• Takto vyzerá kompletne rozobraný DualSense ovládač: Oprava asi jednoduchá nebude

  • Týždenník #1 – Tento je o Bethesde a Microsofte, strašidelnom Fall Guys a Mafii

  • Gamesite Podcast #47 - Microsoft asi kúpi aj Sony, Mafia je nepodarený podarok a next-gen príslušenstvo bude drahé

  • Herný obchod desaťročia pod drobnohľadom – Čo Bethesdu viedlo k predaju a prečo je Microsoft vhodným kupcom

  • RECENZIA: Lenovo Legion 7 - Šarmantný svalovec

  • RECENZIA: TP-Link TL-WR902AC - Wi-Fi signál aj na cestách

Need for Speed: Shift - RECENZIA PC

Need for Speed. Značka, ktorá má predsa len v hernom priemysle nejaké postavenie. Značka, ktorá v posledných rokoch upadala. A tak tu máme nový prírastok do už aj tak veľkej rodiny NfS. Tento diel by mal byť úplne prelomový, čo sa série týka. Už z názvu chceli autori navodiť dojem niečoho nového – Shift znamená v preklade do slovenčiny posun. A práve ten tu je. Tak sa naň poďme pozrieť...

{gallery}/recenzie/needforspeedshift.recenzia.PC.ejkej/5/{/gallery}

Myslím si, že pre začiatok by nebolo od veci povedať si niečo o histórii tejto série. Od roku 1997 ju máme na našich obrazovkách. Milióny hráčov prepadli tejto značke. Lenže viete, po 12 rokoch robenia toho istého (nelegálne závody s nejakým béčkovým príbehom) sú už aj hráči z toho znechutení, a tak ani predaje nejdú tak, ako by mali. V Electronic Arts sa tak po neúspešnom Undecover rozhodli pre radikálnu zmenu. Preč s arkádovými závodmi na uliciach mesta. Teraz tu máme takmer simuláciu závodenia. Kto teda chce staré NfS, nech sa poohliadne po nejakom staršom dieli.

{gallery}/recenzie/needforspeedshift.recenzia.PC.ejkej/2/{/gallery}

Hra na vás nevybafne hneď s tou najťažšou simuláciou, ale pekne vám dá na začiatok nejaké slabšie auto, s ktorým si prejdete jedno kolo na okruhu a následne vám hra vyhodnotí, aké nastavenia sú pre vás najvhodnejšie. Ak sa ich rozhodnete prijať, a nakoniec zistíte, že sú pre vás príliš ľahké, nemusíte reštartovať celú kariéru, môžete si ich kedykoľvek zmeniť. Po úvodnom kole absolvujete hneď prvý závod, z ktorého si (záleží na umiestnení) zarobíte nejaké tie peniaze na kúpenie vlastného auta. Tie sú rozdelené do štyroch kategórii, podľa vašich skúseností. Tak isto aj závody sú rozhodené do štyroch kategórií, vrcholom je potom NFS turné. Zo začiatku tak budete mať prístupné tie najslabšie autá a postupne získavaním hviezd sa vám budú odomykať nové. Keď som už spomenul tie hviezdy, tak si ich trocha priblížime. V každom závode dostanete určité úlohy, ako napríklad choď minimálne 120 km/h, prejdi čisté kolo alebo pretoč 4 súperov. Hviezdy získate taktiež za umiestnenie na pódiu.

{gallery}/recenzie/needforspeedshift.recenzia.PC.ejkej/4/{/gallery}

Tým sa ale hodnotenie vašej snahy nekončí. Taktiež máte niečo ako váš profil, do ktorého sa zaznamenávajú všetky udalosti, ktoré počas jazdy urobíte. Tento profil sa delí na dve polovice : Precíznosť a Agresivita. Ak napríklad čisto prejdete zákrutou, do precíznosti sa vám priráta určitý počet XP (skúsenosti). Môžete ju ale prejsť aj šmykom a tiež dostanete XP. Po dosiahnutí určitého počtu XP sa vám zvýši level vášho profilu.

{gallery}/recenzie/needforspeedshift.recenzia.PC.ejkej/1/{/gallery}

Navyše je vedľa neho viditeľná ikona, ktorá ukazuje či ste skôr precízny, alebo agresívny jazdec. Do vášho profilu sa taktiež zaznamenávajú úspechy (odznaky), ako napríklad, že ste určitú trať prešli čisto, alebo že ste dosiahli určitý počet kontaktov so súpermi. To sa hodí hlavne pri multiplayeri, kde si naklikáte napríklad hráča Johny007 a poviete si : Hm, ten je dosť agresívny, naňho si dám pozor. Hra obsahuje taktiež tuning áut. Za vyhraté peniaze zo závodov si tak napríklad vylepšíte motor, brzdy alebo odľahčíte auto. Môžete si ale aj pre potešenie oka vylepšiť interiér, či spraviť vlastný polep na aute. Hra má celkovo okolo 70 áut a 18 tratí (neľakajte sa nízkeho čísla, to že jazdíte na tej istej trati niekoľko krát za hru nespoznáte).

{gallery}/recenzie/needforspeedshift.recenzia.PC.ejkej/3/{/gallery}

Osobne som ju hral na gamepade, myslím si ale, že toto je jedna z mála hier, pri ktorej by sa už patrilo kúpiť aj nejaký volant pre prehĺbenie už tak skvelého zážitku. Toľko o teórii, teraz prax. Samostatnou kapitolou tejto hry je pocit z riadenia auta. Je skvelé, keď sa ženiete napríklad na Bugatti Veyron, máte z toho skvelý pocit. Ten huk motora, ach... Na tom pomáha taktiež rozmazaný obraz pri vyšších rýchlostiach, alebo skvele spracovaná simulácia nárazu, keď sa vám obraz roztrasie a zmení farbu. Ak spravíte napríklad vo veľkej rýchlosti nejaký menší ťukanec do protivníka, obraz sa vám úplne rozmaže. Pri silnejších nárazoch dokonca počuť ako to váš vodič rozdýchava! Za toto jednotka s hviezdičkou. Grafika taktiež exceluje, najmä detailne spracované interiéry áut. S vizuálnou deštrukciou auta to je už horšie. Možno som zhýčkaný GRID-om alebo ju mohli naozaj urobiť aj o trocha lepšou. Prostredia nie sú jednotvárne, niekedy vám nad okruhom začne lietať lietadlo atp. Ak idete napríklad Pagani Zonda, ktorá má sčasti drevený volant, naozaj ako drevo vyzerá, nie ako nejaký hnedý papier. Ďalší prvok, ktorý si zaslúži pochvalu (ale ich je veľa, čo?), je umelá inteligencia oponentov. Nie sú najlepšími jazdcami sveta, ktorých neporazí ani Chuck Norris, ale robia také chyby, ktoré sa môžu stať aj vám. Niekedy napríklad vyletia zo zákruty, lebo do nej vleteli príliš rýchlo. Niekedy si ale dokážu aj skrátiť cestu cez trávu. Taktiež skvelo je spracovaný rozdiel povrchov. Ak napríklad idete jednou časťou auta po asfalte a druhou po tráve, tak vás ťahá do tej strany, kde ste s autom na tráve. Tak ako v skutočnosti. Ak vyletíte z dráhy na štrk, auto sa natriasa a obraz rozmazáva. Niektoré autá sa mi ale dosť ťažko ovládali. Teda presnejšie, ako keby až plávali, ale maximálne tak nejaké 3-4 autá.

 

Tak, aby som to nejako zhrnul. Shift je vietor do plachiet, či už série NfS alebo celkovo závodných hier. Ponúka všetko, po čom hráč túži. Na PC rozhodne jeden z najlepších závodov spolu s GRID. Pri konzolách ho ale rozhodne čaká konkurencia v podobe Forza Motorsport 3 alebo Grand Turismo 5. Ak ste chceli konečne niečo nové, máte to tu. Ak ste chceli ten “starý“ NfS choďte o dom ďalej, tu ho nenájdete.
 


grafika
AI oponentov
reálne spracovanie
konečne zmena
zlá ovládateľnosť niektorých áut
90% 90%
ŽÁNER simulácia/autá
VÝROBCA Slightly Mad Studios
VYDAVATEĽ EA / EA Czech

HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?
Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk