systém je fajn, no niekedy môže používateľov obmedzovať napríklad po stránke rýchlostí, keď sa potrebujú okamžite dostať k väčším súborom a zložkám. Takisto, pokiaľ v tomto tradičnom systéme nastavíte automatickú synchronizáciu na zložke s veľkosťou povedzme 500 GB, musíte túto zložku celú držať ako na NASku, tak aj na počítači. Rovnako to funguje aj pri desktopových aplikáciách viacerých cloudových riešení. Celý Google/One Drive, ktorý chcete synchronizovať, sa vám natlačí aj na počítač a je držaný aj na webe. Čo ale robiť, ak chcete na počítači držať iba najčastejšie používané súbory alebo chcete mať možnosť vybrať si, ako sa má ten-ktorý súbor špecificky zachovať?

Odpoveď je, samozrejme, Synology Drive On-Demand File Retention. Po nainštalovaní programu Synology Drive na počítač alebo mobilné zariadenie je možné presne nastaviť, či sa majú súbory držať iba na NAS zariadení a sťahovať vždy, keď ich používateľ potrebuje, alebo či sa majú uchovávať ako na počítači, tak aj v NASku. Rovnako je naozaj jednoduché nastaviť aj jednosmernú či obojsmernú synchronizáciu a zálohovanie, vďaka ktorým už nikdy neprídete o dáta, aj ak ich náhodou vymažete alebo sa vám ich pokúsi vymazať niekto iný. Mám celkom rozmernú knižnicu hier na viacerých platformách, ako sú Steam, Origin či Uplay, no nemôžem permanentne držať všetky hry nainštalované a taktiež sa mi nechce vždy sťahovať inštalačné súbory nanovo. Nemôžem ich držať všetky, keďže som nedávno prešiel na čisto SSD konfiguráciu a mám „iba” 1 TB NVMe disk, a nechcem kvôli tomu, že moje obydlie je zaseknuté v predošlom desaťročí a nedisponuje optickým internetom. Doteraz som to riešil obyčajným ukladaním inštalačných zložiek na NASko, no možnosť jedným kliknutím zvoliť, ktorá zložka sa má držať aj na NASku, aj na počítači, a ktorú momentálne nepotrebujem, bola naozaj príjemná. Nehovoriac o možnosti automatizovať synchronizáciu zložiek, v ktorých sa nachádzajú uložené pozície hier, keďže niektoré tituly stále neukladajú pozície online. To mi počas používania Synology Drive zachránilo sedem hodín herného času stráveného v Just Cause 3.

Drive však nie je jediná šikovná aplikácia. Na internetovom cloude som doposiaľ zostával najmä vďaka jednoduchosti, s akou som mohol písať články priamo v online nástroji Google Docs a upravovať a pracovať s fotkami v Google Photos. Nuž, Synology má aj na tieto služby odpovede a ich mená sú Office a Moments. Office, ako už meno napovedá, je súprava nástrojov, ktoré akoby z oka vypadli riešeniam Microsoft Office Online či Google Docs. Písanie dokumentov? Synology Document. Nutnosť spraviť tabuľky s makrami do práce? Synology Spreadsheet. Chuť pripraviť si prezentáciu k najnovšiemu nápadu, ktorý zarobí milióny? Synology Slide. Skvelé je tiež to, že súbory vyrobené v týchto nástrojoch sú kompatibilné so všetkými Microsoft Office aplikáciami a naopak. Pridajte si k tomu okamžitú synchronizáciu, bezpečnosť vďaka šifrovaniu a možnosť udržovať predošlé verzie, a Synology Office je naozaj skvele vybavený nástroj.

V neposlednom rade ešte musím spomenúť aj Moments. Aplikáciu, ktorá používateľom pomôže zálohovať a jednoducho roztriediť ich fotky a videá. Moments dokáže roztriediť fotky a videá nielen podľa dátumu, kedy vznikli, ale aj podľa miesta či dokonca toho, čo sa na nich nachádza. Chcete svojim známym ukázať maják, ktorý ste odfotili pred tromi rokmi na dovolenke pri mori? Do vyhľadávania stačí zadať kľúčové slovo a ukážu sa všetky fotky s majákmi. Radi robíte naozaj veľa fotiek, no hryzie vás svedomie, že tridsať fotiek jedného stromu z rôznych uhlov asi na svojom zariadení držať nemusíte? Moments dokáže nájsť duplicitné zábery a dať vám jednoduchú možnosť vybrať si, ktoré si chcete ponechať a ktoré nie sú potrebné. Alebo vás nebaví manuálne otáčať všetky fotky a upravovať na nich farbu, aby vynikli ich detaily? Umelá inteligencia na Synology NASku to po inštrukciách od majiteľa dokáže aj sama. S aplikáciou Moments som mal len limitované skúsenosti oproti Drive celkovo a Office, no všetko, čo by som od takejto aplikácie vyžadoval, zvládla na jednotku a ani raz som nemal pocit, že si svoje fotky pred zálohovaním musím najprv upraviť na počítači a až potom presúvať do úložiska.

Po pár týždňoch používania nových schopností a funkcionality, ktorou svojich majiteľov Synology už takmer rozmaznáva, som plne rozhodnutý, že súkromný cloud nie je len niečo, čo som chcel, ale niečo, čo mi dokáže uľahčiť život ešte viac, ako mi ho uľahčovali neplatené online nástroje od iných spoločností. A hlavne vedomie, že moje dáta od dokumentov cez fotky až po hry a uložené pozície sú ešte ťažšie dostupné pre pofidérne existencie… Hneď sa mi ľahšie spáva.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk