• Sony vyrobí do marca sľúbený počet PS5 konzol a diskové verzie sa už predávajú so ziskom

  • Epic Games prerobil na prvej vlne Epic Games Store exkluzivít viac ako 130 miliónov dolárov

  • PlayStation aj napriek poklesu aktivity zaznamenal rekordy: Postarala sa o ne konzola PlayStation 5

  • Budete si môcť zahrať Battlefield 2042? Tieto požiadavky bude musieť spĺňať váš PC

  • Obvinenia zo sexizmu, sexuálneho obťažovania a rasizmu v Blizzarde majú prvú veľkú obeť: Odchádza prezident legendárneho štúdia!

  • Konami priznalo, že ich nová futbalová hra eFootball bude pri vydaní prakticky iba demom

Notebook MSI GT683DX - Recenzia

Spoločnosť MSI je okrem iného známa aj ponukou výkonných herných notebookov za výhodnú cenu. Iné to nie je ani s jedným z najvýkonnejších 15“ modelov, ktoré má MSI aktuálne v ponuke.

 

Balenie:

Notebook sa dodáva v relatívne veľkej škatuli. Prečo je to tak, zistíte ihneď po prvom rozbalení. Jej obsahom je totiž aj čierny ruksak ozdobený červenými prvkami a logom MSI. Ruksak je rozdelený na dve priehradky, čo zaručuje ochranu notebooku pred poškrabaním. Medzi pribaleným príslušenstvom nájdete aj myš. Tá padne celkom dobre do ruky a okrem štandardného ľavého, pravého tlačidla a kolieska obsahuje aj dvojicu funkčných tlačidiel na jej ľavej strane a tlačidlo na zmenu dpi. Po prvotnej radosti z bohatého príslušenstva vás zarazí dodávaný adaptér. Ten je skutočne veľký a nízka nie je ani jeho hmotnosť. Dôvod jeho veľkosti je však jasný, adaptér totiž môže notebooku dodávať výkon až 150W. V balení sa nachádzajú aj neodmysliteľné príručky a dokumenty spolu s inštalačnými DVD, na ktorých sa nachádza operačný systém a potrebné ovládače.

Vzhľad, displej a klávesnica:

Celé telo notebooku je vyrobené z plastu. Neznamená to však, že pôsobí lacným dojmom. Po celom tele môžeme nájsť rôzne dizajnové prvky, ktoré dodávajú vzhľadu istú jedinečnosť. Je tak nemožné, aby ste si ho pomýlili s iným notebookom na trhu. Vďaka použitým komponentom sa tiež nejedná o žiadneho drobca. Rozmery sú 39,6cm x 26,5cm a hrúbka v zavretom stave sa pohybuje medzi 3,5 až 4,6 cm. Hmotnosť, spolu s batériou, je 3,5 kg, prenášanie notebooku je preto najideálnejšie v dodávanom ruksaku vďaka rozloženiu hmotnosti na ramená a chrbát.

Veko displeja je čiernej farby a približne v jeho strede sa z vonkajšej strany nachádza vnorené logo MSI bielej farby na šesťuholníkovej textúre, ktoré obkolesuje strieborný útvar. Logo pri zapnutom displeji žiari bielou farbou. Po bokoch a na spodnej strane sa nachádzajú pásiky, ktoré obsahujú oranžové diódy. Veko je so základňou spojené dvoma kĺbmi. Tie pôsobia dostatočne pevne a držia v zvolenej pozícii. Vďaka konštrukcii pántov je maximálny uhol roztvorenia na úrovni až 180 stupňov.

Nad displejom sa nachádza HD webkamera, umiestnená v sivom plaste, čo narúša inak celkom čiernu obrubu okolo displeja. Displej samotný má uhlopriečnu 15,6“, pomer strán filmových 16:9 a rozlíšenie 1920x1080 bodov. Vďaka matnej úprave jeho povrchu sú eliminované nechcené odrazy okolia, aj keď nie úplne. Displej ponúka, vďaka pomeru veľkosti a rozlíšenia, vysokú jemnosť. Ľudia s horším zrakom preto budú musieť nastaviť vyššie dpi, keďže veľkosť textu je už dosť malá. Inak nemám proti displeju žiadne výhrady. Oproti všetkým, doteraz testovaným, notebookom ho hodnotím najlepšie. Zobrazenie farieb a kontrast je na veľmi dobrej úrovni, podsvietenie zabezpečujú LED diódy, je dostatočne silné a jeho najvyššie úrovne využijete snáď len ako núdzové osvetlenie miestnosti za tmy.

Klávesnica je štandardnej veľkosti a nechýba ani numerická časť. Klávesy sú mierne zapustené do tela notebooku a ponúkajú nízky zdvih. Písanie však nie je najistejšie a na klávesnicu si budete musieť zvyknúť, čo môže trvať dlhšie, ako by ste chceli, keďže mne sa to ani po týždni testovania úplne nepodarilo. Už aj tak naštrbený dojem z klávesnice kazí jej prehýbanie. Najviac citeľné to je na rozhraní s numerickou časťou. V tejto časti sa aj pri miernejšom zatlačení kláves vnorí do tela o niekoľko milimetrov, pri mierne silnejšom stlačení to je podľa odhadu vyše pol centimetra, čo ani na pohľad, ani na dotyk nepôsobí veľmi dobre. Našťastie je prehýbanie klávesnice v iných častiach minimálne. Mínusom je taktiež absencia akejkoľvek indikácie pre zapnutý Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock.

Nad klávesnicou sa nachádza panel ôsmich dotykových tlačidiel, ktorými môžete obsluhovať najdôležitejšie funkcie notebooku a svoju činnosť indikujú oranžovým podsvietením. Snímanie dotyku však nie je najlepšie a tlačidlá niekedy nezareagujú na prvýkrát. Istotu zaznamenaného dotyku budete mať, ak na tlačidlo položíte celé bruško prstu. Na dotykovom paneli zapnete funkciu Turbo, vylepšené chladenie, wifi, bluetooth, Eco režim, podsvietenie notebooku, zámok nechceného otvorenia štart menu po stlačení klávesy a jednu funkciu je možné nastaviť na spúšťanie vlastného programu. V strede dotykového panelu sa nachádza hlavný vypínač notebooku v tvare vojenského štítu. Po stranách sa nachádzajú stereo reproduktory od firmy Dynaudio. Okolo reproduktorov, ktoré sú skryté pod čiernymi kruhovými mriežkami, sa nachádza výrazný červený pásik. Tretí reproduktor, subwoofer, sa nachádza na spodnej strane.

Plocha nižšie od klávesnice je farebne odlíšená od ostatných častí notebooku. Tmavosivý plast zdobí rovnaký šesťuholníkový vzor, aký sa nachádza na veku v okolí zapusteného loga. Naľavo od stredu sa nachádza touchpad. Ten je aj napriek rozmerom notebooku a voľnému miestu naokolo dosť malý, používa sa však pohodlne, aj keď je nutné často prehmatávať pri posúvaní kurzora po obrazovke. Tlačidlá touchpadu tvorí strieborný jednoliaty plast, stláčanie je tak tuhšie. Pod touchpadom sa nachádzajú stavové ikony signalizujúce činnosť disku, vybitú batériu alebo zapnuté bezdrôtové spojenie. Okolo touchpadu sú umiestnené tri oranžové diódy, ktoré sa rozsvietia pri jeho vypnutí. Toto riešenie je trochu nepochopiteľné, keďže chýba akákoľvek signalizácia zapnutej numerickej klávesnice, zato vypnutý touchpad dáva o sebe vedieť hneď troma diódami.

Konektivita:

Na ľavej strane sa nachádzajú dva USB 3.0, jeden USB 2.0 port a čítačka pre SD pamäťové karty. Predná strana je prázdna. Ľavá strana obsahuje farebne odlíšené výstupy/vstupy zvukovej karty, jeden USB 2.0 port a CD/DVD mechaniku. Vzadu sa nachádza port pre sieťový kábel, VGA a HDMI výstup, jeden e-SATA port a napájací port. Notebook podporuje WiFi v štandarde 802.11 a/b/g/n a bluetooth vo verzii 2.1.

Hardware a výkon:

Recenzovaný model MSI683DX obsahoval dvojjadrový procesor Intel Core I5-2430M, existuje však aj model so štvorjadrovým procesorom Intel Core i7, ale je o niečo drahší. Procesor je založený na architektúre Sandy Bridge a vďaka funkcii Turbo Boost sa môže pretaktovať zo základného taktu 2,4GHz až na 2,7GHz, prípadne 3GHz v prípade, že je aktívne len jedno jadro. Jeho výkon postačuje na širokej škále dnešných aplikácií a hier, no ak hodláte notebook využívať na renderovanie videa, alebo ho chcete používať dlhšie obdobie, investícia do výkonnejšieho procesora sa určite vyplatí. K dispozícii je 6GB DDR3 pamäte RAM, čo je už dnes pomaly štandardom a mal by jej byť dostatok pre všetky moderné hry a štandardné aplikácie.

Grafická karta GeForce GTX 570M je skutočne nekompromisným riešením na poli herných notebookov. Grafický procesor obsahuje vysoký počet CUDA jadier, až 336. Tie sú taktované na frekvencii 1150MHz. Karta má k dispozícii 1,5GB GDDR5 pamäte, ktorá pracuje na frekvencii 1,5GHz. Karta podporuje DirectX 11, Shader 5.0, OpenGL 4.0, PureVideo HD pre dekódovanie videa, Bitstream HD Audio výstup cez HDMI, technológiu CUDA, OpenCL, DirectCompute 2.1 a, samozrejme, PhysX a 3D Vision. Jej maximálna spotreba sa pohybuje na úrovni 75W. Karta poskytuje dostatočný výkon na to, aby spustila všetky súčasné hry vo full HD rozlíšení na vysokých/najvyšších detailoch pri hrateľnom FPS. Výkon grafickej karty bol okrem syntetických testov odskúšaný aj v hrách. Skyrim bežal na najvyšších možných nastaveniach v natívnom rozlíšení displeja 1920x1080 plynulo bez akýchkoľvek drastických prepadov vo FPS.

Hra Crysis 2 v DX10 režime s patchom vo verzii 1.9 s najvyšším grafickým nastavením a vo full HD bežala v závislosti od prostredia v hre medzi 21-35 fps, čo je veľmi dobrý výsledok. Po nainštalovaní DX11 efektov sa prejavila ich náročnosť na poklese počtu snímok za sekundu pod úroveň 20 fps, miestami aj na 15 fps. Pri znížení rozlíšenia alebo nastavení sa však dá dostať na hrateľnú hodnotu pre vychutnanie si DirectX 11 efektov. V syntetických testoch si karta počínala na notebookovské pomery nadpriemerne: 13383 bodov v 3D Mark 06, 9781 bodov v 3D Mark Vantage a v komplexnom teste výkonu systému PC Mark Vantage dostal notebook 7054 bodov. V benchmarku Cinebench 11.5 sa podarilo grafike vykresľovať scénu na hodnote 30,12 fps, procesor bol ohodnotený v tomto teste na 2,50 bodu.

Hlavným úložiskom dát je 500GB pevný disk WD Scorpio Black krútiaci sa rýchlosťou 7200 rpm a s 16MB vyrovnávacou pamäťou. Keďže sa nejedná o SSD, disk je najpomalším komponentom notebooku. Priemerná rýchlosť čítania sa pohybuje na úrovni 80MB/s a doba prístupu na 15 – 16ms. Keďže sa jedná o disk s dektopovými otáčkami, jeho činnosť sprevádzajú hlasnejšie zvukové prejavy.

Zvuk:

Reproduktory sú pýchou celého notebooku. Okrem ľavého a pravého sa na spodnej strane nachádza aj samostatný subwoofer. Za reproduktormi stojí uznávaná spoločnosť Dynaudio, a tak sa dá už vopred očakávať ich kvalita a je to skutočne tak, lepší zvukový prejav neponúkne veľa notebookov, ak také vôbec sú. Reproduktory dokážu hrať nahlas a bez rezonovania ich samotných alebo inej časti notebooku. Pri hrách a filmoch oceníte ich dynamický zvuk, aj keď sú výšky mierne orezané. Predinštalovaná aplikácia THX TruStudio PRO ponúka širokú škálu nastavení reproduktorov. Zapnúť je možné priestorový Surround režim, aj keď jeho reálny efekt je takmer nulový a navyše výrazne skreslí reprodukovaný zvuk. Funkcia Crystalizer je obdobou akéhosi automatického ekvalizéru a pracuje veľmi dobre. Po zapnutí je zvuk oveľa krajší a bez straty kvality. Aplikácia umožňuje aj nastavenie hlasitosti subwoofera (je ho možné aj vypnúť). Zapnutie vyváženia hlasitosti a zvýraznenie reči je vhodné najme pri rozhovoroch počas hrania.

Výdrž, teploty a chladenie:

Chladiaci systém notebooku nepatrí k najtichším, no vzhľadom na použité komponenty sa ani nemôžeme čudovať. Výduch chladenia sa nachádza na ľavej strane, vzduch sa zasa nasáva zozadu. Pri bežných činnostiach (surfovanie internetom alebo sledovanie filmov) je hluk ventilátora ešte znesiteľný, no pri dlhodobej záťaži je hluk už príliš vysoký a hravo prekoná zvuk z reproduktorov. Teploty jednotlivých komponentov si môžete pozrieť na priloženom obrázku, kde stĺpec Value je aktuálna teplota, Min je teplota pred spustením benchmarku PC Mark Vantage, kedy notebook už bežal pár hodín. Posledným stĺpcom Max je najvyššia dosiahnutá teplota počas benchmarku. Pri vysokých teplotách je možné zapnúť funkciu vylepšeného chladenia, kedy sa ventilátor roztočí na maximálnu hodnotu pre čo najlepšie schladenie komponentov. V tomto režime je však chladenie až neznesiteľne hlučné.

Výdrž na batériu s kapacitou 88Wh bola vcelku prekvapením, a to v pozitívnom zmysle. Výrobcom deklarované tri hodiny na jedno nabitie nie je problém pri slabej záťaži dosiahnuť, čomu napomáha aj prítomný Eco režim. Pri sledovaní filmov sa výdrž pohybuje na úrovni menej ako dve hodiny, podobne to je aj s hrami. Náročná hra však vyšťaví batériu oveľa skôr.

Záverečné hodnotenie:

Notebook MSI GT683DX je vhodným riešením pre každého hráča, ktorý chce ostať mobilný a nebude mu prekážať vyššia hmotnosť pri prenášaní. Za cenu približne 1100€ (1250€ za model s procesorom i7) dostanete ultimátne herné riešenie, na ktorom pobeží plynulo každá súčasná hra bez toho, aby ste sa museli uskromniť s nižšími nastaveniami grafiky. Miernym sklamaním je kvalita klávesnice a vyššia hlučnosť chladenia, no notebook to vynahradzuje displejom a kvalitnými reproduktormi.

dizajn a podsvietenie
bohaté príslušenstvo
herný výkon
reproduktory

hlučnejšie chladenie
klávesnica
85%
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk