Nomad - revolučný ničiteľ Covidu?

Nomad - revolučný ničiteľ Covidu?

 

Štíty do vrecka?

Skutočnosť, že milujem Star Trek a všetko čo sa spája s menom Gene Roddenberry ste si asi všimli už viackrát počas čítania mojich článkov, avšak ak dáme teraz bokom súčasné technológie ohybných displejov, či tabletov schopných sa poskladať ako obrúsok, ostane nám v tomto smere stále len ono hľadenie do budúcnosti bez jasnej vízie. Hľadíme do nej denne a s nádejou v srdci dúfame, že sa raz podarí dostať našu spoločnosť napríklad do sféry zdravotníckej pomoci, pri ktorej sa tie najzávažnejšie ochorenia vyliečia na počkanie a umelá inteligencia vám bude schopná pomôcť už pár sekúnd po prvých príznakoch infarktu, či inej závažnej zdravotnej komplikácie. Špeciálnou kategóriou sú dnes aktuálne smrteľné vírusové ochorenia a prevencia voči nim. Posledné roky sme ako spoločnosť priamo konfrontovaní s jedným z najzávažnejších vírusov modernej éry, ktorý sa behom krátkej doby dokázal rozšíriť po celom svete rýchlejšie, než pornografický časopis vo Vatikáne. Čo spôsobuje ochorenie COVID-19 a ako sa proti nemu môžeme účinne brániť, tak to by si samozrejme zaslúžilo samostatný článok a ja osobne nie som zrovna povolanou osobou, ktorá by vám mala prostredníctvom nášho magazínu robiť prednáškové turné. Každopádne, do redakcie sa nám dostalo jedno z prvých atestovaných slovenských zariadení s príznačným menom Nomad (pre plné pochopenie úvodných viet tohto článku vám odporúčam si pozrieť tretí diel druhej série pôvodného seriálu Star Trek menom The Changeling z roku 1967), ktorého výrobcom je spoločnosť IQ Capital. Nomad sa pýši schopnosťou vytvorenia akéhosi neviditeľného štítu okolo ľudských bytostí, čím ich má chrániť nielen pred koronavírusom, ale aj ďalšími nežiadúcimi baktériami, či dokonca otravným hmyzom. Nasledujúci text je výsledkom môjho osobného nažívania s týmto produktom a súčasne aj zmesou poznatkov nazbieraných priamo od tvorcov tejto zaujímavej vecičky.

Nomad sa u nás začne predávať s cenovkou okolo dvesto eur a to u vybraných obchodníkov. Počas písania tohto článku sa výrobok nedal ešte reálne zakúpiť. Samotné balenie obsahuje základnú dokumentáciu, vrátane CE certifikátu. To znamená, že daný produkt prešiel posúdením a spĺňa legislatívne požiadavky v rámci danej smernice. Prístroj Nomad po stránke dizajnu vyzerá ako prerastená počítačová myš a jeho farebné prevedenie kombinuje krémovú bielu s čiernymi okrajmi. Nejaký čas som doslova tápal a skúšal prísť na to, prečo je vrchná plocha pohyblivá a prečo sem autori umiestnili microUSB namiesto USB-C vstupu. Neskôr som sa priamo od strojcov dozvedel, že práve vrchná plocha a jej pohyblivosť má slúžiť na mechanické čistenie prístroja pred jeho použitím. Prečo je tam zastarané USB už som sa radšej nepýtal, keďže to nie je zas až tak dôležité, ostatne. v balení nájdete aj kabeláž určenú na nabíjanie akumulátora a dokonca aj prenosné textilné puzdro. Nomad bol totižto navrhnutý tak, aby ste si ho mohli zobrať so sebou na cesty a používať ho vždy tam, kde to podmienky dovolia a kde bude schopný čo najlepšie naplniť svoju podstatu. A o čom že sa tu celý čas rozprávame? Čo je to ten ochranný štít, ktorý spomínam už v úvode? Princípy fungovania tohto zariadenia popisuje výrobca doslova takto.

Technológia zariadenia NOMAD používa patentovaný princíp studeného plazmového výboja na duálnej dielektrickej bariére. Dôsledkom interakcie plazmového výboja so vzduchom je tvorba reaktívnych iónových klastrov, ktoré sú schopné efektívne rozkladať uhlíkové reťazce molekúl biologických kontaminantov, čo spôsobuje ich deaktiváciu. Dôsledkom tohto antivírusového a antibakteriálneho účinku je vytvorenie ochrannej bubliny, kde dochádza k výraznému zníženiu koncentrácie vírusových častíc vo vzduchu a tým aj zníženiu pravdepodobnosti prenosu infekcií šírených aerosólmi. Schopnosť technológie rozkladať pachové molekuly sťažuje komárom identifikovať Vašu prítomnosť v dosahu zariadenia Nomad tým znižuje riziko prenosu závažných ochorení šírených týmto hmyzom.

Keď som si onen popis uvedený vyššie čítal vôbec prvýkrát, najviac ma zaujali samozrejme tie komáre. Och ako ich nenávidím a preklínam všetky pokolenia tých nohatých bastardov s dlhými nosmi, čo vám vedia z príjemnej letnej noci spraviť nácvik nekoordinovaného presunu nábytku po celom dome. Z následného rozhovoru priamo s autormi projektu Nomad som sa dozvedel, že ich primárnym a pôvodným cieľom bolo vytvoriť zariadenie schopné odpudzovať tých malých bzučiacich upírov a tak im zabrániť roznášať rôzne ochorenia. Počas testovania sa však nakoniec pôvodná myšlienka čiastočne pretransformovala a laboratórne podmienky dokázali potvrdiť eliminovanie 99,91 % ľudského koronavírusu HCoV-229E. Daný proces likvidácie uvedeného vírusu čiastočne vedúceho k notoricky známemu ochoreniu overovalo jedno z najznámejších výskumných centier sveta. Ide o Pasteurov inštitút so 14 pobočkami, z čoho tá naj sídli vo francúzskom meste Lille. Práve tam si spoločnosť IQ Capital nechala overiť schopnosti prístroja. Iste, v dnešnej dobe je opatrnosť na mieste a ak sa pozriete napríklad do nášho parlamentu, teda akejsi reprezentatívnej vzorky popredných volených osobností, zistíte, že tam sedí jeden kúpený diplom za druhým. Tak prečo dôverovať nejakej nálepke nesúcej meno a logo mŕtveho francúzskeho chemika, biológa a lekára? Sám som v tomto ohľade bol trocha skeptický a začal som si o Institut Pasteur de Lille robiť menší prieskum.

Presvedčili ma?

Pasteurov inštitút nie je rozhodne nejakým podomovým automatom na licencie so schránkovým účtovníctvom usadeným niekde v banánovej republike. Ide o serióznu spoločnosť založenú v roku 1894, zamestnávajúcu viac ako tisícku odborníkov. Ak sa pozrieme do histórie, z tohto inštitútu vzišlo viacero dnes už rešpektovaných neurovedeckých spoločností a ich kredibilita je overiteľná aj bez komplikovaného pátrania. Čo reálne však daný inštitút v rámci zariadenia s celým názvom Nomad Minus Virus vlastne garantuje? Procesy odborne popísané vyššie prebiehajú na netoxickej báze bez akéhokoľvek škodlivého dopadu na ľudský organizmus. Jeho funkčnosť je viazaná na interiér s rozlohou maximálne pätnástich metrov štvorcových, pričom je nutné tam zachovať utesnenie vzduchu bez prievanu. Za daných podmienok, a akonáhle prístroj uvediete do chodu pomocou dotykového spínača (ideálne je ho nechať v strede miestnosti alebo ho mať pri sebe), môžete odmerať čas približne 8 minút. Po uplynutí by mal byť podľa laboratórnych výsledkov dosiahnutý ochranný obal bez prítomnosti koronavírusu. Zariadenie podľa slov jeho autorov dokáže pomocou studeného plazmového výboja zničiť vírus šírený kvapôčkami aj dodatočne, ak niekto do bubliny vstúpi. Aj keď ľudský koronavírus HCoV-229E je odlišný od samotného pôvodcu COVID-19, čiže SARS-CoV-2, sám o sebe s ním súvisí. Institut Pasteur de Lille robil testy v uzavretom priestore s rozlohou 0,54 m3 a práve počas neho sa im podarilo dosiahnuť uvedené výsledky, ktorými sa spoločnosť IQ Capital v rámci marketingu hrdí. V tomto smere som o schopnostiach Nomada presvedčený a nijak ich nespochybňujem, je tu však jedno veľké ALE.

Dnešní konzumenti sú ľahko ovplyvniteľní. Akonáhle uveria prvému nápisu, napríklad na zubnej kefke, čo hlása biele perličky už po treťom čistení, sú presvedčení, že dokáže to čo dokáže bez akejkoľvek diskusie. Kefku dovlečú domov a bez toho, aby si prečítali návod a proces používania, na základe ktorého je možné aspoň sčasti to PR previesť do skutočnosti, začnú s tou kefkou stvárať pohyby a kreácie, na ktoré nebola určená a testovaná. Tento problém môžeme pokojne aplikovať na drvivú väčšinu spotrebnej elektroniky a osobne si myslím, že potenciálni záujemcovia o Nomada ho nebudú vedieť správne používať a kúpia si preto len placebo určené pre ich lepší vnútorný pocit. Aby niečo takéto mohlo byť reálne schopné vytvárať prevenciu pred spomínaným formátom vírusu a baktérii celkovo, je nutné ho zapínať len v uzatvorených interiéroch, kde výrazne neprefukuje. Nesmie byť v blízkosti veľkého zdroja tepla a rozhodne by ste ho nemali len tak nechávať pohodený kdekoľvek s vidinou, že akonáhle na ňom svieti modrá ikonka, môžete začať lízať kľučky od verejnej toalety. Jeho praktickú využiteľnosť si viete overiť pri funkcii odpudzovania komárov, avšak všetko ostatné je už v rovine teórie. Zariadenie sa nabíja okolo 3 hodín a je schopné naplno pracovať viac než 21 hodín. Prístroj nie je možné poškodiť cigaretovým, či iným druhom dymu a, aj keď je to asi sotva relevantná informácia, počas viac než mesačného testu som ani raz neochorel na Covid ako taký. To som mal Nomada zapnutého doma aj v kancelárii takmer neustále.

Technológia ešte nedospela do takého stavu, aby sme si mohli okolo seba aplikovať nepriechodnú a neviditeľnú bariéru a chrániť sa tak voči akýmkoľvek vonkajším vplyvom. Každopádne, slovenský projekt Nomad Minus Virus je dozaista prvým krokom k niečomu takému, aj keď v rámci svojej funkčnosti prináša stále veľa otáznikov a zo strany konzumenta vyžaduje veľkú porciu dôvery. Samotný nápad v spojení s pečiatkou od renomovaného inštitútu mňa síce presvedčil, avšak to vo finále samozrejme neznamená vôbec nič a je len na vás, či sa rozhodnete skúsiť chrániť aj týmto spôsobom, alebo ostanete primárne verní už zavedeným postupom.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk