Acer ukázal svoje najnovšie výrobky

Acer ukázal svoje najnovšie výrobky

 

Môžete sa medzi sebou hádať do krvi o tom, ktorá hardvérová značka v súčasnosti dokáže udávať takzvane trend, avšak opäť to skončí prevahou často osobných preferencií založenými na obrovskom množstve vedľajších faktorov.

007 medzi technikou

Sám som svojho času uvažoval, prečo som tak intenzívne priťahovaný viac k jednej firme než k tej druhej a opäť to skončilo u onoho viackrát spomínaného podprahového vnímania produktov z rôznych sfér, kam nemusí nutne spadať práve portfólio Acer. Paradoxne som však túto taiwanskú spoločnosť za poslednú dekádu vnímal v zmysle produkcie herného, ale aj takzvaného pracovného hardvéru ako firmu s raketovým progresom. Nebudem vám tu nič tajiť, v čase, keď som ešte ako malý písal tak maximálne sprejom na garáž u nás za domom, sa mi párkrát podarilo zaznamenať v tej dobe aktuálne letáky na notebooky značky Acer a aj keď som sa odmala považoval za jedinca, čo je schopný doceniť akýkoľvek dizajn a istú urbanistickú formu punkového umenia (cítite ten pach zasychajúcej farby?), prenosné počítače od Aceru mi neprišli nijako sympatické ani zaujímavé. Roky však plynuli, hlúpe nápisy na garážach prerástol zelený mach a aj môj názor na aktuálnu produkciu spomínanej značky sa obrátil doslova o stoosemdesiat stupňov. Posledné štyri roky som totižto priam fascinovaný jedinečnosťou dizajnu u drvivej väčšiny osobných počítačov nesúcich logo, ktoré vám musia kamaráti uznať aj pri partii v scrabble. Progres, v zmysle čistých línií a minimalizmu podporeného správnym výberom materiálov, som si interne začal spodobovať s filmovou sériou o agentovi jej veličenstva a v duchu očakávania akéhosi vrcholu súčasného predstaviteľa 007 som preto s radosťou prijal pozvanie na prezentáciu najnovších výrobkov firmy Acer, ktoré by svojou eleganciou dokonalo pasovali aj do špionážnej výbavy Jamesa Bonda. Dosť však bolo bizarných spodobnení, radšej sa poďte prostredníctvom mojich dojmov pozrieť na budúcnosť výpočtovej techniky v podaní spoločnosti Acer.

Človek sa učí každý deň

Ako zástupca médií by som pochopiteľne mal mať oveľa širší rozhľad, a to hneď v rôznych sférach. Preto mi nemajte za zlé, ak som doteraz o výraze „brunch“, na ktorý mňa Acer pozval, počul len pramálo a nikdy ma nenapadlo pátrať po vysvetlení. Som hold typ na desať deko vlašského šalátu a tri rožky. Človek sa však skutočne učí každý jeden deň a v súvislosti s príjemnou atmosférou istého pražského podniku som pochopil jedno. Môžete sa na všetky tie svetové náboženstvá hnevať akokoľvek silno, avšak vďaka viere si dnes aj človek milujúci dlhý spánok môže dopriať raňajky a obed v jednom bez toho, aby vyzeral ako nejaký povaľač a potencionálny opilec. Akonáhle som si naplnil žalúdok, nastal čas pozrieť sa na spomínanú sériu noviniek z rôznych sfér výpočtovej techniky a premiérovo dokonca razantnejší vstup spoločnosti Acer do nábytkárskeho biznisu. Bude vám to možno znieť divne, avšak práve na herné kreslo Predator Gaming Chair x OSIM som sa v súvislosti s prezentovanými novinkami z hernej sekcie tešil asi zo všetkého najviac. V poslednej dobe totižto mojimi rukami prešlo väčšie množstvo takto zameraných pomocníkov pre naše unavené pozadia a práve integrácia overenej masážnej technológie OSIM V-Hand by mohla napraviť nejedno stresom pokrútené telo nás dennodenne skúšaných hráčov. Acer pochopiteľne už dávno vyrobil kreslo z radu Predator, avšak v prípade spomínanej novinky sa rozprávame o ekvivalente kapitánskeho kresla, aké by sa pokojne uživilo aj na palube vesmírneho korábu USS Enterprise (NCC-1701-D) a tentokrát aj s interaktívnym panelom pre reguláciu masáže krásne skrytým do pravej opierky. Nanešťastie som však opäť raz dostal kopanec do miešku, keďže na pražskej prezentácii sa mnou ospevované kreslo nakoniec neobjavilo. Teda nejaké tie stoličky, ako vidíte z priložených fotografií, tam boli a sadnúť sme si ako novinári pochopiteľne mohli (teraz ma napadá, bola tam vôbec toaleta?), ale na omakanie Predator Gaming Chair x OSIM si osobne budem musieť počkať až do ostrého testu. Necháme však teraz sedenie sedením a posunieme sa k už tak širokému portfóliu produktov Aceru na aktuálny a súčasne aj budúci rok.

ConceptD

ConceptD je presne tou reprezentačnou vzorkou pokrokového myslenia Aceru, ktorý sa dokáže adaptovať na flexibilné premýšľanie vlastných zákazníkov. Fakticky sa tu rozprávame o prenosnom počítači (nech už ide o klasický notebook alebo desktop), ktorého výkon je schopný uspokojiť unikátnu sortu umelecky založených užívateľov. Primárne stojí v strede tvorca akéhokoľvek digitálneho obsahu a je jedno, či práve kreslí ružové prasiatko Pepu, alebo dotvára reprodukciu Hviezdnej Noci od Van Ghoga. Pôvodné verzie ConceptD by sa v zmysle použitých komponentov dali prirovnať k hernej sekcii Predator (v istých bodoch z nej priamo vychádzali), avšak s aktuálnou ponukou novej generácie a magickou číslovkou 7 sa už môžeme rozprávať o samostatnej a jedinečnej architektúre. Už čoskoro si tak umelci z celého sveta budú môcť zakúpiť ConceptD 7 Ezel a ConceptD 700, kde jeden reprezentuje rýdzo prenosný notebook s otočným systémom dotykovej obrazovky a integrácie pera, a naopak druhý akúsi klasickú formu stolného počítača v krásnom dizajne. Venujme sa teraz skôr tej kompaktnejšej a prenosnej verzii. Odlišností by sme u skratky Ezel a Ezel Pro (líšia sa kvalitou displeja, výkonom a technológiou snímania pera) našli pochopiteľne veľa, ale najviac tu vyskakuje akási transparentnosť prezentácie prác pomocou variabilnej obrazovky. Tá je schopná sa preklopiť na štýl tabletu okolo svojej osi a o telo zbytku prístroja je uchytená pomocou magnetov. Tento prvok umožní očný kontakt viacerých ľudí skláňajúc sa nad prístrojom a zvlášť ak si zoberieme súčasný trend moderného vysedávania v kaviarni a zdieľania nápadov naprieč celým spektrom kolegov. V súvislosti so súčasnou a stále nepríjemnou situáciou okolo celosvetovej pandémie si Acer pri tvorbe nového hardvéru dal za cieľ naplniť štandardy akéhosi neškodného pomocníka, a preto je aj rad Ezel opatrený antibakteriálnym povrchom a keďže ide o duo kompletne bielych zariadení, úprava povrchu prešla takzvaným vrstvením, aby biela ostala bielou aj po rokoch aktívneho používania. Nemusíte sa teda obávať zažltnutia ani zažratia špiny, ktorá by nešla jednoducho utrieť.

Gaming

Od náradia prináležiaceho priamo animátorom a kreatívnym tvorcom obsahu, čo nás tak často v éteri bičuje v tej či onej forme, sa teraz môžeme presunúť k rýdzo hernej sekcii. Tu má Acer rozbehnutých hneď niekoľko zavedených podznačiek a aj keď sa v prípade aktuálnych noviniek nemôžeme, na rozdiel od vyššie opísaného ConceptD, rozprávať o nejakých zásadných zmenách, bolo by trestuhodné sféru gaming vynechať úplne. Ostatne aj pre budúce mesiace majú značky ako Predator, Triton, Orion a Nitro čo to ponúknuť, už len v zmysle výmeny najnovších procesorov a grafických kariet (napríklad procesory desiatej generácie Intel Core). Pár maličkostí som však mohol zbadať aj na vlastné oči, kde asi najviac zarezonoval presun napájania elektrickej energie (u notebookov samozrejme) z bočnej strany na hornú hranu prístrojov. V tomto prípade dizajnéri spoločnosti Acer dokazujú, že reflektovať na komunitu a ich želania im nie je vôbec cudzie a všetky negatívne reakcie na ich hardvér si berú poctivo k srdcu a pre budúcnosť chcú prinášať čo najdokonalejšie zariadenia tak, ako to vidí platiaci zákazník. Okrem toho musíme vyzdvihnúť jemne modifikovanú verziu Helios 700, čo je legendárny herný notebook s výsuvnou klávesnicou pre ideálne chladenie a s vymeniteľnými klávesmi, ktoré v prípade dôležitých tlačidiel používajú snímanie tlaku pomocou laseru. Za ním sa tiahne rovnako upravený Helios 300 a Triton 300 (vedľa seba na nerozoznanie), ktorých obrazovky servírujú nadštandardných 240 Hz, čo je pre sféru gamingu priam rajskou manou. Fakticky každý jeden platiaci zákazník, ktorý ide do nákupu hernej mašinky s istým rozpočtom, má u Aceru vždy šancu vybrať si pre neho to ideálne. Kto nemá hlboko do kapsy a chce aby mu doma steny osvetľoval extrémne výkonný desktop, môže potom investovať do futuristickej beštie Orion 9000 s dvoma RTX 2080Ti a vodným chladením. K tejto zostave si následne vybrať monitor X25 s asi totálne nevyužiteľnou frekvenciou 360 Hz a zakončiť to výberom originálnej klávesnice a myšky od rovnakého výrobcu. Na nejaké komplexné hodnotenia si z mojej strany budete musieť počkať až do momentu, kedy mi vysmiaty kuriér zazvoní u dverí aj s krabicou s nápisom Acer, ale do tej doby vám už vopred môžem garantovať, že úroveň vyhotovenia a kvality použitých materiálov nijako neupadá, ba naopak. Všetky novinky prichádzajú na náš trh práve v týchto dňoch.

ENDURO

Nastal čas trocha pritvrdiť, ako sa povie, keďže v prípade úplne nového radu prenosných zariadení série ENDURO sa môžeme doslova rozprávať o extréme za každého počasia. Acer sa rozhodol priviesť na trh dve verzie tohto vysoko odolného notebooku, kde N7 je určený skôr pre záchranárov a celkovo ľudí vykonávajúcich prácu v nebezpečnom a často špinavom prostredí, a naopak N3 ide skôr skĺbením slušného vojenského krytia so zachovaním akýchsi moderných nárokov. Je tomu naozaj tak, keďže ak sa pozriete na N7, tak to je počítač hodný úlohy vo filme s agentom 007, ktorý môže pokojne zvádzať Miss Moneypenny pomocou facebooku, zatiaľ čo v plnom daždi vyskočí z práve horiaceho lietadla. Ide o kufrík schopný pojať pády na zem, prežiť vysoké ako aj nízke teploty, fungovať plynulo bičovaný dažďom a tak ďalej a tak podobne. ENDURO N7 je totižto certifikovaným MIL-STD 810G výrobkom a to z neho robí niečo unikátne. Na akcii v Prahe sme, aj vďaka českej pobočke Aceru, mohli tento skvost zobrať do rúk a hodiť ho kolegovi na nohu (just joke) a musím sám uznať, že ak by som pri svojej častej schopnosti hodiť svoj pracovný notebook aspoň párkrát do roka o zem raz uvažoval o investícii do ultimátnej formy prenosného hardvéru, N7 by bol určite na prvom mieste môjho výberu. Z komerčného pohľadu však ide skôr o vybavenie určené pre profesionálov, ako uvádzam vyššie, a sám Acer v tomto smere spolieha skôr na úspech predaja N3, ktorý disponuje rovnako certifikátom IP53 a je rovnako schopný vydržať silné nárazy. Navyše vďaka unikátnemu chladeniu (ventilátor Aquafan) dokáže vypudiť z tela akúkoľvek vlhkosť. Spoločným menovateľom oboch je samozrejme aj vysoký stupeň bezpečnosti (TPM 2.0), celodenná výdrž batérie a v neposlednom rade vysoký výkon. O cenách zatiaľ nevieme nič konkrétne.

Swift

Na samotný záver (nie, to svoje vytúžené kreslo som nakoniec nenašiel ani na záchode) som si nechal sekciu Chromebookov, ktorá je pre firmu Acer nesmierne významnou a stále v nej vidia obrovský potenciál. Boli to totižto práve oni, ktorí v roku 2011 priniesli na trh vôbec jeden z prvých prenosných počítačov bežiacich na operačnom systéme Chrome. Dnes už je z pôvodnej myšlienky klasického Chromebooku dosť vecí pozmenených, každopádne aj naďalej ide o maximálne kompaktný hardvér určený do školských lavíc, ale aj za pracovné dosky rôzneho zamerania. Novinku s označením Spin 13 som si tak mohol nedávno osobne „zlomiť“ o koleno a doceniť unikátnosť QHD dotykového displeja s, pre prácu praktickým, pomerom strán 3:2. Už na prvý pohľad ma rovnako zaujala celková váha inak odolného hliníkového tela, ale hlavne integrácia výkonného Intel Core i5 procesoru ôsmej generácie, či podpora integrovaného dotykového pera. O nejakej antibakteriálnej povrchovej úprave sa potom ďalej rozprávať asi nemusíme.

Ako ste mali možnosť vyčítať z textu vyššie, firma Acer chce aj v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zásobovať najnáročnejšie potreby spotrebiteľov v oblasti výpočtovej techniky, ale aj mimo nej. A z toho, čo som mal možnosť aktuálne len letmo ochutnať z ich kuchyne, tak je zase raz o čo stáť.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk