• PC verzia Red Dead Redemption 2 dostala požehnanie a už nič nebráni jej vydaniu

  • Hráči sú naštvaní: Tvorcovia Call of Duty: Black Ops 4 ich totiž tak trochu oklamali

  • Gamesite News 16 - Batman hry zdarma, vlna banov v Dota 2 a rušenie plánov pre Anthem

  • Borderlands 3 vedie rebríček aj na dospeláckom PornHube

  • „Sebec“ Hideo Kojima to schytal na Twitteri a tak zachraňoval situáciu

  • Moment na ktorý ste všetci čakali: „Nahý“ mod pre Sekiro je vonku

iPad 2 - Recenzia

Momentálnu situáciu v IT svete možno definovať ako tabletovú revolúciu. Jej začiatok spájame  s uvedením iPadu, ktorý minulý rok zaútočil na trh s nevídaným úspechom. Nedávno Apple uviedol iPad 2 a ako sa hovorí – kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ.

Predstavenie „prerasteného iPodu Touch“ alá iPadu vyvolalo viacero otáznikov a medzi nadšenými reakciami sa objavili aj pochybnosti týkajúce sa celkového dizajnu, ale aj pomeru strán 4:3. Uvedenie iPadu na  trh však všetky pochybnosti negovalo a Apple sa tešilo z veľkej predajnosti nového tabletu. V priebehu minulého roka sa začali objavovať aj rôzne tablety s operačným systémom Android, pre iPad však neboli prakticky žiadnou konkurenciou.

Ohlásenie druhého iPadu sprevádzali viaceré fámy, špekulovalo sa o rôznych detailoch a drobnostiach, oficiálne predstavenie sa však opäť stretlo s rozmanitým prijatím. Obrovský predajný úspech opäť ukázal, že Apple to jednoducho vie a mnohé nové tablety (vybavené už aj pre tablety špeciálne upraveným Androidom 3.0 s lepším užívateľským rozhraním) môžu iba ticho závidieť.

{gallery}/hw/recenzie/iPad2/1/{/gallery}

iPad 2 sa už nejakú dobu oficiálne predáva aj na Slovensku a jeden kus skončil aj u nás v redakcii. Už na prvý pohľad je zrejmé, že nový iPad je v porovnaní so svojim predchodcom tenší (podľa oficiálnych informácii až o 33% ) a elegantnejší. Hlavnou devízou iPadu 2 je nárast výkonu, ktorý je zabezpečený dvojjadrovým ARM Corex-A9 procesorom a dvojjadrovým grafickým čipom PowerVR SGX543MP2. V porovnaní s iPadom 1 tak dvojka ponúka približne 4-násobny výkon, ktorý už niektorí vývojári využili pri dizajne aplikácii. Najmä hry tak pri použití iPadu 2 ponúkajú zopár grafických efektov a iných „vychytávok“ navyše.    

Ďalšou novinkou je integrácia dvoch digitálnych kamier a iPad 2 vďaka tomu skutočne vyzerá ako „prerastený“ iPod Touch 4. generácie. Kamery môžete využiť na fotenie alebo natáčanie videa a samozrejme aj v množstve aplikácii. Spomeňme Skype alebo FaceTime, pomocou ktorých môžete uskutočniť videohovory. Štýlový dizajn pomáha dotvoriť aj špeciálny obal Smart Cover, ktorý nielenže chráni displej, ale umožňuje iPad aj stabilne postaviť v rôznych polohách. Vďaka nemu tak môžete pohodlne sledovať filmy alebo na iPade písať a pracovať pod mierne kolmým uhlom. Výhodou je aj automatické uzamknutie a odomknutie tabletu pri zakrytí resp. odkrytí Smart Coverom.   

iPad 2 si zachováva všetky podstatné vlastnosti svojho predchodcu. Pomer strán, dizajn, operačný systém, všetky tieto prvky sa v prípade prvej generácie ukázali byť takmer bezchybné a nebol teda dôvod v dvojke niečo meniť. Opäť sa stretávame s iOS, ktorý možno definovať ako užívateľsky veľmi príjemný operačný systém. Ovládanie je jednoduché a knižnica aplikácii ponúka rôznorodé využitie. Podporované je aj spúšťanie aplikácii pre iPhone a iPod Touch, v tomto prípade však bežia v menšom okne, ktoré je možné dvojnásobne zväčšiť. Dnes sú však takmer všetky aplikácie (resp. všetky kvalitnejšie) aj v HD verzii - sú prispôsobené pre rozmery iPadu a ponúkajú lepšiu grafiku a užívateľské rozhranie.

{gallery}/hw/recenzie/iPad2/2/{/gallery}

Pokiaľ ste sa s iPadom ešte nestretli, vedzte, že tablet obsahuje 9,7-palcový displej s rozlíšením 1024×768. Na prednej strane sa nachádza iba jedno tlačidlo – HOME, ktorú slúži na návrat na úvodnú obrazovku, jeho dvojité stlačenie vyvoláva zoznam aktívnych a nedávno otvorených aplikácii. Nakoľko iPad podporuje multitasking, je možné sa pomocou dvojitého stlačenia medzi aplikáciami jednoducho navigovať. Na pravej strane sa nachádza ovládanie hlasitosti a tlačidlo na jej úplne stlmenie. 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel a tlačidlo na uzamknutie zariadenia nájdete na hornej stene a na spodnej sa nachádza vstup pre konektor na pripojenie k PC alebo k nabíjačke. Ovládanie tabletu je samozrejme dotykové, rýchlosť reakcií a odozva je výborná. Tablet je vďaka jednoduchému dizajnu užívateľského rozhrania vhodný aj pre úplných nováčikov.

Využitie iPadu je prakticky totožné s ostatnými tabletmi – Internet, emaily, práca s dokumentami, hudba, filmy, fotografie, elektronické knihy a v neposlednom rade zábava a hry. iPad 2 je momentálne najlepší tablet a svoju dominanciu dosahuje práve vďaka obrovskej knižnici dostupných aplikácii, ale aj vďaka výbornej optimalizácii jednotlivých prvkov a hardvérovej výbave, ktorá umožňuje rýchle reakcie a výbornú odozvu, či už ide o prehliadanie internetových stránok a multimédií alebo hranie hier.

Samozrejme nič nie je dokonalé a aj iPad 2 má zopár nedostatkov, tie však možno definovať ako globálne nedostatky všetkých mobilných Apple zariadení. V prvom rade je to chýbajúca podpora Flashu a druhou vecou je nutnosť použitia iTunes na správu multimediálnej knižnice. To môže byť problematické, pokiaľ používate viacero PC. iPad totižto každé PC považuje za samostatnú knižnicu a neumožňuje synchronizáciu s viacerými knižnicami. V praxi to znamená toľko, že pokiaľ máte v tablete filmy a hudbu, ktorá sa nenachádza v novom PC, tak pri synchronizácii o tieto multimédia prídete a budú nahradené novými. „Dopĺňať“ multimédia v rámci viacerých PC je možné iba v prípade zakúpeného multimediálneho obsahu (ten je počas synchronizácie skopírovaný do autorizovaného PC a následne so zvyškom knižnice synchronizovaný), ten však na Slovensku nie je zatiaľ podporovaný. Pokiaľ však na správu vášho iPadu využívate iba jeden PC, nenarazíte na žiadne problémy.  Zamrzí aj absencia HDMI výstupu, Apple však v rámci oficiálneho príslušenstva ponúka špeciálny kábel, ktorý prepojenie iPadu s TV umožňuje (vstup do TV je cez HDMI).

{gallery}/hw/recenzie/iPad2/3/{/gallery}

iPad 2 je možné kúpiť v 16, 32 a 64GB veľkostiach, pričom k dispozícii sú aj verzie s 3G modulom. V prípade týchto modelov sa na internet okrem WiFi môžete pripájať aj cez 3G sieť – potrebujete však SIM kartu s prístupom na mobilný internet. iPad je výborný tablet, ktorý vďaka rôznorodosti využitia a takmer 10 hodinovej výdrži batérie predstavuje ideálny nástroj na mobilnú prácu aj zábavu. K dispozícii je bohatá ponuka príslušenstva a v kombinácii s hardvérovou klávesnicou ide o takmer plnohodnotnú náhradu za notebook. Písanie na softvérovej klávesnici je síce bezproblémové, ale zvyk je železná košeľa.   

V porovnaní s prvým iPadom dvojka neprináša príliš veľa zlepšení. Apple zvolilo cestu pomalšej evolúcie a je možné, že razantných zmien sa dočkáme až pri tretej generácii, ktorá by sa podľa určitých fám mala na trhu objaviť ešte koncom tohto roka. Apple si však stále zachováva dominantné postavenie na trhu tabletov a pri používaní iPadu je zrejmé prečo.

Produkty od Apple sú známe aj svojou vyššou cenou a neinak je tomu aj v prípade iPadu 2, kde sa cena pohybuje od 479€ (16GB WiFi) až do 799€ (64GB WiFi+3G). Za svoje peniaze však dostanete momentálne najlepší tablet na trhu a to bude platiť až do príchodu iPadu 3. Netreba zabúdať ani na  Androidové tablety, ich kvalita neustále rastie, iPad je však stále o pár krokov vpredu.

Technické parametre:

Procesor: 1 GHz Apple A5 (dvojjadrový ARM Corex-A9 CPU + dvojjadrový PowerVR SGX543MP2 GPU)
RAM: 512 MB DDR2
Displej: 9,7-palcový s rozlíšením 1024×768
Digitálna kamera: Predná VGA a zadná 720p digitálna kamera
Veľkosti: 16, 32 a 64 GB
Prepojiteľnosť: WiFi, Bluetooth 2.1 + UMTS/HSDPA/GSM/EDGE (pre 3G modely)
Rozmery: 240×186×8,6 mm
Hmotnosť: 600 g
Výdrž batérie: 10 hodín

Rôznorodosť využitia iPadu 2 si už čoskoro predstavíme v ďalšom článku venovanom vybraným aplikáciám.

displej
dizajn
rôznorodosť využitia
výkon

pre niekoho málo zmien oproti jednotke
synchronizácia viacerých knižníc cez iTunes
95%
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk