• Sony vyrobí do marca sľúbený počet PS5 konzol a diskové verzie sa už predávajú so ziskom

  • Epic Games prerobil na prvej vlne Epic Games Store exkluzivít viac ako 130 miliónov dolárov

  • PlayStation aj napriek poklesu aktivity zaznamenal rekordy: Postarala sa o ne konzola PlayStation 5

  • Budete si môcť zahrať Battlefield 2042? Tieto požiadavky bude musieť spĺňať váš PC

  • Obvinenia zo sexizmu, sexuálneho obťažovania a rasizmu v Blizzarde majú prvú veľkú obeť: Odchádza prezident legendárneho štúdia!

  • Konami priznalo, že ich nová futbalová hra eFootball bude pri vydaní prakticky iba demom

Mass Effect 3 - Recenzia

Séria Mass Effect je jedna z najsilnejších značiek na trhu. A nejedná sa len o predajnosť, ale aj o koncept, príbeh, hrateľnosť a originálnosť. Je tak silná, že si väčšina z vás na ňu v dobrom spomenie aj o 10 rokov. A možno aj o dvadsať.

Firma Bioware má za sebou dlhú kariéru, ktorá, až na pokrivkávajúcu nedávnu minulosť v podobe Dragon Age 2, vytvárala tituly, ktoré sa zapísali do hernej histórie ako legendy. Očakávania na záver trilógie ospevovaného Mass Effectu boli preto až nechutne vysoké. A preto môžem po dohraní hry zhodnotiť, že moje očakávania splnila. Chcel by som ale podotknúť, že množstvu ľudí nie.

To, čo najviac trápi spamerov youtubu a fór, je (ako už všetci asi viete) príbeh, bližšie špecifikované, koniec. Bohužiaľ, trendom dnešných „mainstreamových“ hier je epický happy end pri porazení najväčšieho bossa a večná sláva. Nebojte sa, nespoilujem, hra má 17 koncov. Čo tým chcem povedať, je gro celého príbehu, ktoré sa snaží Bioware prezentovať. Tretia časť je z veľkej časti o zastavení konca sveta v podobe antických mimozemšťanov s názvom Reaperi a tá sa, pravdaže, nezaobíde bez strát. Je to hra o ťažkých rozhodnutiach, ktoré nemusia mať v ani jednom prípade pozitívny dopad. Myslím, že sa to Bioware snažil naznačiť už v dvojke, keď ste za jednu chybu pykali smrťou svojich blízkych priateľov (nie IRL pravdaže), no my hráči sme si to inak vysvetlili a prešli hru na 100%. Osobne si myslím, že hru si oveľa viac emočne užili takzvaní flákači, ktorí sa na tých pár misií vykašlali, ako achievment-hunteri, ktorí to na prvú šupu dali bez strát.

Bez strát to, pravdaže, ale v skutočnom živote nejde, a tým sa dostávam už konečne k príbehu samotnému. Hneď po úvodných titulkoch, a dieťati s lietadielkom, sa na zem vrhnú skazonosní Reaperi a drvia všetko, čo im je v ceste. Všetci umierajú, vy „zdrháte“ do bezpečia Normandie a odlietate pre pomoc do Citadely. Posledný pohľad na umierajúcich civilistov za pomalej klavírovej hudby vám spôsobí zimomriavky (hej, presne ako v tom traileri) a vy už máte na krku jedno „echt“ ťažké bremeno. Zatiaľ, čo budete cestovať po galaxii a zháňať pomoc, milióny ľudí umierajú. Dosť pesimistický začiatok, a celkovo, pesimistická hra. Prišli Reaperi, hra skončila.

Po takzvanom úvode sa vám konečne otvára galaxia a s ňou obrovské kvantum príbehov, ktoré, z inak tuctového scenára, robia naozaj kvalitný zážitok. Mass Effect 3 (spolu aj s jeho predchodcami) ponúka v podstate politický, sociálny a morálny background celej galaxie. A každá z týchto „vedľajších misií“ ponúka naozaj kvalitný príbeh sám o sebe. Zaujímavé je, že každý z hráčov, ktorý sériu hrá, má iné obľúbené príbehy, či už sa jedná o tzv. „genophage“ Kroganov či vojna Quarianov s Gethami. Dovolím si dokonca tvrdiť, že každý fragment by sa pokojne vošiel do samostatnej FPS hry a hra by mala po príbehovej stránke úspech.

Počas týchto potuliek stretávate známe postavy, konverzujete s nimi, pridávate ich do tímu a, pravdaže, môžete udržiavať aj intímny kontakt. Do hry sa vracia mnoho starých postáv či už z jednotky alebo dvojky, no niektoré asi chýbajú (hrané na novom charaktere s voľbou straty iba jednej postavy). Tie sa pravdaže v hre nevyskytnú, ak hráte cez uložené hry z prvej a druhej časti a počas nich ste o ne prišli. Avšak hlavnou postavou, ktorá vám okrem Reaperov bude znepríjemňovať život, je sám Illusive Man. Maznať sa určite nebude, a preto sa v hre stretnete aj s jeho jednotkami, ktoré dotvárajú rozmanitosť nepriateľov na bojisku.

Úlohou celej kampane je nazbierať dostatočný počet prostriedkov, aby ste mohli zaútočiť na Reaperov obliehajúcich Zem. Tie získavate hlavne plnením dôležitých misií, ale vylepšiť pripravenosť môžete aj jednoduchšími ťaženiami, ktoré neposúvajú príbeh dopredu. Táto časť zohráva hlavnú úlohu pri tvorení úplného konca. Ďalšou možnosťou, ako si vylepšiť skóre pri finálnom zúčtovaní, je multiplayer, no o tom neskôr.

Nebol by to ale Mass Effect, keby sa medzi „adventuroidné“ RPG nezamiešal boj á la Gears of War. Neviem, či budete prekvapení, ale základný koncept sa nezmenil. Stále sa jedná o vysoko kvalitnú strieľačku z tretej osoby, pri ktorej využívate krytie, svoje schopnosti a dvoch členov vašej údernej jednotky. Pochváliť musím rozloženie tlačidiel, ktoré na ovládači poskytovali až neuveriteľne veľa exekúcií bez problémov. No aj napriek širokému spektru kombinácií tlačidiel ich pár chýbalo. Preto si konzolisti intenzívny boj nevychutnajú tak, ako hráči na PC. Čo sa ale líši od predošlých dielov je nový „heavymelee“, či v preklade silný útok na blízko, ktorý musíte chvíľu nabíjať pre devastujúci efekt. Využiteľné hlavne pre classy ako Infiltrator a Vanguard. Okrem toho môžete na jednu šupu zabiť protivníka, ktorý je skrčený za krytom hneď oproti vám (opäť perfektné pre Infiltratora). Povolaní je opäť 6, tiež sa dočkali drobných zmien hlavne v schopnostiach, napríklad TechArmor pre Sentinela, čo je vybuchujúce brnenie alebo Nova pre Vanguarda, ktorá rozmetá všetkých v okolí vášho hrdinu.

Každú zo schopností môžete šesťkrát vylepšiť, pričom od štvrtého stupňa máte možnosť voľby, kde pri „upgradnutí“ jedného variantu strácate možnosť vylepšenia tej druhej. Tento koncept vám dovoľuje „kostumalizovať“ postavu viac ako v dvojke, no len pri tom sme neskončili. Pri vašich potulkách či v obchode narazíte aj na rôzne tipy brnenia, ktoré zvyšujú základné štatistiky, ako životy, dopĺňanie štítov, útok zblízka či kapacita nábojov. Tie a voliteľnosť farieb vám menia aj celkový vzhľad, čím sa Mass Effect opäť približuje späť k tradičnejším RPG. Posledným vylepšením RPG systému je možnosť vylepšenia zbraní a ich efekt na vaše schopnosti. Každá zbraň má určitú váhu a celková váha vašej výbavy determinuje dĺžku dobíjania vašich schopností. Preto si rozmyslíte, či si ako adept zastrieľate zo sniperky, alebo uprednostníte klasickú pištoľ. Každý z tipov zbraní obsahuje niekoľko variantov, ktoré zásadne menia váš postup, preto si myslím, že si každý nájde tú svoju obľúbenú. Dajú sa vylepšiť dvoma módmi, ktoré modifikujú vlastnosti zbrane a pridávajú nové možnosti (ako streľba cez kryt či mieridlá).

Ostatné ostalo po starom s drobnými fyzikálnymi a grafickými vylepšeniami. Stále sa môžete tešiť na kombinácie vašich schopností, vyraďovanie nepriateľov z boja, strieľania spoza krytu, „flankovania“ a uhýbania.

Nepriateľov s podivom na samotný príbeh pribudlo, stále sa môžete tešiť na strety so skoro každou rasou. Tie prinášajú aj nové jednotky, ktoré budú vynucovať iné taktiky a zloženie tímu. Stretnete sa hlavne s jednotkami Cerberusu, ktoré sa spoliehajú na obrannú techniku ako dobíjače štítov, rozkladateľné turrety či veľkých guardiaov s riotshieldom. Reaperi ponúkajú okrem klasických husks aj modifikácie všetkých kľúčových rás, ako zmutované Asari či Turiáni.

Po audiovizuálnej stránke je hra na veľmi vysokej úrovni. Tu by som ale rozdelil rozbor na dve časti. Audio a video. Zatiaľ čo zvuk, nahovorenie a hudba exceluje, o videu sa to až tak povedať nedá. Nebojte sa, hra vyzerá stále úžasne, no v niektorých momentoch som mal pocit, že občas to páni grafici odflákli (hovorím hlavne o konzolovej verzii). Pohyby tvárí celkom často kazilo odfláknuté prevedenie (ktoré ste si mohli všimnúť aj v deme) a bol som zarazený, že je na tom horšie ako dvojka. V rozhovoroch často skáče postava z jedného bodu do druhého a natrafíte aj na načítavanie textúr pri cutscénach. No asi ten najväčší problém bol s frameratom. Hra, bohužiaľ, často seká (na konzolách). Seká dokonca aj pri súbojoch, čo vie pekne naštvať, hlavne ak hráte na ťažšej náročnosti. Tu spravilo Bioware naozaj školácku chybu, pretože tento problém sa dá vyriešiť, len na to treba čas, že?

A keď už sme u času, mohli ho radšej investovať do kozmetických úprav ako do DLC, ktoré sa aspoň z veľkej časti na disku nachádza. Táto politika robí Bioware, ale hlavne EA, zlé meno a štve ich komunitu proti nim. Vrátane mňa.

Naopak, až na možno príliš patonický úvod, je dabing spracovaný perfektne. Je počuť, že hru nahovorili perfektní herci, ktorí dokázali do postáv vložiť dušu. Budete až prekvapení, ako sa vám niektoré postavy dokážu dostať pod kožu a vcítiť sa do nich. Aj keď často hrávam hry ako „záporák“, v Mass Effecte ma vždy donútili postavy ku kladným rozhodnutiam. Neviem, ako to robia, no darí sa im to už 5 rokov. Navýšte to naozaj kvalitným soundtrackom, ktorý neskutočne vystihuje atmosféru skazy, utrpenia a záblesku nádeje. Pri tejto hre budú jednoducho ženy plakať.

Na rad sa dostáva multiplayer, ktorý mnohí zatracovali, no márne. Ide v podstate o jednoduchý mód, ktorý spája štyroch hráčov na jednej mape proti desiatim vlnám nepriateľov. Misiou je prežiť, no len pri tom neostanete. Každou vlnou budete riešiť inú úlohu, ktorých síce nie je veľa, no udržia hráča od stereotypu. Opäť máte na výber zo 6 classov, no tento krát len s troma schopnosťami a viacerými variantmi. Každá z nich má na výber 4 rasy z toho sú dve, vždy muž a žena (ľudia). A každá z nich má aj inú kombináciu schopností. Vylepšovať môžete aj tu, pričom pri splnení každej misie dostanete skúsenosti pre celý class (takže všetky 4 rasy) a peniaze, za ktoré kupujete vybavenie. To funguje ako „deck“, v ktorom máte okolo 6 kariet s vylepšeniami na jednu misiu, zásobami, ako sú lekárnička, či munícia, a občas aj nová zbraň či postava (rasa nejakého classu). „Kostumalizácia“ je tu preto veľmi podobná ako v singli, no bez možnosti kupovania brnenia a s menším počtom schopností.

Preto, ak chcete vytvoriť kombo, budete sa musieť dohodnúť s kolegami, akú zostavu pred misiou vytvoríte. Multiplayer obsahuje len hŕstku máp, čo zamrzí, no stereotyp sa dá sčasti zažehnať troma druhmi nepriateľov (Reaper, Geth, Cerberus) a nastavením jednej z troch náročností (bronze, silver, gold). Čo je však zaujímavé, je implementácia vášho skóre do singleplayeru. Čím viac bodov získate, tým väčšie percento vašich síl v singleplayeri sa bude môcť zúčastniť poslednej bitky. Bioware oznámil, že ten „najlepší koniec“ je možný jedine s aktívnym hraním multiplayeru. To, či tento fakt zoberiete kladne alebo záporne, nechám na vás.

Akou hrou je teda Mass Effect 3? Je naozajstným plnohodnotným ukončením série? Túto otázku som si dával už niekoľko dní. Množstvo negatívnych ohlasov zo strany komunity naznačuje, že nie. Priznám sa vám, mne sa koniec neskutočne páčil. Bolo to presne to „WTF“, ktoré som od hry z produkcie Bioware očakával. Až som sa bál, že to skončí tak, ako si mnohí na fórach želajú. A aj keby nie, tých posledných 5 minút (ktoré sa stali terčom kritiky) nemení nič na tom, že Mass Effect 3 je majstrovským dielom dnešných moderných hier, či už sa jedná o audiovizuálne spracovanie, hrateľnosť alebo príbeh. Je zaslúženým koncom, na ktorý sa tak dlho čakalo a určite nesklamal. Ak prejdete túto úžasnú trilógiu a budete rozhorčení z posledných piatich minút, spomeňte si, že nie je dôležitý cieľ, ale cesta. A tá cesta bola teda „Hell of a ride!“

Príbeh
Hrateľnosť
Soundtrack
Dabing

Na konzolách seká
Občasné bugy
95%
ŽÁNER RPG/TPS
VÝROBCA Bioware
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Electronic Arts
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk