WD Black SN850 – po roku používania

WD Black SN850 – po roku používania

 

Stále žije?

V roku 2021 som do redakčnej PlayStation 5 konzoly vložil nový orgán, bez ktorého by nasledujúce mesiace boli skutočným utrpením. Asi dobre viete, že narážam na nutnosť integrácie SSD (M.2) diskov do každej jednej PS5 mašinky, na ktorej sa intenzívne hrá, resp. v mojom prípade recenzuje. Išlo o produkt od spoločnosti Western Digital s názvom WD Black SN850, ktorý sa v neskoršej fáze predaja dočkal aj priameho označenia vetou „disk ideálny pre next-gen systém PlayStation 5“.

SSD disky M.2 majú slúžiť predovšetkým na rozšírenie kapacity základného úložiska PS5 a či už doma máte klasickú, alebo digitálnu verziu tohto hardvéru, v oboch prípadoch nájdete v jej útrobách malú šachtu určenú na zasunutie predmetného disku. Ešte predtým, než sa rozhodnete investovať do takto koncipovaného vylepšenia, určite si treba ujasniť niekoľko skutočnosti. SSD disky sú aj v roku 2023 pomerne drahou záležitosťou a mnoho NVMe diskov nie je vôbec kompatibilných s platformou PlayStation 5. Známy americký výrobca pevných diskov Western Digital sa preto rozhodol rázne zakročiť a na trh svojho času priniesol produkt s označením WD Black SN850. Ten sa aj naďalej s úspechom predáva a napadlo mi, že vám o jeho kvalitách poviem trocha viac – s viac než ročným odstupom času.

Mnou dlhodobo testovaná vzorka dokáže papierovo vyvinúť rýchlosť čítania 7000 MB/s a zapisovať rýchlosťou 5100 MB/s. Preto už krátko po nainštalovaní tohto SSD dostanete razom chuť vrátiť si do konzoly to, čo ste z nej pred časom boli nútený vymazať len preto, aby sa našlo miesto na ďalšie Call of Duty. Predmetné SSD je po všetkých stránkach praktickou voľbou, s ktorou neurobíte chybu, čo môžem spokojne povedať aj po dvanástich mesiacoch intenzívnej záťaže. V súčasnosti mu už môže, pochopiteľne, konkurovať niekoľko ďalších SSD od rôznych spoločností, napríklad aj Seagate FireCuda 530, tak či onak, každý jeden majiteľ PS5 skôr či neskôr začne zvažovať možnosti navýšenia kapacity úložiska a ak sa do jeho uvažovania votrie tento produkt od firmy Western Digital, bude to len a len dobre. Treba však dodať, že dizajn uzatvorenej šachty, do ktorej sa v prípade PS5 disk vkladá, je liahňou komplikovanejšieho odvodu tepla. Napriek tomu som počas náročných procesov nezaznamenal žiadne zásadné problémy so zápisom a čítaním, čo by malo byť pre vás rovnako pozitívnym argumentom, prečo o prípadnej kúpe disku uvažovať.

Keď sa v súčasnosti pozriem na ponuku podobného hardvéru, a to aj mimo portfólia Western Digital, stále vidím v disku SN850 jasnú relevanciu, ktorá je tentokrát už silne podporená viac než ročným záťažovým testom. Na spomínanej redakčnej konzole PlayStation 5 sa za ten čas vystriedali desiatky interaktívneho softvéru bez akýchkoľvek technických problémov. Disk ani dnes nezaostáva po stránke výkonu, rovnako tak sa môže pochváliť lepšou celosvetovou dostupnosťou a čo je dôležité, aj prijateľnou cenou. Ak ste to preto doteraz nejakým šialeným zázrakom vydržali bez prídavného SSD disku, ale už sami pociťujete neúnosnosť takmer po okraj zaplneného úložiska, investíciu do SN850 v jednej z jeho kapacitných verzií vám sám odobrím pečiatkou dlhodobo spokojného zákazníka.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk