Najvyšší súd Anglicka a Walesu vydal dôležité stanovisko týkajúce sa využívania umelej inteligencie v právnej praxi. Podľa rozhodnutia sudkyne Victorie Sharpovej musia právnici prijať prísnejšie opatrenia na zabránenie zneužívania generatívnych AI nástrojov, ako je ChatGPT.
Sudkyňa vo svojom vyhlásení jednoznačne uviedla, že takéto systémy nie sú schopné vykonávať spoľahlivý právny výskum, a varovala pred ich slepým používaním. „Aj keď generatívne AI nástroje môžu produkovať zdanlivo presvedčivé a súvislé odpovede, môžu byť v skutočnosti úplne nesprávne a zavádzajúce,“ napísala Sharpová.
Súd pritom neodmieta úplne využívanie umelej inteligencie právnikmi – zdôrazňuje však, že všetky výstupy z AI musia byť dôkladne overené pomocou dôveryhodných právnych zdrojov. Právnici podľa nej nesú profesionálnu zodpovednosť za to, aby sa pri svojej práci nespoliehali výhradne na AI.
Rozhodnutie je reakciou na dva konkrétne prípady, v ktorých právnici predložili súdu podania obsahujúce neexistujúce súdne prípady:
- V prvom prípade advokát zastupujúci klienta v spore proti bankám citoval 45 súdnych rozhodnutí, z ktorých 18 vôbec neexistovalo. Zvyšné často nesedeli s uvedenými citáciami alebo nijako nepodporovali právne tvrdenia.
- V druhom prípade advokátka predložila podanie s piatimi vymyslenými prípadmi. Hoci tvrdila, že AI nástroje nepoužila, priznala, že mohla čerpať zo zhrnutí vygenerovaných AI, ktoré sa objavili vo vyhľadávačoch ako Google či Safari.
Sudkyňa Sharpová upozornila, že nejde o precedens. A hoci súd nezačal konanie pre pohŕdanie súdom, advokáti môžu čeliť rôznym disciplinárnym následkom. Od verejného napomenutia, cez uhradenie nákladov, až po postúpenie prípadu polícii.
Oba prípady boli postúpené príslušným profesijným orgánom – Advokátskej rade a Právnickej spoločnosti.
„Právnici, ktorí zanedbajú svoje povinnosti a zveria sa nekontrolovaným výstupom umelej inteligencie, riskujú vážne sankcie,“ uzavrela sudkyňa Sharpová.
Tento problém sa však netýka iba Veľkej Británie. Ako sme vás informovali, niečo podobné sa rieši aj v USA.